SlideShare a Scribd company logo
6
Most read
7
Most read
8
Most read
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

               ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

                           «Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο.»



   1. Ταυτότητα του σεναρίου

Τίτλος: Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο.

Δημιουργός: Κουρελή Αθανασία

Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα

Μάθημα: 6η ενότητα: Ενεργοί πολίτες για την υπεράσπιση οικουμενικών αξιών

Τάξη: Γ΄ Γυμνασίου

Απαιτούμενος χρόνος διδασκαλίας: 2 διδακτικές ώρες.

Προϋποθέσεις υλοποίησης:

    Να είναι διαθέσιμο το εργαστήριο Πληροφορικής.
    Να έχουν οι μαθητές γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση Η/Υ.
Τεχνολογικά εργαλεία που θα χρειαστούν: Σύνδεση διαδικτύου, φυλλομετρητής,
επεξεργαστής κειμένου.

Υλοποίηση: Το σενάριο δοκιμάστηκε στην τάξη και η χρονική του διάρκεια ήταν 2
διδακτικές ώρες. Η διδακτική παρέμβαση          υλοποιήθηκε στο εργαστήριο
Πληροφορικής του Γυμνασίου Σερβίων ομαδοσυνεργατικά με τη χρήση του
Διαδικτύου.

   2. Σύντομη περιγραφή
   Οι μαθητές δουλεύοντας σε μικρές ομάδες πληροφορούνται για τις Μ.Κ.Ο. μέσω
του διαδικτύου προκειμένου να γνωρίσουν περισσότερα για τις μορφές τους σε
τοπικό και διεθνές επίπεδο, να μάθουν την ιστορία τους, να αναζητήσουν και να
συλλέξουν εικόνες τους, να προβληματιστούν αν ανταποκρίνονται στο σκοπό τους,
ώστε να διαμορφώσουν άποψη και να τοποθετηθούν αιτιολογημένα απέναντί τους.

   3. Στόχοι - Σκεπτικό
Σκοπός της διδακτικής παρέμβασης είναι να προτείνει έναν              επαγωγικό,
διερευνητικό, ομαδικό        τρόπο προσέγγισης του ζητήματος της κοινωνικής
αλληλεγγύης και του εθελοντισμού. στο πλαίσιο του "τυπικού" γραμματισμού. Να
κατανοήσουν οι μαθητές το πλέγμα των σχέσεων αλληλεξάρτησης που διαπερνά το
σύγχρονο κόσμο και την ανάγκη να σταθούμε υπεύθυνα απέναντι στα ανθρώπινα
προβλήματα. Ακόμη να συνεργαστούν οι μαθητές για να αναζητήσουν πληροφορίες,
να κρατήσουν σημειώσεις, να οργανώσουν προφορικά και γραπτά κείμενα
επιχειρηματολογίας και να παρουσιάζουν τις εργασίες τους          με το πρόγραμμα
παρουσιάσεων. Επιπρόσθετα, επιλέγεται η αναζήτηση στο διαδίκτυο να είναι εν
μέρει ελεύθερη, ώστε οι μαθητές να λειτουργήσουν κριτικά στην επιλογή του υλικού
τους, και εν μέρει καθοδηγούμενη, στις περιπτώσεις που τα δεδομένα είναι πολλά και
η συγκέντρωσή τους θα απαιτούσε πολύωρη πλοήγηση.

Ειδικότεροι στόχοι:

Α. Μαθησιακοί:

     Να γνωρίσουν τις Μ.Κ.Ο.
     Να ασκηθούν στην αιτιολόγηση των απόψεών τους
     Να οργανώσουν προφορικά και γραπτά κείμενα επιχειρηματολογίας με βάση
        τη σύγκλιση των απόψεών τους
     Να κρατήσουν σημειώσεις και να πάρουν θέση απέναντι στις Μ.Κ.Ο.
     Να παρατηρήσουν τη ζωή γύρω τους και να προβληματιστούν για τα
        προβλήματα του κόσμου
Β. Παιδαγωγικοί

     Να παρατηρούν, να ερευνούν, να αξιολογούν, να κρίνουν, να αναλύουν, να
        συνθέτουν, να ανακαλύπτουν
     Να      δουλεύουν      σε    ομάδες,   να   ανταλλάσσουν    πληροφορίες,   να
        αλληλοσυμπληρώνουν τις ελλείψεις τους
     Να αποδέχονται την άλλη γνώμη
Γ. Με τη χρήση των ΤΠΕ

     Να αξιοποιούν το Power Point ως μέσο παρουσίασης εκπαιδευτικού υλικού
     Να      εξοικειωθούν    με    τη   χρήση    κειμενογράφου   και   ηλεκτρονικού
        ταχυδρομείου (ηλεκτρονικά περιβάλλοντα παραγωγής λόγου)
 Να εξοικειωθούν με την περιήγηση (πλοήγηση-διαδρομές) στο διαδίκτυο
       (σχολικός ψηφιακός γραμματισμός)
    Να αναζητούν πληροφορίες για τις Μ.Κ.Ο. στο διαδίκτυο
    Να αξιοποιούν κριτικά την πληροφορία και να τη συνθέτουν δημιουργικά
       (κριτικός γραμματισμός)
    Να εκφραστούν με τη χρήση των νέων τεχνολογιών



4. Η σχέση του σεναρίου με το αναλυτικό πρόγραμμα:
       Η επιλογή του θέματος αντλήθηκε από το την 6η ενότητα της Νεοελληνικής
Γλώσσας (Γ΄ Γυμνασίου) και ανταποκρίνεται στους στόχους του ΑΠΣ (βιβλίο
εκπαιδευτικού      σελ.   77).   Εξάλλου,   η   διατύπωση   αιτιολογημένης   άποψης
υποδεικνύεται και από τη συγγραφική ομάδα του παραπάνω βιβλίου (σελ.88) ως
καλύτερη επιλογή από την ελεύθερη διατύπωση απόψεων από τους μαθητές.

5. Τα προγράμματα και το υποστηρικτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθούν είναι :
    Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές του εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου
    Το διαδίκτυο, η μηχανή αναζήτησης google
    Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου (Word)
    Φάκελος με τίτλο «Μ.Κ.Ο.»
    Το φύλλο εργασίας που θα διανεμηθεί στους μαθητές. Αποτελεί οδηγό
       εργασίας για τους μαθητές. Περιλαμβάνει ασκήσεις - ερωτήσεις προς
       απάντηση και οδηγίες πλοήγησης στο διαδίκτυο.
   Συνδυασμός με άλλα μέσα διδασκαλίας:
    Το σχολικό εγχειρίδιο της Γ΄ Γυμνασίου («Νεοελληνική Γλώσσα»).
    Πίνακας

Προαπαιτούμενα:

    Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών και του διδάσκοντα στην αναζήτηση στο
       Ίντερνετ.

    Ύπαρξη ηλεκτρονικής διεύθυνσης (e-mail) από τον κάθε μαθητή

       Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών σε συνεργατική δραστηριότητα.
     Ευελιξία στο ωρολόγιο Σχολικό Πρόγραμμα προκειμένου να γίνει κάποια
       τροποποίηση αν χρειαστεί, έτσι ώστε να διατεθούν συνεχόμενες διδακτικές
       ώρες.

6. Μεθοδολογία

       Η διδακτική μέθοδος που χρησιμοποιείται είναι η επαγωγική: οι μαθητές θα
οδηγηθούν από το υλικό που θα εντοπίσουν οι ίδιοι στη διατύπωση γενικών
συμπερασμάτων για τη σημασία των           Μ.Κ.Ο. Παιδαγωγικά, θα εφαρμοστεί η
διερευνητική και η ομαδοσυνεργατική μάθηση. Οι μαθητές θα δουλέψουν σε ομάδες,
εντός των οποίων μπορούν να αναλάβουν συγκεκριμένους ρόλους, ενώ η συνδρομή
του διδάσκοντα θα είναι καθοδηγητική.

Πορεία διδασκαλίας

1η ώρα: Διατύπωση υπόθεσης εργασίας και συλλογή σχετικού υλικού

       Παρουσιάζεται από τον διδάσκοντα το ζήτημα, καθορίζονται οι μαθησιακοί
στόχοι, τα εποπτικά μέσα που θα χρησιμοποιηθούν για την επίτευξη των στόχων και
ορίζεται η πορεία της εργασίας για ένα διδακτικό δίωρο.
       Οι μαθητές εργάζονται στο Εργαστήριο πληροφορικής, χωρισμένοι σε
ομάδες, 2-3 ατόμων με βάση τις δραστηριότητες που περιγράφονται στο Φύλλο
εργασίας και με την καθοδήγηση του διδάσκοντα,. Η κάθε ομάδα αποφασίζει για την
κατανομή των εργασιών στα μέλη της.



2η ώρα: Παρουσίαση εργασιών(στην αίθουσα διδασκαλίας)

       Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των
ερ-γασιών τους και συζητούν τα ευρήματά τους σε στρογγυλό τραπέζι (Παραγωγή
προσχεδιασμένου προφορικού λόγου και γραπτού λόγου). Τέλος, συνάγεται το τελικό
συμπέρασμα που είναι η συνισταμένη των απόψεων που διατυπώθηκαν.

       Η κάθε ομάδα χωριστά στέλνει το αποτέλεσμα της δικής της εργασίας ως
συνημμένο      μήνυμα       ηλεκτρονικού       ταχυδρομείου   στη    διεύθυνση
gymn.ergasia@gmail.com (η ηλεκτρονική διεύθυνση έχει ανοιχθεί από τον
διδάσκοντα για τις ανάγκες της διδασκαλίας).


Αξιολόγηση μαθητών
Η αξιολόγηση των μαθητών, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ολοκλήρωση
  του σχεδίου μαθήματος, έγινε με κριτήριο την επίτευξη των στόχων που τέθηκαν
  αρχικά. Συνεκτιμήθηκαν οι γραπτές απαντήσεις των ομάδων στο φύλλο εργασίας,
  η συνεργασία των μελών των ομάδων κατά τη διάρκεια των εργασιών και η
  συμμετοχή των ομάδων στη συζήτηση.

7. Κριτική της διδακτικής εφαρμογής

      Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στις        ΤΠΕ, β΄επίπεδο
υλοποιήθηκε η παραπάνω διδακτική παρέμβαση «Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο», στις 22
Μαρτίου 2010 (ημέρα Δευτέρα), κατά τη δεύτερη διδακτική ώρα, στο 1ο τμήμα της
Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Σερβίων.

       Αφού ενημερώθηκαν οι μαθητές για το περιεχόμενο της διδακτικής πρότασης
και τους δόθηκαν κάποιες οδηγίες για το πώς θα εργαστούν, κάθισαν στους
υπολογιστές 2 άτομα μαζί και ο καθένας πήρε από ένα φύλλο εργασίας, το οποίο θα
έπαιρναν μαζί τους στο τέλος της διδακτικής ώρας για να στηριχθεί η συζήτηση που
θα ακολουθήσει.

      Κατά την εφαρμογή της διδακτικής παρέμβασης δεν παρουσιάστηκαν
ιδιαίτερες δυσκολίες, γιατί οι περισσότεροι μαθητές ήταν εξοικειωμένοι με το
διαδίκτυο και τα προγράμματα επεξεργασίας κειμένου. Εξάλλου διέθεταν
ηλεκτρονική διεύθυνση και αρκετές γνώσεις Η/Υ εξαιτίας του μαθήματος της
Πληροφορικής και των εργασιών που είχαν εκπονήσει.

8. Βιβλιογραφία



      Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα
      Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, Τομέας
      Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Πάτρα, Απρίλιος.

      Κατσαρού Ε., Μαγγανά Α., Σκιά Αικ., Τσέλιου Β. (2006). Νεοελληνική
      Γλώσσα, Γ΄ Γυμνασίου, Βιβλίο μαθητή, Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β

      Κατσαρού Ε., Μαγγανά Α., Σκιά Αικ., Τσέλιου Β. (2006). Νεοελληνική
      Γλώσσα, Γ΄ Γυμνασίου, Βιβλίο Εκπαιδευτικού, Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β
Ματσαγγούρας Γ.Η. (1987) «Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση»,
       Επιστήμες της Αγωγής, Γρηγόρης, Αθήνα.
       Ματσαγγούρας Η. (2003). Στρατηγικές Διδασκαλίας ΙΙ: Η Κριτική Σκέψη
       στη Διδακτική Πράξη. Αθήνα: Gutenberg.
       Νημά, Ε., Καψάλης Α. (2002). Σύγχρονη Διδακτική. Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις
       Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
       Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο
       (2002-2003). Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β.


                                 Φύλλο Εργασίας

1. Αναζητήστε στο διαδίκτυο χρησιμοποιώντας λέξεις- κλειδιά Μη Κυβερνητικούς
Οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, διεθνείς και μη.

2. Καταγράψτε ποιους από αυτούς γνωρίζετε.

3. Καταγράψτε 3 που ακούτε για πρώτη φορά και σας προκάλεσαν το ενδιαφέρον.
Δικαιολογήστε την επιλογή σας.

Παραγωγή λόγου (απαντήστε στο τετράδιό σας ή σε αρχείο Word)

1. Επιλέξτε έναν οργανισμό που γνωρίζετε καλά και έναν απ’ αυτούς που επιλέξατε
και παρουσιάστε τον στην τάξη σας. Καλό είναι να επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα
του οργανισμού για εγκυρότερες πληροφορίες. Θα σας βοηθήσουν και οι παρακάτω
ερωτήσεις:

   •   Πότε ιδρύθηκε η οργάνωση;

   •   Ποιος είναι ο σκοπός της ίδρυσής της;

   •   Πότε ιδρύθηκε το ελληνικό παράρτημα, αν δραστηριοποιείται στην Ελλάδα;

   •   Σε τι διαφέρει ο οργανισμός από άλλους που αναπτύσσουν παρόμοια δράση;

   •   Να αναφέρετε την πιο πρόσφατη αποστολή του.

   •   Σε τι στηρίζεται η δράση του οργανισμού; Ποια είναι τα μέλη του;
•   Ποια πιστεύεις ότι είναι τα κίνητρα των ανθρώπων που υποστηρίζουν αυτούς
       τους οργανισμούς;

   •   Περιγράψτε το λογότυπο των οργανισμών που επιλέξατε να παρουσιάσετε.
       Πιστεύετε ότι αποδίδει το χαρακτήρα τους;

   •   Σκεφτείτε μια φράση που πιστεύετε ότι αποδίδει τη δράση του οργανισμού.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για την παρουσίασή σας το λογισμικό παρουσίασης ή
να κάνετε ένα κολάζ ή μια αφίσα.

Αν δυσκολεύεστε να διαλέξετε σας προτείνω τα παρακάτω:

http://www.mdmgreece.gr/ Γιατροί του κόσμου

http://www.ornithologiki.gr/ Ορνιθολογική εταιρία

http://www.european-village.org/ Οργάνωση νέων

http://www.amnesty.org.gr/ Διεθνής Αμνηστία

   1. Διατύπωση Ορισμού

   •   Μετά τη γνωριμία σας με τους ΜΚΟ μπορείτε να πείτε τι είναι μια ΜΚΟ;
       Διατυπώστε την απάντησή σας γραπτά.

   •   Διαβάστε τώρα το παρακάτω δημοσίευμα στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία. Τι
       δεν ταιριάζει με τον ορισμό που δώσατε;

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Εξωτερικών προς την «Αλληλεγγύη» της Εκκλησίας
«Φέρτε πίσω 5,6 εκατ. ευρώ»
Την ίδια στιγμή που οι χρηματοδοτήσεις Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (ΜΚΟ) και
οι ποικιλώνυμες «χορηγίες» έχουν «εκτεθεί» ως η σύγχρονη μορφή εκμαυλισμού,
πολιτικής και μικροπολιτικής εκτροπής και ερευνώνται ακόμα και ποινικά, μια
απόφαση ταράζει τα προστατευόμενα ύδατα.
Προ δεκαημέρου η υπουργός Εξωτερικών με απόφαση που υπέγραψε κατόπιν
εισήγησης του αρμόδιου υφυπουργού Πέτρου Δούκα ζητεί τον καταλογισμό σε βάρος
της ΜΚΟ «Αλληλεγγύη» ποσού 5,6 εκατ. ευρώ, «ως αχρεωστήτως καταβληθέντων».
Με την απόφαση αυτή επανέρχεται στο προσκήνιο η πολύκροτη υπόθεση των σάπιων
κοτόπουλων που ποτέ δεν έφθασαν στους κατοίκους των περιοχών που επλήγησαν
από το τσουνάμι, αφού μπλοκαρίστηκαν από τη Νομαρχία Πειραιά και τις
υγειονομικές                                                                    αρχές.
Στην απόφασή του ο υφυπουργός Εξωτερικών Π. Δούκας μεταξύ άλλων αναφέρει
ότι: Με υπουργική απόφαση (25-9-2006), το ποσόν των 5,6 εκατ. ευρώ διατέθηκε
στην «Αλληλεγγύη» από τον κρατικό προϋπολογισμό για την εκπλήρωση του
ανθρωπιστικού της έργου.
Το έργο αυτό δεν εκπληρώθηκε και τα χρήματα ζητείται να επιστραφούν μέχρι τις
αρχές Φεβρουαρίου (εντός μηνός). Αν δεν επιστρέψει η ΜΚΟ «Αλληλεγγύη» το
ποσόν αυτό, το χρέος της θα βεβαιωθεί ως δημόσιο έσοδο στις ΔΟΥ και θα
εισπραχθεί            βάσει           των             διατάξεων       του     Κώδικα.
Με την απόφαση αυτή ο υφυπουργός βάζει χέρι στη μεγαλύτερη ίσως ΜΚΟ, η
δραστηριότητα της οποίας έχει χαρακτηριστεί ως αμφιλεγόμενη και αδιαφανής, ενώ
έχει προκαλέσει τριβές και στην Ιεραρχία, με πλέον πρόσφατους τους διαξιφισμούς
στην               προχθεσινή                 Διαρκή               Ιερά       Σύνοδο.
Η απόφαση του κ. Δούκα κοινοποιήθηκε ήδη στην «Αλληλεγγύη» με συνέπεια να
προκληθεί πανικός στην Ι.Μ. Πεντέλης. Η ΜΚΟ της Εκκλησίας εφ' όσον αδυνατεί να
εμφανίσει παραστατικά ύψους 5,6 εκατ. ευρώ, ως μόνη δυνατότητα έχει την άσκηση
έφεσης ενώπιον του Ελεγκτικού Συνεδρίου, εντός 6 μηνών από την έγερση της
απαίτησης                                       του                            ΥΠΕΞ.
Πάντως χθες ο υφυπουργός Εξωτερικών που αναζητήθηκε από την «Ε» απέφυγε να
σχολιάσει την απόφασή του. Συνεργάτες όμως προαναγγέλλουν ότι ο Π. Δούκας
προωθεί τη δημοσιοποίηση, εφεξής, στο Διαδίκτυο όλων των χρηματοδοτήσεων προς
ΜΚΟ και ταυτόχρονα την ενεργοποίηση ελεγκτικού μηχανισμού για την εποπτεία της
διαχείρισης                    των                      σχετικών            κονδυλίων.
Για την «Αλληλεγγύη» πάντως το Σεπτέμβριο του 2006 εγκρίθηκε συνολικό
πρόγραμμα ύψους 7 εκατ. ευρώ, από τον κρατικό προυπολογισμό καταβλήθηκαν 5,6
εκατ. ευρώ, ενώ η ίδια συμμετοχή της ΜΚΟ στο πρόγραμμα εμφανίζεται μηδενική.


http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=62699776

ΑΡΙΣΤΕΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΟΥ                ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/01/2008


2.Βρίσκεται κάτι κοινό ανάμεσα στο άρθρο και στο κόμικ; Γράψτε
την απάντησή σας σε 5-8 σειρές.
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο

More Related Content

PPT
Nees texnologies
PDF
To ταλαιπωρημένο νερό
DOC
παίζοντας με τη γλώσσα
DOC
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
DOC
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
DOC
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
DOCX
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
DOC
ανθρωποι και δελφινια
Nees texnologies
To ταλαιπωρημένο νερό
παίζοντας με τη γλώσσα
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
μοσχοβιδου σουζανα 2ο γελ ευοσμου β λυκειου λατινικα
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Πολύβιος Στράντζαλης, Σενάριο μαθήματος στα Θρησκευτικά με την αξιοποίηση των...
ανθρωποι και δελφινια

What's hot (20)

DOC
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
PDF
ETΠE2013 Το πλήρες κείμενο της εισήγησης
PPT
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
DOC
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
DOC
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
PPT
τπε στην εκπαίδευση
DOC
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
DOC
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
PDF
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
DOCX
S6 drast papamichalopoulou_ioanna
DOC
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
PPTX
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης
DOC
Perigrafi senariou
DOC
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
DOC
τίτου πατρίκιου
DOC
δ. σολωμοσ
DOC
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
PDF
Αποτίμηση σεναρίων
DOCX
ερωφίλη ,σχέδιο μαθήματος
DOC
η καταστροφή των ψαρών
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
ETΠE2013 Το πλήρες κείμενο της εισήγησης
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
Ο Σαρλό και το αθάνατο νερό
τπε στην εκπαίδευση
διδακτικό σενάριο για τη νεοελληνική λογοτεχνία διονύσιος σολωμός
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
S6 drast papamichalopoulou_ioanna
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης
Perigrafi senariou
Σολωμος σεναριο διδασκαλιας
τίτου πατρίκιου
δ. σολωμοσ
αλέξανδρος,κατακτητής της ανατολής
Αποτίμηση σεναρίων
ερωφίλη ,σχέδιο μαθήματος
η καταστροφή των ψαρών
Ad

Viewers also liked (20)

PDF
Ενότητα 6η ΝΕ ΓΛΩΣΣΑ Γυμνασίου
PPT
Actionaid
DOC
Εθελοντισμός
DOC
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ
PPT
το χαμογελο του παιδιου
ODP
αρκτουρος
PDF
υπωνυμα υπερωνυμα
DOC
ΧΡΟΝΙΚΕΣ - ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
PPTX
5 λόγοι για να επισκεφθεί κάποιος την ελλάδα
PDF
Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου (19 διαγωνίσματα)
PPT
Μανόλης Αναγνωστάκης, Θεσσαλονίκη, Μέρες του 1969 μ.Χ
PPTX
Unisef
PPT
το χαμογελο του παιδιου
PDF
εθελοντισμός
PPT
μορφές εθελοντισμού
PPTX
Δευτερεύουσες προτάσεις ΓΛΩΣΣΑ Α΄
PDF
Eνότητα 3η, Eίμαστε όλοι ίδιοι. Eίμαστε όλοι διαφορετικοί
DOCX
ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ -ΕΝΟΤΗΤΑ 2 :ΓΛΩΣΣΑ- ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
DOC
Αναφορικές ονοματικές και επιρρηματικές προτάσεις της Ν. Ελληνικής
PDF
Επιχειρηματολογία - Β Γυμνασίου
Ενότητα 6η ΝΕ ΓΛΩΣΣΑ Γυμνασίου
Actionaid
Εθελοντισμός
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ
το χαμογελο του παιδιου
αρκτουρος
υπωνυμα υπερωνυμα
ΧΡΟΝΙΚΕΣ - ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
5 λόγοι για να επισκεφθεί κάποιος την ελλάδα
Νεοελληνική Γλώσσα Γ' Γυμνασίου (19 διαγωνίσματα)
Μανόλης Αναγνωστάκης, Θεσσαλονίκη, Μέρες του 1969 μ.Χ
Unisef
το χαμογελο του παιδιου
εθελοντισμός
μορφές εθελοντισμού
Δευτερεύουσες προτάσεις ΓΛΩΣΣΑ Α΄
Eνότητα 3η, Eίμαστε όλοι ίδιοι. Eίμαστε όλοι διαφορετικοί
ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ -ΕΝΟΤΗΤΑ 2 :ΓΛΩΣΣΑ- ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αναφορικές ονοματικές και επιρρηματικές προτάσεις της Ν. Ελληνικής
Επιχειρηματολογία - Β Γυμνασίου
Ad

Similar to νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο (20)

DOC
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
DOCX
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
DOC
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
DOCX
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΠΕ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
DOC
σεναριο ιστοριας (2)
DOC
Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest
PDF
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
PPT
ιστοεξερευνησεις παπανικολαου
PDF
οδηγιες γεν παιδ & επιλ γ γελ & δ εσπ γελ 2014 15
DOC
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
DOC
Θέλω να σας γνωρίσω το βιβλίο που διάβασα_ Ideokataskeyes
DOC
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
PPT
παρουσίαση Webquest
DOCX
προτυπο σεναριου για λογοτεχνια
DOC
στα βαθιά νερά
PPT
παρουσίαση 2ης ενότητας σεναριο τησ αναπαραγωγησ
PDF
Ανδρικοπούλου Ειρήνη ΤΠΕ β΄ επίπέδου Σενάριο διδασκαλίας Ομήρου Οδύσσεια
DOC
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
DOC
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
PDF
ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ
αντωνιάδου, γ΄γυμν., ενεργοί πολίτες, σχέδιο μαθήματος
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΪΑ - ΑΓΓΕΛΟΥ ΣΙΚΕΛΙΑΝΟΥ, « Της μάνας μου»
ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΠΕ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ
σεναριο ιστοριας (2)
Διδακτικό σενάριο: "Ταξίδι στον κόσμο της φύσης" με webquest
ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ιστοεξερευνησεις παπανικολαου
οδηγιες γεν παιδ & επιλ γ γελ & δ εσπ γελ 2014 15
η αθήνα προπύργιο της ευρώπης
Θέλω να σας γνωρίσω το βιβλίο που διάβασα_ Ideokataskeyes
παπαδοπουλου παραμυθια-δημοτικα τραγ.-σεναριο
παρουσίαση Webquest
προτυπο σεναριου για λογοτεχνια
στα βαθιά νερά
παρουσίαση 2ης ενότητας σεναριο τησ αναπαραγωγησ
Ανδρικοπούλου Ειρήνη ΤΠΕ β΄ επίπέδου Σενάριο διδασκαλίας Ομήρου Οδύσσεια
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ-ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΡΙΤΣΟΣ
Διδακτικό σενάριο: "Γραμματική-Συντακτικό'
ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ

More from akoureli (20)

DOCX
"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)
DOC
Η εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των Σερβίων
DOC
πρώτες βοήθειες!!!
DOC
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
DOC
δρασεισ του γενικου λυκειου σερβιων
PPT
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
DOC
λαογραφικά παραμύθια του τόπου μας
PPTX
αγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορού
PPTX
αντιπολεμικά μηνύματα
PPTX
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
PPT
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
DOC
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
DOC
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
DOC
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
DOC
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
PPT
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
PPT
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
PDF
έργο μ αλεξάνδρου
DOC
το έργο του αλέξανδρου
DOC
αλέξανδρος, κατακτητής 2
"Του νεκρού αδελφού" σενάριο του Α1 (ΓΕΛ ΣΕΡΒΙΩΝ)
Η εκπαίδευση στα χρόνια της τουρκοκρατίαςστην ευρύτερη περιοχή των Σερβίων
πρώτες βοήθειες!!!
Σχέδιο δράσης ΓΕΛ Σερβίων
δρασεισ του γενικου λυκειου σερβιων
μικροδιδασκαλία μπε κουρελή αθανασία
λαογραφικά παραμύθια του τόπου μας
αγγειογραφίες αρχαίου ελληνικού χορού
αντιπολεμικά μηνύματα
χορός και μουσική μέσα από τα αγγεία
αντιπολεμικό μουσείο του νέστορα,φώτη,χριστίνα και ολυμπιά
γνωριμία με αλλοδαπούς συμμαθητές μας
διαθεματικεσ σχολικεσ εργασιεσ 2010
διαθεματικές σχολικές εργασίες 2010
νεοελληνικη γραμματεια εργασια
ατομική εργασία στη δραματική ποίηση
γκραφιτι η τεχνη του δρομου, κουρελή αθανασία
έργο μ αλεξάνδρου
το έργο του αλέξανδρου
αλέξανδρος, κατακτητής 2

νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο

  • 1. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ «Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο.» 1. Ταυτότητα του σεναρίου Τίτλος: Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο. Δημιουργός: Κουρελή Αθανασία Διδακτικό αντικείμενο: Νεοελληνική Γλώσσα Μάθημα: 6η ενότητα: Ενεργοί πολίτες για την υπεράσπιση οικουμενικών αξιών Τάξη: Γ΄ Γυμνασίου Απαιτούμενος χρόνος διδασκαλίας: 2 διδακτικές ώρες. Προϋποθέσεις υλοποίησης:  Να είναι διαθέσιμο το εργαστήριο Πληροφορικής.  Να έχουν οι μαθητές γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση Η/Υ. Τεχνολογικά εργαλεία που θα χρειαστούν: Σύνδεση διαδικτύου, φυλλομετρητής, επεξεργαστής κειμένου. Υλοποίηση: Το σενάριο δοκιμάστηκε στην τάξη και η χρονική του διάρκεια ήταν 2 διδακτικές ώρες. Η διδακτική παρέμβαση υλοποιήθηκε στο εργαστήριο Πληροφορικής του Γυμνασίου Σερβίων ομαδοσυνεργατικά με τη χρήση του Διαδικτύου. 2. Σύντομη περιγραφή Οι μαθητές δουλεύοντας σε μικρές ομάδες πληροφορούνται για τις Μ.Κ.Ο. μέσω του διαδικτύου προκειμένου να γνωρίσουν περισσότερα για τις μορφές τους σε τοπικό και διεθνές επίπεδο, να μάθουν την ιστορία τους, να αναζητήσουν και να συλλέξουν εικόνες τους, να προβληματιστούν αν ανταποκρίνονται στο σκοπό τους, ώστε να διαμορφώσουν άποψη και να τοποθετηθούν αιτιολογημένα απέναντί τους. 3. Στόχοι - Σκεπτικό
  • 2. Σκοπός της διδακτικής παρέμβασης είναι να προτείνει έναν επαγωγικό, διερευνητικό, ομαδικό τρόπο προσέγγισης του ζητήματος της κοινωνικής αλληλεγγύης και του εθελοντισμού. στο πλαίσιο του "τυπικού" γραμματισμού. Να κατανοήσουν οι μαθητές το πλέγμα των σχέσεων αλληλεξάρτησης που διαπερνά το σύγχρονο κόσμο και την ανάγκη να σταθούμε υπεύθυνα απέναντι στα ανθρώπινα προβλήματα. Ακόμη να συνεργαστούν οι μαθητές για να αναζητήσουν πληροφορίες, να κρατήσουν σημειώσεις, να οργανώσουν προφορικά και γραπτά κείμενα επιχειρηματολογίας και να παρουσιάζουν τις εργασίες τους με το πρόγραμμα παρουσιάσεων. Επιπρόσθετα, επιλέγεται η αναζήτηση στο διαδίκτυο να είναι εν μέρει ελεύθερη, ώστε οι μαθητές να λειτουργήσουν κριτικά στην επιλογή του υλικού τους, και εν μέρει καθοδηγούμενη, στις περιπτώσεις που τα δεδομένα είναι πολλά και η συγκέντρωσή τους θα απαιτούσε πολύωρη πλοήγηση. Ειδικότεροι στόχοι: Α. Μαθησιακοί:  Να γνωρίσουν τις Μ.Κ.Ο.  Να ασκηθούν στην αιτιολόγηση των απόψεών τους  Να οργανώσουν προφορικά και γραπτά κείμενα επιχειρηματολογίας με βάση τη σύγκλιση των απόψεών τους  Να κρατήσουν σημειώσεις και να πάρουν θέση απέναντι στις Μ.Κ.Ο.  Να παρατηρήσουν τη ζωή γύρω τους και να προβληματιστούν για τα προβλήματα του κόσμου Β. Παιδαγωγικοί  Να παρατηρούν, να ερευνούν, να αξιολογούν, να κρίνουν, να αναλύουν, να συνθέτουν, να ανακαλύπτουν  Να δουλεύουν σε ομάδες, να ανταλλάσσουν πληροφορίες, να αλληλοσυμπληρώνουν τις ελλείψεις τους  Να αποδέχονται την άλλη γνώμη Γ. Με τη χρήση των ΤΠΕ  Να αξιοποιούν το Power Point ως μέσο παρουσίασης εκπαιδευτικού υλικού  Να εξοικειωθούν με τη χρήση κειμενογράφου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (ηλεκτρονικά περιβάλλοντα παραγωγής λόγου)
  • 3.  Να εξοικειωθούν με την περιήγηση (πλοήγηση-διαδρομές) στο διαδίκτυο (σχολικός ψηφιακός γραμματισμός)  Να αναζητούν πληροφορίες για τις Μ.Κ.Ο. στο διαδίκτυο  Να αξιοποιούν κριτικά την πληροφορία και να τη συνθέτουν δημιουργικά (κριτικός γραμματισμός)  Να εκφραστούν με τη χρήση των νέων τεχνολογιών 4. Η σχέση του σεναρίου με το αναλυτικό πρόγραμμα: Η επιλογή του θέματος αντλήθηκε από το την 6η ενότητα της Νεοελληνικής Γλώσσας (Γ΄ Γυμνασίου) και ανταποκρίνεται στους στόχους του ΑΠΣ (βιβλίο εκπαιδευτικού σελ. 77). Εξάλλου, η διατύπωση αιτιολογημένης άποψης υποδεικνύεται και από τη συγγραφική ομάδα του παραπάνω βιβλίου (σελ.88) ως καλύτερη επιλογή από την ελεύθερη διατύπωση απόψεων από τους μαθητές. 5. Τα προγράμματα και το υποστηρικτικό υλικό που θα χρησιμοποιηθούν είναι :  Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές του εργαστηρίου Πληροφορικής του σχολείου  Το διαδίκτυο, η μηχανή αναζήτησης google  Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου (Word)  Φάκελος με τίτλο «Μ.Κ.Ο.»  Το φύλλο εργασίας που θα διανεμηθεί στους μαθητές. Αποτελεί οδηγό εργασίας για τους μαθητές. Περιλαμβάνει ασκήσεις - ερωτήσεις προς απάντηση και οδηγίες πλοήγησης στο διαδίκτυο. Συνδυασμός με άλλα μέσα διδασκαλίας:  Το σχολικό εγχειρίδιο της Γ΄ Γυμνασίου («Νεοελληνική Γλώσσα»).  Πίνακας Προαπαιτούμενα:  Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών και του διδάσκοντα στην αναζήτηση στο Ίντερνετ.  Ύπαρξη ηλεκτρονικής διεύθυνσης (e-mail) από τον κάθε μαθητή  Προηγούμενη εμπειρία των μαθητών σε συνεργατική δραστηριότητα.
  • 4. Ευελιξία στο ωρολόγιο Σχολικό Πρόγραμμα προκειμένου να γίνει κάποια τροποποίηση αν χρειαστεί, έτσι ώστε να διατεθούν συνεχόμενες διδακτικές ώρες. 6. Μεθοδολογία Η διδακτική μέθοδος που χρησιμοποιείται είναι η επαγωγική: οι μαθητές θα οδηγηθούν από το υλικό που θα εντοπίσουν οι ίδιοι στη διατύπωση γενικών συμπερασμάτων για τη σημασία των Μ.Κ.Ο. Παιδαγωγικά, θα εφαρμοστεί η διερευνητική και η ομαδοσυνεργατική μάθηση. Οι μαθητές θα δουλέψουν σε ομάδες, εντός των οποίων μπορούν να αναλάβουν συγκεκριμένους ρόλους, ενώ η συνδρομή του διδάσκοντα θα είναι καθοδηγητική. Πορεία διδασκαλίας 1η ώρα: Διατύπωση υπόθεσης εργασίας και συλλογή σχετικού υλικού Παρουσιάζεται από τον διδάσκοντα το ζήτημα, καθορίζονται οι μαθησιακοί στόχοι, τα εποπτικά μέσα που θα χρησιμοποιηθούν για την επίτευξη των στόχων και ορίζεται η πορεία της εργασίας για ένα διδακτικό δίωρο. Οι μαθητές εργάζονται στο Εργαστήριο πληροφορικής, χωρισμένοι σε ομάδες, 2-3 ατόμων με βάση τις δραστηριότητες που περιγράφονται στο Φύλλο εργασίας και με την καθοδήγηση του διδάσκοντα,. Η κάθε ομάδα αποφασίζει για την κατανομή των εργασιών στα μέλη της. 2η ώρα: Παρουσίαση εργασιών(στην αίθουσα διδασκαλίας) Οι ομάδες των μαθητών παρουσιάζουν στην ολομέλεια τα αποτελέσματα των ερ-γασιών τους και συζητούν τα ευρήματά τους σε στρογγυλό τραπέζι (Παραγωγή προσχεδιασμένου προφορικού λόγου και γραπτού λόγου). Τέλος, συνάγεται το τελικό συμπέρασμα που είναι η συνισταμένη των απόψεων που διατυπώθηκαν. Η κάθε ομάδα χωριστά στέλνει το αποτέλεσμα της δικής της εργασίας ως συνημμένο μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση gymn.ergasia@gmail.com (η ηλεκτρονική διεύθυνση έχει ανοιχθεί από τον διδάσκοντα για τις ανάγκες της διδασκαλίας). Αξιολόγηση μαθητών
  • 5. Η αξιολόγηση των μαθητών, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την ολοκλήρωση του σχεδίου μαθήματος, έγινε με κριτήριο την επίτευξη των στόχων που τέθηκαν αρχικά. Συνεκτιμήθηκαν οι γραπτές απαντήσεις των ομάδων στο φύλλο εργασίας, η συνεργασία των μελών των ομάδων κατά τη διάρκεια των εργασιών και η συμμετοχή των ομάδων στη συζήτηση. 7. Κριτική της διδακτικής εφαρμογής Στα πλαίσια της επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ, β΄επίπεδο υλοποιήθηκε η παραπάνω διδακτική παρέμβαση «Γνωριμία με τις Μ.Κ.Ο», στις 22 Μαρτίου 2010 (ημέρα Δευτέρα), κατά τη δεύτερη διδακτική ώρα, στο 1ο τμήμα της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Σερβίων. Αφού ενημερώθηκαν οι μαθητές για το περιεχόμενο της διδακτικής πρότασης και τους δόθηκαν κάποιες οδηγίες για το πώς θα εργαστούν, κάθισαν στους υπολογιστές 2 άτομα μαζί και ο καθένας πήρε από ένα φύλλο εργασίας, το οποίο θα έπαιρναν μαζί τους στο τέλος της διδακτικής ώρας για να στηριχθεί η συζήτηση που θα ακολουθήσει. Κατά την εφαρμογή της διδακτικής παρέμβασης δεν παρουσιάστηκαν ιδιαίτερες δυσκολίες, γιατί οι περισσότεροι μαθητές ήταν εξοικειωμένοι με το διαδίκτυο και τα προγράμματα επεξεργασίας κειμένου. Εξάλλου διέθεταν ηλεκτρονική διεύθυνση και αρκετές γνώσεις Η/Υ εξαιτίας του μαθήματος της Πληροφορικής και των εργασιών που είχαν εκπονήσει. 8. Βιβλιογραφία Επιμορφωτικό υλικό για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα Κέντρα Στήριξης Επιμόρφωσης (2008) Τεύχος 3: Κλάδος ΠΕ02, Τομέας Επιμόρφωσης & Κατάρτισης, Πάτρα, Απρίλιος. Κατσαρού Ε., Μαγγανά Α., Σκιά Αικ., Τσέλιου Β. (2006). Νεοελληνική Γλώσσα, Γ΄ Γυμνασίου, Βιβλίο μαθητή, Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β Κατσαρού Ε., Μαγγανά Α., Σκιά Αικ., Τσέλιου Β. (2006). Νεοελληνική Γλώσσα, Γ΄ Γυμνασίου, Βιβλίο Εκπαιδευτικού, Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β
  • 6. Ματσαγγούρας Γ.Η. (1987) «Ομαδοκεντρική διδασκαλία και μάθηση», Επιστήμες της Αγωγής, Γρηγόρης, Αθήνα. Ματσαγγούρας Η. (2003). Στρατηγικές Διδασκαλίας ΙΙ: Η Κριτική Σκέψη στη Διδακτική Πράξη. Αθήνα: Gutenberg. Νημά, Ε., Καψάλης Α. (2002). Σύγχρονη Διδακτική. Θεσσαλονίκη: Εκδόσεις Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο (2002-2003). Αθήνα: Ο.Ε.Δ.Β. Φύλλο Εργασίας 1. Αναζητήστε στο διαδίκτυο χρησιμοποιώντας λέξεις- κλειδιά Μη Κυβερνητικούς Οργανισμούς που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, διεθνείς και μη. 2. Καταγράψτε ποιους από αυτούς γνωρίζετε. 3. Καταγράψτε 3 που ακούτε για πρώτη φορά και σας προκάλεσαν το ενδιαφέρον. Δικαιολογήστε την επιλογή σας. Παραγωγή λόγου (απαντήστε στο τετράδιό σας ή σε αρχείο Word) 1. Επιλέξτε έναν οργανισμό που γνωρίζετε καλά και έναν απ’ αυτούς που επιλέξατε και παρουσιάστε τον στην τάξη σας. Καλό είναι να επισκεφτείτε την επίσημη σελίδα του οργανισμού για εγκυρότερες πληροφορίες. Θα σας βοηθήσουν και οι παρακάτω ερωτήσεις: • Πότε ιδρύθηκε η οργάνωση; • Ποιος είναι ο σκοπός της ίδρυσής της; • Πότε ιδρύθηκε το ελληνικό παράρτημα, αν δραστηριοποιείται στην Ελλάδα; • Σε τι διαφέρει ο οργανισμός από άλλους που αναπτύσσουν παρόμοια δράση; • Να αναφέρετε την πιο πρόσφατη αποστολή του. • Σε τι στηρίζεται η δράση του οργανισμού; Ποια είναι τα μέλη του;
  • 7. Ποια πιστεύεις ότι είναι τα κίνητρα των ανθρώπων που υποστηρίζουν αυτούς τους οργανισμούς; • Περιγράψτε το λογότυπο των οργανισμών που επιλέξατε να παρουσιάσετε. Πιστεύετε ότι αποδίδει το χαρακτήρα τους; • Σκεφτείτε μια φράση που πιστεύετε ότι αποδίδει τη δράση του οργανισμού. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για την παρουσίασή σας το λογισμικό παρουσίασης ή να κάνετε ένα κολάζ ή μια αφίσα. Αν δυσκολεύεστε να διαλέξετε σας προτείνω τα παρακάτω: http://www.mdmgreece.gr/ Γιατροί του κόσμου http://www.ornithologiki.gr/ Ορνιθολογική εταιρία http://www.european-village.org/ Οργάνωση νέων http://www.amnesty.org.gr/ Διεθνής Αμνηστία 1. Διατύπωση Ορισμού • Μετά τη γνωριμία σας με τους ΜΚΟ μπορείτε να πείτε τι είναι μια ΜΚΟ; Διατυπώστε την απάντησή σας γραπτά. • Διαβάστε τώρα το παρακάτω δημοσίευμα στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία. Τι δεν ταιριάζει με τον ορισμό που δώσατε; ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Εξωτερικών προς την «Αλληλεγγύη» της Εκκλησίας «Φέρτε πίσω 5,6 εκατ. ευρώ» Την ίδια στιγμή που οι χρηματοδοτήσεις Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (ΜΚΟ) και οι ποικιλώνυμες «χορηγίες» έχουν «εκτεθεί» ως η σύγχρονη μορφή εκμαυλισμού, πολιτικής και μικροπολιτικής εκτροπής και ερευνώνται ακόμα και ποινικά, μια απόφαση ταράζει τα προστατευόμενα ύδατα. Προ δεκαημέρου η υπουργός Εξωτερικών με απόφαση που υπέγραψε κατόπιν εισήγησης του αρμόδιου υφυπουργού Πέτρου Δούκα ζητεί τον καταλογισμό σε βάρος της ΜΚΟ «Αλληλεγγύη» ποσού 5,6 εκατ. ευρώ, «ως αχρεωστήτως καταβληθέντων». Με την απόφαση αυτή επανέρχεται στο προσκήνιο η πολύκροτη υπόθεση των σάπιων κοτόπουλων που ποτέ δεν έφθασαν στους κατοίκους των περιοχών που επλήγησαν
  • 8. από το τσουνάμι, αφού μπλοκαρίστηκαν από τη Νομαρχία Πειραιά και τις υγειονομικές αρχές. Στην απόφασή του ο υφυπουργός Εξωτερικών Π. Δούκας μεταξύ άλλων αναφέρει ότι: Με υπουργική απόφαση (25-9-2006), το ποσόν των 5,6 εκατ. ευρώ διατέθηκε στην «Αλληλεγγύη» από τον κρατικό προϋπολογισμό για την εκπλήρωση του ανθρωπιστικού της έργου. Το έργο αυτό δεν εκπληρώθηκε και τα χρήματα ζητείται να επιστραφούν μέχρι τις αρχές Φεβρουαρίου (εντός μηνός). Αν δεν επιστρέψει η ΜΚΟ «Αλληλεγγύη» το ποσόν αυτό, το χρέος της θα βεβαιωθεί ως δημόσιο έσοδο στις ΔΟΥ και θα εισπραχθεί βάσει των διατάξεων του Κώδικα. Με την απόφαση αυτή ο υφυπουργός βάζει χέρι στη μεγαλύτερη ίσως ΜΚΟ, η δραστηριότητα της οποίας έχει χαρακτηριστεί ως αμφιλεγόμενη και αδιαφανής, ενώ έχει προκαλέσει τριβές και στην Ιεραρχία, με πλέον πρόσφατους τους διαξιφισμούς στην προχθεσινή Διαρκή Ιερά Σύνοδο. Η απόφαση του κ. Δούκα κοινοποιήθηκε ήδη στην «Αλληλεγγύη» με συνέπεια να προκληθεί πανικός στην Ι.Μ. Πεντέλης. Η ΜΚΟ της Εκκλησίας εφ' όσον αδυνατεί να εμφανίσει παραστατικά ύψους 5,6 εκατ. ευρώ, ως μόνη δυνατότητα έχει την άσκηση έφεσης ενώπιον του Ελεγκτικού Συνεδρίου, εντός 6 μηνών από την έγερση της απαίτησης του ΥΠΕΞ. Πάντως χθες ο υφυπουργός Εξωτερικών που αναζητήθηκε από την «Ε» απέφυγε να σχολιάσει την απόφασή του. Συνεργάτες όμως προαναγγέλλουν ότι ο Π. Δούκας προωθεί τη δημοσιοποίηση, εφεξής, στο Διαδίκτυο όλων των χρηματοδοτήσεων προς ΜΚΟ και ταυτόχρονα την ενεργοποίηση ελεγκτικού μηχανισμού για την εποπτεία της διαχείρισης των σχετικών κονδυλίων. Για την «Αλληλεγγύη» πάντως το Σεπτέμβριο του 2006 εγκρίθηκε συνολικό πρόγραμμα ύψους 7 εκατ. ευρώ, από τον κρατικό προυπολογισμό καταβλήθηκαν 5,6 εκατ. ευρώ, ενώ η ίδια συμμετοχή της ΜΚΟ στο πρόγραμμα εμφανίζεται μηδενική. http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,id=62699776 ΑΡΙΣΤΕΑ ΜΠΟΥΓΑΤΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 12/01/2008 2.Βρίσκεται κάτι κοινό ανάμεσα στο άρθρο και στο κόμικ; Γράψτε την απάντησή σας σε 5-8 σειρές.