This lesson plan outlines steps for students to learn about food costs and healthy eating. Students will first review a didactic unit on nutrition. They will then fill out sheets detailing their daily meals for a week. Using this information, students will create a grocery list and estimate the total cost. They will research prices in supermarket magazines. Finally, students will perform calculations to find the overall cost of their virtual grocery trip. They will then compare typical food prices and daily meal patterns across several European countries.