From the course: Excel Weekly Challenge

Unlock this course with a free trial

Join today to access over 24,700 courses taught by industry experts.

Tally the project cost

Tally the project cost

- [Narrator] All right, check this out. In columns, F, G, and H, that's the list of what was purchased. There was 12 feet of ribbon that cost $17 and 45 cents. Now, over in columns B and C, that's a project and it calls for four and a half feet of ribbon. It calls for eight buttons, et cetera. And that is the challenge. Calculate the cost of the project. And you really have to pay attention to these units, all right? Pause the video and come back with the cost of the goods for making whatever this project is. (upbeat funky music) Okay, let's do it. Okay, let's move this out of the way, make some more room. Okay. I'm going to say 12 right here. 12 patches were in that pack. Five yards of denim, one zipper, 10 buttons. Squeeze that down a bit. Right. Equals, the 17.45 divided by the 12, enter. Double click, send it down. Okay, so each patch costs 46 cents. And I'm going to make this simple.…

Contents