1. 1 клас
Урок Я пізнаю світ ( Віртуальна екскурсія до Зоологічного музею
ім. Івана Франка м. Львова)
Тема: Тварини. Клас Комахи
Мета: познайомити учнів з різноманітним, загадковим світом тварин та
розглянути особливості класу Комахи; розвивати навички спостереження,
уміння співставляти та робити висновки, моделювати власні вислови,
наводити приклади; виховувати інтерес до оточуючого нас світу природи,
вчитися працювати в малих та великих групах, поважати думку товаришів.
Завдання:
1.Організувати віртуальну екскурсію до Зоологічного музею ім. Івана
Франка м. Львова)
2.Досліджувати цікавий світ Комах.
3. Розглянути їх будову, особливості існування, значення у природі та житті
людини.
4. Уміти розрізняти найбільш поширені у нашому регіоні види Комах, знати
їх назву.
5. Збагатити словниковий запас учня новими поняттями, словами відповідно
до теми уроку.
6. Аналізувати та презентувати власні вироби, розвивати творчу уяву,
здібності школяра.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Жанр уроку: музейний урок (віртуальна екскурсія)
Методи: словесні (бесіда, діалог, розповідь, пояснення); наочні (музейні
експонати, таблиці, спостереження ); практичні (дослідження, творча робота,
ігри, практична робота), організаційні ( навчальна робота під керівництвом
учителя, самостійна робота учнів з аргументацією власних висновів),
мотиваційні ( опора на життєвий досвід, створення ситуації пізнавальної
новизни, ситуації зацікавленості).
2. Обладнання: експонати виставочного залу, комп′ютери, таблиці Комах,
роздатковий матеріал, пазли.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Прийом «Велике коло».
Пригадайте тему тижня («Загадковий світ тварин»)
ІІ. Актуалізація знань учнів.
1. Відгадайте загадку.
Всюди проживають,
По шість ніжок мають, можуть мати й крила.
Але це не пташки.
Дітки. Відгадали?
Звісно, це -________________.
2. Назвіть в загадці суттєву ознаку комах, що відрізняє їх від інших
тварин, здатних літати.
( Мають 6 ніжок).
3. Яких комах ви знаєте? Які комахи живуть в нашій місцевості?
(Відповіді дітей).
4. Що хотіли дізнатися про комах на уроці?
( Учні висловлюють свої очікування від уроку)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з різноманітним, загадковим
світом тварин та розглянемо особливості класу Комахи.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Урок у нас буде незвичайний. Ми з вами відправимося у віртуальну
подорож до Зоологічного музею ім. Івана Франка міста Львова. Це один із
найстаріших музеїв України. Йому більше 230 років. Тут, в одному із
виставочних залів, знаходиться колекція , яка нараховує близько 170 000
комах. Ми зараз знаходимося в цьому виставочному залі ( Зал 3, 4).
3. ( Віртуальний тур https://zoo-museum-lnu.virtual.ua/ua/3d-tour/ )
V. Знайомство з експонатами музею.
Повідомлення вчителя
Серед експонатів музею є колекція комах Ернста - Фрідриха Гермара.
Це відомий німецький ентомолог, геолог. Його колекція розташована в 10
коробках та містить понад 4 000 комах, що відносяться до 1830 видів. У нас є
можливість роздивитися зблизька цих комах.
http://museums.lnu.edu.ua/zoology/kolektsiya-hermara/
4. VI. Постановка й обговорення проблемного запитання.
1. Дослідницьке завдання « Подивитися на комах очима науки».
Ми зараз з вами будемо дослідниками – ентомологами.
Тлумачний словничок
Ентомологія – наука, що вивчає комах.
Ентомологи – спеціалісти, які займаються вивченням комах.
Уважно роздивіться експонати колекції. Зображення дозволяють
плавно змінювати масштаб (збільшуватися, зменшуватися, рухатися вправо,
вліво, вгору, вниз).
( Діти роздивляються колекції комах Гермара)
2. Дискусія
● Кого ви побачили? ( Комах)
● Що ви можете сказати про комах?
5. Однакові чи різні вони? Чим відрізняються?
● З яких частин складається тіло комах? (Голова, груди, черевце).
● На голові у комах є … (Вусики. Вони різні за довжиною, товщиною. Є
комахи у яких немає вус).
● Що мають всі комахи? ( 6 ніжок)
● Завдяки чому ще пересуваються комахи? (Завдяки крилам. Крила різного
кольору, прозорі, білі, в крапочку, з візерунками. Є комахи у яких 2 пари крил,
є 1 пара).
VII. Теоретичний блок.
1. Об′єднання в групи
Руханка « Перетворення».
Вчитель:
Кожен з вас зараз «перетвориться» на будь – яку комаху і почне
рухатися під музику. Коли музика закінчиться, об′єднатися в групи по 3учні,
по 5учнів.
2. Робота в групах.
Учні працюють спочатку в експертних групах, а потім в домашніх.
Кожна група знайомиться зі своєю інформацією.
Експертні групи ( кожна група обговорює своє питання).
1 1 1 1 1
2 2 2 2 2
3 3 3 3 3
4 4 4 4 4
5 5 5 5 5
1 група
Метелики , жуки, мурахи, коники, мухи, комарі, бджоли, бабки й
таргани – усе це комахи. Комахи – найчисленніший і найрізноманітніший
клас в тваринному царстві. Науковці припускають, що загальна кількість
існуючих комах складає від 2 мільйонів до 5 – 6 мільйонів.
6. 2 група
Комахи поширені на всьому суходолі, навіть в Антарктиді. Більшість
комах наземні тварини, багато видів живе в грунті, у воді. Комахи – тварини
довжиною від 0,2 мм до 64 см. Більшість комах – крилаті, але є безкрилі. Є
безвусикові, двохвістки, ногохвості.
3 група
Тіло комах складається з трьох відділів – голови, грудей і черевця. На
голові є пара вусиків, органи зору, ротові придатки. До грудей кріпляться 1 –
2 пари крил. Хоча зовні всі комахи різні, є ознака, притаманна кожній з них :
усі комахи мають шість ніжок.
4 група
Чимало рекордів у тваринному світі належить комахам. Вони
найсильніші, найненажерливіші та найплодючіші тварини на планеті. Так,
жук – носоріг може втримувати на спині вантаж, який у 850 разів перевищує
його масу.
5 група
Личинка метелика сатурнії поліфем з Північної Америки за перші два
місяці життя з′їдає стільки листя, що воно у 86 тисяч разів важче за неї саму.
Домашні групи ( кожен учасник групи розказує свою інформацію іншим.
Слухає уважно інших учасників груп. Повертається до своєї групи і
розповідає почуте).
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
7. 3.Обговорення матеріалу
● Де мешкають комахи? Розповідають, що їм відомо.
( Учні роздивляються серед музейних експонатів місце мешкання комах)
● Яка сама найненажерливіша комаха?
( Сатурнія поліфем. Роздивляються експонат сатурнії в колекції Гермара)
8. Повідомлення матеріалу екскурсоводом
( екскурсовод на уроці вчитель або підготовлений учень)
САТУРНІЯ ВЕЛИКА ( павиноочка грушева, сатурнія грушева)
Це найбільший нічний метелик. В середньому розмах крил метелика
від 12 до 15 см, але зрідка трапляються і більші екземпляри. У темряві її
можна прийняти за невелику птицю або кажана. Самки трохи більші за
самців. Крила у метелика широкі. Вусики у самців довгі, а у самок короткі.
Самці живуть приблизно 8 днів, самки – до 20 днів.
Свою назву павиноочка отримала завдяки особливостям забарвлення:
на кожному крильці метелика є окоподібна пляма, що нагадує візерунок на
хвості павича.
Завдяки своїй красі, метелик став відомим у світі мистецтва. Ван Гог ,
нідерландський художник, побачивши в саду незвичайного метелика, був
вражений його красою і тут же зробив начерк деревним вугіллям. Згодом на
основі ескізу виникла картина "Вугільний ескіз Ван Гога».
VIII. Творча робота
Робота на комп′ютері . Вправа «Склади пазли»
Учні складають пазли та розповідають про цю комаху.
IX.Підсумок уроку