SlideShare a Scribd company logo
Proiect didactic

Profesor:
Scoala cu clasele I-VIII __________________________
Data:
Clasa: a VI-a
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Lumea medievala
Lecţia: Biserica in Evul Mediu
Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - de a dobândi noi cunoştinţe legate de rolul Bisericii in
societatea medievala.
Obiective operaţionale:
                1. să folosescă corect următoarele date şi noţiuni istorice
                   catolicism,ortodoxism,manastire,cruciada;
                2. să înţeleagă şi să analizeze factorii Marii Scisme din
                   1054;
                3. sa descrie rolul Papei in viata Europei Occidentale;
                4. sa enumere cauzele cruciadelor ;
                5. sa descrie pe scurt cele mai importante cruciade.;
                6. sa enemere consecinte ale cruciadelor

Strategia didactică

    1. Metode      şi   procedee:   explicaţia,   expunerea,   conversaţia,
        dezbaterea, observarea dirijată, exerciţiul
    2. Forme de organizare a activităţii elevilor: Activitate frontală,
        activitate individuală
 Resurse:
Programa şcolară pentru disciplina Istorie, clasa a VI-a; planificarea
calendaristică orientativă, clasa a VI-a
Manualul,Atlasul istoric


                                                                              1
Nr       Etapele       Ob. Timp                                       Metode şi    Forme de
crt       lecţiei      op.            Detalieri de conţinut          resurse       organizare
 1.    Momentul              1’        • Notarea absenţelor
      organizatoric                    • Pregătirea clasei
                                              pentru
                                              desfăşurarea orei
3.    Verificarea                     • Se verifica prin
      cunostintelor        10’               intrebari directe  Explicaţia
      anterioare                             lectia “Societatea Conversaţia            Activitate
                                             feudala”                                  frontală
4.     Anunţarea                 1’    • Se scrie pe tablă
       titlului şi a                          data şi titlul    Explicaţia             Activitate
      obiectivelor                            lecţiei:                                 Frontală
           lecţiei                     Biserica in Evul Mediu
                                       • Se precizează
                                              obiectivele
                                              lecţiei.
                             23’       • Se prezintă noile

5.    Comunicarea                     cunoştinţe după
        /însuşirea                    următorul plan de idei,        Explicaţia
          noilor                                                     Conversaţia
       cunoştinţe                     care se notează pe tablă
5                                     şi se completează
                                      ulterior:
                                            1. Crestinismul
                                                  european la
                                                  inceputul mil II
                                            2. Marea Scisma
                                                  din 1054
                                            3. Papa si puterea
                                                  laica in apusul
                                                  Europei
                                            4. Cruciadele
                                         1. Crestinismul
                                            european la
                                                                     Conversaţia
                       1                    inceputul mil II
                                         -suportul ideologic al


                                                                                   2
3          lumii medievale                           Activitate
                    -s-a extins pe                             frontală
                    intregul continent        Lecturarea
                    european in 2             şicomentare
                    variante :                a
                    • Catolicismul in         fragmentului
1            1         vest-Papa              referitor la
         2          • Ortodoxia in est-       colonişti din
                       Patriarhul             Eutropius,
         4          Intre cele 2 religii au   manual p.
                    aparut contradictii.      27
    1a              2. Marea Scisma din
                       1054
                    -Ruptura dintre
                    catolicism si
                    ortodoxism
                           • Cauze-
                               politice si
                               religioase
                   -1054 –papa si
                 patriarhul se
                 excomunica reciproc
                           • Consecinte :
                           -separarea
                           religioasa
                           -conflictele
                           dintre statele
                           catolice si cele
                           ortodoxe.
                    3. Papa si puterea
                       laica in apusul
                       Europei
                    -In apus a crescut
                    puterea Papei in
                    urma reformelor
                    bisericesti realizate
                    de Grigore al VII-lea
                    -Papa a intrat in
                    conflict cu
                    impoaratul romano-
                    german din care
                    papa a iesit intarit:


                                                              3
-au fost infiintate ordine
manastiresti pentru
raspandirea
catolicismului-
franciscanii
   4. Cruciadele
   –expeditii militare
   indreptate impotriva Explicaţia
   islamismului pentru Conversaţia
   eliberarea Tarii
   Sfinte
   -cauze:-religioase
           -economice
            -politice
   -8 cruciade:cele mai
   importante:
       • Cruciada
          I(1096-1099)-
          cucerirea
          Antiohiei si
          Ierusalimului-
          state crestine
       • Cruciada a II-
          a(1147-1148)-
          recucerirea
          teritoriilor de
          mai sus
       • Cruciada a III-
          a(1189-1192)-
          fara efecte
       • Cruciada a IV-
          a(1202-1204)-
          cucerirea
          Constantinopol
          ului
       -Consecinte-
       dezvoltarea
       comertului

     -contactele
     culturale

     -dezvoltarea
     oraselor



                                     4
-cresterea puterii
                                    regale

                                     -adancirea
                                     rupturii intre
                                     catolici si
                                     ortodocsi
6.   Fixarea       8’        Intrebari directe din
     noilor                                       lectie:
     cunostinte                  • Care erau
                                     principalele
                                     religfii europene
                                 • Ce este Marea
                                     Schisma?
                                 • De ce a crescut
                                     puterea Papei?
                                 • Ce erau
                                     cruciadele si de ce
                                     au avut loc ?
7.   Aprecieri     5’        Se fac aprecieri si se
                             noteaza elevii care s-au
                             implicat in desfasurarea
                             lectiei.
                        2’   Folosind diferite surse
8.   Tema pentru             de informare prezentati
     acasă                   la alegere una din cele 8
                             cruciade.




                                                            5
-cresterea puterii
                                    regale

                                     -adancirea
                                     rupturii intre
                                     catolici si
                                     ortodocsi
6.   Fixarea       8’        Intrebari directe din
     noilor                                       lectie:
     cunostinte                  • Care erau
                                     principalele
                                     religfii europene
                                 • Ce este Marea
                                     Schisma?
                                 • De ce a crescut
                                     puterea Papei?
                                 • Ce erau
                                     cruciadele si de ce
                                     au avut loc ?
7.   Aprecieri     5’        Se fac aprecieri si se
                             noteaza elevii care s-au
                             implicat in desfasurarea
                             lectiei.
                        2’   Folosind diferite surse
8.   Tema pentru             de informare prezentati
     acasă                   la alegere una din cele 8
                             cruciade.




                                                            5

More Related Content

PPT
Revolutia de la 1848 1849 slide share
PPTX
Moștenirea culturală a orientului antic
PPTX
Structura unei dezbateri Karl Popper. Alexei Slivca, Orhei
PPT
Cultura medievala
DOCX
Clasa 9 -2023.docx
PPT
REVOLUTIA DE LA 1821 CONDUSA DE TUDOR VLADIMIRESCU.ppt
PPTX
Relațiile internaționale în anii 1871-1914.pptx
PPT
Discriminarea
Revolutia de la 1848 1849 slide share
Moștenirea culturală a orientului antic
Structura unei dezbateri Karl Popper. Alexei Slivca, Orhei
Cultura medievala
Clasa 9 -2023.docx
REVOLUTIA DE LA 1821 CONDUSA DE TUDOR VLADIMIRESCU.ppt
Relațiile internaționale în anii 1871-1914.pptx
Discriminarea

What's hot (20)

PPT
PPT
Formarea regatului francilor
PPTX
Stefan Cel Mare
PPTX
Razboaiele punice
PPTX
Australia
PPT
Copii,salvati planeta!
DOCX
Particularitati Plumb de George Bacovia.docx
PDF
"Integrarea Europeană a Republicii Moldova: Provocări şi soluţii eficiente pe...
PPT
Mihaieminescu Proiect
PPT
Iluminism
PPTX
Structura studiului de caz
PPTX
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
PPT
Mihai Viteazul
PPTX
PPT
Lectie comunicarea ppt
PPT
95135235 franta-power-point
PPTX
Formatul de dezbateri Karl Popper. Lilia Tobultoc-Cojocaru, Chişinău
PPT
Alexandru ioan cuza
PPTX
Motoare termice
DOCX
Tipuri de lectie.docx
Formarea regatului francilor
Stefan Cel Mare
Razboaiele punice
Australia
Copii,salvati planeta!
Particularitati Plumb de George Bacovia.docx
"Integrarea Europeană a Republicii Moldova: Provocări şi soluţii eficiente pe...
Mihaieminescu Proiect
Iluminism
Structura studiului de caz
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
Mihai Viteazul
Lectie comunicarea ppt
95135235 franta-power-point
Formatul de dezbateri Karl Popper. Lilia Tobultoc-Cojocaru, Chişinău
Alexandru ioan cuza
Motoare termice
Tipuri de lectie.docx
Ad

Similar to Proiect didactic clasa_a_vi_biserica_in_em (11)

PPT
Introducere Evanghelia dupa Luca
PPT
Cultura in evul_mediu
DOC
Sinodul unionist de la ferrara
DOCX
Neotomismul
PDF
Gabriela nica final
PDF
Gabriela nica final
PDF
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
PDF
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
PDF
1Diversitatea-bisericilor-in-istorie-20180503-092041162.pdf
DOCX
Curs.ibu.ii.doc
DOCX
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Introducere Evanghelia dupa Luca
Cultura in evul_mediu
Sinodul unionist de la ferrara
Neotomismul
Gabriela nica final
Gabriela nica final
CREȘTINI CONTRA CREȘTINI. EUROPA SUB AMENINȚAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
CREŞTINI CONTRA CREŞTINI: EUROPA SUB AMENINŢAREA HEGEMONIEI RELIGIOASE
1Diversitatea-bisericilor-in-istorie-20180503-092041162.pdf
Curs.ibu.ii.doc
Periodizarea şi izvoarele istoriei evului mediu
Ad

Proiect didactic clasa_a_vi_biserica_in_em

  • 1. Proiect didactic Profesor: Scoala cu clasele I-VIII __________________________ Data: Clasa: a VI-a Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Lumea medievala Lecţia: Biserica in Evul Mediu Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: - de a dobândi noi cunoştinţe legate de rolul Bisericii in societatea medievala. Obiective operaţionale: 1. să folosescă corect următoarele date şi noţiuni istorice catolicism,ortodoxism,manastire,cruciada; 2. să înţeleagă şi să analizeze factorii Marii Scisme din 1054; 3. sa descrie rolul Papei in viata Europei Occidentale; 4. sa enumere cauzele cruciadelor ; 5. sa descrie pe scurt cele mai importante cruciade.; 6. sa enemere consecinte ale cruciadelor Strategia didactică 1. Metode şi procedee: explicaţia, expunerea, conversaţia, dezbaterea, observarea dirijată, exerciţiul 2. Forme de organizare a activităţii elevilor: Activitate frontală, activitate individuală Resurse: Programa şcolară pentru disciplina Istorie, clasa a VI-a; planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a Manualul,Atlasul istoric 1
  • 2. Nr Etapele Ob. Timp Metode şi Forme de crt lecţiei op. Detalieri de conţinut resurse organizare 1. Momentul 1’ • Notarea absenţelor organizatoric • Pregătirea clasei pentru desfăşurarea orei 3. Verificarea • Se verifica prin cunostintelor 10’ intrebari directe Explicaţia anterioare lectia “Societatea Conversaţia Activitate feudala” frontală 4. Anunţarea 1’ • Se scrie pe tablă titlului şi a data şi titlul Explicaţia Activitate obiectivelor lecţiei: Frontală lecţiei Biserica in Evul Mediu • Se precizează obiectivele lecţiei. 23’ • Se prezintă noile 5. Comunicarea cunoştinţe după /însuşirea următorul plan de idei, Explicaţia noilor Conversaţia cunoştinţe care se notează pe tablă 5 şi se completează ulterior: 1. Crestinismul european la inceputul mil II 2. Marea Scisma din 1054 3. Papa si puterea laica in apusul Europei 4. Cruciadele 1. Crestinismul european la Conversaţia 1 inceputul mil II -suportul ideologic al 2
  • 3. 3 lumii medievale Activitate -s-a extins pe frontală intregul continent Lecturarea european in 2 şicomentare variante : a • Catolicismul in fragmentului 1 1 vest-Papa referitor la 2 • Ortodoxia in est- colonişti din Patriarhul Eutropius, 4 Intre cele 2 religii au manual p. aparut contradictii. 27 1a 2. Marea Scisma din 1054 -Ruptura dintre catolicism si ortodoxism • Cauze- politice si religioase -1054 –papa si patriarhul se excomunica reciproc • Consecinte : -separarea religioasa -conflictele dintre statele catolice si cele ortodoxe. 3. Papa si puterea laica in apusul Europei -In apus a crescut puterea Papei in urma reformelor bisericesti realizate de Grigore al VII-lea -Papa a intrat in conflict cu impoaratul romano- german din care papa a iesit intarit: 3
  • 4. -au fost infiintate ordine manastiresti pentru raspandirea catolicismului- franciscanii 4. Cruciadele –expeditii militare indreptate impotriva Explicaţia islamismului pentru Conversaţia eliberarea Tarii Sfinte -cauze:-religioase -economice -politice -8 cruciade:cele mai importante: • Cruciada I(1096-1099)- cucerirea Antiohiei si Ierusalimului- state crestine • Cruciada a II- a(1147-1148)- recucerirea teritoriilor de mai sus • Cruciada a III- a(1189-1192)- fara efecte • Cruciada a IV- a(1202-1204)- cucerirea Constantinopol ului -Consecinte- dezvoltarea comertului -contactele culturale -dezvoltarea oraselor 4
  • 5. -cresterea puterii regale -adancirea rupturii intre catolici si ortodocsi 6. Fixarea 8’ Intrebari directe din noilor lectie: cunostinte • Care erau principalele religfii europene • Ce este Marea Schisma? • De ce a crescut puterea Papei? • Ce erau cruciadele si de ce au avut loc ? 7. Aprecieri 5’ Se fac aprecieri si se noteaza elevii care s-au implicat in desfasurarea lectiei. 2’ Folosind diferite surse 8. Tema pentru de informare prezentati acasă la alegere una din cele 8 cruciade. 5
  • 6. -cresterea puterii regale -adancirea rupturii intre catolici si ortodocsi 6. Fixarea 8’ Intrebari directe din noilor lectie: cunostinte • Care erau principalele religfii europene • Ce este Marea Schisma? • De ce a crescut puterea Papei? • Ce erau cruciadele si de ce au avut loc ? 7. Aprecieri 5’ Se fac aprecieri si se noteaza elevii care s-au implicat in desfasurarea lectiei. 2’ Folosind diferite surse 8. Tema pentru de informare prezentati acasă la alegere una din cele 8 cruciade. 5