SlideShare a Scribd company logo
Exercises with solutions –
Chapters 1-4
• What are the main three major types of product costs in a
manufacturing company?
• Define the following: direct materials; indirect materials; direct labor;
indirect labor; manufacturing overhead.
• Explain the difference between a product cost and a period cost.
• What effect does an increase in the activity level have on: unit fixed
cost? Unit variable cost? Total fixed cost? Total variable cost?
Questions and Exercises (1/4)
Java Express operates a number of espresso coffee stands in busy suburban malls. The
fixed weekly expense of a coffee stand is $1,500 and the variable cost per cup of coffee
served is $0.19.
Required:
Estimate the total costs and average cost per cup of coffee at the indicated levels of
activity for a coffee stand. Round off the cost of a cup of coffee to the nearest cent.
Cups of Coffee Served in a
Week
Cups of Coffee Served in a
Week
Cups of Coffee Served in a
Week
3,700 3,800 3,900
Fixed cost $1,500 $1,500 $1,500
Variable cost 703 722 741
Total cost $2,203 $2,222 $2,241
Average cost per cup of coffee served $ 0.60 $ 0.58 $ 0.57
Questions and Exercises (2/4)
© McGraw-Hill Education. All rights reserved. Authorized only for instructor use in the classroom. No reproduction or further distribution
permitted without the prior written consent of McGraw-Hill Education.
1-4
Hough Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the
company’s total and per unit costs over a relevant range of 80,000 to 120,000 units produced and
sold each year is given below:
Required:
1. Complete the schedule of the company’s total and unit costs.
Units produced and sold
80,000 100,000 120,000
Total costs:
Variable costs $240,000
Fixed costs 320,000
Total costs $560,000
Cost per unit:
Variable cost
Fixed cost
Total cost per unit
Questions and Exercises (3/4)
1-5
Requirement 1:
Complete the schedule of total costs and unit costs.
Variable cost per unit = Total variable cost/Number of units
Variable cost per unit = $240,000/80,000 units
Variable cost per unit = $3.00/unit
Units produced and sold
80,000 100,000 120,000
Total costs:
Variable costs $240,000 $300,000 $360,000
Fixed costs 320,000 320,000 320,000
Total costs $560,000 $620,000 $680,000
Cost per unit:
Variable cost $3.00 $3.00 $3.00
Fixed cost 4.00 3.20 2.67
Total cost per unit $7.00 $6.20 $5.67
Harris Company manufactures and sells a single product. A
partially completed schedule of the Company’s total costs
and costs per unit over the relevant range of 30,000 to 50,000
units is given below:
Required:
- Complete the schedule of the company’s total costs and
costs per unit;
- Assume that the company produces and sells 45,000 units
during the year at a selling price of $16 per unit. Prepare a
contribution format income statement for the year.
Solution 1
Units produced and sold
30,000 40,000 50,000
Total costs:
Variable cost $180,000 $240,000 $300,000
Fixed cost 300,000 300,000 300,000
Total cost $480,000 $540,000 $600,000
Costs per unit:
Variable cost $ 6.00 $ 6.00 $ 6.00
Fixed cost 10.00 7.50 6.00
Total cost per unit $16.00 $13.50 $12.00
1. The company’s variable cost per unit is:
$180,000
=$6 per unit.
30,000 units
The completed schedule is as follows:
Solution 2
Sales (45,000 units × $16 per unit) $720,000
Variable expenses (45,000 units × $6 per unit)
270,000
Contribution margin 450,000
Fixed expense 300,000
Net operating income $150,000
2. The company’s contribution format income statement is:
Guided Example
Otsego, Inc., is a merchandiser that provided the following information:
Required:
1. Prepare a traditional income statement.
2. Prepare a contribution format income statement.
Number of units sold 12,000
Selling price per unit $25
Variable selling expense per unit $2.50
Variable administrative expense per unit $2
Total fixed selling expense $16,000
Total fixed administrative expense $17,000
Merchandise inventory, beginning balance $25,000
Merchandise inventory, ending balance $18,000
Merchandise purchases $101,000
Guided Example
Requirement 1:
Prepare a traditional income statement.
Otsego, Inc.
Traditional Income Statement
Sales ($25 per unit X 12,000 units) $ 300,000
Cost of goods sold ($25,000 + 101,000 - 18,000) 108,000
Gross margin 192,000
Selling and administrative expenses:
Selling expenses (($2.50 per unit X 12,000 units) + $16,000)
Administrative expenses (($2 per unit X 12,000 units) + $17,000) 41,000 87,000
Net operating income $ 105,000
46,000
Guided Example
Requirement 2:
Prepare a contribution format income statement.
Otsego, Inc.
Contribution Format Income Statement
Sales ($25 per unit X 12,000 units) $ 300,000
Variable expenses:
Cost of goods sold ($25,000 + 101,000 - 18,000) $ 108,000
Selling expenses ($2.50 per unit X 12,000 units) 30,000
Administrative expenses ($2 per unit X 12,000 units) 24,000 162,000
Contribution margin 138,000
Fixed expenses:
Selling expenses 16,000
Administrative expenses 17,000 33,000
Net operating income $ 105,000
The Alpine House Inc. is a large retailer of snow skis. The company assembled the
information shown below for the quarter ended March 31:
Required:
- Prepare a traditional income statement for the quarter ended March 31;
- Prepare a contribution format income statement for the quarter ended March 31;
- What was the contribution margin per unit?
Solution 1
The Alpine House, Inc.
Traditional Income Statement
Sales $150,000
Cost of goods sold
($30,000 + $100,000 – $40,000) 90,000
Gross margin 60,000
Selling and administrative expenses:
Selling expenses (($50 per unit × 200 pairs of skis*) +
$20,000) $30,000
Administrative expenses (($10 per unit × 200 pairs of skis)
+ $20,000) 22,000 52,000
Net operating income $ 8,000
1. Traditional income statement
*$150,000 sales ÷ $750 per pair of skis = 200 pairs of skis.
Solution 2
The Alpine House, Inc.
Contribution Format Income Statement
Sales $150,000
Variable expenses:
Cost of goods sold
($30,000 + $100,000 – $40,000) $90,000
Selling expenses
($50 per unit × 200 pairs of skis) 10,000
Administrative expenses
($10 per unit × 200 pairs of skis) 2,000 102,000
Contribution margin 48,000
Fixed expenses:
Selling expenses 20,000
Administrative expenses 20,000 40,000
Net operating income $ 8,000
2. Contribution format income statement
Solution 3
3. Since 200 pairs of skis were sold and the contribution margin totaled
$48,000 for the quarter, the contribution margin per unit was $240
($48,000 ÷ 200 pair of skis = $240 per pair of skis).

More Related Content

DOCX
1Break-Even AnalysisMarketers need to understand break.docx
PDF
Cost behavior and contribution margin reporting
PPTX
7. Profit Reporting for Managerial Analysis
PPTX
Analisis Hubungan Biaya, volume, laba
DOCX
Dimitrov Corporation, a company that produces and sells a single p.docx
PPTX
L-2 Cost -volume-Profit Analysis of managerial accounting (1).pptx
PPTX
breakeven point
PDF
CVP Analysis- "A Total Manager's Guide".
1Break-Even AnalysisMarketers need to understand break.docx
Cost behavior and contribution margin reporting
7. Profit Reporting for Managerial Analysis
Analisis Hubungan Biaya, volume, laba
Dimitrov Corporation, a company that produces and sells a single p.docx
L-2 Cost -volume-Profit Analysis of managerial accounting (1).pptx
breakeven point
CVP Analysis- "A Total Manager's Guide".

Similar to Exercises and with solutions_CH0104 (1).pdf (18)

PPTX
MA reviews 2023 about Financial and management
PDF
CENTENNIAL BREWERY PRODUCED REVENUES OF $1,145,227 IN 2008. IT HAS EXPENSES (...
PPTX
Cainas1e_LecturePPT_Chapter11.pptx assets
PPTX
Variable costing & absorption costing
PPTX
6. Cost Volume-Profit Analysis
PDF
Jiambalvo text book solutions (3)
PPTX
Break-Even-Analysis.pptx
PPTX
cost II chapter 1.pptx
PDF
Selling food to ontario and pricing for selling - Erica Pate
PDF
3.3 Breakeven Analysis business management.pdf
PPTX
Chapter 6 Connect Quiz (Variable Costing and Segment Reporting:Tools for Mana...
PDF
Aussie Pies - Case Study Assignment
PPT
Chapter 6 Cost-Volume-Profit Relationships
PPT
CVP-2203workshop
DOCX
A manager should always reject a special order ifThe .docx
PPT
MDI COST MDP(Managerial accounting) .ppt
PDF
C3_KTQT trường đại học giao thông vận tải
PPT
The Cost Of Production - Dealing with Cost - Explicit and Implicit Cost - Eco...
MA reviews 2023 about Financial and management
CENTENNIAL BREWERY PRODUCED REVENUES OF $1,145,227 IN 2008. IT HAS EXPENSES (...
Cainas1e_LecturePPT_Chapter11.pptx assets
Variable costing & absorption costing
6. Cost Volume-Profit Analysis
Jiambalvo text book solutions (3)
Break-Even-Analysis.pptx
cost II chapter 1.pptx
Selling food to ontario and pricing for selling - Erica Pate
3.3 Breakeven Analysis business management.pdf
Chapter 6 Connect Quiz (Variable Costing and Segment Reporting:Tools for Mana...
Aussie Pies - Case Study Assignment
Chapter 6 Cost-Volume-Profit Relationships
CVP-2203workshop
A manager should always reject a special order ifThe .docx
MDI COST MDP(Managerial accounting) .ppt
C3_KTQT trường đại học giao thông vận tải
The Cost Of Production - Dealing with Cost - Explicit and Implicit Cost - Eco...
Ad

Recently uploaded (20)

PPTX
Introduction-to-Cloud-ComputingFinal.pptx
PPTX
mbdjdhjjodule 5-1 rhfhhfjtjjhafbrhfnfbbfnb
PPTX
Microsoft-Fabric-Unifying-Analytics-for-the-Modern-Enterprise Solution.pptx
PDF
Clinical guidelines as a resource for EBP(1).pdf
PPTX
Qualitative Qantitative and Mixed Methods.pptx
PDF
Galatica Smart Energy Infrastructure Startup Pitch Deck
PPTX
01_intro xxxxxxxxxxfffffffffffaaaaaaaaaaafg
PPTX
Business Ppt On Nestle.pptx huunnnhhgfvu
PPTX
Database Infoormation System (DBIS).pptx
PDF
22.Patil - Early prediction of Alzheimer’s disease using convolutional neural...
PPTX
DISORDERS OF THE LIVER, GALLBLADDER AND PANCREASE (1).pptx
PDF
Mega Projects Data Mega Projects Data
PPTX
AI Strategy room jwfjksfksfjsjsjsjsjfsjfsj
PDF
annual-report-2024-2025 original latest.
PPTX
iec ppt-1 pptx icmr ppt on rehabilitation.pptx
PPTX
Introduction to Basics of Ethical Hacking and Penetration Testing -Unit No. 1...
PPT
ISS -ESG Data flows What is ESG and HowHow
PPTX
The THESIS FINAL-DEFENSE-PRESENTATION.pptx
PPT
Miokarditis (Inflamasi pada Otot Jantung)
PPTX
MODULE 8 - DISASTER risk PREPAREDNESS.pptx
Introduction-to-Cloud-ComputingFinal.pptx
mbdjdhjjodule 5-1 rhfhhfjtjjhafbrhfnfbbfnb
Microsoft-Fabric-Unifying-Analytics-for-the-Modern-Enterprise Solution.pptx
Clinical guidelines as a resource for EBP(1).pdf
Qualitative Qantitative and Mixed Methods.pptx
Galatica Smart Energy Infrastructure Startup Pitch Deck
01_intro xxxxxxxxxxfffffffffffaaaaaaaaaaafg
Business Ppt On Nestle.pptx huunnnhhgfvu
Database Infoormation System (DBIS).pptx
22.Patil - Early prediction of Alzheimer’s disease using convolutional neural...
DISORDERS OF THE LIVER, GALLBLADDER AND PANCREASE (1).pptx
Mega Projects Data Mega Projects Data
AI Strategy room jwfjksfksfjsjsjsjsjfsjfsj
annual-report-2024-2025 original latest.
iec ppt-1 pptx icmr ppt on rehabilitation.pptx
Introduction to Basics of Ethical Hacking and Penetration Testing -Unit No. 1...
ISS -ESG Data flows What is ESG and HowHow
The THESIS FINAL-DEFENSE-PRESENTATION.pptx
Miokarditis (Inflamasi pada Otot Jantung)
MODULE 8 - DISASTER risk PREPAREDNESS.pptx
Ad

Exercises and with solutions_CH0104 (1).pdf

  • 1. Exercises with solutions – Chapters 1-4
  • 2. • What are the main three major types of product costs in a manufacturing company? • Define the following: direct materials; indirect materials; direct labor; indirect labor; manufacturing overhead. • Explain the difference between a product cost and a period cost. • What effect does an increase in the activity level have on: unit fixed cost? Unit variable cost? Total fixed cost? Total variable cost? Questions and Exercises (1/4)
  • 3. Java Express operates a number of espresso coffee stands in busy suburban malls. The fixed weekly expense of a coffee stand is $1,500 and the variable cost per cup of coffee served is $0.19. Required: Estimate the total costs and average cost per cup of coffee at the indicated levels of activity for a coffee stand. Round off the cost of a cup of coffee to the nearest cent. Cups of Coffee Served in a Week Cups of Coffee Served in a Week Cups of Coffee Served in a Week 3,700 3,800 3,900 Fixed cost $1,500 $1,500 $1,500 Variable cost 703 722 741 Total cost $2,203 $2,222 $2,241 Average cost per cup of coffee served $ 0.60 $ 0.58 $ 0.57 Questions and Exercises (2/4)
  • 4. © McGraw-Hill Education. All rights reserved. Authorized only for instructor use in the classroom. No reproduction or further distribution permitted without the prior written consent of McGraw-Hill Education. 1-4 Hough Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the company’s total and per unit costs over a relevant range of 80,000 to 120,000 units produced and sold each year is given below: Required: 1. Complete the schedule of the company’s total and unit costs. Units produced and sold 80,000 100,000 120,000 Total costs: Variable costs $240,000 Fixed costs 320,000 Total costs $560,000 Cost per unit: Variable cost Fixed cost Total cost per unit Questions and Exercises (3/4)
  • 5. 1-5 Requirement 1: Complete the schedule of total costs and unit costs. Variable cost per unit = Total variable cost/Number of units Variable cost per unit = $240,000/80,000 units Variable cost per unit = $3.00/unit Units produced and sold 80,000 100,000 120,000 Total costs: Variable costs $240,000 $300,000 $360,000 Fixed costs 320,000 320,000 320,000 Total costs $560,000 $620,000 $680,000 Cost per unit: Variable cost $3.00 $3.00 $3.00 Fixed cost 4.00 3.20 2.67 Total cost per unit $7.00 $6.20 $5.67
  • 6. Harris Company manufactures and sells a single product. A partially completed schedule of the Company’s total costs and costs per unit over the relevant range of 30,000 to 50,000 units is given below:
  • 7. Required: - Complete the schedule of the company’s total costs and costs per unit; - Assume that the company produces and sells 45,000 units during the year at a selling price of $16 per unit. Prepare a contribution format income statement for the year.
  • 8. Solution 1 Units produced and sold 30,000 40,000 50,000 Total costs: Variable cost $180,000 $240,000 $300,000 Fixed cost 300,000 300,000 300,000 Total cost $480,000 $540,000 $600,000 Costs per unit: Variable cost $ 6.00 $ 6.00 $ 6.00 Fixed cost 10.00 7.50 6.00 Total cost per unit $16.00 $13.50 $12.00 1. The company’s variable cost per unit is: $180,000 =$6 per unit. 30,000 units The completed schedule is as follows:
  • 9. Solution 2 Sales (45,000 units × $16 per unit) $720,000 Variable expenses (45,000 units × $6 per unit) 270,000 Contribution margin 450,000 Fixed expense 300,000 Net operating income $150,000 2. The company’s contribution format income statement is:
  • 10. Guided Example Otsego, Inc., is a merchandiser that provided the following information: Required: 1. Prepare a traditional income statement. 2. Prepare a contribution format income statement. Number of units sold 12,000 Selling price per unit $25 Variable selling expense per unit $2.50 Variable administrative expense per unit $2 Total fixed selling expense $16,000 Total fixed administrative expense $17,000 Merchandise inventory, beginning balance $25,000 Merchandise inventory, ending balance $18,000 Merchandise purchases $101,000
  • 11. Guided Example Requirement 1: Prepare a traditional income statement. Otsego, Inc. Traditional Income Statement Sales ($25 per unit X 12,000 units) $ 300,000 Cost of goods sold ($25,000 + 101,000 - 18,000) 108,000 Gross margin 192,000 Selling and administrative expenses: Selling expenses (($2.50 per unit X 12,000 units) + $16,000) Administrative expenses (($2 per unit X 12,000 units) + $17,000) 41,000 87,000 Net operating income $ 105,000 46,000
  • 12. Guided Example Requirement 2: Prepare a contribution format income statement. Otsego, Inc. Contribution Format Income Statement Sales ($25 per unit X 12,000 units) $ 300,000 Variable expenses: Cost of goods sold ($25,000 + 101,000 - 18,000) $ 108,000 Selling expenses ($2.50 per unit X 12,000 units) 30,000 Administrative expenses ($2 per unit X 12,000 units) 24,000 162,000 Contribution margin 138,000 Fixed expenses: Selling expenses 16,000 Administrative expenses 17,000 33,000 Net operating income $ 105,000
  • 13. The Alpine House Inc. is a large retailer of snow skis. The company assembled the information shown below for the quarter ended March 31:
  • 14. Required: - Prepare a traditional income statement for the quarter ended March 31; - Prepare a contribution format income statement for the quarter ended March 31; - What was the contribution margin per unit?
  • 15. Solution 1 The Alpine House, Inc. Traditional Income Statement Sales $150,000 Cost of goods sold ($30,000 + $100,000 – $40,000) 90,000 Gross margin 60,000 Selling and administrative expenses: Selling expenses (($50 per unit × 200 pairs of skis*) + $20,000) $30,000 Administrative expenses (($10 per unit × 200 pairs of skis) + $20,000) 22,000 52,000 Net operating income $ 8,000 1. Traditional income statement *$150,000 sales ÷ $750 per pair of skis = 200 pairs of skis.
  • 16. Solution 2 The Alpine House, Inc. Contribution Format Income Statement Sales $150,000 Variable expenses: Cost of goods sold ($30,000 + $100,000 – $40,000) $90,000 Selling expenses ($50 per unit × 200 pairs of skis) 10,000 Administrative expenses ($10 per unit × 200 pairs of skis) 2,000 102,000 Contribution margin 48,000 Fixed expenses: Selling expenses 20,000 Administrative expenses 20,000 40,000 Net operating income $ 8,000 2. Contribution format income statement
  • 17. Solution 3 3. Since 200 pairs of skis were sold and the contribution margin totaled $48,000 for the quarter, the contribution margin per unit was $240 ($48,000 ÷ 200 pair of skis = $240 per pair of skis).