Jeffrey earns P75 per day selling balloons on Saturdays. He divides this money equally among his 3 brothers for their allowance. Each brother would receive P25.
13. Cora earned P 2,486 for selling
fruits and vegetables in the
market. She divided her earnings
equally between her father and
mother. How much did each of
them get?
14. a.How much did Cora earned in
selling fruits and vegetables?
b.To whom did she give her
earnings?
15. c.What is asked?
Total amount that her father and mother
get.
d. What are given?
e.What is the operation to be used?
f.What is the number sentence?
16. e.What is the operation to be
used?
Division
f.What is the number sentence?
P2,486 ÷ 2 = P 1,243
17. -What is the complete answer?
-How much did her father get?
-How much did her mother get?
18. Jeffrey sells balloons
every Saturday. He
earns P 75.00 a day. He
divides his earnings to
his 3 brothers for their
allowance. How much
does each of his
brother get?
20. Read the problem carefully then solve.
1. Divine Grace harvested 170
roses in their garden. She
wants to put them equally in 5
vases. How many roses are
there in each vase?
2.Wally delivered 480 apples
in the school canteen. He puts
them into 10 boxes How many
apples in each boxes?
21. What is asked?
What are given facts?
What operation to be used?
What is the number sentence?
What is the final answer?
22. earning Math
Learning Math is really fun
New ideas everytime
There is joy for everyone
Problem solving satisfy. (2x)
I am glad, you are glad
For your answer is alright
We all feel that were bright
Problem solving makes us wise. (2x)
24. Read and solve each problem
1. There are 75 lollipops in 5 boxes. How many lollipops are there in
each box?
a. 25 b. 20 c. 15
2. There are 24 students eating their lunch in the cafeteria. If 4 students
are occupying at a table, how many tables are being used?
a. 4 b. 5 c. 6
3.A school needs to buy 240 pieces pencils for their students. There are
6 pencils in every packages. How many packages should the school
needs to buy?
a. 25 b. 30 c. 40
4. There are 324 students who want to eat lunch at a picnic area. If each
picnic table seats can be used by 4 people, how many tables will the
students need?
a. 80 b. 81 c. 82
5. Donna sold 1260 ice pops in 6 weeks. Each week she has the same
number of ice pops being sold. How many ice pops are sold in each
week?
a. 210 b. 211 c. 212