SlideShare a Scribd company logo
UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO

GRUP CLASSE                                         DURADA                   PERÍODE                                            CURS ESCOLAR               PROFESSORA
1r ESO (G-5)                                          15 hores               Setembre a primera quinzena Octubre 2010           2010-2011                  Anna Contreras Deu
ÀREES/MATÈRIES                                                               TITOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Llengua Catalana i Literatura                                                UD1. TIPOLOGIA DE TEXTOS: El text descriptiu. Curricular.
OBJECTIUS D'APRENENTATGE                            COMPETÈNCIES             CONTINGUTS                                                     CRITERIS D'AVALUACIÓ
                                                    BÀSIQUES
1.Participar activament en les interaccions                                  1.Participació activa i adequació del llenguatge a la          1. Participar activament i reflexivament en
orals escrites i audiovisuals.                                               situació comunicativa en les converses de classe.              interaccions orals, escrites i amb l'ús dels
2.Comprendre i identificar i saber produir                                   1,2,4 i 5.Coneixement dels recursos bàsics i                   recursos de les TAC (doppelme, avatar i entorn
frases i textos orals, escrits i audiovisuals amb                            funcionament dels aplicatius “doppelme” i “voki” que           moodle).
atenció a les característiques específiques         Comunicativa             permeti confegir un avatar en suport digital.
dels textos descriptius.                            lingüística i            1 i 10.Interès per la bona presentació dels textos escrits i   2. Comprendre i identificar textos escrits
3.Saber cercar el significat del lèxic              audiovisual.             per aplicar-hi els coneixements apresos.                       descriptius.
desconegut a partir del context, analitzant la                               2 i 3.Observació de la organització interna dels textos        3. Produir textos descriptius usant procediments
forma de les paraules, usant diccionaris o          Tractament de la         descriptius.                                                   de planificació i elements lingüístics per a la
amb ajuda dels companys.                            informació i             2 i 3.Observació en la construcció de frases: nom, verb,       cohesió interna de les idees dins del text.
4.Composar textos descriptius orals, escrits        competència digital.     adjectiu...                                                    4. Aplicar estratègies per a la construcció de
(en suport paper i digital)                                                  2 i 4.Observació i pràctica amb els signes de puntuació        frases: nom, adjectiu, verb.
5.Produir i organitzar els elements propis del      Aprendre a aprendre      que marquen el final de l'oració (punt) o que organitzen       5.Conèixer i aplicar a la pràctica: els signes de
text descriptiu per construir les pròpies                                    els elements de la frase (coma).                               puntuació, verbs i morfologia verbal, treballats a la
descripcions.                                       Autonomia i iniciativa   3.Coneixement del lèxic de la UD.                              UD.
6. Llegir els textos.                               personal                 4,5 i 6. Coneixement i aplicació de l'estructura que
7. Llegir el llibre de lectura.                                              determina la tipologia del text desriptiu.                     6. Aplicar estratègies per la correcció lingüística i
8. Saber comprendre el que es llegeix.              Social i ciutadana       4,5,6,8,10 i 11. Autoregulació de la comprensió de textos      revisió gramatical dels textos.
9. Interès per llegir de forma autònoma i                                    descriptius que es redacten (coherència i cohesió): saber      7.Usar Correctament el lèxic de la UD.
comprensiva.                                                                 quan t'equivoques i quan has de rectificar.                    8.Usar un llenguatge no discriminatori i respectuós
10. Interès per la bona presentació dels textos                              4,5,6,8,10 i 11. Ús de llenguatges no discriminatoris i que    amb els altres i ser crític amb els perjudicis
escrits, tant en suport paper com digital, amb                               respectin les diferències de gènere,                           racistes, sexistes i classistes.
respecte a les normes gramaticals,                                           6, 7,9 i 10. Lectura de textos descriptius.                    9. Llegir de forma autònoma i comprensiva els
ortogràfiques, tipogràfiques i dels elements                                 7 i 9. Lectura del llibre “L'Anticlub”.                        textos elaborats i els textos proposats a la UD,
icònics utilitzats.                                                          11.Valoració dels avenços de cadascú en l'escriptura i         llibre de lectura.
11. Manifestar una actitud receptiva,                                        consciència de les mancances. Confiança en un mateix           10. Comprendre el que s'ha llegit.
interessada i de confiança en la pròpia                                      per poder millorar.                                            11.Realitzar les activitats del dossier de lectura.
capacitat d'aprenentage i d'ús de les llengües
i participar activament en el control i avaluació                                                                                           12. Participar activament i reflexivament en
del propi aprenentatge i el dels altres.                                                                                                    l'avaluació (autoregulació, coavaluació) del propi
                                                                                                                                            aprenentatge.


Graella de Programació                                                                       acontre2@xtec.cat                                                                                1
UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO

METODOLOGIA I SEQUÈNCIA DIDÀCTICA
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS A LES DIFERENTS                                ORG.             TEMPS       RECURSOS                                                            AVALUACIÓ2
SESSIONS1                                                                   SOCIAL                                                                                          (CRITERIS)
INICIALS                        1a sessió                                                    1h.                                                                            1
                                1.Donar a conèixer els objectius,                                       Entorn Moodle.
                                continguts i criteris d'avaluació de la     Professora                  Presentació UD (Material PDI).
                                present UD.                                                             Dossier de la UD.
                                2.Coneixements previs. Pluja d'idees.       Alumnat


DESENVOLUPAMENT3 2a sessió                                                                   1h.                                                                            1,4,7.
                                1. Presentació esquema sobre tipologia      Professora                  Entorn Moodle
                                de textos.                                                              Dossier de la UD. (Material PDI)
                                2. El text descriptiu: Definició i models                               http://alexandria.xtec.cat/course/view.php?id=138
                                de descripcions: orals, escrites i
                                recursos TIC.Introduir els elements de                                  http://alexandria.xtec.cat/mod/data/view.php?
                                la descripció d'una persona, tant els       Professora                  d=4&rid=286&filter=1
                                aspectes físics com el seu caràcter.        Alumnat
                                3. Lèxic: noms, adjectius i verbs.                                      http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te
                                Analitzar les parts de l'estructura del     T. Individual               xt_des.htm
                                text descriptiu

                                3a sessió                                                    1h.                                                                            1,2,3,4,7.
                                1. Pràctica: MUD DE MOTS (Moodle)           T. Individual.              http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/mudsmots/comsom/ex
                                2. Pràctica: Copia model descripció         Grup classe i               ercicis.html
                                (llibreta).                                 T. Individual.              http://www.dicdidac.cat/
                                3. Pràctica: Glossari lèxic (llibreta i                                 Dossier de la UD. (Material PDI)
                                exemplificar cerca DÍDAC).




1 . A totes les sessions es reservaran els primers 5 minuts per explicar la sessió de treball i els 10 minuts últims per fer una recopilació del treball realitzat.
2 . Es tindrà en compte: (1) Activitats autocorrectives, avaluació quantitativa establerta en el Moodle. (2) Activitats de correcció individualitzada i qualitativa de la professora. (3)
   Participació en les activitats col·laboratives (4) Autoavaluació de l'alumnat.
3 . Cada alumne/a, depenent del seu ritme de treball, podrà realitzar activitats complementàries relacionades amb la sessió de treball.

Graella de Programació                                                                        acontre2@xtec.cat                                                                             2
UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO

                         4a sessió                                                   1h.                                                                        1,2,3,4,7.
                         1. Lectura: Comparances.                   Grup classe.
                         2. Pràctica: comparacions (llibreta).      T. Individual              Dossier de la UD. (Material PDI)
                         3. Pràctica: Descripció (llibreta).        T. Individual.



                         5a sessió                                                   1h.       http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4882             1,6,7.
                         1. Dictat preparat. (Llibreta)             T. Individual
                         2. Qüestionari: MUD DE                     T. Indvidual               http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/conjugacio.htm
                         MOTS(Moodle)
                         3. DÍDAC: Verbs. ( Moodle i llibreta).     T. Individual              http://www.xtec.net/~gperez12/verbs.htm

                         6a sessió                                                   1h.                                                                        1,6,8,9,10.
                         1. Dictat (un alumne/a dicta la seva                                  Dossier de la UD. (Material PDI)
                         descripció a la resta de companys/es)      Grup classe                http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te
                         2. Quin tipus de descripció és?.                                      xt_des.htm
                         3. Endevina, endevinalla...
                         4. Pràctica: Qui és qui?.                                             http://www.xtec.cat~aperafit/jtec03/fla/fla8.htm

                         7a sessió                                                   1h.                                                                        1,9,10,11.
                         1. Presentació del llibre i dossier de     Professora
                         lectura.                                                              Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
                         2. Realització de la fitxa 1 de lectura.   T.Individual               Dossier lectura: L'Anticlub
                         3. De què tracta el llibre? (propera                                  http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/lectura_fitxa1.p
                         sessió llegir fins la pàg.21). Lectura.    Grup classe                df

                         8a sessió                                                   1h.       http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/ci05.htm 1,5,6,7,10.
                         1. Pràctica: Aventura't amb l'ortografia                              http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cm05.ht
                         (Moodle)                                                              m
                         - JCLIC: Puntuació (nivell 1)              T. Individual
                         - JCLIC: Puntuació (nivell 2)                                         http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cs05.ht
                                                                                               m
                         9a sessió                                                   1h.                                                                        1,3,6,7,8,9.
                         1. Crea el teu avatar: DOPPELME                                       http://www.edu365.cat/crea/
                         2. Penjar avatar i perfil al Moodle       T. Individual               http://doppelme.com/
                         3. Explicació que descrigui el teu avatar
                         i incorporar-la al perfil Moodle.



Graella de Programació                                                                acontre2@xtec.cat                                                                        3
UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO

                         10a sessió                                                 1h.                                                                     1,9,10,11.
                         1. Realitzar les activitats del dossier de                           Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
                         lectura (pàg. 2,3 i 4).                    T. Individual             Dossier lectura: L'Anticlub
                         2. Propera sessió llegir fins la pàg. 28.
                         (21 a 28)

                         11a sessió                                                 1h.                                                                     1,5,7,9,10.
                         1. Explicació de l'activitat Morfologia    Professora                http://alexandria.xtec.cat/mod/jclic/view.php?id=4886
                         verbal.
                         2. Pràctica: Morfologia verbal (Moodle)    T. Individual

                         12a sessió                                                 1h.                                                                     1,3,6,7,8,9.
                         1. Crea l'avatar del grup: VOKI                                      http://www.edu365.cat/crea/
                         2. Escriviu els trets del vostre VOKI.  T. Grup                      http://www.voki.com/
                         3. Explicació als companys/es de l'aula
                         el perquè del vostre VOKI.

                         13a sessió                                                 1h.                                                                     1,9,10,11.
                         1. Realitzar les activitats del dossier de                           Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
                         lectura (pàg. 4,5,6,7 i 8).                T. Individual             Dossier lectura: L'Anticlub
                         2. Propera sessió llegir el capítol: La
                         reina de la bellesa (pàg. 29 a 34).

                         14a sessió                                                 1h.                                                                     1,10.
                         1. Lectura del text “El futur és blau”
                         2. Resolució del qüestionari (Moodle)      T. Individual             http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4885


SINTESI                  15a sessió                                                 1h.                                                                     12
                         1. Revisió del treball realitzat en        G. classe
                         aquesta unitat. Punts forts i punts
                         febles.                                                              http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/autoavaluacio_
                         2. Fitxa d'autoavaluació grup              T. grup                   projecte_al_fitxa.pdf
                         3. Fitxa d'autoavaluació individual        T. Individual




Graella de Programació                                                               acontre2@xtec.cat                                                                     4

More Related Content

PPT
Els sintagmes
PPT
Síl·labes, diftongs, hiats, dígrafs
PPT
Les Categories Gramaticals
PDF
Ortografia de les consonants oclusives
PDF
Manlleus i neologismes
PPT
Les categories gramaticals 2n eso
PDF
Els gèneres literaris
PPTX
El teatre.pptx
Els sintagmes
Síl·labes, diftongs, hiats, dígrafs
Les Categories Gramaticals
Ortografia de les consonants oclusives
Manlleus i neologismes
Les categories gramaticals 2n eso
Els gèneres literaris
El teatre.pptx

What's hot (20)

PPT
El Conte 1r Eso Valencià Unitat 7
PPT
Les categories gramaticals catala
DOCX
Ortografia. síl·laba.accent gràfic.diftongs.hiats.dígrafs
PDF
Els gèneres narratius
PDF
La vocal neutra primer eso
PDF
Preposicions i conjuncions
PPT
Els dialectes del Català
PPTX
Els determinants i els pronoms
PDF
Locucions, frases fetes i refranys
PPS
7 Els Rius: Vessant Atlàntic I Cantàbric
PPT
RELLEU DE CATALUNYA
PPT
Text Narratiu
PDF
Determinants
PPTX
Sentit propi-sentit-figurat
PDF
Verb irregular
PDF
Perifrasis verbals
PDF
Jocs d'expressió oral i escrita
PDF
Mètrica (2n ESO)
ODP
Tema 4 la baixa edat mitjana
PDF
30 problemes 3r
El Conte 1r Eso Valencià Unitat 7
Les categories gramaticals catala
Ortografia. síl·laba.accent gràfic.diftongs.hiats.dígrafs
Els gèneres narratius
La vocal neutra primer eso
Preposicions i conjuncions
Els dialectes del Català
Els determinants i els pronoms
Locucions, frases fetes i refranys
7 Els Rius: Vessant Atlàntic I Cantàbric
RELLEU DE CATALUNYA
Text Narratiu
Determinants
Sentit propi-sentit-figurat
Verb irregular
Perifrasis verbals
Jocs d'expressió oral i escrita
Mètrica (2n ESO)
Tema 4 la baixa edat mitjana
30 problemes 3r
Ad

Viewers also liked (20)

PDF
Del curriculum a les programacions
PPT
Recital a cunit
PDF
Mat gestmodulo6
PPTX
Administración 12 febrero
PPTX
Ley de comunifcacion. realidad çnacional.
PPTX
Actividad 4
DOCX
Balance general
PPT
Amor
PPTX
Redes sociales
DOC
Cap 4 Proceso Propuesto
PPTX
Profesor y estudiante en la era tecnologica
PPTX
El internet y la red 2
PPTX
Laplace mediante el matlab
PPS
Carta escrita en el 2070
PPTX
Patito Feo
PDF
Planeación de ambientes de aprendiza
DOC
Prueba Sistema Oracle
PPS
Formal and informal_style writing
Del curriculum a les programacions
Recital a cunit
Mat gestmodulo6
Administración 12 febrero
Ley de comunifcacion. realidad çnacional.
Actividad 4
Balance general
Amor
Redes sociales
Cap 4 Proceso Propuesto
Profesor y estudiante en la era tecnologica
El internet y la red 2
Laplace mediante el matlab
Carta escrita en el 2070
Patito Feo
Planeación de ambientes de aprendiza
Prueba Sistema Oracle
Formal and informal_style writing
Ad

Similar to Lcud1 el text descriptiu (20)

PDF
Criteris d'avaluacio, objetius y continguts
DOC
Objectius, continguts i comp.bàsiques
PDF
Programació castellà 2012 13 IES Ramon Llull
PDF
Programar i planificar per tasques
PPT
Programació grups interactius contes
PDF
12 exemple prova_lectura_cicle_inicial
PDF
PPTX
Presentació 4t ESO
PPTX
El paper de la gramàtica en el marc del treball per tasques
PDF
Cas impuls de la lectura
DOCX
Tertulia dialògica
DOCX
Tertulia dialògica
DOCX
Tertulia dialògica
DOCX
Blog planificació de yasmin
PPT
U.d. sant jordi
PDF
Dossier lectura guiada_ 131004_c
PDF
Decreto-CV_-Documento-puente-ciclo-primaria-VLL (1).pdf
PPT
competències bàsiques àmbit lingüístic
PPT
Llegir la forma d'un text per escriure millor
Criteris d'avaluacio, objetius y continguts
Objectius, continguts i comp.bàsiques
Programació castellà 2012 13 IES Ramon Llull
Programar i planificar per tasques
Programació grups interactius contes
12 exemple prova_lectura_cicle_inicial
Presentació 4t ESO
El paper de la gramàtica en el marc del treball per tasques
Cas impuls de la lectura
Tertulia dialògica
Tertulia dialògica
Tertulia dialògica
Blog planificació de yasmin
U.d. sant jordi
Dossier lectura guiada_ 131004_c
Decreto-CV_-Documento-puente-ciclo-primaria-VLL (1).pdf
competències bàsiques àmbit lingüístic
Llegir la forma d'un text per escriure millor

Lcud1 el text descriptiu

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSORA 1r ESO (G-5) 15 hores Setembre a primera quinzena Octubre 2010 2010-2011 Anna Contreras Deu ÀREES/MATÈRIES TITOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT Llengua Catalana i Literatura UD1. TIPOLOGIA DE TEXTOS: El text descriptiu. Curricular. OBJECTIUS D'APRENENTATGE COMPETÈNCIES CONTINGUTS CRITERIS D'AVALUACIÓ BÀSIQUES 1.Participar activament en les interaccions 1.Participació activa i adequació del llenguatge a la 1. Participar activament i reflexivament en orals escrites i audiovisuals. situació comunicativa en les converses de classe. interaccions orals, escrites i amb l'ús dels 2.Comprendre i identificar i saber produir 1,2,4 i 5.Coneixement dels recursos bàsics i recursos de les TAC (doppelme, avatar i entorn frases i textos orals, escrits i audiovisuals amb funcionament dels aplicatius “doppelme” i “voki” que moodle). atenció a les característiques específiques Comunicativa permeti confegir un avatar en suport digital. dels textos descriptius. lingüística i 1 i 10.Interès per la bona presentació dels textos escrits i 2. Comprendre i identificar textos escrits 3.Saber cercar el significat del lèxic audiovisual. per aplicar-hi els coneixements apresos. descriptius. desconegut a partir del context, analitzant la 2 i 3.Observació de la organització interna dels textos 3. Produir textos descriptius usant procediments forma de les paraules, usant diccionaris o Tractament de la descriptius. de planificació i elements lingüístics per a la amb ajuda dels companys. informació i 2 i 3.Observació en la construcció de frases: nom, verb, cohesió interna de les idees dins del text. 4.Composar textos descriptius orals, escrits competència digital. adjectiu... 4. Aplicar estratègies per a la construcció de (en suport paper i digital) 2 i 4.Observació i pràctica amb els signes de puntuació frases: nom, adjectiu, verb. 5.Produir i organitzar els elements propis del Aprendre a aprendre que marquen el final de l'oració (punt) o que organitzen 5.Conèixer i aplicar a la pràctica: els signes de text descriptiu per construir les pròpies els elements de la frase (coma). puntuació, verbs i morfologia verbal, treballats a la descripcions. Autonomia i iniciativa 3.Coneixement del lèxic de la UD. UD. 6. Llegir els textos. personal 4,5 i 6. Coneixement i aplicació de l'estructura que 7. Llegir el llibre de lectura. determina la tipologia del text desriptiu. 6. Aplicar estratègies per la correcció lingüística i 8. Saber comprendre el que es llegeix. Social i ciutadana 4,5,6,8,10 i 11. Autoregulació de la comprensió de textos revisió gramatical dels textos. 9. Interès per llegir de forma autònoma i descriptius que es redacten (coherència i cohesió): saber 7.Usar Correctament el lèxic de la UD. comprensiva. quan t'equivoques i quan has de rectificar. 8.Usar un llenguatge no discriminatori i respectuós 10. Interès per la bona presentació dels textos 4,5,6,8,10 i 11. Ús de llenguatges no discriminatoris i que amb els altres i ser crític amb els perjudicis escrits, tant en suport paper com digital, amb respectin les diferències de gènere, racistes, sexistes i classistes. respecte a les normes gramaticals, 6, 7,9 i 10. Lectura de textos descriptius. 9. Llegir de forma autònoma i comprensiva els ortogràfiques, tipogràfiques i dels elements 7 i 9. Lectura del llibre “L'Anticlub”. textos elaborats i els textos proposats a la UD, icònics utilitzats. 11.Valoració dels avenços de cadascú en l'escriptura i llibre de lectura. 11. Manifestar una actitud receptiva, consciència de les mancances. Confiança en un mateix 10. Comprendre el que s'ha llegit. interessada i de confiança en la pròpia per poder millorar. 11.Realitzar les activitats del dossier de lectura. capacitat d'aprenentage i d'ús de les llengües i participar activament en el control i avaluació 12. Participar activament i reflexivament en del propi aprenentatge i el dels altres. l'avaluació (autoregulació, coavaluació) del propi aprenentatge. Graella de Programació acontre2@xtec.cat 1
  • 2. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO METODOLOGIA I SEQUÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS A LES DIFERENTS ORG. TEMPS RECURSOS AVALUACIÓ2 SESSIONS1 SOCIAL (CRITERIS) INICIALS 1a sessió 1h. 1 1.Donar a conèixer els objectius, Entorn Moodle. continguts i criteris d'avaluació de la Professora Presentació UD (Material PDI). present UD. Dossier de la UD. 2.Coneixements previs. Pluja d'idees. Alumnat DESENVOLUPAMENT3 2a sessió 1h. 1,4,7. 1. Presentació esquema sobre tipologia Professora Entorn Moodle de textos. Dossier de la UD. (Material PDI) 2. El text descriptiu: Definició i models http://alexandria.xtec.cat/course/view.php?id=138 de descripcions: orals, escrites i recursos TIC.Introduir els elements de http://alexandria.xtec.cat/mod/data/view.php? la descripció d'una persona, tant els Professora d=4&rid=286&filter=1 aspectes físics com el seu caràcter. Alumnat 3. Lèxic: noms, adjectius i verbs. http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te Analitzar les parts de l'estructura del T. Individual xt_des.htm text descriptiu 3a sessió 1h. 1,2,3,4,7. 1. Pràctica: MUD DE MOTS (Moodle) T. Individual. http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/mudsmots/comsom/ex 2. Pràctica: Copia model descripció Grup classe i ercicis.html (llibreta). T. Individual. http://www.dicdidac.cat/ 3. Pràctica: Glossari lèxic (llibreta i Dossier de la UD. (Material PDI) exemplificar cerca DÍDAC). 1 . A totes les sessions es reservaran els primers 5 minuts per explicar la sessió de treball i els 10 minuts últims per fer una recopilació del treball realitzat. 2 . Es tindrà en compte: (1) Activitats autocorrectives, avaluació quantitativa establerta en el Moodle. (2) Activitats de correcció individualitzada i qualitativa de la professora. (3) Participació en les activitats col·laboratives (4) Autoavaluació de l'alumnat. 3 . Cada alumne/a, depenent del seu ritme de treball, podrà realitzar activitats complementàries relacionades amb la sessió de treball. Graella de Programació acontre2@xtec.cat 2
  • 3. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO 4a sessió 1h. 1,2,3,4,7. 1. Lectura: Comparances. Grup classe. 2. Pràctica: comparacions (llibreta). T. Individual Dossier de la UD. (Material PDI) 3. Pràctica: Descripció (llibreta). T. Individual. 5a sessió 1h. http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4882 1,6,7. 1. Dictat preparat. (Llibreta) T. Individual 2. Qüestionari: MUD DE T. Indvidual http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/conjugacio.htm MOTS(Moodle) 3. DÍDAC: Verbs. ( Moodle i llibreta). T. Individual http://www.xtec.net/~gperez12/verbs.htm 6a sessió 1h. 1,6,8,9,10. 1. Dictat (un alumne/a dicta la seva Dossier de la UD. (Material PDI) descripció a la resta de companys/es) Grup classe http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te 2. Quin tipus de descripció és?. xt_des.htm 3. Endevina, endevinalla... 4. Pràctica: Qui és qui?. http://www.xtec.cat~aperafit/jtec03/fla/fla8.htm 7a sessió 1h. 1,9,10,11. 1. Presentació del llibre i dossier de Professora lectura. Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas) 2. Realització de la fitxa 1 de lectura. T.Individual Dossier lectura: L'Anticlub 3. De què tracta el llibre? (propera http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/lectura_fitxa1.p sessió llegir fins la pàg.21). Lectura. Grup classe df 8a sessió 1h. http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/ci05.htm 1,5,6,7,10. 1. Pràctica: Aventura't amb l'ortografia http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cm05.ht (Moodle) m - JCLIC: Puntuació (nivell 1) T. Individual - JCLIC: Puntuació (nivell 2) http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cs05.ht m 9a sessió 1h. 1,3,6,7,8,9. 1. Crea el teu avatar: DOPPELME http://www.edu365.cat/crea/ 2. Penjar avatar i perfil al Moodle T. Individual http://doppelme.com/ 3. Explicació que descrigui el teu avatar i incorporar-la al perfil Moodle. Graella de Programació acontre2@xtec.cat 3
  • 4. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO 10a sessió 1h. 1,9,10,11. 1. Realitzar les activitats del dossier de Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas) lectura (pàg. 2,3 i 4). T. Individual Dossier lectura: L'Anticlub 2. Propera sessió llegir fins la pàg. 28. (21 a 28) 11a sessió 1h. 1,5,7,9,10. 1. Explicació de l'activitat Morfologia Professora http://alexandria.xtec.cat/mod/jclic/view.php?id=4886 verbal. 2. Pràctica: Morfologia verbal (Moodle) T. Individual 12a sessió 1h. 1,3,6,7,8,9. 1. Crea l'avatar del grup: VOKI http://www.edu365.cat/crea/ 2. Escriviu els trets del vostre VOKI. T. Grup http://www.voki.com/ 3. Explicació als companys/es de l'aula el perquè del vostre VOKI. 13a sessió 1h. 1,9,10,11. 1. Realitzar les activitats del dossier de Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas) lectura (pàg. 4,5,6,7 i 8). T. Individual Dossier lectura: L'Anticlub 2. Propera sessió llegir el capítol: La reina de la bellesa (pàg. 29 a 34). 14a sessió 1h. 1,10. 1. Lectura del text “El futur és blau” 2. Resolució del qüestionari (Moodle) T. Individual http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4885 SINTESI 15a sessió 1h. 12 1. Revisió del treball realitzat en G. classe aquesta unitat. Punts forts i punts febles. http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/autoavaluacio_ 2. Fitxa d'autoavaluació grup T. grup projecte_al_fitxa.pdf 3. Fitxa d'autoavaluació individual T. Individual Graella de Programació acontre2@xtec.cat 4