Minilliçó: Comprensió d'enunciats i resolució de problemes matemàtics
1. TALLER DE LECTURA
ESTRATÈGIA QUE ES DESENVOLUPA: Comprendre l’enunciat i resoldre problemes de matemàtiques
TEXT: Catàleg ofertes supermercat.
1. MINI LLIÇÓ 15’
CONNEXIÓ MODELATGE PARTICIPACIÓ ACTIVA ENLLAÇ
Lligam amb l’alumnat El docent és l’expert i modela l’estratègia Els alumnes practiquen Reflexió final i
“Us mostro de què és tracta i “Ho penso en veu alta i ho faig davant vostre” l’estratègia i la encàrrec
per què és important” comparteixen per a la lectura
“Ara, fem-ho junts!” independent
“Podeu fer-ho
sols?”
Per tal de resoldre un problema sabeu com ho faig? Mireu aquesta fitxa* i comenteu Ja veig que ho heu fet
Us porto uns catàlegs de els passos que heu de fer per molt bé per això ara
supermercat que m’he trobat a 1.- Llegeixo l’enunciat. Què em pregunta? resoldre un problema. ho fareu sols. Ara tots
la bústia.
sols buscareu una
2.- Miro la fotografia que m’ajuda a entendre millor. Expliqueu com podeu trobar la
Ja sabeu que sempre hi ha altra oferta i em direu
resposta. a partir de la
ofertes, productes que surten 3.- Dic amb les meves paraules de què es tracta.
més barats, fan descomptes i informació, quan
ens estalviem diners. 4.- Apunto les dades importants. haureu de pagar per
dos productes
Hem d’entendre i interpretar 5.- Penso quina operació matemàtica puc fer. d’oferta. Mentre llegiu
aquestes ofertes i a fer
6.- Resolc el problema utilitzant les estratègies més podeu anar escrivint a
càlculs sobre els preus.
adients. la fitxa* tal com ho he
fet jo.
7.- Explico quin és el resultat .
Avui aprendreu a Heu d’ entendre i
comprendre l’enunciat i 8.- Raono els passos seguits de forma oral o escrita. interpretar aquestes
resoldre problemes de ofertes i a fer càlculs
matemàtiques. La informació de cada un d’aquests passos la puc anar
sobre els preus.
apuntant a la fitxa* per recordar-la.
Així aprendreu a
comprendre
enunciats i resoldre
2. problemes de
matemàtiques.
2. LECTURA INDEPENDENT (20’/30’)
Durant la lectura independent, els alumnes llegeixen de manera autònoma el text i practiquen l’estratègia amb un nou problema del mateix estil. El
docent ha d’aprofitar aquest moment per atendre la diversitat de l’aula i ajudar els alumnes que ho necessitin. Els alumnes més avantatjats poden
comprovar els %.
Cal aprofitar aquesta estona de lectura autònoma per recordar l’estratègia oral: “Mentre llegiu recordeu d’anar apuntant la informació del problema a la
fitxa*
3. PARLEM DEL TEXT (COMPARTIR I REFLEXIONAR) (5’)
Posarem en comú el resultat de practicar l’estratègia.
Comentem les dificultats que ens han sorgit:
Penjarem el Referent d’Aula en un lloc visible.
4. TRACTAMENT A LA DIVERSITAT
El mestre ajudarà a buscar la informació i resoldre el problema als alumnes que ho necessitin. També els pot donar un problema més senzill.
3. PROBLEMA MODELATGE MESTRE
Del catàleg d’ofertes del supermercat he
triat els pots de Cola Cao, segons sembla
fan un 70% de descompte en la 2a
unitat. Diu que un pot val 5,04 € i la 2a
unitat val 1,51, i que comprant-ne 2, la
unitat surt a 3,28 €. Què hauré de pagar
pels dos pots de Cola Cao?
4. COM RESOLC UN PROBLEMA MATEMÀTIC ?
* Fitxa
De què es tracta? Quines dades tenim? Què pregunta? Quina operació Quina és la resposta?
matemàtica puc fer?
És una oferta de 1 unitat: 5,04 € Si compro aquesta Com ja sé quant val la 2a 5,04+1,51= 6,55
ColaCao que fan un 70% oferta de 2 pots de unitat després del
2 unitat: 1,51 €
ColaCao quan descompte, puc fer una
de rebaixa en la 2a
70% - la 2a unitat. pagaré en total? suma del preu de la 1a i 3,28 x 2= 6,56
unitat.
2a unitat.
cada unitat si compres 2 Segons l’enunciat surt
val També puc multiplicar una diferència d’1 cèntim
per 2 el preu de cada si fem una o altra
3,28 € .
unitat si en compro 2. operació.
Explica com has trobat la resposta: Sumant el preu normal i el preu del descompte. També multiplicant per 2 el preu que
surt cada unitat un cop aplicat el descompte.
5. PROBLEMA PELS ALUMNES
Del catàleg d’ofertes del supermercat he
triat els paquets de xocolata, segons
sembla fan un 50% de descompte en la
2a unitat. Diu que un paquet val 2,85 € i
la 2a unitat val 1,33 i que comprant-ne
2, la unitat surt a 1,99 €. Què hauré de
pagar pels dos paquets de xocolata?
6. REFERENT D’AULA
Passos a seguir per comprendre i resoldre un problema matemàtic:
1.- Llegeixo l’enunciat. Què em pregunta?
2.- Miro la fotografia que m’ajuda a entendre millor.
3.- Dic amb les meves paraules de què es tracta.
4.- Apunto les dades importants.
5.- Penso quina operació matemàtica puc fer.
6.- Resolc el problema utilitzant les estratègies més adients.
7.- Explico quin és el resultat .
8.- Raono els passos seguits de forma oral o escrita.