1
10 клас Урок №2 ____________________
Тема:Інформаційні системияк важливі складники й ознаки сучасного
суспільства. Сучасніінформаційні технології та системи. Інструктаж з БЖД
Мета:
 навчальна: познайомити з інформаційними системами у сучасному суспільстві
їх значенням та складовими, сформувати поняття ключових компетентностей
людини у ХХІ столітті;
 розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за
інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
 виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність,
дисциплінованість.
Тип уроку:
 засвоєння нових знань;
Хід уроку
І. Організаційний етап
 привітання
 перевірка присутніх
 перевірка готовностіучнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
 Яка різниця між інформацією і повідомленням?
 Що таке дані?
 Наведіть приклади повідомлень і даних, які вам доводитьсяприймати,
передавати, опрацьовуватиабо зберігати на уроках.
 Визначте, про які інформаційні процесийдеться:
 a) ви пишете твір; б) уранці вас будить будильник;
 в) ви дивитеся кінофільм; г) лікар ставить діагноз хворому.
 Що таке інформаційні процеси?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Що являє собою інформаційна система?
Людина живе й працює у світі систем. Вони різняться як складом, так і метою
функціонування. Наприклад, системою є освітній заклад, комерційна фірма,
автомобіль, комп’ютер та ще багато різних об’єктів. Залежно від мети їх можна
розглядати і як єдине ціле, і як сукупність окремих об’єктів, що взаємодіють між
собою.
Система — це сукупність взаємопов’язаних між собою об’єктів, які утворюють
єдине ціле.
Зміна однієї з складових системи приводить до відповідних змін всієї системи.
Кожна система створюється з певною метою та існує в певному середовищі. Під
час використання системиважливо визначити мету її створення, виділити об’єкти,
описати їх властивості, зрозуміти зв’язки між об’єктами системи.
2
Системи відрізняються як за структурою, так і за призначенням (табл. 3).
Інформаційна система (у загальному розумінні) — це система, яка здійснює або в
якій відбуваються інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання,
передавання й опрацювання інформаційних даних.
В інформаційній системі можуть відбуватися один, два чи кілька процесів.
Інформаційні системи можна спостерігати щодня, їх прикладів можна навести
багато. Телебачення забезпечує насамперед поширення інформаційних даних,
мережу мобільного зв’язку, його використовують для передавання даних. За
допомогою комп’ютера здійснюють майже всі інформаційні процеси — як
системою, що призначена спеціально для роботи з інформаційними даними.
Людина також є інформаційною системою, яка забезпечує своє функціонування без
втручання сторонніх.
Які характеристики інформаційної системи?
Інформаційна система має складну структуру (мал. 2).
До технічних засобів належать комп’ютери, пристрої збирання, накопичення,
опрацювання і виведення інформаційних даних, пристрої передавання даних та
канали зв’язку, технічна документація, яка визначає правила експлуатації та
використання технічних засобів. Інформаційне забезпечення становлять значення
3
параметрів, що характеризують об’єкти інформаційної системи, дані про форми
вхідних і вихідних документів. Сукупність математичних методів, алгоритмів,
моделей і програм, які реалізують функції інформаційної системи, — це
математичні та програмні засоби. Організаційне й правове забезпечення — це
сукупність документів, які регламентують діяльність людей у межах інформаційної
системи: закони, постанови, інструкції тощо. До інших засобів можна віднести,
наприклад, лінгвістичні, які визначають інтерфейс користувача, подання даних у
базі тощо.
Дані в інформаційній системі можуть зберігатися в неструктурованому або
структурованому вигляді. Неструктуровані дані — це звичайні текстові документи
(можливо, ілюстровані): статті, реферати, журнали, книги тощо. Системи, у яких
зберігають неструктуровані дані, не завжди дають конкретну відповідь на
запитання користувача, а можуть видати текст документа або перелік документів, у
яких потрібно шукати відповідь. Структурування даних передбачає задання
правил, що визначають їхню форму, тип, розмір, значення тощо.
До інформаційної системи дані надходять від джерела. Ці дані надсилають для
зберігання чи певного опрацювання в системі й потім передають споживачеві (мал.
3).
Споживачем може бути людина, пристрій або інша інформаційна система. Між
споживачем і власне інформаційною системою може бути встановлено зворотний
зв’язок (від споживача до блоку приймання інформації).
В інформаційній системі відбуваються такі процеси:
 введення даних, отриманих з різних джерел;
 опрацювання (перетворення) даних;
 зберігання вхідних й опрацьованих даних;
 виведення інформаційних даних, призначених для користувача;
 відправка / отримання даних мережею.
Розробка інформаційної системи передбачає розв’язування двох завдань:
 наповнення системи даними певної предметної області;
 створення інтерфейсу користувача (бажано графічного) для отримання
необхідних інформаційних даних.
Між джерелом і споживачем інформаційної системи може бути організовано
взаємодію:
 довільну взаємодію, яка передбачає обов’язкову участь операторів і на боці
приймання, і на боці передавання. Можливий обмін у довільному, але заздалегідь
обумовленому форматі;
4
 інтерактивну віддалену взаємодію, у якій оператор є на передавальному боці,
опрацьовуються прийняті документи автоматично;
 контрольоване потокове опрацювання. Наприклад, прийнятий з електронної
пошти файл містить НТМЬ форму, запуск якої розпочинає процес опрацювання
документа або прийом оператором електронною поштою документів в
обумовленому форматі й далі — запуск програми опрацювання. Вимагає
обов’язкового контролю оператора на боці приймання;
 повністю автоматизований процес приймання та опрацювання електронних
документів в обумовленому форматі, участь операторів не потрібна.
Які етапи становлення сучасних інформаційних систем?
Інформаційні системи існують з моменту появи суспільства, оскільки на кожній
стадії його розвитку є потреба в управлінні чи обміні інформаційними даними —
передаванням знань як між окремими членами і колективами суспільства, так і між
різними поколіннями.
Найдавнішими й найпоширенішими інформаційними системами (ІС) вважають
бібліотеки. Здавна в бібліотеках збирають книжки (або їх аналоги), зберігають їх,
дотримуючись певних правил, створюють каталоги різного призначення для
полегшення доступу до книжкового фонду. Видаються спеціальні журнали й
довідники, що інформують про нові надходження, ведеться облік видачі.
Найстаріші (у моральному й фізичному розумінні) ІС повністю базувалися на
ручній праці. Пізніше їм на зміну прийшли різні механічні пристрої для
опрацювання даних (наприклад, для сортування, копіювання, асоціативного
пошуку тощо). Наступним кроком стало впровадження автоматизованих
інформаційних систем, тобто систем, де для забезпечення інформаційних потреб
користувачів використовується ЕОМ зі своїми носіями інформаційних даних.
Становленню сучасних автоматизованих інформаційних системи передували такі
етапи.
 Початковий (60-ті роки XX ст.) — нагромадження базового досвіду
використання комп'ютерів, виявлення основних напрямів їх застосування.
 Систематичне запровадження нових інформаційних технологій (70-ті роки XX
ст.) з такими ознаками:
 пошук нових сфер застосування комп’ютерів;
 створення організаційних систем управління технікою;
 виявлення впливу інформаційних систем на процеси управління загалом;
 ізольованість і, як правило, несумісність окремих інформаційних систем;
 використання інформаційних технологій вузьким колом користувачів;
 створення в організаціях єдиної інформаційної служби.
 Об’єднання інформаційних систем (з 80-х років XX ст.) з такими ознаками:
 подолано технічні труднощі в розробці процесорів, оперативної пам’яті;
 розроблено нові, надзвичайно місткі носії даних;
 розроблено швидкісні лінії передавання даних і засоби супутникового зв’язку;
5
 запроваджено потужні комп’ютерні мережі, об’єднані з інформацій- но-
комунікаційними системами: телефоном, телетайпом, радіо, телебаченням;
 реалізовано вимогу максимального наближення користувача до інформаційних
даних: у користувача складається враження, що потрібні дані містяться на його
комп’ютері, хоча реально вони можуть міститися в різних вузлах локальної мережі;
 висунуто концепцію розгляду інформаційних даних як важливий ресурс такого
самого порядку, як фінанси, матеріали, обладнання та персонал;
 сформовано новий еталон працівника, який природно ставиться до за-
стосування нових інформаційних технологій;
 зростає статус інформаційних служб організацій.
У сучасному інформаційному суспільстві створено багато інформаційних систем,
що мають різний рівень автоматизації, використовують різну технічну базу та
мають різне призначення. Натомість всі вони мають:
апаратне забезпечення — комплекс технічних засобів, які забезпечують її
функціонування (комп’ютери, периферійне обладнання, різноманітна апаратура та
канали передавання даних);
програмне забезпечення — набір програм, що використовують для
розв’язування завдань, і програм, що керують ефективним використанням
обчислювальної техніки та забезпеченням роботи інформаційної системи.
Конструктивно будь-який комп’ютер складається з основних чотирьох частин —
пристроїв з таким призначенням:
 введення інформаційних даних;
 передавання та опрацювання інформаційних даних (центральний процесор);
 зберігання та накопичення інформаційних даних (пам’ять);
 виведення інформаційних даних.
Якими бувають інформаційні системи?
Принципи побудови інформаційних систем є відносно сталими. Але
різноманітність сфер і форм застосування сучасних інформаційних технологій
породжує велику різноманітність способів класифікації інформаційних систем.
Інформаційні системи класифікують:
1. за ступенем автоматизації:
ручні, у яких опрацювання інформаційних даних виконує людина;
автоматизовані, у яких частину функцій (підсистем) керування або опрацювання
даних здійснюють автоматично, а частину — виконує людина;
автоматичні, у яких усі функції керування й опрацювання даних здійснюють за
допомогою технічних засобів без участі людини,
2. за масштабом використання:
одиночні, які реалізовано, як правило, на автономномуперсональному комп’ютері
без обов’язкового під’єднання до комп’ютерної мережі та які містять декілька
простих складових зі спільним інформаційним фондом;
групові, які орієнтовано на колективне використання інформаційних даних і
6
найчастіше побудовано на основі локальної комп’ютерної мережі;
корпоративні, які орієнтовано на великі компанії з підтримкою територіально
віддалених комп’ютерних інформаційних вузлів і мереж. Як правило, вони мають
ієрархічну клієнт-серверну структуру зі спеціалізацією серверів;
глобальні, які охоплюють територію держави чи континенту (наприклад,
Інтернет);
3. за сферою призначення (предметною галуззю, вказано лише деякі):
економічна (функція управління на підприємстві);
медична;
географічна;
адміністративна;
виробнича;
навчальна;
екологічна;
криміналістична;
військова;
4. за місцем діяльності:
 наукові, призначені для автоматизації діяльності науковців, аналізу
статистичних даних, керування експериментом;
 автоматизованого проектування, призначені для автоматизації праці
інженерів-проектувальників і розробників нової техніки чи технологій. Вони
допомагають здійснювати:
розробку нових виробів і технологій їхнього виробництва; різноманітні
інженерні розрахунки:
визначення технічних параметрів виробів; видаткових норм — трудових,
матеріальних, фінансових; створення графічної документації (креслень, схем,
планувань); моделювання проектованих об’єктів;
створення програм для верстатів із числовим програмним керуванням.
 організаційного керування, призначені для автоматизації функції
адміністративного (управлінського) персоналу промислових підприємств і
непромислових об’єктів (банків, бірж, страхових компаній, готелів тощо) та
окремими офісами (філіями);
 керування технологічними процесами, призначенідля автоматизації
різноманітних технологічних процесів (гнучкі виробничіпроцеси, металургія,
енергетика тощо)
ІV. Засвоєнняновихзнань, формуваннявмінь
Вправа 1. Інформаційна система управління освітою.
Завдання.Визначтепризначення інформаційної системи Україна. ІСУО, яка
доступна за адресою https://isuo.org/(мал. 4).
1. Перейдіть до порталу Україна. ІСУО інформаційна система управління
освітою за посиланням https://isuo.org/.
2. На карті клацніть на область, в якій розташовано ваш навчальний заклад.
7
Прокрутіть сторінку вниз й ознайомтеся з описом порталу.
3. У меню в лівій частині екрана знайдіть відділ освіти, до якого відноситься
ваша школа. Перейдіть до вкладки ЗНЗ (школи) (мал. 5).
4. У списку навчальних закладів виділіть назву свого навчального закладута
ознайомтеся з поданоюінформацією.
5. Заповніть документ Класифікація,який збережено в папці Інформаційні
технології на спільному ресурсі. Зробіть висновокщодо належності порталу до
виду інформаційної системиза різними ознаками класифікації.
Вправа 2. Інформаційна система Конкурс.
Завдання. Визначте рівень взаємодії користувача з інформаційною системою
Конкурс, яка доступна за адресою http://www.vstup.info/.
1. Перейдіть до порталу Конкурс за адресою http://www.vstup.info/.
2. Прокрутіть сторінку нижче та оберіть Територіальний пошук (мал. 6).
3. У списку регіонів оберіть регіон, у якому ви б планували продовження на-
вчання після отримання атестата про повну загальну середню освіту.
4. Відкрийте файл Запит, який збережено в папці Інформаційні технології на
спільному ресурсі. Збережіть документ Запиту власному сховищі.
5. Отримайте відповідь на запит до інформаційної системи про умови вступу
до обраного університету за текстом завантаженого документа.
6. Зробіть висновок про рівень взаємодії користувача з інформаційною сис-
темою Конкурс.
Вправа 3. Інформаційна система E-olimp.
Завдання. Визначте типи даних, які використовуються в інформаційній системі
Е-оІітр.
1. Перейдіть до інформаційної системи система Е-оІітр за посиланням
2. https://www. е-olymp.соm.ua/.
3. Розгляньте, які дані доступні незареєстровану користувачеві.
4. Зареєструйтесь на порталі, натиснувши Реєстрація у верхньому правому
куті екрана.
5. Оберіть одну із запропонованих задач, наприклад першу, і опишіть її
розв’язок відомою вам мовою програмування.
6. Оберіть послугу Відправити розв’язок
7. Заповніть форму (мал. 7).
8. У нижній частині поля для запису коду натисніть ВІДПРАВИТИ
Обговорюємо разом: Вправа1-5 ст.22
V. Підсумки уроку
Рефлексія
 Що ми навчились на уроці
 Що виявилось занадтоважким
VI. Домашнє завдання
Підручник § 2. ст. 14-24
8
VIІ. Оцінюванняроботи учнів

More Related Content

DOCX
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
PDF
Інформатика підручник для 9 класу авт. Ривкінд
PPT
Pidsumkova1
DOCX
Lesson # 3. man in the information society. information security problems.
PDF
Урок 2. Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житт...
DOCX
Lesson # 1. information, messages, data, information processes
DOCX
Lesson # 4. threats while avoiding the internet and avoiding them
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
Інформатика підручник для 9 класу авт. Ривкінд
Pidsumkova1
Lesson # 3. man in the information society. information security problems.
Урок 2. Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житт...
Lesson # 1. information, messages, data, information processes
Lesson # 4. threats while avoiding the internet and avoiding them

What's hot (20)

PPT
інформаційне забезпечення діяльності підприємства
DOCX
урок 2
PPS
інформаційнісистемитатехнології
DOC
урок 1
PDF
Урок №2 9 клас
PPT
01 05 засоби зберiгання та опрацювання iнформацiї
PPS
PPT
PPTX
IIHE-Lecture1
PPTX
Presentation # 4. threats while avoiding the internet and avoiding them (vari...
PPT
Kvashuk 35 grupa_pgf
DOCX
Grade 10 (basic module)
PPTX
5 клас урок 2 "Інформаційні процеси"
PPSX
PPTX
об’єкти та їх властивості
PPS
інформатика та інформація10кл
PDF
Урок 1. Інформація, дані, повідомлення.
інформаційне забезпечення діяльності підприємства
урок 2
інформаційнісистемитатехнології
урок 1
Урок №2 9 клас
01 05 засоби зберiгання та опрацювання iнформацiї
IIHE-Lecture1
Presentation # 4. threats while avoiding the internet and avoiding them (vari...
Kvashuk 35 grupa_pgf
Grade 10 (basic module)
5 клас урок 2 "Інформаційні процеси"
об’єкти та їх властивості
інформатика та інформація10кл
Урок 1. Інформація, дані, повідомлення.
Ad

Similar to Lesson2 information systems as important components and features of modern society. modern information technologies and systems (20)

DOC
урок 2
PPTX
Інформаційні системи у сучасному суспільстві.pptx
PPT
Lec1 - Сучасні інформаційні технології
PPTX
урок 2
PDF
10 in rud_2018_stand
PDF
Informatika 10-klas-rudenko-2018-stand
PPT
Презентація.Повторення. Підготовка до контрольної роботиppt
PPTX
Урок 1. "Правила поведінки і безпеки життєдіяльності (БЖ) в комп’ютерному кла...
PPTX
інформатика. інформаційні технології
PPT
зан.4. нформацйні технології та нформаційні системи
PDF
Informatika 5-klas-kornienko-2018
PPT
PPTX
інформатика 1 урок
PPSX
виникнення інформаційних технологій
PPTX
Тема 1.2.
PPTX
Presentation # 2. information systems as important components and features of...
PDF
9 i rud_2017_ua
PDF
Informatika 9 klas_pogliblena
урок 2
Інформаційні системи у сучасному суспільстві.pptx
Lec1 - Сучасні інформаційні технології
урок 2
10 in rud_2018_stand
Informatika 10-klas-rudenko-2018-stand
Презентація.Повторення. Підготовка до контрольної роботиppt
Урок 1. "Правила поведінки і безпеки життєдіяльності (БЖ) в комп’ютерному кла...
інформатика. інформаційні технології
зан.4. нформацйні технології та нформаційні системи
Informatika 5-klas-kornienko-2018
інформатика 1 урок
виникнення інформаційних технологій
Тема 1.2.
Presentation # 2. information systems as important components and features of...
9 i rud_2017_ua
Informatika 9 klas_pogliblena
Ad

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

DOC
план проведення тижня музичного мистецтва
PDF
PDF
PDF
Health basics
DOCX
English language elementary school
DOC
Elementary school
PDF
PDF
Computer science
DOCX
Minutes no.20 (director's report 2021)
DOCX
Director's report for 2020 2021 academic year
DOCX
Order no.106u
DOCX
Order no.105 u
DOCX
Order no.104 u
план проведення тижня музичного мистецтва
Health basics
English language elementary school
Elementary school
Computer science
Minutes no.20 (director's report 2021)
Director's report for 2020 2021 academic year
Order no.106u
Order no.105 u
Order no.104 u

Recently uploaded (18)

PPT
Підсумки атестації здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти 20...
PDF
akjgaksdj lkaыдуко локж оуыпж оывджл апоыв
PDF
Інформація щодо фактичного використання бюджетних коштів в липні 2025 році
PDF
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
PDF
в пявлапо жлваопвлад опявл аопялвдао плва
PDF
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
PDF
Заняття 5. Методика прийняття рішень на основі APSP (Army Problem Solving Pro...
PDF
КНУ, презентація по вступній кампанії_2025
PDF
яалво вдлаопядвл опдлыв ояпвояыр пывора в
PDF
ывла пявдлоп явдла опдвяла опдвла опявлпов
PDF
яво рпядлв опялдыво пялдыв оплядыв оп ояыл
PDF
8_t_h_2025 - ядв пдвлаопялво пядлво плдвв
PPTX
Презентація 7 клас Урок 1. Комп'ютерні мережі
PDF
ы плоывдлпоявлпо яылпояылв по влполвдпо в
PDF
8_in_b_2025 - лютв лвотп ячлвт плвт ядвл
PDF
"Фах" (аналіз твору) Айзек Азімов (презентація)
PPTX
Підсумки атестації випускників 2025 року
PDF
8_mys_g_2025 - влат пвлтп влт пвлатп лвв
Підсумки атестації здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти 20...
akjgaksdj lkaыдуко локж оуыпж оывджл апоыв
Інформація щодо фактичного використання бюджетних коштів в липні 2025 році
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
в пявлапо жлваопвлад опявл аопялвдао плва
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
Заняття 5. Методика прийняття рішень на основі APSP (Army Problem Solving Pro...
КНУ, презентація по вступній кампанії_2025
яалво вдлаопядвл опдлыв ояпвояыр пывора в
ывла пявдлоп явдла опдвяла опдвла опявлпов
яво рпядлв опялдыво пялдыв оплядыв оп ояыл
8_t_h_2025 - ядв пдвлаопялво пядлво плдвв
Презентація 7 клас Урок 1. Комп'ютерні мережі
ы плоывдлпоявлпо яылпояылв по влполвдпо в
8_in_b_2025 - лютв лвотп ячлвт плвт ядвл
"Фах" (аналіз твору) Айзек Азімов (презентація)
Підсумки атестації випускників 2025 року
8_mys_g_2025 - влат пвлтп влт пвлатп лвв

Lesson2 information systems as important components and features of modern society. modern information technologies and systems

  • 1. 1 10 клас Урок №2 ____________________ Тема:Інформаційні системияк важливі складники й ознаки сучасного суспільства. Сучасніінформаційні технології та системи. Інструктаж з БЖД Мета:  навчальна: познайомити з інформаційними системами у сучасному суспільстві їх значенням та складовими, сформувати поняття ключових компетентностей людини у ХХІ столітті;  розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;  виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість. Тип уроку:  засвоєння нових знань; Хід уроку І. Організаційний етап  привітання  перевірка присутніх  перевірка готовностіучнів до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань  Яка різниця між інформацією і повідомленням?  Що таке дані?  Наведіть приклади повідомлень і даних, які вам доводитьсяприймати, передавати, опрацьовуватиабо зберігати на уроках.  Визначте, про які інформаційні процесийдеться:  a) ви пишете твір; б) уранці вас будить будильник;  в) ви дивитеся кінофільм; г) лікар ставить діагноз хворому.  Що таке інформаційні процеси? ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності Що являє собою інформаційна система? Людина живе й працює у світі систем. Вони різняться як складом, так і метою функціонування. Наприклад, системою є освітній заклад, комерційна фірма, автомобіль, комп’ютер та ще багато різних об’єктів. Залежно від мети їх можна розглядати і як єдине ціле, і як сукупність окремих об’єктів, що взаємодіють між собою. Система — це сукупність взаємопов’язаних між собою об’єктів, які утворюють єдине ціле. Зміна однієї з складових системи приводить до відповідних змін всієї системи. Кожна система створюється з певною метою та існує в певному середовищі. Під час використання системиважливо визначити мету її створення, виділити об’єкти, описати їх властивості, зрозуміти зв’язки між об’єктами системи.
  • 2. 2 Системи відрізняються як за структурою, так і за призначенням (табл. 3). Інформаційна система (у загальному розумінні) — це система, яка здійснює або в якій відбуваються інформаційні процеси: пошук, збирання, зберігання, передавання й опрацювання інформаційних даних. В інформаційній системі можуть відбуватися один, два чи кілька процесів. Інформаційні системи можна спостерігати щодня, їх прикладів можна навести багато. Телебачення забезпечує насамперед поширення інформаційних даних, мережу мобільного зв’язку, його використовують для передавання даних. За допомогою комп’ютера здійснюють майже всі інформаційні процеси — як системою, що призначена спеціально для роботи з інформаційними даними. Людина також є інформаційною системою, яка забезпечує своє функціонування без втручання сторонніх. Які характеристики інформаційної системи? Інформаційна система має складну структуру (мал. 2). До технічних засобів належать комп’ютери, пристрої збирання, накопичення, опрацювання і виведення інформаційних даних, пристрої передавання даних та канали зв’язку, технічна документація, яка визначає правила експлуатації та використання технічних засобів. Інформаційне забезпечення становлять значення
  • 3. 3 параметрів, що характеризують об’єкти інформаційної системи, дані про форми вхідних і вихідних документів. Сукупність математичних методів, алгоритмів, моделей і програм, які реалізують функції інформаційної системи, — це математичні та програмні засоби. Організаційне й правове забезпечення — це сукупність документів, які регламентують діяльність людей у межах інформаційної системи: закони, постанови, інструкції тощо. До інших засобів можна віднести, наприклад, лінгвістичні, які визначають інтерфейс користувача, подання даних у базі тощо. Дані в інформаційній системі можуть зберігатися в неструктурованому або структурованому вигляді. Неструктуровані дані — це звичайні текстові документи (можливо, ілюстровані): статті, реферати, журнали, книги тощо. Системи, у яких зберігають неструктуровані дані, не завжди дають конкретну відповідь на запитання користувача, а можуть видати текст документа або перелік документів, у яких потрібно шукати відповідь. Структурування даних передбачає задання правил, що визначають їхню форму, тип, розмір, значення тощо. До інформаційної системи дані надходять від джерела. Ці дані надсилають для зберігання чи певного опрацювання в системі й потім передають споживачеві (мал. 3). Споживачем може бути людина, пристрій або інша інформаційна система. Між споживачем і власне інформаційною системою може бути встановлено зворотний зв’язок (від споживача до блоку приймання інформації). В інформаційній системі відбуваються такі процеси:  введення даних, отриманих з різних джерел;  опрацювання (перетворення) даних;  зберігання вхідних й опрацьованих даних;  виведення інформаційних даних, призначених для користувача;  відправка / отримання даних мережею. Розробка інформаційної системи передбачає розв’язування двох завдань:  наповнення системи даними певної предметної області;  створення інтерфейсу користувача (бажано графічного) для отримання необхідних інформаційних даних. Між джерелом і споживачем інформаційної системи може бути організовано взаємодію:  довільну взаємодію, яка передбачає обов’язкову участь операторів і на боці приймання, і на боці передавання. Можливий обмін у довільному, але заздалегідь обумовленому форматі;
  • 4. 4  інтерактивну віддалену взаємодію, у якій оператор є на передавальному боці, опрацьовуються прийняті документи автоматично;  контрольоване потокове опрацювання. Наприклад, прийнятий з електронної пошти файл містить НТМЬ форму, запуск якої розпочинає процес опрацювання документа або прийом оператором електронною поштою документів в обумовленому форматі й далі — запуск програми опрацювання. Вимагає обов’язкового контролю оператора на боці приймання;  повністю автоматизований процес приймання та опрацювання електронних документів в обумовленому форматі, участь операторів не потрібна. Які етапи становлення сучасних інформаційних систем? Інформаційні системи існують з моменту появи суспільства, оскільки на кожній стадії його розвитку є потреба в управлінні чи обміні інформаційними даними — передаванням знань як між окремими членами і колективами суспільства, так і між різними поколіннями. Найдавнішими й найпоширенішими інформаційними системами (ІС) вважають бібліотеки. Здавна в бібліотеках збирають книжки (або їх аналоги), зберігають їх, дотримуючись певних правил, створюють каталоги різного призначення для полегшення доступу до книжкового фонду. Видаються спеціальні журнали й довідники, що інформують про нові надходження, ведеться облік видачі. Найстаріші (у моральному й фізичному розумінні) ІС повністю базувалися на ручній праці. Пізніше їм на зміну прийшли різні механічні пристрої для опрацювання даних (наприклад, для сортування, копіювання, асоціативного пошуку тощо). Наступним кроком стало впровадження автоматизованих інформаційних систем, тобто систем, де для забезпечення інформаційних потреб користувачів використовується ЕОМ зі своїми носіями інформаційних даних. Становленню сучасних автоматизованих інформаційних системи передували такі етапи.  Початковий (60-ті роки XX ст.) — нагромадження базового досвіду використання комп'ютерів, виявлення основних напрямів їх застосування.  Систематичне запровадження нових інформаційних технологій (70-ті роки XX ст.) з такими ознаками:  пошук нових сфер застосування комп’ютерів;  створення організаційних систем управління технікою;  виявлення впливу інформаційних систем на процеси управління загалом;  ізольованість і, як правило, несумісність окремих інформаційних систем;  використання інформаційних технологій вузьким колом користувачів;  створення в організаціях єдиної інформаційної служби.  Об’єднання інформаційних систем (з 80-х років XX ст.) з такими ознаками:  подолано технічні труднощі в розробці процесорів, оперативної пам’яті;  розроблено нові, надзвичайно місткі носії даних;  розроблено швидкісні лінії передавання даних і засоби супутникового зв’язку;
  • 5. 5  запроваджено потужні комп’ютерні мережі, об’єднані з інформацій- но- комунікаційними системами: телефоном, телетайпом, радіо, телебаченням;  реалізовано вимогу максимального наближення користувача до інформаційних даних: у користувача складається враження, що потрібні дані містяться на його комп’ютері, хоча реально вони можуть міститися в різних вузлах локальної мережі;  висунуто концепцію розгляду інформаційних даних як важливий ресурс такого самого порядку, як фінанси, матеріали, обладнання та персонал;  сформовано новий еталон працівника, який природно ставиться до за- стосування нових інформаційних технологій;  зростає статус інформаційних служб організацій. У сучасному інформаційному суспільстві створено багато інформаційних систем, що мають різний рівень автоматизації, використовують різну технічну базу та мають різне призначення. Натомість всі вони мають: апаратне забезпечення — комплекс технічних засобів, які забезпечують її функціонування (комп’ютери, периферійне обладнання, різноманітна апаратура та канали передавання даних); програмне забезпечення — набір програм, що використовують для розв’язування завдань, і програм, що керують ефективним використанням обчислювальної техніки та забезпеченням роботи інформаційної системи. Конструктивно будь-який комп’ютер складається з основних чотирьох частин — пристроїв з таким призначенням:  введення інформаційних даних;  передавання та опрацювання інформаційних даних (центральний процесор);  зберігання та накопичення інформаційних даних (пам’ять);  виведення інформаційних даних. Якими бувають інформаційні системи? Принципи побудови інформаційних систем є відносно сталими. Але різноманітність сфер і форм застосування сучасних інформаційних технологій породжує велику різноманітність способів класифікації інформаційних систем. Інформаційні системи класифікують: 1. за ступенем автоматизації: ручні, у яких опрацювання інформаційних даних виконує людина; автоматизовані, у яких частину функцій (підсистем) керування або опрацювання даних здійснюють автоматично, а частину — виконує людина; автоматичні, у яких усі функції керування й опрацювання даних здійснюють за допомогою технічних засобів без участі людини, 2. за масштабом використання: одиночні, які реалізовано, як правило, на автономномуперсональному комп’ютері без обов’язкового під’єднання до комп’ютерної мережі та які містять декілька простих складових зі спільним інформаційним фондом; групові, які орієнтовано на колективне використання інформаційних даних і
  • 6. 6 найчастіше побудовано на основі локальної комп’ютерної мережі; корпоративні, які орієнтовано на великі компанії з підтримкою територіально віддалених комп’ютерних інформаційних вузлів і мереж. Як правило, вони мають ієрархічну клієнт-серверну структуру зі спеціалізацією серверів; глобальні, які охоплюють територію держави чи континенту (наприклад, Інтернет); 3. за сферою призначення (предметною галуззю, вказано лише деякі): економічна (функція управління на підприємстві); медична; географічна; адміністративна; виробнича; навчальна; екологічна; криміналістична; військова; 4. за місцем діяльності:  наукові, призначені для автоматизації діяльності науковців, аналізу статистичних даних, керування експериментом;  автоматизованого проектування, призначені для автоматизації праці інженерів-проектувальників і розробників нової техніки чи технологій. Вони допомагають здійснювати: розробку нових виробів і технологій їхнього виробництва; різноманітні інженерні розрахунки: визначення технічних параметрів виробів; видаткових норм — трудових, матеріальних, фінансових; створення графічної документації (креслень, схем, планувань); моделювання проектованих об’єктів; створення програм для верстатів із числовим програмним керуванням.  організаційного керування, призначені для автоматизації функції адміністративного (управлінського) персоналу промислових підприємств і непромислових об’єктів (банків, бірж, страхових компаній, готелів тощо) та окремими офісами (філіями);  керування технологічними процесами, призначенідля автоматизації різноманітних технологічних процесів (гнучкі виробничіпроцеси, металургія, енергетика тощо) ІV. Засвоєнняновихзнань, формуваннявмінь Вправа 1. Інформаційна система управління освітою. Завдання.Визначтепризначення інформаційної системи Україна. ІСУО, яка доступна за адресою https://isuo.org/(мал. 4). 1. Перейдіть до порталу Україна. ІСУО інформаційна система управління освітою за посиланням https://isuo.org/. 2. На карті клацніть на область, в якій розташовано ваш навчальний заклад.
  • 7. 7 Прокрутіть сторінку вниз й ознайомтеся з описом порталу. 3. У меню в лівій частині екрана знайдіть відділ освіти, до якого відноситься ваша школа. Перейдіть до вкладки ЗНЗ (школи) (мал. 5). 4. У списку навчальних закладів виділіть назву свого навчального закладута ознайомтеся з поданоюінформацією. 5. Заповніть документ Класифікація,який збережено в папці Інформаційні технології на спільному ресурсі. Зробіть висновокщодо належності порталу до виду інформаційної системиза різними ознаками класифікації. Вправа 2. Інформаційна система Конкурс. Завдання. Визначте рівень взаємодії користувача з інформаційною системою Конкурс, яка доступна за адресою http://www.vstup.info/. 1. Перейдіть до порталу Конкурс за адресою http://www.vstup.info/. 2. Прокрутіть сторінку нижче та оберіть Територіальний пошук (мал. 6). 3. У списку регіонів оберіть регіон, у якому ви б планували продовження на- вчання після отримання атестата про повну загальну середню освіту. 4. Відкрийте файл Запит, який збережено в папці Інформаційні технології на спільному ресурсі. Збережіть документ Запиту власному сховищі. 5. Отримайте відповідь на запит до інформаційної системи про умови вступу до обраного університету за текстом завантаженого документа. 6. Зробіть висновок про рівень взаємодії користувача з інформаційною сис- темою Конкурс. Вправа 3. Інформаційна система E-olimp. Завдання. Визначте типи даних, які використовуються в інформаційній системі Е-оІітр. 1. Перейдіть до інформаційної системи система Е-оІітр за посиланням 2. https://www. е-olymp.соm.ua/. 3. Розгляньте, які дані доступні незареєстровану користувачеві. 4. Зареєструйтесь на порталі, натиснувши Реєстрація у верхньому правому куті екрана. 5. Оберіть одну із запропонованих задач, наприклад першу, і опишіть її розв’язок відомою вам мовою програмування. 6. Оберіть послугу Відправити розв’язок 7. Заповніть форму (мал. 7). 8. У нижній частині поля для запису коду натисніть ВІДПРАВИТИ Обговорюємо разом: Вправа1-5 ст.22 V. Підсумки уроку Рефлексія  Що ми навчились на уроці  Що виявилось занадтоважким VI. Домашнє завдання Підручник § 2. ст. 14-24