SlideShare a Scribd company logo
Answer Key
                                     Practice Paper 9

Section A (20 x 2 marks = 40 marks)

1    4                     9    4                   17   1
2    3                     10   3                   18   2
3    4                     11   2                   19   4
4    2                     12   4                   20   4
5    2                     13   3
6    2                     14   1
7    1                     15   1
8    4                     16   1

Section B (16 x 2 marks = 32 marks)

21        3699 – 2200 = 1499

22        75 x 4 = 300
          300 x 5 = 1500

23
           5   1 5
             ,  ,
          12 2 6
24        1096

25        3700m + 890m = 4590m
          4590m – 1040m = 3550m
          3550m = 3km 550m
26        4cm x 4cm = 16 cm²
          16cm x 6cm = 96 cm²
          96 cm² - 16 cm² = 80 cm²
27        36 x 50¢ = $18
          $18 ÷ $2 = 9
28        50

29        90 – 40 = 50


30        40 + 50 + 70 + 60 + 90 = 310
          520 – 310 = 210
                                          1
31   $1.50 + $1 = $2.50
     $2.50 x 10 = $25
     $40 - $25 = $15

32   5    1   10   1   11
       +    =    +   =
     8 16 16 16 16
     16 11     5
        -   =
     16 16 16
33   One line parallel to AB

34
          = 432            =4

         ÷        = 432 ÷ 4 = 108

35   Isaac: $120 x 2 = $240
     $240 + $120 = $360
     1
       of $360 = $360 ÷ 2 = $180
     2

36   2620 m + 2448 m = 5068m
     2153 m + 2766 m = 4919m = 4 km 919 m

37   4.45p.m. --- 5.45p.m. (1 hr)
     5.45 p.m. --- 6.15p.m. (30 min)
     1 hr + 30 min = 1 h 30 min

38   4250 mℓ x 2 = 8500 mℓ
     1340 mℓ x 2 = 2680 mℓ
     8500 mℓ + 2680 mℓ = 11180 mℓ
     11180 mℓ = 11 ℓ 180 mℓ

39   7cm x 7cm = 49 cm²
     49 cm² x 3 = 147 cm²
     or
     49 cm² ÷ 2 = 24.5 cm²
     49 cm² + 49 cm² + 24.5 cm² + 24.5 cm² = 147 cm²
40   1 kg = $12 g
     500g = $12 ÷ 2= $6
     $12 x 6 = $72
     6 kg 500g : $72 + $6 = $78
     $100 - $78 = $22




                                       2
Section C (5 x 4 marks = 20 marks)


41.
(a)    8 x 16 = 128
      208 – 128 = 80
       80 watches are left after 16 days.

(b)   80 ÷ 8 = 10
          or
      10 x 8 = 80

      It will take him 10 days to sell the remaining watches.



42.    1 chocolate cake: 4 kg ÷ 2 = 2 kg
       3 chocolate cake: 2 kg x 3 = 6 kg
       4 chocolate cake: 2 kg x 4 = 8 kg

       2 apple pies:
       8 kg 500 g – 6 kg = 8500 g – 6000 g
                         = 2500 g

       1 apple pie:
       2500 g ÷ 2 = 1250 g or 1 kg 250 g


       4 chocolate cakes and 1 apple pie:

       8 kg + 1 kg 250 g = 9 kg 250 g




                                             3
43.
(a)    224 ÷ 7 = 32
      He got 32 packets of sweet.

(b)   32 – 24 = 8
       8 packets of sweets were left.

      8 x 7 = 56

       8    1
          =
       32   4

      1
        of the packets of sweets was left.
      4



44.
       150 m x 3 m = 450 m²

       450 m² ÷ 50 = 9

       9 x $54 = $486

       It would cost Mr Lee $486 to paint the wall.


45.
      Kate
                                                      ?
      Paul

      Tom


      Paul:     $100 + $128 = $228

      Tom:      $228 + $100 = $328
                $328 x 2 = $656

       $100 + $228 + $656 = $984

       The total sum is $984.




                                           4

More Related Content

DOC
Math practice Paper 7 Answer Key
PDF
Geriin daalgavar engiin butarhain uildel
PDF
Kuncisoal mtk-un-smk-prwsta
DOC
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
PPSX
Jung hs daehyun mar to ap2013
DOC
Math practice paper 8 answer key
PPTX
Linear programming
Math practice Paper 7 Answer Key
Geriin daalgavar engiin butarhain uildel
Kuncisoal mtk-un-smk-prwsta
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
Jung hs daehyun mar to ap2013
Math practice paper 8 answer key
Linear programming

What's hot (17)

PDF
Counttrick
DOC
2.1 solutions of algebraic equations
PPT
Dividing By 1 Digit Divisors
PDF
Solutions Manual for Mathematics for the Trades A Guided Approach 10th Editio...
PPTX
Foundation revision notes
PPT
1 Bloque 1 Multiplicaciones de otra forma
PPT
1 Bloque 1 Multiplicaciones De Otra Forma
PPTX
Rizki agnestria (75)
DOCX
Index number SPM
DOCX
P3 Math Practice Paper 8 2013 Answer Key
PPTX
Soalandarab
PPT
Cara menjawab soalan math 1
PPTX
Algebra 6 Point 10
PPT
Matemàtiques
PPT
Distributive Property & Combining Like terms
PPTX
Linear equations1
PPT
Math tricks for number theory (revision)
Counttrick
2.1 solutions of algebraic equations
Dividing By 1 Digit Divisors
Solutions Manual for Mathematics for the Trades A Guided Approach 10th Editio...
Foundation revision notes
1 Bloque 1 Multiplicaciones de otra forma
1 Bloque 1 Multiplicaciones De Otra Forma
Rizki agnestria (75)
Index number SPM
P3 Math Practice Paper 8 2013 Answer Key
Soalandarab
Cara menjawab soalan math 1
Algebra 6 Point 10
Matemàtiques
Distributive Property & Combining Like terms
Linear equations1
Math tricks for number theory (revision)
Ad

Similar to Anskeysformathematicspracticepapers78and9 (20)

DOC
P3 Math Practice Paper 3
DOC
P3 Math Practice Paper 3
PDF
Surviving Math! 3
DOC
Math 4 sem 2
DOC
P3 Math Practice Paper 2
DOC
P3 Math Practice Paper 2
DOC
P3 Math Practice Paper 2
PDF
Math(e)
PDF
Ks2 2008-maths-test a no calculator
PDF
Solutions manual for business math 10th edition by cleaves
DOC
Math Practice for 2nd Period Exam
DOC
Math Practice For 2nd Period Exam
DOC
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
DOC
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
PPTX
Maths challenges
PPTX
MAP213 Teaching of Algebra Hilo Day 5
PPTX
St. Vincent de Paul Home Learning W1 5.1.21
DOCX
Lesson 3 addition
DOC
Multiplication (1)
DOCX
05 practice paper_3_h_set_a
P3 Math Practice Paper 3
P3 Math Practice Paper 3
Surviving Math! 3
Math 4 sem 2
P3 Math Practice Paper 2
P3 Math Practice Paper 2
P3 Math Practice Paper 2
Math(e)
Ks2 2008-maths-test a no calculator
Solutions manual for business math 10th edition by cleaves
Math Practice for 2nd Period Exam
Math Practice For 2nd Period Exam
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
P3 Math Practice Paper 7 Answer Key
Maths challenges
MAP213 Teaching of Algebra Hilo Day 5
St. Vincent de Paul Home Learning W1 5.1.21
Lesson 3 addition
Multiplication (1)
05 practice paper_3_h_set_a
Ad

More from lizsaid (19)

PPTX
P3 ICT Presentation Outline
DOCX
P3 Math Practice Paper 8 2013 Answer Key
DOCX
3 i semester 2 timetable class blog
DOCX
3 i semester 2 timetable class blog
PPTX
MC Online
DOC
P3 PT1 Letter 2013
PPTX
MCOnline Login
DOC
P3 PT1 Letter 2013
DOC
Art display duty roster 2013
DOCX
P3 integrity class timetable amended
DOC
3Integrity 2013 Timetable Semester 1
DOC
Math practice paper 9 answer key
PDF
Parent's letter sa1 2012
PDF
Letter to Parents, SA1 2012
PPT
P3 Oral Handout
PPT
P3 Meet the Parents, 2012
PDF
English Practice Paper 1 (answer key)
PDF
English Practice Paper 1 (answer key)
DOC
Parent's Letter PT1, 2012
P3 ICT Presentation Outline
P3 Math Practice Paper 8 2013 Answer Key
3 i semester 2 timetable class blog
3 i semester 2 timetable class blog
MC Online
P3 PT1 Letter 2013
MCOnline Login
P3 PT1 Letter 2013
Art display duty roster 2013
P3 integrity class timetable amended
3Integrity 2013 Timetable Semester 1
Math practice paper 9 answer key
Parent's letter sa1 2012
Letter to Parents, SA1 2012
P3 Oral Handout
P3 Meet the Parents, 2012
English Practice Paper 1 (answer key)
English Practice Paper 1 (answer key)
Parent's Letter PT1, 2012

Anskeysformathematicspracticepapers78and9

  • 1. Answer Key Practice Paper 9 Section A (20 x 2 marks = 40 marks) 1 4 9 4 17 1 2 3 10 3 18 2 3 4 11 2 19 4 4 2 12 4 20 4 5 2 13 3 6 2 14 1 7 1 15 1 8 4 16 1 Section B (16 x 2 marks = 32 marks) 21 3699 – 2200 = 1499 22 75 x 4 = 300 300 x 5 = 1500 23 5 1 5 , , 12 2 6 24 1096 25 3700m + 890m = 4590m 4590m – 1040m = 3550m 3550m = 3km 550m 26 4cm x 4cm = 16 cm² 16cm x 6cm = 96 cm² 96 cm² - 16 cm² = 80 cm² 27 36 x 50¢ = $18 $18 ÷ $2 = 9 28 50 29 90 – 40 = 50 30 40 + 50 + 70 + 60 + 90 = 310 520 – 310 = 210 1
  • 2. 31 $1.50 + $1 = $2.50 $2.50 x 10 = $25 $40 - $25 = $15 32 5 1 10 1 11 + = + = 8 16 16 16 16 16 11 5 - = 16 16 16 33 One line parallel to AB 34 = 432 =4 ÷ = 432 ÷ 4 = 108 35 Isaac: $120 x 2 = $240 $240 + $120 = $360 1 of $360 = $360 ÷ 2 = $180 2 36 2620 m + 2448 m = 5068m 2153 m + 2766 m = 4919m = 4 km 919 m 37 4.45p.m. --- 5.45p.m. (1 hr) 5.45 p.m. --- 6.15p.m. (30 min) 1 hr + 30 min = 1 h 30 min 38 4250 mℓ x 2 = 8500 mℓ 1340 mℓ x 2 = 2680 mℓ 8500 mℓ + 2680 mℓ = 11180 mℓ 11180 mℓ = 11 ℓ 180 mℓ 39 7cm x 7cm = 49 cm² 49 cm² x 3 = 147 cm² or 49 cm² ÷ 2 = 24.5 cm² 49 cm² + 49 cm² + 24.5 cm² + 24.5 cm² = 147 cm² 40 1 kg = $12 g 500g = $12 ÷ 2= $6 $12 x 6 = $72 6 kg 500g : $72 + $6 = $78 $100 - $78 = $22 2
  • 3. Section C (5 x 4 marks = 20 marks) 41. (a) 8 x 16 = 128 208 – 128 = 80 80 watches are left after 16 days. (b) 80 ÷ 8 = 10 or 10 x 8 = 80 It will take him 10 days to sell the remaining watches. 42. 1 chocolate cake: 4 kg ÷ 2 = 2 kg 3 chocolate cake: 2 kg x 3 = 6 kg 4 chocolate cake: 2 kg x 4 = 8 kg 2 apple pies: 8 kg 500 g – 6 kg = 8500 g – 6000 g = 2500 g 1 apple pie: 2500 g ÷ 2 = 1250 g or 1 kg 250 g 4 chocolate cakes and 1 apple pie: 8 kg + 1 kg 250 g = 9 kg 250 g 3
  • 4. 43. (a) 224 ÷ 7 = 32 He got 32 packets of sweet. (b) 32 – 24 = 8 8 packets of sweets were left. 8 x 7 = 56 8 1 = 32 4 1 of the packets of sweets was left. 4 44. 150 m x 3 m = 450 m² 450 m² ÷ 50 = 9 9 x $54 = $486 It would cost Mr Lee $486 to paint the wall. 45. Kate ? Paul Tom Paul: $100 + $128 = $228 Tom: $228 + $100 = $328 $328 x 2 = $656 $100 + $228 + $656 = $984 The total sum is $984. 4