SlideShare a Scribd company logo
2
Most read
3
Most read
4
Most read
1
Διδακτικό Σενάριο:
«Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο
Τάξη: Ε’ Δημοτικού
Εκπαιδευτικός: Μαρκέλλου Πηνελόπη, ΠΕ19 Πληροφορικής
Άξονας Μαθησιακών Στόχων: «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι με τις ΤΠΕ»
Ενότητα: «Γνωρίζω το Διαδίκτυο»
Διάρκεια Διδακτικού Σεναρίου: 2 διδακτικές ώρες
Ένταξη στο Πρόγραμμα Σπουδών
Το προτεινόμενο Διδακτικό Σενάριο με τίτλο «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο» αφορά στη
διδασκαλία του Διαδικτύου ως πηγή πληροφοριών σε μαθητές της Ε’ Τάξης Δημοτικού στο
πλαίσιο του μαθήματος «Πληροφορική». Ακολουθεί το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τον
Πληροφορικό Γραμματισμό στο Δημοτικό1 και τους άξονες μαθησιακών στόχων «Επικοινωνώ
και Συνεργάζομαι με ΤΠΕ», Ενότητα «Γνωρίζω το Διαδίκτυο» (8 προτεινόμενες ώρες συνολικής
διδασκαλίας του άξονα, περιλαμβάνει επίσης την Ενότητα «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι»)
καθώς και τις πρόσφατες «Οδηγίες Διδασκαλίας και Διδακτέα Ύλη Δημοτικού Σχολείου 2016-17
για το Διδακτικό Μαθησιακό Αντικείμενο Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών»2 και
τους άξονες μαθησιακών στόχων «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι με τις ΤΠΕ», Ενότητα
«ΓνωρίζωτοΔιαδίκτυο» (6προτεινόμενες ώρες συνολικής διδασκαλίας καιπεριλαμβάνειεπίσης
την Ενότητα «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι»).
Σκοπός
Γενικός σκοπός του συγκεκριμένου Διδακτικού Σεναρίου είναι η ενεργή εμπλοκή των μαθητών
με τη διαδικασία της αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο.
Στόχοι
Γνώσεις
Ο μαθητής να είναι σε θέση:
1. να γνωρίζει τον τρόπο αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο με χρήση της μηχανής
αναζήτησης Google Εικόνες.
1
http://dide.zak.sch.gr/keplinet/yliko/programma_spoudw_tpe_dimotiko.PDF
2
http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/odigies_mathimatos_kai_didakteas_ilispdf.pdf
2
2. να διακρίνει τις διαθέσιμες επιλογές που έχει ως προς το είδος των εικόνων που
αναζητά.
3. να συσχετίζει εύστοχα τεχνικές αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο περιορίζοντας τα
αποτελέσματά τους.
Δεξιότητες
Ο μαθητής να είναι σε θέση:
4. να χρησιμοποιεί τη μηχανή αναζήτησης Google Εικόνες.
5. να αναζητά εικόνες σε διάφορους διαδικτυακούς τόπους.
6. να θέτει συγκεκριμένα κριτήρια στις αναζητήσεις του.
7. να αξιολογεί τα αποτελέσματα των αναζητήσεων του σε σχέση με τον αρχικό του στόχο.
8. να «κατεβάζει» εικόνες στον υπολογιστή του.
9. να αποθηκεύει εικόνες στον φάκελό του.
10. να εισάγει εικόνες σε έγγραφα.
11. να ορίζει ως φόντο του υπολογιστή του τις εικόνες του.
12. να δημιουργεί το δικό του παιχνίδι πάζλ και να το λύνει.
Στάσεις
Ο μαθητής επιδιώκεται:
13. να συνεργάζεται αρμονικά με τους συμμαθητές του στην ομάδα του με στόχο την
εκπόνηση του Φύλλου Εργασίας, ανταλλάσσοντας απόψεις και καταμερίζοντας τις
δραστηριότητες.
Σύντομη περιγραφή Διδακτικού Σεναρίου
Η διάρκεια του Σεναρίου είναι 2 διδακτικές ώρες.
Φάση 1
Αρχικά γίνεται μια εισαγωγή για το θέμα του Διδακτικού Σεναρίου από τον εκπαιδευτικό.
Στη συνέχεια ακολουθεί σύντομη παρουσίαση στο PowerPoint για την αναζήτηση στο Διαδίκτυο
και τις μηχανές αναζήτησης γενικότερα.
Ο εκπαιδευτικός αναφέρει στους μαθητές ότι θα χρησιμοποιήσουν τον ηλεκτρονικό υπολογιστή
για να αναζητήσουν συγκεκριμένες εικόνες στο Διαδίκτυο.
Φάση 2
Ο εκπαιδευτικός επισημαίνει ότι οι ομάδες θα πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά τα Φύλλα
Εργασίας και να ακολουθήσουν πιστά τα βήματα που προδιαγράφονται χωρίς άσκοπες
παρεκκλίσεις.
3
Τα ερωτήματα που θα απασχολήσουν τους μαθητές είναι:
• Πως αναζητούμε μια εικόνα στο Διαδίκτυο; (Αντιστοιχεί στο πρώτο Φύλλο Εργασίας)
• Έχουμε επιλογές ως προς το είδος των εικόνων που αναζητούμε; (Αντιστοιχεί στο
δεύτερο Φύλλο Εργασίας)
Δίνεται στους μαθητές το πρώτο Φύλλο Εργασίας. (Στόχοι 1, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13)
Οι μαθητές ανοίγουν τον φυλλομετρητή Google Chrome και πληκτρολογούν τη διεύθυνση της
μηχανής αναζήτησης www.google.gr.
Στη συνέχεια επιλέγουν Εικόνες και ακολουθούν τις οδηγίες του Φύλλου Εργασίας.
Τους ζητείται να βρουν εικόνες για τα angry birds.
Στην αρχή πληκτρολογούν τη λέξη angry και παρατηρούν τα αποτελέσματα που θα εμφανιστούν.
Κατόπιν πληκτρολογούν τη λέξη birds και πάλι παρατηρούν τα αποτελέσματα. Διαπιστώνουν ότι
τα αποτελέσματα που εμφανίζει η μηχανή αναζήτησης δεν είναι τα επιθυμητά, οπότε
συνειδητοποιούν ότι θα πρέπει να περιγράψουν καλύτερα την εικόνα που αναζητούν. Στο τέλος,
πληκτρολογούν και τις δυο λέξεις μαζί και παίρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα, δηλαδή
εικόνες με angry birds.
Ακολουθεί η επιλογή συγκεκριμένης εικόνας και οι μαθητές διερευνούν τις επιλογές που έχουν
στη διάθεσή τους όπως πληροφορίες για το μέγεθος της εικόνας σε pixels, δικτυακός τόπος από
τον οποίο προέρχεται η εικόνα, επίσκεψη της ιστοσελίδας, προβολή της εικόνας σε πραγματικό
μέγεθος, άλλες παρόμοιες εικόνες με την επιλεγμένη, κλπ.
Επίσης, οι μαθητές με δεξί κλικ ανοίγουν το μενού με τις επιλογές για αποθήκευση της εικόνας,
αντιγραφή της διεύθυνσης URL της εικόνας, αντιγραφή της εικόνας, άνοιγμα της εικόνας σε νέα
καρτέλα και εκτύπωσή της.
Στη συνέχεια θα πρέπει να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να κάνουν τα ακόλουθα:
• Να αναζητήσουν τη συγκεκριμένη εικόνα των angry birds του Φύλλου Εργασίας.
• Να την αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία του
αρχείου.
• Να αντιγράψουν τη διεύθυνση URL της τοποθεσίας της εικόνας και να την επικολλήσουν
σε ένα αρχείο του Κειμενογράφου.
• Να κάνουν εισαγωγή της εικόνας στο ίδιο έγγραφο.
• Να αποθηκεύσουν το έγγραφο στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην
ονομασία του αρχείου.
• Να ορίσουν ως φόντο της επιφάνειας εργασίας την εικόνα.
Όποια ομάδα ολοκληρώσει το πρώτο Φύλλο Εργασίας, συνεχίζει με το δεύτερο Φύλλο Εργασίας.
(Στόχοι 2, 3, 6, 7, 13)
Αρχικά δίνονται κάποιες πληροφορίες στους μαθητές για τα Εργαλεία Αναζήτησης που είναι
διαθέσιμα. Επεξηγούνται οι επιλογές αναζήτησης εικόνων με βάση το μέγεθός τους, το χρώμα
τους, τον τύπο τους και τον χρόνο εμφάνισής τους στο Internet.
Στη συνέχεια οι μαθητές θα πρέπει να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να κάνουν τα ακόλουθα:
4
• Να εντοπίσουν και να αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην
ονομασία του αρχείου ένα ροζ angry bird.
• Να εντοπίσουν και να αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην
ονομασία του αρχείου ένα σκίτσο angry bird με μεγάλο μέγεθος.
• Να εκτυπώσουν το σκίτσο και να το ζωγραφίσουν στο σπίτι.
Οι ομάδες που θαολοκληρώσουν με επιτυχία τοπρώτο και το δεύτεροΦύλλοΕργασίας μπορούν
να παίξουν δημιουργώντας το δικό τους πάζλ με τον τρόπο που περιγράφεται στο τρίτο Φύλλο
Εργασίας. (Στόχος 12)
Καθόλη τη διάρκεια της εκπόνησης των Φύλλων Εργασίας από τους μαθητές, ο εκπαιδευτικός
παρακολουθεί την εξέλιξη της διαδικασίας και παρεμβαίνει όπου κρίνει ότι είναι αναγκαίο
καθοδηγώντας και συμβουλεύοντας π.χ. στην περίπτωση που κάποια ομάδα δυσκολεύεται στην
εκπόνηση κάποιου Φύλλου Εργασίας, αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή
της (π.χ. καθυστέρηση, αργή λειτουργία) ή δεν καταλαβαίνει πως πρέπει να προχωρήσει.
Φάση 3
Στο τέλος γίνεται από τον εκπαιδευτικό μια σύντομη ανακεφαλαίωση του συγκεκριμένου
Διδακτικού Σεναρίου.
Προαπαιτούμενες γνώσεις
Οι μαθητές:
• κατέχουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών.
• είναι εξοικειωμένοι με την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο.
• γνωρίζουν τις βασικές λειτουργίες του Κειμενογράφου (MS Word, OpenOffice Writer),
δηλαδή να δημιουργούν ένα νέο έγγραφο, να χρησιμοποιούν την αντιγραφή-
επικόλληση, να εισάγουν εικόνα στο έγγραφό τους και να το αποθηκεύουν (λειτουργίες
οι οποίες ζητούνται στα Φύλλα Εργασίας του παρόντος Διδακτικού Σεναρίου).
• έχουν αποκτήσει σχετική εμπειρία στη χρήση του Dropbox, με δεδομένο ότι από την
αρχή της σχολικής χρονιάς, το χρησιμοποιούν για την αποθήκευση των εργασιών τους,
σε φάκελο που έχει δημιουργηθεί για το Τμήμα τους.
• ακολουθούν, συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία των αρχείων τους, δηλαδή τμήμα-
εργασία-μαθητής1-μαθητής2 (προδιαγραφές που ζητούνται και στα Φύλλα Εργασίας
του παρόντος Διδακτικού Σεναρίου).
• θεωρούν διασκεδαστικά τα angry birds και είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με τις
αγγλικές λέξεις παρά με τη μετάφρασή τους δηλαδή άγρια πουλιά.
Οργάνωση τάξης
Το μάθημα πραγματοποιείται στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου.
Οι μαθητές εργάζονται ομαδικά σε μικρές ομάδες των 1-2 ατόμων.
5
Η εργασία στους υπολογιστές γίνεται με 1 ή 2 μαθητές ανά ηλεκτρονικό υπολογιστή.
O βιντεοπροβολέας χρησιμοποιείται για την αρχική παρουσίαση του εκπαιδευτικού.
Στους υπολογιστές πρέπει να είναι εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση του φυλλομετρητή
Google Chrome.
Μοιράζονται τα Φύλλα Εργασίας, ένα ανά ομάδα.
Ο εκπαιδευτικός επιβλέπει και όπου κρίνει απαραίτητο παρεμβαίνει, συμβουλεύει και
καθοδηγεί.
Υλικοτεχνική υποδομή και λογισμικό
Απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή και λογισμικό:
• 10 ηλεκτρονικοί υπολογιστές με πρόσβαση στο Διαδίκτυο.
• Βιντεοπροβολέας.
• Φύλλα Εργασίας.
• PowerPoint.
• Φυλλομετρητής Διαδικτύου (browser) Google Chrome.
• Μηχανή αναζήτησης Google Εικόνες http://www.google.gr.
• Ιστοσελίδα δημιουργίας online πάζλ http://www.jigsawplanet.com/.
Αξιολόγηση
Για το πρώτο Φύλλο Εργασίας, ο εκπαιδευτικός ελέγχει αν υπάρχουν στον φάκελο του Τμήματος
στο Dropbox τα αρχεία που πρέπει να έχουν δημιουργήσει οι μαθητές α) εικόνα (συγκεκριμένο
angry bird) με όνομα αρχείου τμήμα-angrybird-μαθητής1-μαθητής2 και β) έγγραφο
κειμενογράφου (περιλαμβάνει το URL της εικόνας angry bird και την ίδια την εικόνα) με όνομα
αρχείου τμήμα-eggrafo-μαθητής1-μαθητής2. Επίσης, ο εκπαιδευτικός «παίρνει» ένα screenshot
των επιφανειών εργασίας από όλους τους υπολογιστές ώστε να αποτυπώσει ότι οι μαθητές
έκαναν φόντο της επιφάνειας εργασίας τους την εικόνα με τα angry birds που «κατέβασαν»
τοπικά στον φάκελό τους.
Για το δεύτερο Φύλλο Εργασίας, εφόσον υλοποιηθεί, ο εκπαιδευτικός ελέγχει αν υπάρχουν στον
φάκελο του Τμήματος στο Dropbox τα αρχεία που πρέπει να έχουν δημιουργήσει οι μαθητές α)
εικόνα (ροζ angry bird) με όνομα αρχείου τμήμα-pink-μαθητής1-μαθητής2 και β) εικόνα (σκίτσο
angry bird, μέγεθος μεγάλο) με όνομα αρχείου τμήμα-skitso-μαθητής1-μαθητής2.
Για το τρίτο Φύλλο Εργασίας, εφόσον υλοποιηθεί, ο εκπαιδευτικός μπορεί αν το επιθυμεί να
αντιγράψει τον κώδικα του πάζλ των ομάδων σε ξεχωριστές αναρτήσεις στο blog του
μαθήματος. Αυτό δίνειτη δυνατότητα στους μαθητές ναμπορούν να παίξουν τοπάζλ τους,όποια
στιγμή το επιθυμούν. Επίσης, μπορούν να προσπαθήσουν να λύσουν το πάζλ που έχουν φτιάξει
οι συμμαθητές τους.
6
Αναμενόμενες δυσκολίες των μαθητών:
Στο προτεινόμενο Διδακτικό Σενάριο δεν αναμένονται οι μαθητές να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες
δυσκολίες ως προς την αναζήτηση των εικόνων, με δεδομένο ότι έχει προηγηθεί η εξοικείωσή
τους με την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο. (Χρήση προηγούμενων
γνώσεων/δεξιοτήτων)
Μια πιθανή δυσκολία μπορεί να υπάρξει στην απαίτηση των δραστηριοτήτων να αποθηκεύουν
με συγκεκριμένη μορφή τα αρχεία τους και σε συγκεκριμένο φάκελο στον υπολογιστή τους. Αν
και αυτό είναι κάτι που ζητείται από την αρχή της σχολικής χρονιάς από τον διδάσκοντα,
εμφανίζονται περιπτώσεις που είτε δεν ακολουθείται η μορφή που ζητείται στην ονομασία των
αρχείων ή οι μαθητές δεν προσέχουν το μονοπάτι στο οποίο βρίσκονται και αποθηκεύουν σε
φακέλους άλλων Τμημάτων.
Επίσης, είναι δύσκολο να προβλεφθεί η αντίδραση των μαθητών στην εκπόνηση τέτοιου τύπου
Φύλλων Εργασίας, δεδομένης της έλλειψης σχετικής εμπειρίας τους.
Φύλλα εργασίας των μαθητών
Τα Φύλλα Εργασίας είναι τρία:
• Το πρώτο Φύλλο Εργασίας είναι υποχρεωτικό να γίνει στο πλαίσιο της πρώτης
διδακτικής ώρας.
• Το δεύτερο Φύλλο Εργασίας είναι προαιρετικό και μπορεί να δοθεί στις ομάδες εφόσον
ευνοούν οι συνθήκες, δηλαδή υπάρχει διαθέσιμος χρόνος ή οι ομάδες ολοκληρώσουν
γρήγορα τις δραστηριότητες του πρώτου Φύλλου, κλπ. Εναλλακτικά μπορεί να
αφιερωθεί για την εκπόνησή του η δεύτερη διδακτική ώρα.
• Το τρίτο Φύλλο Εργασίας, μπορεί να δοθεί στις ομάδες που ολοκλήρωσαν γρήγορα είτε
μόνο το πρώτο Φύλλο Εργασίας ή και τα δύο Φύλλα Εργασίας (ανάλογα με τον χρόνο
που έχουν οι μαθητές στη διάθεσή τους), να εκπονηθεί τη δεύτερη διδακτική ώρα ή
ακόμα και να δοθεί ως δραστηριότητα για το σπίτι.
Χρησιμοποιούνται σαν δραστηριότητα εξοικείωσης των μαθητών με την αναζήτηση εικόνων στο
Διαδίκτυο. Υλοποιούνται σε δυο διδακτικές ώρες. Τέλος, είναι στην κρίση του διδάσκοντα να τα
συνδυάσει με τον τρόπο που αυτός κρίνει ότι είναι ο κατάλληλος.

More Related Content

PDF
Σενάριο: Τα γεωμετρικά σχήματα στη ζωή μας
PDF
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
PPT
Διδακτικά σενάρια
PPTX
προγραμμα ευελικτης ζωνης. διατροφή και υγεία
PDF
Τα Έγγραφα Google και η αξιοποίηση τους στην εκπαίδευση
PDF
μοντέλο επαγωγικό
DOC
Σχέδιο Μαθήματος (Διαφορετικότητα)
PPT
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
Σενάριο: Τα γεωμετρικά σχήματα στη ζωή μας
σχεδιάζοντας εκπαιδευτικά σενάρια
Διδακτικά σενάρια
προγραμμα ευελικτης ζωνης. διατροφή και υγεία
Τα Έγγραφα Google και η αξιοποίηση τους στην εκπαίδευση
μοντέλο επαγωγικό
Σχέδιο Μαθήματος (Διαφορετικότητα)
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ

What's hot (20)

PDF
Σενάριο "Γνωρίζω τα ζώα"
PPTX
μέθοδος Project
PDF
η ομαδοσυνεργατική μέθοδος διδασκαλίας και η συμβολή
PDF
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
PDF
´´Eρευνώ και προσπαθώ για το δάσος που αγαπώ!´´
PPTX
Επεξεργασία Κειμένου σε Powerpoint
DOC
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
PPT
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
PDF
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
PPT
Σύγχρονες Προσεγγίσεις της Διδακτικής
PPTX
Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων Α ΕΠΑΛ
PDF
Παιχνίδια για τις πρώτες ημέρες στο Νηπιαγωγείο. Της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
PDF
Γράφω το δικό μου παραμύθι
DOC
Σχεδιασμός διδασκαλίας εγγεγραμμένη- επίκεντρη γωνία ενός κύκλου,με χρήση λογ...
PDF
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
PPT
Σύγχρονες Τεχνικές Διδασκαλίας
PDF
Διδακτικό_Σενάριο_Ιστορίας
PDF
Σχέδιο μικροδιδασκαλίας ΕΚΔΔΑ
PDF
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
PDF
Ηλεκτρονικό Εμπόριο
Σενάριο "Γνωρίζω τα ζώα"
μέθοδος Project
η ομαδοσυνεργατική μέθοδος διδασκαλίας και η συμβολή
Φόρμα σχέδιο μαθήματος
´´Eρευνώ και προσπαθώ για το δάσος που αγαπώ!´´
Επεξεργασία Κειμένου σε Powerpoint
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
σύγχρονες μέθοδοι & τεχνικές διδασκαλίας
Eισαγωγή στην ανακαλυπτική διερευνητική μέθοδο
Σύγχρονες Προσεγγίσεις της Διδακτικής
Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων Α ΕΠΑΛ
Παιχνίδια για τις πρώτες ημέρες στο Νηπιαγωγείο. Της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
Γράφω το δικό μου παραμύθι
Σχεδιασμός διδασκαλίας εγγεγραμμένη- επίκεντρη γωνία ενός κύκλου,με χρήση λογ...
Εκπαιδευτικό σενάριο ΤΠΕ
Σύγχρονες Τεχνικές Διδασκαλίας
Διδακτικό_Σενάριο_Ιστορίας
Σχέδιο μικροδιδασκαλίας ΕΚΔΔΑ
Εκπαιδευτικά σενάρια και εφαρμογές για το Νηπιαγωγείο με τη χρήση επεξεργαστή...
Ηλεκτρονικό Εμπόριο
Ad

Viewers also liked (19)

PDF
Φύλλο Εργασίας 1: Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο
PDF
Ημερολόγιο Βουρτσίσματος Δοντιών
PDF
Φύλλο Εργασίας: Επικοινωνώ με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο
PDF
Παρουσίαση: Google
PDF
Α Τάξη: Ευχές για το Πάσχα
PDF
Α Τάξη: Οδηγίες για το διαδίκτυο (χρωμοσελίδα)
PDF
Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017: Ψάχνω να βρω τις απαντήσεις
PDF
Κολάζ 1821
PDF
Α Τάξη: Γράφω τα ονόματα των ζώων με κεφαλαία
PDF
amee interiors projects
DOCX
프릴리지『 http://x5.ana.kr 』 톡 w2015 ♡ 프릴리지판매,프릴리지판매사이트,프릴리지직구,프릴리지정품판매,프릴리지복용후기...
PPT
cryogenic treatment of metals
PDF
Δημιουργία κολάζ με το Autocollage
PDF
African Children's Homes | havillacc
PPTX
"Quality living from the team that cares"
PPTX
Unusual museum ane
PDF
情報幾何学の基礎、第7章発表ノート
PDF
Chapitre 1 rappel
Φύλλο Εργασίας 1: Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο
Ημερολόγιο Βουρτσίσματος Δοντιών
Φύλλο Εργασίας: Επικοινωνώ με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο
Παρουσίαση: Google
Α Τάξη: Ευχές για το Πάσχα
Α Τάξη: Οδηγίες για το διαδίκτυο (χρωμοσελίδα)
Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2017: Ψάχνω να βρω τις απαντήσεις
Κολάζ 1821
Α Τάξη: Γράφω τα ονόματα των ζώων με κεφαλαία
amee interiors projects
프릴리지『 http://x5.ana.kr 』 톡 w2015 ♡ 프릴리지판매,프릴리지판매사이트,프릴리지직구,프릴리지정품판매,프릴리지복용후기...
cryogenic treatment of metals
Δημιουργία κολάζ με το Autocollage
African Children's Homes | havillacc
"Quality living from the team that cares"
Unusual museum ane
情報幾何学の基礎、第7章発表ノート
Chapitre 1 rappel
Ad

Similar to Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο» (20)

DOC
Eκπαιδευτικό σενάριο για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
PPT
ιστοεξερευνησεις παπανικολαου
DOC
παίζοντας με τη γλώσσα
DOC
εκπαιδευτικό σενάριο ασφάλεια στο διαδίκτυο
PPT
Mέσα από ένα ταξιδάκι, έγραψα βιβλιαράκι...
PPT
γιαννειου γεωργια αμ4367
PPT
γιαννειου γεωργια αμ4367
PPT
Παιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο
PDF
"Δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού στην εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση".
DOC
αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών
DOCX
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
PDF
Eνημερωτική συνάντηση καθηγητών πληροφορικής
PPT
παρουσίαση Webquest
DOCX
σημειώσεις
DOC
Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης
PPTX
διαδικτυο
PDF
Μέσα μεταφοράς
DOCX
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
PPTX
DOCX
Διδακτικό σενάριο
Eκπαιδευτικό σενάριο για την ασφάλεια στο διαδίκτυο
ιστοεξερευνησεις παπανικολαου
παίζοντας με τη γλώσσα
εκπαιδευτικό σενάριο ασφάλεια στο διαδίκτυο
Mέσα από ένα ταξιδάκι, έγραψα βιβλιαράκι...
γιαννειου γεωργια αμ4367
γιαννειου γεωργια αμ4367
Παιδαγωγική αξιοποίηση ΤΠΕ στο νηπιαγωγείο
"Δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού στην εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση".
αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
Eνημερωτική συνάντηση καθηγητών πληροφορικής
παρουσίαση Webquest
σημειώσεις
Εκπαιδευτικό Σενάριο Μελέτης
διαδικτυο
Μέσα μεταφοράς
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
Διδακτικό σενάριο

More from Penelope Markellou (20)

PDF
Quizizz: Δημιουργία Κουίζ για το Υλικό και το Λογισμικό του Ηλεκτρονικού Υπο...
PDF
Ολόημερο Τμήμα Σχολείου: Χρωμοσελίδες με avatar
PDF
"STOP στο Bullying", ένα ποίημα προϊόν Τεχνητής Νοημοσύνης
PDF
"Ένα μαγικό ταξίδι φιλίας": μια ιστορία προϊόν Τεχνητής Νοημοσύνης
PDF
Φύλλο Εργασίας: Στιγμιότυπα από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές
PDF
Φύλλο Εργασίας: Φροντίζω τον εαυτό μου (κορίτσι)
PDF
Φύλλο Εργασίας: Φροντίζω τον εαυτό μου (αγόρι)
PDF
Φύλλο Εργασίας: Σημαίες-Χώρες-Πρωτεύουσες-Μνημεία
PDF
Φύλλο Εργασίας: Μεσογειακές Χώρες και Σημαίες
PDF
Φύλλο Εργασίας: Μεσόγειος θάλασσα και χώρες
PDF
Φύλλο Εργασίας: Στέλνουμε ένα μήνυμα μέσα σε μπουκάλι
PDF
Φύλλο Εργασίας: Γράφουμε τους στόχους του 2024
PDF
Φύλλο Εργασίας: Ζωγραφίζουμε τον συμμετρικό Ρούντολφ
PDF
Ε-ΣΤ Τάξεις: Τεστ στο μάθημα της Πληροφορικής
PDF
Τεστ στην Πληροφορική
PDF
Κειμενογράφος: πληκτρολόγηση τραγουδιού
PDF
Κειμενογράφος: πληκτρολόγηση τραγουδιού
PDF
Bingo Κάρτες
PDF
Quizizz "Δραστηριότητα Ice Breaker"
Quizizz: Δημιουργία Κουίζ για το Υλικό και το Λογισμικό του Ηλεκτρονικού Υπο...
Ολόημερο Τμήμα Σχολείου: Χρωμοσελίδες με avatar
"STOP στο Bullying", ένα ποίημα προϊόν Τεχνητής Νοημοσύνης
"Ένα μαγικό ταξίδι φιλίας": μια ιστορία προϊόν Τεχνητής Νοημοσύνης
Φύλλο Εργασίας: Στιγμιότυπα από τις χριστουγεννιάτικες διακοπές
Φύλλο Εργασίας: Φροντίζω τον εαυτό μου (κορίτσι)
Φύλλο Εργασίας: Φροντίζω τον εαυτό μου (αγόρι)
Φύλλο Εργασίας: Σημαίες-Χώρες-Πρωτεύουσες-Μνημεία
Φύλλο Εργασίας: Μεσογειακές Χώρες και Σημαίες
Φύλλο Εργασίας: Μεσόγειος θάλασσα και χώρες
Φύλλο Εργασίας: Στέλνουμε ένα μήνυμα μέσα σε μπουκάλι
Φύλλο Εργασίας: Γράφουμε τους στόχους του 2024
Φύλλο Εργασίας: Ζωγραφίζουμε τον συμμετρικό Ρούντολφ
Ε-ΣΤ Τάξεις: Τεστ στο μάθημα της Πληροφορικής
Τεστ στην Πληροφορική
Κειμενογράφος: πληκτρολόγηση τραγουδιού
Κειμενογράφος: πληκτρολόγηση τραγουδιού
Bingo Κάρτες
Quizizz "Δραστηριότητα Ice Breaker"

Recently uploaded (8)

PPTX
Δούλια Θάλεια, Καρδιά Πάνω σε Ρόδες -Άντρη Αντωνίου- τελική Βιβλιοπαρουσίαση....
PPTX
Γρηγοριάδου Ανθή Μαρία, Τα Ψηλά Βουνά του Ζαχαρία Παπαντωνίου.pptx
PPTX
A digital marketing strategy presentation for Evangelos Venizelos
PPTX
Δριστά Κυριακή, Το καπλάνι της βιτρίνας της Άλκης Ζέη.pptx
PPTX
Γερμανίδου Φωτεινή, Το πτώμα στη βιβλιοθήκη.pptx
PPTX
A digital marketing strategy presentation for Evangelos Venizelos
PPTX
Χειραφέτιση και Αναμόρφωση 4. Η Εθνοσυνέλευση του 1862-1864
PPTX
Γερμανίδου Δήμ., Αγκαθα Κρίστι.ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΝΕΙΛΟ_pptx4.pptx
Δούλια Θάλεια, Καρδιά Πάνω σε Ρόδες -Άντρη Αντωνίου- τελική Βιβλιοπαρουσίαση....
Γρηγοριάδου Ανθή Μαρία, Τα Ψηλά Βουνά του Ζαχαρία Παπαντωνίου.pptx
A digital marketing strategy presentation for Evangelos Venizelos
Δριστά Κυριακή, Το καπλάνι της βιτρίνας της Άλκης Ζέη.pptx
Γερμανίδου Φωτεινή, Το πτώμα στη βιβλιοθήκη.pptx
A digital marketing strategy presentation for Evangelos Venizelos
Χειραφέτιση και Αναμόρφωση 4. Η Εθνοσυνέλευση του 1862-1864
Γερμανίδου Δήμ., Αγκαθα Κρίστι.ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΝΕΙΛΟ_pptx4.pptx

Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»

  • 1. 1 Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο» Σχολείο: Δημοτικό Σχολείο Τάξη: Ε’ Δημοτικού Εκπαιδευτικός: Μαρκέλλου Πηνελόπη, ΠΕ19 Πληροφορικής Άξονας Μαθησιακών Στόχων: «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι με τις ΤΠΕ» Ενότητα: «Γνωρίζω το Διαδίκτυο» Διάρκεια Διδακτικού Σεναρίου: 2 διδακτικές ώρες Ένταξη στο Πρόγραμμα Σπουδών Το προτεινόμενο Διδακτικό Σενάριο με τίτλο «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο» αφορά στη διδασκαλία του Διαδικτύου ως πηγή πληροφοριών σε μαθητές της Ε’ Τάξης Δημοτικού στο πλαίσιο του μαθήματος «Πληροφορική». Ακολουθεί το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τον Πληροφορικό Γραμματισμό στο Δημοτικό1 και τους άξονες μαθησιακών στόχων «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι με ΤΠΕ», Ενότητα «Γνωρίζω το Διαδίκτυο» (8 προτεινόμενες ώρες συνολικής διδασκαλίας του άξονα, περιλαμβάνει επίσης την Ενότητα «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι») καθώς και τις πρόσφατες «Οδηγίες Διδασκαλίας και Διδακτέα Ύλη Δημοτικού Σχολείου 2016-17 για το Διδακτικό Μαθησιακό Αντικείμενο Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών»2 και τους άξονες μαθησιακών στόχων «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι με τις ΤΠΕ», Ενότητα «ΓνωρίζωτοΔιαδίκτυο» (6προτεινόμενες ώρες συνολικής διδασκαλίας καιπεριλαμβάνειεπίσης την Ενότητα «Επικοινωνώ και Συνεργάζομαι»). Σκοπός Γενικός σκοπός του συγκεκριμένου Διδακτικού Σεναρίου είναι η ενεργή εμπλοκή των μαθητών με τη διαδικασία της αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο. Στόχοι Γνώσεις Ο μαθητής να είναι σε θέση: 1. να γνωρίζει τον τρόπο αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο με χρήση της μηχανής αναζήτησης Google Εικόνες. 1 http://dide.zak.sch.gr/keplinet/yliko/programma_spoudw_tpe_dimotiko.PDF 2 http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/odigies_mathimatos_kai_didakteas_ilispdf.pdf
  • 2. 2 2. να διακρίνει τις διαθέσιμες επιλογές που έχει ως προς το είδος των εικόνων που αναζητά. 3. να συσχετίζει εύστοχα τεχνικές αναζήτησης εικόνων στο Διαδίκτυο περιορίζοντας τα αποτελέσματά τους. Δεξιότητες Ο μαθητής να είναι σε θέση: 4. να χρησιμοποιεί τη μηχανή αναζήτησης Google Εικόνες. 5. να αναζητά εικόνες σε διάφορους διαδικτυακούς τόπους. 6. να θέτει συγκεκριμένα κριτήρια στις αναζητήσεις του. 7. να αξιολογεί τα αποτελέσματα των αναζητήσεων του σε σχέση με τον αρχικό του στόχο. 8. να «κατεβάζει» εικόνες στον υπολογιστή του. 9. να αποθηκεύει εικόνες στον φάκελό του. 10. να εισάγει εικόνες σε έγγραφα. 11. να ορίζει ως φόντο του υπολογιστή του τις εικόνες του. 12. να δημιουργεί το δικό του παιχνίδι πάζλ και να το λύνει. Στάσεις Ο μαθητής επιδιώκεται: 13. να συνεργάζεται αρμονικά με τους συμμαθητές του στην ομάδα του με στόχο την εκπόνηση του Φύλλου Εργασίας, ανταλλάσσοντας απόψεις και καταμερίζοντας τις δραστηριότητες. Σύντομη περιγραφή Διδακτικού Σεναρίου Η διάρκεια του Σεναρίου είναι 2 διδακτικές ώρες. Φάση 1 Αρχικά γίνεται μια εισαγωγή για το θέμα του Διδακτικού Σεναρίου από τον εκπαιδευτικό. Στη συνέχεια ακολουθεί σύντομη παρουσίαση στο PowerPoint για την αναζήτηση στο Διαδίκτυο και τις μηχανές αναζήτησης γενικότερα. Ο εκπαιδευτικός αναφέρει στους μαθητές ότι θα χρησιμοποιήσουν τον ηλεκτρονικό υπολογιστή για να αναζητήσουν συγκεκριμένες εικόνες στο Διαδίκτυο. Φάση 2 Ο εκπαιδευτικός επισημαίνει ότι οι ομάδες θα πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά τα Φύλλα Εργασίας και να ακολουθήσουν πιστά τα βήματα που προδιαγράφονται χωρίς άσκοπες παρεκκλίσεις.
  • 3. 3 Τα ερωτήματα που θα απασχολήσουν τους μαθητές είναι: • Πως αναζητούμε μια εικόνα στο Διαδίκτυο; (Αντιστοιχεί στο πρώτο Φύλλο Εργασίας) • Έχουμε επιλογές ως προς το είδος των εικόνων που αναζητούμε; (Αντιστοιχεί στο δεύτερο Φύλλο Εργασίας) Δίνεται στους μαθητές το πρώτο Φύλλο Εργασίας. (Στόχοι 1, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 13) Οι μαθητές ανοίγουν τον φυλλομετρητή Google Chrome και πληκτρολογούν τη διεύθυνση της μηχανής αναζήτησης www.google.gr. Στη συνέχεια επιλέγουν Εικόνες και ακολουθούν τις οδηγίες του Φύλλου Εργασίας. Τους ζητείται να βρουν εικόνες για τα angry birds. Στην αρχή πληκτρολογούν τη λέξη angry και παρατηρούν τα αποτελέσματα που θα εμφανιστούν. Κατόπιν πληκτρολογούν τη λέξη birds και πάλι παρατηρούν τα αποτελέσματα. Διαπιστώνουν ότι τα αποτελέσματα που εμφανίζει η μηχανή αναζήτησης δεν είναι τα επιθυμητά, οπότε συνειδητοποιούν ότι θα πρέπει να περιγράψουν καλύτερα την εικόνα που αναζητούν. Στο τέλος, πληκτρολογούν και τις δυο λέξεις μαζί και παίρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα, δηλαδή εικόνες με angry birds. Ακολουθεί η επιλογή συγκεκριμένης εικόνας και οι μαθητές διερευνούν τις επιλογές που έχουν στη διάθεσή τους όπως πληροφορίες για το μέγεθος της εικόνας σε pixels, δικτυακός τόπος από τον οποίο προέρχεται η εικόνα, επίσκεψη της ιστοσελίδας, προβολή της εικόνας σε πραγματικό μέγεθος, άλλες παρόμοιες εικόνες με την επιλεγμένη, κλπ. Επίσης, οι μαθητές με δεξί κλικ ανοίγουν το μενού με τις επιλογές για αποθήκευση της εικόνας, αντιγραφή της διεύθυνσης URL της εικόνας, αντιγραφή της εικόνας, άνοιγμα της εικόνας σε νέα καρτέλα και εκτύπωσή της. Στη συνέχεια θα πρέπει να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να κάνουν τα ακόλουθα: • Να αναζητήσουν τη συγκεκριμένη εικόνα των angry birds του Φύλλου Εργασίας. • Να την αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία του αρχείου. • Να αντιγράψουν τη διεύθυνση URL της τοποθεσίας της εικόνας και να την επικολλήσουν σε ένα αρχείο του Κειμενογράφου. • Να κάνουν εισαγωγή της εικόνας στο ίδιο έγγραφο. • Να αποθηκεύσουν το έγγραφο στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία του αρχείου. • Να ορίσουν ως φόντο της επιφάνειας εργασίας την εικόνα. Όποια ομάδα ολοκληρώσει το πρώτο Φύλλο Εργασίας, συνεχίζει με το δεύτερο Φύλλο Εργασίας. (Στόχοι 2, 3, 6, 7, 13) Αρχικά δίνονται κάποιες πληροφορίες στους μαθητές για τα Εργαλεία Αναζήτησης που είναι διαθέσιμα. Επεξηγούνται οι επιλογές αναζήτησης εικόνων με βάση το μέγεθός τους, το χρώμα τους, τον τύπο τους και τον χρόνο εμφάνισής τους στο Internet. Στη συνέχεια οι μαθητές θα πρέπει να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και να κάνουν τα ακόλουθα:
  • 4. 4 • Να εντοπίσουν και να αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία του αρχείου ένα ροζ angry bird. • Να εντοπίσουν και να αποθηκεύσουν στον φάκελό τους με συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία του αρχείου ένα σκίτσο angry bird με μεγάλο μέγεθος. • Να εκτυπώσουν το σκίτσο και να το ζωγραφίσουν στο σπίτι. Οι ομάδες που θαολοκληρώσουν με επιτυχία τοπρώτο και το δεύτεροΦύλλοΕργασίας μπορούν να παίξουν δημιουργώντας το δικό τους πάζλ με τον τρόπο που περιγράφεται στο τρίτο Φύλλο Εργασίας. (Στόχος 12) Καθόλη τη διάρκεια της εκπόνησης των Φύλλων Εργασίας από τους μαθητές, ο εκπαιδευτικός παρακολουθεί την εξέλιξη της διαδικασίας και παρεμβαίνει όπου κρίνει ότι είναι αναγκαίο καθοδηγώντας και συμβουλεύοντας π.χ. στην περίπτωση που κάποια ομάδα δυσκολεύεται στην εκπόνηση κάποιου Φύλλου Εργασίας, αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή της (π.χ. καθυστέρηση, αργή λειτουργία) ή δεν καταλαβαίνει πως πρέπει να προχωρήσει. Φάση 3 Στο τέλος γίνεται από τον εκπαιδευτικό μια σύντομη ανακεφαλαίωση του συγκεκριμένου Διδακτικού Σεναρίου. Προαπαιτούμενες γνώσεις Οι μαθητές: • κατέχουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες στη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών. • είναι εξοικειωμένοι με την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο. • γνωρίζουν τις βασικές λειτουργίες του Κειμενογράφου (MS Word, OpenOffice Writer), δηλαδή να δημιουργούν ένα νέο έγγραφο, να χρησιμοποιούν την αντιγραφή- επικόλληση, να εισάγουν εικόνα στο έγγραφό τους και να το αποθηκεύουν (λειτουργίες οι οποίες ζητούνται στα Φύλλα Εργασίας του παρόντος Διδακτικού Σεναρίου). • έχουν αποκτήσει σχετική εμπειρία στη χρήση του Dropbox, με δεδομένο ότι από την αρχή της σχολικής χρονιάς, το χρησιμοποιούν για την αποθήκευση των εργασιών τους, σε φάκελο που έχει δημιουργηθεί για το Τμήμα τους. • ακολουθούν, συγκεκριμένη μορφή στην ονομασία των αρχείων τους, δηλαδή τμήμα- εργασία-μαθητής1-μαθητής2 (προδιαγραφές που ζητούνται και στα Φύλλα Εργασίας του παρόντος Διδακτικού Σεναρίου). • θεωρούν διασκεδαστικά τα angry birds και είναι περισσότερο εξοικειωμένοι με τις αγγλικές λέξεις παρά με τη μετάφρασή τους δηλαδή άγρια πουλιά. Οργάνωση τάξης Το μάθημα πραγματοποιείται στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου. Οι μαθητές εργάζονται ομαδικά σε μικρές ομάδες των 1-2 ατόμων.
  • 5. 5 Η εργασία στους υπολογιστές γίνεται με 1 ή 2 μαθητές ανά ηλεκτρονικό υπολογιστή. O βιντεοπροβολέας χρησιμοποιείται για την αρχική παρουσίαση του εκπαιδευτικού. Στους υπολογιστές πρέπει να είναι εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση του φυλλομετρητή Google Chrome. Μοιράζονται τα Φύλλα Εργασίας, ένα ανά ομάδα. Ο εκπαιδευτικός επιβλέπει και όπου κρίνει απαραίτητο παρεμβαίνει, συμβουλεύει και καθοδηγεί. Υλικοτεχνική υποδομή και λογισμικό Απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή και λογισμικό: • 10 ηλεκτρονικοί υπολογιστές με πρόσβαση στο Διαδίκτυο. • Βιντεοπροβολέας. • Φύλλα Εργασίας. • PowerPoint. • Φυλλομετρητής Διαδικτύου (browser) Google Chrome. • Μηχανή αναζήτησης Google Εικόνες http://www.google.gr. • Ιστοσελίδα δημιουργίας online πάζλ http://www.jigsawplanet.com/. Αξιολόγηση Για το πρώτο Φύλλο Εργασίας, ο εκπαιδευτικός ελέγχει αν υπάρχουν στον φάκελο του Τμήματος στο Dropbox τα αρχεία που πρέπει να έχουν δημιουργήσει οι μαθητές α) εικόνα (συγκεκριμένο angry bird) με όνομα αρχείου τμήμα-angrybird-μαθητής1-μαθητής2 και β) έγγραφο κειμενογράφου (περιλαμβάνει το URL της εικόνας angry bird και την ίδια την εικόνα) με όνομα αρχείου τμήμα-eggrafo-μαθητής1-μαθητής2. Επίσης, ο εκπαιδευτικός «παίρνει» ένα screenshot των επιφανειών εργασίας από όλους τους υπολογιστές ώστε να αποτυπώσει ότι οι μαθητές έκαναν φόντο της επιφάνειας εργασίας τους την εικόνα με τα angry birds που «κατέβασαν» τοπικά στον φάκελό τους. Για το δεύτερο Φύλλο Εργασίας, εφόσον υλοποιηθεί, ο εκπαιδευτικός ελέγχει αν υπάρχουν στον φάκελο του Τμήματος στο Dropbox τα αρχεία που πρέπει να έχουν δημιουργήσει οι μαθητές α) εικόνα (ροζ angry bird) με όνομα αρχείου τμήμα-pink-μαθητής1-μαθητής2 και β) εικόνα (σκίτσο angry bird, μέγεθος μεγάλο) με όνομα αρχείου τμήμα-skitso-μαθητής1-μαθητής2. Για το τρίτο Φύλλο Εργασίας, εφόσον υλοποιηθεί, ο εκπαιδευτικός μπορεί αν το επιθυμεί να αντιγράψει τον κώδικα του πάζλ των ομάδων σε ξεχωριστές αναρτήσεις στο blog του μαθήματος. Αυτό δίνειτη δυνατότητα στους μαθητές ναμπορούν να παίξουν τοπάζλ τους,όποια στιγμή το επιθυμούν. Επίσης, μπορούν να προσπαθήσουν να λύσουν το πάζλ που έχουν φτιάξει οι συμμαθητές τους.
  • 6. 6 Αναμενόμενες δυσκολίες των μαθητών: Στο προτεινόμενο Διδακτικό Σενάριο δεν αναμένονται οι μαθητές να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες ως προς την αναζήτηση των εικόνων, με δεδομένο ότι έχει προηγηθεί η εξοικείωσή τους με την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο. (Χρήση προηγούμενων γνώσεων/δεξιοτήτων) Μια πιθανή δυσκολία μπορεί να υπάρξει στην απαίτηση των δραστηριοτήτων να αποθηκεύουν με συγκεκριμένη μορφή τα αρχεία τους και σε συγκεκριμένο φάκελο στον υπολογιστή τους. Αν και αυτό είναι κάτι που ζητείται από την αρχή της σχολικής χρονιάς από τον διδάσκοντα, εμφανίζονται περιπτώσεις που είτε δεν ακολουθείται η μορφή που ζητείται στην ονομασία των αρχείων ή οι μαθητές δεν προσέχουν το μονοπάτι στο οποίο βρίσκονται και αποθηκεύουν σε φακέλους άλλων Τμημάτων. Επίσης, είναι δύσκολο να προβλεφθεί η αντίδραση των μαθητών στην εκπόνηση τέτοιου τύπου Φύλλων Εργασίας, δεδομένης της έλλειψης σχετικής εμπειρίας τους. Φύλλα εργασίας των μαθητών Τα Φύλλα Εργασίας είναι τρία: • Το πρώτο Φύλλο Εργασίας είναι υποχρεωτικό να γίνει στο πλαίσιο της πρώτης διδακτικής ώρας. • Το δεύτερο Φύλλο Εργασίας είναι προαιρετικό και μπορεί να δοθεί στις ομάδες εφόσον ευνοούν οι συνθήκες, δηλαδή υπάρχει διαθέσιμος χρόνος ή οι ομάδες ολοκληρώσουν γρήγορα τις δραστηριότητες του πρώτου Φύλλου, κλπ. Εναλλακτικά μπορεί να αφιερωθεί για την εκπόνησή του η δεύτερη διδακτική ώρα. • Το τρίτο Φύλλο Εργασίας, μπορεί να δοθεί στις ομάδες που ολοκλήρωσαν γρήγορα είτε μόνο το πρώτο Φύλλο Εργασίας ή και τα δύο Φύλλα Εργασίας (ανάλογα με τον χρόνο που έχουν οι μαθητές στη διάθεσή τους), να εκπονηθεί τη δεύτερη διδακτική ώρα ή ακόμα και να δοθεί ως δραστηριότητα για το σπίτι. Χρησιμοποιούνται σαν δραστηριότητα εξοικείωσης των μαθητών με την αναζήτηση εικόνων στο Διαδίκτυο. Υλοποιούνται σε δυο διδακτικές ώρες. Τέλος, είναι στην κρίση του διδάσκοντα να τα συνδυάσει με τον τρόπο που αυτός κρίνει ότι είναι ο κατάλληλος.