SlideShare a Scribd company logo
Proiect didactic
tiin ele naturiiȘ ț
clasa 1
Învăţătoare: Panciuc Elena
Clasa: 1
Obiectul: tiin ele naturiiȘ ț
Subiectul: Ce tim despre plante i animale.ș ș
Scopul: - aprofundarea cuno tin elor, perceperilor iș ț ș
deprinderilor elevilor la tema: ,,Plantele iș
animalele ;
- dezvoltarea perceperilor şi deprinderilor de a
efectua observaţii în natură, în via a plantelor iț ș
animalelor; a lucra în grup i pereș сhi;
dezvoltarea vorbirii orale coerente i cursive;ș
- educarea dragostei faţă de plante, animale şi
ocrotirea lor.
Tipul lecţiei: de aprofundare a cuno tin elor, perceperilorș ț
iș
deprinderilor
Metode: convorbirii, demonstrării, explicaţiei, lucrul în
perechi, în grup, problematizării, microfonul,
lucrul cu manualul.
Mijloace didactice: manualul, tabloul ,,Plantele primăvara”,
fişe individuale, setul de materiale
,,Păsările”, ,,Mamiferele”, ,,Insectele”, ,,Plantele
şi animalele din Ucraina introduse în Cartea
Roşie”, ,,Povestim copiilor despre arbori şi
arbuşti”, soare cu raze, planşa ,,Caleidoscop
ecologic”, proiectul ,,Rândunica”, multimedia,
sidi cu discuri, Cartea Roşie a Ucrainei.
Scenariu didactic
1. Organizarea clasei
- Ce lecţie avem acuma ?
- Lecţia de astăzi este deosebită, deoarece avem mulţi oaspeţi şi multe
surprize.
(analizăm epigraful lecţiei)
- Vom începe lecţia cu epigraful următor :
Natura să ocrotim
Şi prieteni buni să-i fim.
(Folclor)
2. Convorbire introductivă.
(Cineva bate la uşă)
- Oare cine-i acolo ?
( Intră Zâna Primăvara)
Zâna: - Bună ziua, copii. Cred că mă recunoaşteţi. Eu sunt Primăvara.
Am mai fost pe la voi pe când era i copiii de grădini ă, dar acuma sunte iț ț ț
mari, vă numi i elevi, mă bucur nespus de mult pentru voi.ț
- Sunteţi bucuroşi de sosirea Zânei ?
- Cred că şi astăzi, ca şi odinioară, Zâna a sosit la noi cu surprize ?
Zâna: - Da, v-am adus un mesaj, iar în coşuleţ mai am şi alte surprize.
(La multimedia prezentăm mesajul)
3. Aprofundarea cunoştinţelor, perceperilor şi
deprinderilor însuşite anterior.
3.1 Observaţii în natură.
(Analizăm mesajul)
Bine v-am găsit, copiii!
Afară este sfâr it de ..ș . . Încă mai ... i este ... Dar zilele devin tot mai ..... ,ș
iar nopţile mai ... . Astăzi vom aprofunda cuno tin ele noastre despreș ț
plante i animale.ș
Vă doresc mult succes !
3.2. Interviu la microfon.
- Despre ce am studiat la lecţiile precedente ?(Despre plante i animale.)ș
- Plantele i animalele din ce natură fac parte – vie sau moartă ?ș
( elevii răspund)
Întrebări suplimentare:
-Dăm exemple de natură vie.
-Dar ce face parte din natura moartă?
-Ce fel de plante cunoa te i?ș ț
plante erbacee (erburi)
arbu ti ( tufari )ș
arbori (copaci)
Exemple: trifoi
măcie , alunș
stejar, ar arț
Întrebare suplimentară:
- Care e deosebirea dintre plantă erbacee şi arbore (copac) ?
- O avem în ospe ie pe Zâna Primăvara. Care sunt primele flori deț
primăvară ?
- Ce fel de flori de primăvară mai cunoa te i?ș ț
- Se poate să strângem ghiocei, brându e, ..... ? De ce?ș
- Cum trebuie să ne comportăm fa ă de plante? ( Trebuie să le ocrotim)ț
- De ce? ( Sunt folositoare, medicinale)
(Demonstrez Cartea Roşie)
- În Cartea Roşie sunt introduse toate plantele care sunt pe cale de
dispariţie, şi pe care trebuie să le ocrotim: brânduşa, ghoicelul,...
(Despre plante medicinale: lăcrimioara, salcia,...)
3.3 Minuta de înviorare (călătorie imaginară într-o poieniţă cu flori din
pădure.)
- Iar acum să ne odihnim puţin. Lăsăm încetişor căpuşorul pe bancă şi
poposim într-o călătorie imaginară în pădure. Împrejur sunt mulţi copaci, iar
printre ei ne fac din ochi nişte floricele. Şi deodată, ce să vezi ? O poieniţă
cu multe flori, unde se aude murmurul unui izvoraş, iar păsările cântă care
mai de care mai frumos. Privim împrejur şi admirăm frumuseţea naturii,
frumuseţea florilor, iar ele ( deschidem ochii) ne salută.
( ascultăm salutarea forilor pe multimedia)
- Să ne reamintim încă o dată ce grupuri de animale noi cunoaştem.
(insecte, păsări, mamifere)
- Iubi i ghicitorile?ț
Ghicitoare:
Zum, zum, zum
Prin flori de tei
Cară miere la ştiubei. (Albina)
Cine plânge supărat
Că nu este mângâiat?
Dar de-l mângâi, vai ce face:
Te înţeapă cu zeci de ace! (Ariciul)
Negustor la oi prin sate
Prins cu o mioară-n spate,
Se jură lui Moş Ilie
Că la oi n-o să mai vie. (Lupul)
3.4 Lucrul în grup
-Iar acum vom lucra în grup. ( În fa a clasei sunt pe masă multeț
ilustrate pe care sunt reprezentate insecte i mamifere. Elevii suntș
împăr i i în două grupe – o grupă va reprezenta insectele, iar altăț ț
grupă - mamiferele. Fiecare elev î i alege câte două ilustrate,ș
respectiv grupei pe care o reprezintă. Câ tigă echipa care mai repedeș
se isprăve te cu însărcinarea. Apoi la alegerea grupei, un elev nume teș ș
caracteristica principală a grupei pe care a reprezentat-o.)
-Cine se mai treze te din somnul de iarnă odată cu sosirea primăverii?ș
(Odată cu încălzirea timpului, se trezesc din somnul de iarnă toate
insectele.)
- Cum trebuie să ne comportăm cu furnicile, muşuroaiele lor şi alte
insecte ?
Terminaţi versul:
În livadă într-un nuc
Îşi cântă numele un ...... . (Cuc)
Pleacă de la noi din ţară,
Primăvara vine iară,
Zboară iute, este mică
Şi o cheamă ......... . (Rândunică)
- Ce fel de păsări cunoaştem?(domestice, sălbatice, călătoare şi sedentare)
- Numi i păsări domestice.ț
- Dar sălbatice?
3.5 Concurs instructiv
- Iar acum vom organiza un concurs. Fiecare elev va primi pe bancă o
ilustrată pe care este reprezentată o pasăre. O privi i atent, o recunoa te i iț ș ț ș
vă repartiza i în grupa respectivă: în partea stângă – păsări călătoare, înț
partea dreaptă – păsări sedentare. (Desfă urarea concursului. Totaluri)ș
3.6 Minuta de înviorare(audiem împreună cu elevii sunetele diferitor
animale, la audierea sunetelor redate de păsări imităm fâlfâitul din aripi,
insecte – zumzăitul insectelor, mamifere – tropăitul din picoare).
- Care păsări vestesc primele sosirea primăverii ? (graurii, cucii,
rândunelele, cocostârcii...)
- Cum credeţi, care sunt primele griji de primăvară ale păsărilor ?(îşi fac
cuiburi pentru aşi scoate puişori)
- Nu distrugeţi cuiburile păsărilor! Ele sunt sanitarii livezilor!
- De ce?
- Primăvara, dacă ne odihnim în pădure, se poate să facem gălăgie sau să
ascultăm mizică zgomotoasă ?
- De ce ?(se sperie şi fug de pe cuiburi)
- Cine se mai trezeşte din somnul de iarnă ?
- Ce fel de mamifere cunoaştem?
- Cum se comportă ele primăvara ?( mamiferele care au hibernat: ursul,
bursucul, ariciul ies din ascunzişuri, iar veveriţele, iepurii îşi schimbă
culoarea părului.
- Care este grija mamiferelor primăvara ?(majoritatea mamiferelor pe la
începutul primăverii nasc pui, le cresc şi le îngrijesc.
(Despre ocrotirea animalelor. Cartea Roşie. Demonstrăm pe
multimedia.)
3.7 Caleidoscop ecologic
(Demonstrez Caleidoscopul ecologic. Comportarea omului în natură.
Analizăm.)
3.8 Lucrul cu manualul
Citirea în lănţişor a informaţiei despre păsări şi independent - informaţiei
despre mamifere. Analizăm ilustraţiile din manual.
Zâna Primăvara ne-a mai pregătit o surpriză:
3.9 Elaborarea proiectului „Rândunica.”
(La multimedia prezentăm proiectul)
4. Generalizarea.
- Zâna Primăvara mai are pentru noi o surpriză. Îl recunoa te- i?ș ț
E soarele . Însă e pu in trist. Ce-i lipsesc? (razele)ț
Pentru a-l îmbogă i pe soare cu raze vom lucra în perechi.ț
(Fiecare pereche de elevi primeşte patru fi e i raze. Vom îmbogă iș ș ț
soarele cu raze, numai atunci când vom alcătui corect propozi ii despreț
natura vie, despre comportamentul animalelor în natură primăvara.)
Zâna îşi exprimă părerea despere munca asiduă a elevilor la lecţie, le
împarte flori din co ule i le îndeamnă la dansul primăverii. Eleviiș ț ș
dansează împreună cu Zâna Primăvara.
Proiect didactic

More Related Content

DOCX
календарн.плани 1 клас всі
DOCX
Seminar raional fotografii
DOCX
șTiințele nturii.continentele şi oceanele.clasa a 4 a
DOCX
Ziua cămășii naționale fotografii
DOC
Proiectdidacti12
PPTX
POVESTEA CRIZANTEMEI .pptx
DOC
Să descoperim împreună ce înseamnă grădina zoologică
DOC
1 scoala pt_sanatate_activitatea_6_2003
календарн.плани 1 клас всі
Seminar raional fotografii
șTiințele nturii.continentele şi oceanele.clasa a 4 a
Ziua cămășii naționale fotografii
Proiectdidacti12
POVESTEA CRIZANTEMEI .pptx
Să descoperim împreună ce înseamnă grădina zoologică
1 scoala pt_sanatate_activitatea_6_2003

More from Олена Панчук (20)

DOCX
Seminar raional fotografii
DOC
șTiințele naturii
DOCX
şTiinţele naturii. universul și sistemul solar.planul și harta. clasa a 4 a.
DOCX
şTiinţele naturii omul parte a naturii. clasa a 4-a
DOCX
Eu în lume.simbolica ţării.clasa a 4 a.
DOCX
Limba română. verbul. clasa a 4 a
DOCX
Limba română. substantivul. clasa a 4 a
DOC
Limba română. structura cuvântului. clasa a 4 a
DOCX
Limba română propoziţia simplă şi dezvoltată.părţile de propoziţie.clasa a 4 a
RTF
Limba română. substantivul. clasa a 3 a.
PPT
Toată ziua foarfecă
PPT
Cartea roşie plantele
PPT
Cartea roşie animalele
DOC
з досвіду роботи
DOCX
крок за кроком
PPTX
презентация до вч. рок. 2017 нова
DOCX
індивідуальний творчий проект адаптація шестирічок до навчання в школі
Seminar raional fotografii
șTiințele naturii
şTiinţele naturii. universul și sistemul solar.planul și harta. clasa a 4 a.
şTiinţele naturii omul parte a naturii. clasa a 4-a
Eu în lume.simbolica ţării.clasa a 4 a.
Limba română. verbul. clasa a 4 a
Limba română. substantivul. clasa a 4 a
Limba română. structura cuvântului. clasa a 4 a
Limba română propoziţia simplă şi dezvoltată.părţile de propoziţie.clasa a 4 a
Limba română. substantivul. clasa a 3 a.
Toată ziua foarfecă
Cartea roşie plantele
Cartea roşie animalele
з досвіду роботи
крок за кроком
презентация до вч. рок. 2017 нова
індивідуальний творчий проект адаптація шестирічок до навчання в школі
Ad

Proiect didactic

  • 1. Proiect didactic tiin ele naturiiȘ ț clasa 1 Învăţătoare: Panciuc Elena
  • 2. Clasa: 1 Obiectul: tiin ele naturiiȘ ț Subiectul: Ce tim despre plante i animale.ș ș Scopul: - aprofundarea cuno tin elor, perceperilor iș ț ș deprinderilor elevilor la tema: ,,Plantele iș animalele ; - dezvoltarea perceperilor şi deprinderilor de a efectua observaţii în natură, în via a plantelor iț ș animalelor; a lucra în grup i pereș сhi; dezvoltarea vorbirii orale coerente i cursive;ș - educarea dragostei faţă de plante, animale şi ocrotirea lor. Tipul lecţiei: de aprofundare a cuno tin elor, perceperilorș ț iș deprinderilor Metode: convorbirii, demonstrării, explicaţiei, lucrul în perechi, în grup, problematizării, microfonul, lucrul cu manualul. Mijloace didactice: manualul, tabloul ,,Plantele primăvara”, fişe individuale, setul de materiale ,,Păsările”, ,,Mamiferele”, ,,Insectele”, ,,Plantele şi animalele din Ucraina introduse în Cartea Roşie”, ,,Povestim copiilor despre arbori şi arbuşti”, soare cu raze, planşa ,,Caleidoscop ecologic”, proiectul ,,Rândunica”, multimedia, sidi cu discuri, Cartea Roşie a Ucrainei.
  • 3. Scenariu didactic 1. Organizarea clasei - Ce lecţie avem acuma ? - Lecţia de astăzi este deosebită, deoarece avem mulţi oaspeţi şi multe surprize. (analizăm epigraful lecţiei) - Vom începe lecţia cu epigraful următor : Natura să ocrotim Şi prieteni buni să-i fim. (Folclor) 2. Convorbire introductivă. (Cineva bate la uşă) - Oare cine-i acolo ? ( Intră Zâna Primăvara) Zâna: - Bună ziua, copii. Cred că mă recunoaşteţi. Eu sunt Primăvara. Am mai fost pe la voi pe când era i copiii de grădini ă, dar acuma sunte iț ț ț mari, vă numi i elevi, mă bucur nespus de mult pentru voi.ț - Sunteţi bucuroşi de sosirea Zânei ? - Cred că şi astăzi, ca şi odinioară, Zâna a sosit la noi cu surprize ? Zâna: - Da, v-am adus un mesaj, iar în coşuleţ mai am şi alte surprize. (La multimedia prezentăm mesajul) 3. Aprofundarea cunoştinţelor, perceperilor şi deprinderilor însuşite anterior. 3.1 Observaţii în natură. (Analizăm mesajul) Bine v-am găsit, copiii! Afară este sfâr it de ..ș . . Încă mai ... i este ... Dar zilele devin tot mai ..... ,ș iar nopţile mai ... . Astăzi vom aprofunda cuno tin ele noastre despreș ț plante i animale.ș Vă doresc mult succes !
  • 4. 3.2. Interviu la microfon. - Despre ce am studiat la lecţiile precedente ?(Despre plante i animale.)ș - Plantele i animalele din ce natură fac parte – vie sau moartă ?ș ( elevii răspund) Întrebări suplimentare: -Dăm exemple de natură vie. -Dar ce face parte din natura moartă? -Ce fel de plante cunoa te i?ș ț plante erbacee (erburi) arbu ti ( tufari )ș arbori (copaci) Exemple: trifoi măcie , alunș stejar, ar arț Întrebare suplimentară: - Care e deosebirea dintre plantă erbacee şi arbore (copac) ? - O avem în ospe ie pe Zâna Primăvara. Care sunt primele flori deț primăvară ? - Ce fel de flori de primăvară mai cunoa te i?ș ț - Se poate să strângem ghiocei, brându e, ..... ? De ce?ș - Cum trebuie să ne comportăm fa ă de plante? ( Trebuie să le ocrotim)ț - De ce? ( Sunt folositoare, medicinale) (Demonstrez Cartea Roşie) - În Cartea Roşie sunt introduse toate plantele care sunt pe cale de dispariţie, şi pe care trebuie să le ocrotim: brânduşa, ghoicelul,... (Despre plante medicinale: lăcrimioara, salcia,...) 3.3 Minuta de înviorare (călătorie imaginară într-o poieniţă cu flori din pădure.) - Iar acum să ne odihnim puţin. Lăsăm încetişor căpuşorul pe bancă şi poposim într-o călătorie imaginară în pădure. Împrejur sunt mulţi copaci, iar printre ei ne fac din ochi nişte floricele. Şi deodată, ce să vezi ? O poieniţă
  • 5. cu multe flori, unde se aude murmurul unui izvoraş, iar păsările cântă care mai de care mai frumos. Privim împrejur şi admirăm frumuseţea naturii, frumuseţea florilor, iar ele ( deschidem ochii) ne salută. ( ascultăm salutarea forilor pe multimedia) - Să ne reamintim încă o dată ce grupuri de animale noi cunoaştem. (insecte, păsări, mamifere) - Iubi i ghicitorile?ț Ghicitoare: Zum, zum, zum Prin flori de tei Cară miere la ştiubei. (Albina) Cine plânge supărat Că nu este mângâiat? Dar de-l mângâi, vai ce face: Te înţeapă cu zeci de ace! (Ariciul) Negustor la oi prin sate Prins cu o mioară-n spate, Se jură lui Moş Ilie Că la oi n-o să mai vie. (Lupul) 3.4 Lucrul în grup -Iar acum vom lucra în grup. ( În fa a clasei sunt pe masă multeț ilustrate pe care sunt reprezentate insecte i mamifere. Elevii suntș împăr i i în două grupe – o grupă va reprezenta insectele, iar altăț ț grupă - mamiferele. Fiecare elev î i alege câte două ilustrate,ș respectiv grupei pe care o reprezintă. Câ tigă echipa care mai repedeș se isprăve te cu însărcinarea. Apoi la alegerea grupei, un elev nume teș ș caracteristica principală a grupei pe care a reprezentat-o.) -Cine se mai treze te din somnul de iarnă odată cu sosirea primăverii?ș (Odată cu încălzirea timpului, se trezesc din somnul de iarnă toate insectele.) - Cum trebuie să ne comportăm cu furnicile, muşuroaiele lor şi alte insecte ?
  • 6. Terminaţi versul: În livadă într-un nuc Îşi cântă numele un ...... . (Cuc) Pleacă de la noi din ţară, Primăvara vine iară, Zboară iute, este mică Şi o cheamă ......... . (Rândunică) - Ce fel de păsări cunoaştem?(domestice, sălbatice, călătoare şi sedentare) - Numi i păsări domestice.ț - Dar sălbatice? 3.5 Concurs instructiv - Iar acum vom organiza un concurs. Fiecare elev va primi pe bancă o ilustrată pe care este reprezentată o pasăre. O privi i atent, o recunoa te i iț ș ț ș vă repartiza i în grupa respectivă: în partea stângă – păsări călătoare, înț partea dreaptă – păsări sedentare. (Desfă urarea concursului. Totaluri)ș 3.6 Minuta de înviorare(audiem împreună cu elevii sunetele diferitor animale, la audierea sunetelor redate de păsări imităm fâlfâitul din aripi, insecte – zumzăitul insectelor, mamifere – tropăitul din picoare). - Care păsări vestesc primele sosirea primăverii ? (graurii, cucii, rândunelele, cocostârcii...) - Cum credeţi, care sunt primele griji de primăvară ale păsărilor ?(îşi fac cuiburi pentru aşi scoate puişori) - Nu distrugeţi cuiburile păsărilor! Ele sunt sanitarii livezilor! - De ce? - Primăvara, dacă ne odihnim în pădure, se poate să facem gălăgie sau să ascultăm mizică zgomotoasă ? - De ce ?(se sperie şi fug de pe cuiburi) - Cine se mai trezeşte din somnul de iarnă ?
  • 7. - Ce fel de mamifere cunoaştem? - Cum se comportă ele primăvara ?( mamiferele care au hibernat: ursul, bursucul, ariciul ies din ascunzişuri, iar veveriţele, iepurii îşi schimbă culoarea părului. - Care este grija mamiferelor primăvara ?(majoritatea mamiferelor pe la începutul primăverii nasc pui, le cresc şi le îngrijesc. (Despre ocrotirea animalelor. Cartea Roşie. Demonstrăm pe multimedia.) 3.7 Caleidoscop ecologic (Demonstrez Caleidoscopul ecologic. Comportarea omului în natură. Analizăm.) 3.8 Lucrul cu manualul Citirea în lănţişor a informaţiei despre păsări şi independent - informaţiei despre mamifere. Analizăm ilustraţiile din manual. Zâna Primăvara ne-a mai pregătit o surpriză: 3.9 Elaborarea proiectului „Rândunica.” (La multimedia prezentăm proiectul) 4. Generalizarea. - Zâna Primăvara mai are pentru noi o surpriză. Îl recunoa te- i?ș ț E soarele . Însă e pu in trist. Ce-i lipsesc? (razele)ț Pentru a-l îmbogă i pe soare cu raze vom lucra în perechi.ț (Fiecare pereche de elevi primeşte patru fi e i raze. Vom îmbogă iș ș ț soarele cu raze, numai atunci când vom alcătui corect propozi ii despreț natura vie, despre comportamentul animalelor în natură primăvara.) Zâna îşi exprimă părerea despere munca asiduă a elevilor la lecţie, le împarte flori din co ule i le îndeamnă la dansul primăverii. Eleviiș ț ș dansează împreună cu Zâna Primăvara.