Міністерство освіти і науки України
Відділ освіти Маловисківської райдержадміністрації
Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
Тема:«У колі рідної родини»
Матеріал уроку: Варвара Гринько «Сім» (лічилка)
Василь Сухомлинський«Тетянка усміхається!»
Мета:удосконалювати навички виразного читання;Збагачувати активний
словниковийзапас; виховувати любов до усіх членів сім’ї.
Обладнання:скоромовка, квітка, дидактичнийматеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаціякласудо уроку.
Вчитель. Діти! У народікажуть: «Добрийгість – домурадість». Сподіваюсь,
що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте їм
гарного дня. Я хочу, щоб цей урок ви провели з гарним настроєм і отримали
масу задоволення. Отож, подивіться на це сонечко (показую малюнок, де
зображено сонце), яке воно усміхнене. Я хочу, щоб у вас була така усмішка
протягом цілого уроку. А зараз, подивіться на хмаринку(показую) який у неї
гарний настрій, я хочу, щоб такий настрій вас супроводжував під час роботи
зі мною. Тепер, погляньте на ластівку, мені хочеться, щоб ви себе почували
легко, вільно на уроці, так як почуває себе птах, літаючи в чистому
просторому небі. Отже, налаштувалися на роботу.
Гімнастика розуму та підготовки до читання.
Вчитель. Якщо ви правильно складете розсипані склади,то зумієте
прочитати слова, що будуть епіграфом нашого уроку.
На м’ї кра в кла
лад. що сі щи ли ко
Нащо кращий клад,
Коли в сім’ї лад.
ІІ. Підготовка до читання.
Робота над скоромовкою.
«Їхав Прокіп з Прокопівною ще й з маленькими прокопенятами»
Розгадування кросворду.
-Ким для вас є ці люди, дізнаєтесь, розв’язавши кросворд. Закінчіть речення і
впишіть дібрані слова у кросворд.
1) Донька моєї мами – то моя…..(сестра).
2) Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи…(тато).
3) своїх онуків розуму навчає старенький….(дідусь).
4) Найбільше пестять та голублять своїх дітей…(мами).
5) Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній…(син).
6) Твою матусю донечкою кличе твоя…(бабуся).
-Прочитайте у виділених клітинках зверху вниз слово, близьке за значенням
до слова сім’я. (Родина)
с е с т р А
т а т о
д і д у с ь
м а т и
с и н
б а б у с я
Вправи на розширення кута зору.
-Прочитайте з карток назви наших рідних. Скажіть, яке слово зайве у
кожній піраміді слів. Поясність свій вибір.
МА М
ТА ТКО
СУ СІД
БРА ТИК
СЕС ТРА
ТІ ТКА
БА БЦЯ
ДІ ДУСЬ
ДЯ ДЬКО
ТО ВАРИШ
ІІІ. Оголошеннятеми та мети уроку, мотиваціяначальноїдіяльності
школярів.
Вчитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити і читати різні художні
твори про сім’ю, родину. І почнемо із лічилочки Варвари Гринько «Сім»
Лічилка в найпростішій формі це рахунок. Рахунком вирішували, визначали
кому водити. Колись лічилка не була грою: тому що люди вірили в числа. У
лічилках перекручені слова: «п’ятам, панцирам, шуму, руму». Виявляється,
що це – п’ять, шість, сім, вісім. Рахунок у лічилці умовний, зрозумілий тільки
граючим. Лічилка теж відкриває гру, а гра була наслідування серйозних
справ: полювання, робота в полі, військовий похід. Із часом серйозний зміст
у грі перерахування зник і лічилки стали забавними віршиками: про коня, що
скакав у полі, про зайця, що бігає по болоту й шукає собіроботу, про яблуко,
що котиться повз сад. Лічилку відрізняє чіткий ритм, і всюди він виразний.
Ритмувати потрібно за кроками.
Робота над назвою лічилки.
Вчитель. З чим у вас асоціюється назва віршика «Сім»? ( відповіді дітей)
Асоціативний кущ.
- З давніх часів число 7 вважалося магічним. Воно зустрічається і в
міфології, і в народній мудрості, і в художній літературі: (7
кольорів у веселці, «Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і 7
козенят», 7 днів у тижні,українська народна казка «7дочок», 7
нот на нотномустані, квіточка – семипелюсточка, є 7 смертних
гріхів, Рим побудований на 7 горбах. У Біблії число 7
зустрічається 180 разів..
-
Загадкова хатка
Ось перед вами, друзі, хата,
У ній 4 є кімнати.
А ось вам загадка моя:
Як тут розміститься 7 «Я»?
ІV. Робота над лічилкою В.Гринько «Сім»
- Послухайте лічилку і скажіть, чи є, на вашу думку, лад у цій см’ї?
- Кого з членів сім’ї ви запам’ятали?
- Прочитайте ще раз лічилку мовчки. Від імені кого ведеться
розповідь?
- Розгляньте малюнок. Хто тут є? Кого із сімейки на малюнку немає?
- У кого така ж сім’я?
- Як би ви розповідали лічилку про свою сім’ю? Як її назвали б?
- Для чого складаються лічилки?
- Потренуйся читати лічилку мовчки.
Вчитель. Любо нам у рідній хаті
Там, де рідний батько, ненька,
Там, де братчик і сестричка,
І бабусенька старенька.
Юрій Шкрумеляк
V. Фізкультхвилинка.
Вчитель. Під час читання весь час працюють очі. Влаштовуємо і для них
відпочинок.
Сплять маленькі совенята(очі заплющені)
Раз – розкрилиоченята,
Подивилися навколо(круговірухи очима).
Потім вгоруі додолу(лише очима, головою не рухати)
Оченята блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво, оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати, А ми будемо читати.
VI. Кубування.
Вчитель. На уроках позакласного та літературного читання ми з вами
познайомилися з творамиВ.О. Сухомлинського томусьогодніна урокдо нас
завітав кубик
Кубик діти не простий,
Кубик діти чарівний
Він доріжки прокладає-
Знання ваші перевіряє
(Робота з кубом)
VII. ОпрацюванняоповіданняВ. Сухомлинського«Тетянка
усміхається»
1) Читаннятвору вчителем.
- Прослухавши оповідання Василя Сухомлинського «Тетянка
усміхається!», дізнаєтеся, яка радісна подія відбулася у цій сім’ї.
2) Словниковаробота.
Очі
Тимка
радісно
сьогодні
пшеницю
сіє
крикнув
тривожні
усміхнеться
поцілував.
Прочитайте«сходинки» слів. Прочитайтенайкоротше, найдовше
слово, з наголосом на перший склад.
Доберіть слова, близькі за значенням до слів «радісно»,
«тривожні».
Прочитай словосполучення, об’єднавши слова з першої та другої
колонок.
3. Читаннятвору учнями вголос «ланцюжком».
- Читаючи, простежте, які почуття переживав хлопчик, спостерігаючи
за немовлям.
4. Вибіркове читання. Аналіз змісту.
 Як мама доглядала за маленькою донечкою?
 Чого дуже хотілося Тимкові? Що його дивувало? Прочитайте.
 Чому Тимко так чекав, коли усміхнеться сестричка?
 Чому татові очі були тривожні? Що їх змінило в одну мить?
 Хто розділив радість сім’ї Тимка?
 Назвіть усіх, хто зрадів дитячій усмішці.
 Які почуття переживав хлопчик, спостерігаючиза сестричкою?
 Як ви гадаєте батьки радіють успіхам дитини поки вона немовля?
Вчитель. Батьки, родичірадіють успіхам дитини у будь якому віці. Тож
вчіться радувати своюродину!
5. Вправи на розвиток читацькихнавичок.
Гра «Хтошвидше»
 Знайдіть і прочитайтеречення, в яких у житті словосполучення із
словникової роботи.
Гра «Чим є в оповіданні такі речення?»
 Пропонуювам погратив гру, яка називається « Чи є в оповіданні такі
речення?» Я вам зачитую речення, якщо воно є в оповіданні – ви
піднімаєте праву ручку, якщо ж ні – то кладете голівки на парту.
Готові?
- Тимковіхочеться, щоб Таня подивилася на нього. (так)
- Біжить Тимко, рукою махає. (так)
- Він усміхнувся, поцілував і обняв Тимка. (так)
- Тимко як підходить до Тетянки вона плаче. (ні)
- Молодці. Ви дуже уважні були.
Гра «Юні дослідники»
- Вам сподобалось грати?(ТАК). Хочете ще? Тодідавайте зіграємо ще
в одну гру, яка називається «Юнідослідники». На виконання гри
вам дається дві хвилини.
- Слухайте завдання: вам потрібно знайти у скількох реченням ужито
слово «усміхається»
І зачитали ці речення. Вероніка, прочитай, скільки речень ти знайшла.
Ми всі речення знайшли? Чи може про якесь забули?
Хай татко і мам радіють дитині!
Хай буде, як дуб, могутній наш рід!
Хай злагода й мир запанують в родині!
А ми з вами, наш клас, теж родина?Як ви думаєте?
(Відповіді дітей)
Родина– це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа і весь народ.
Відкритий погляд, весела посмішка говорить про душевну доброту.
Посмішка і добрийсміх – то часточкарадощів, які допомагають жити,
вчитись і долати труднощі. Будьте вірною підтримкою одне одному,
діліть достойно ірадощі, і труднощі.
(оформлення родового дерева класу)
VIII. Підсумок уроку.
- Якоюбула тема нашого сьогоднішнього уроку?
- Про що ми сьогодніз вами говорили?
- Який девіз нашого уроку сьогоднібув?
- Що спільного між оповіданнямиВ. Сухомлинського « Тетянка
посміхається» та лічилкою Варвари Гринько «Сім»?
- Які стосунки повинні панувати у сім’ї.
Хай у ваших сім’ях стосункибудуть ніжним, лагідними, щирими,
доброзичливими.Турбуйтеся про менших і старших членів сім’ї . дуже
важливо, щоб сім’я, родинабула згуртованою, дружною, міцною. Бо сильна
сім’я , родина, рід – це міцна держава. І якщо складемо до купи всі родини –
це весь українськийнарод, це вся Україна.
(Звучить пісня)
Родина, родина – від батька до сина
Від матері – доні, добро передай
Родина, родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
IX. Оцінюванняучнів.
ДОДАТКИ
У колі дружної родини

More Related Content

DOCX
людина починаEт ся_з_добра
DOC
Життя не вічне - вічні цінності людські
DOC
батьки і діти
DOC
урок-тренінг 0000
DOC
інтегрований урок з літературного читання та основ здоров
DOCX
DOC
Родинами багата Україна
DOCX
Проект "Хай живуть найкращі мами всіх дівчаток і хлоп'ят"
людина починаEт ся_з_добра
Життя не вічне - вічні цінності людські
батьки і діти
урок-тренінг 0000
інтегрований урок з літературного читання та основ здоров
Родинами багата Україна
Проект "Хай живуть найкращі мами всіх дівчаток і хлоп'ят"

What's hot (20)

DOCX
Лимборська І.А., "Добро починається з тебе"
DOCX
смоліне теремок
PDF
тренінг на тему
DOC
Майдебура Т.В.
DOCX
Здрастуй, школо
DOCX
урок по сухомлинському
DOC
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
DOC
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
DOC
Все ми хочемо уміти
PDF
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
DOCX
тренінг « спіши робити добро»
PDF
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-budna-2019-1
DOCX
Шепель Н.В., урок доброти
PDF
PDF
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-gilberg-2019-1
PDF
Сухомлинський Урок мислення
DOC
вих год,вчимося жити добрими людьми
PDF
Творчі роботи школярів
PDF
9 um b_2017
Лимборська І.А., "Добро починається з тебе"
смоліне теремок
тренінг на тему
Майдебура Т.В.
Здрастуй, школо
урок по сухомлинському
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
Світ дитинства. Родинне свято для 6 класу
Все ми хочемо уміти
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
тренінг « спіши робити добро»
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-budna-2019-1
Шепель Н.В., урок доброти
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-gilberg-2019-1
Сухомлинський Урок мислення
вих год,вчимося жити добрими людьми
Творчі роботи школярів
9 um b_2017
Ad

Viewers also liked (20)

DOC
великовисківська загальноосвітня школа і
DOCX
учител добра_i_краси
DOC
впровадження спадщини
DOCX
урок читання 2 клас
DOC
Учитель добра і краси
DOC
сухомлинський Василь
DOCX
злинська загальноосвітня школа
DOCX
Я хочу сказати своє слово, 2 кл.
DOCX
сухомлинський захід. шраменко н.г.
DOCX
робота учителIв початкових_класiв
DOC
уроки до 100 річчя сухомлинського гордієнко т.о.
DOCX
лозуватська зшI
DOCX
урок русского языка
DOC
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
DOC
матеріали до сухомлинського
DOCX
захід до 100 річчя василя сухомлинського
DOCX
урок мIнi конференцiя
DOCX
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
DOC
Уроки мислення серед природи
DOCX
якимівка підопригора л.а
великовисківська загальноосвітня школа і
учител добра_i_краси
впровадження спадщини
урок читання 2 клас
Учитель добра і краси
сухомлинський Василь
злинська загальноосвітня школа
Я хочу сказати своє слово, 2 кл.
сухомлинський захід. шраменко н.г.
робота учителIв початкових_класiв
уроки до 100 річчя сухомлинського гордієнко т.о.
лозуватська зшI
урок русского языка
до ювілею сухомлинського курбатова в.в.
матеріали до сухомлинського
захід до 100 річчя василя сухомлинського
урок мIнi конференцiя
до ювілею сухомлинського смоліно тірошко
Уроки мислення серед природи
якимівка підопригора л.а
Ad

Similar to У колі дружної родини (20)

PDF
Ukrajinska mova-2-klas-savchenko-2019-2
PDF
2 um sav_2019
PDF
2 klas-ukrmova-savchenko-2019-2
PDF
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-vashulenko-2019-2
PDF
2_yds_vash_2019_2.pdf
PDF
2 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2019-2
PDF
Ukrajinska mova-1-klas-palij-2018-2
DOC
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
PDF
Ukrajinska mova-1-klas-palij-2018-1
PDF
PDF
Українська мова 2 клас частина 2
DOCX
збірка матеріалів
PDF
PDF
урок 1 очр
PDF
урок 1 очр
DOCX
Літературне читання.Джереджа Р.О.
DOCX
Ukrajinska mova-2-klas-savchenko-2019-2
2 um sav_2019
2 klas-ukrmova-savchenko-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-vashulenko-2019-2
2_yds_vash_2019_2.pdf
2 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2019-2
Ukrajinska mova-1-klas-palij-2018-2
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
Ukrajinska mova-1-klas-palij-2018-1
Українська мова 2 клас частина 2
збірка матеріалів
урок 1 очр
урок 1 очр
Літературне читання.Джереджа Р.О.

More from Людмила Шведенко (20)

DOC
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
DOC
Текстовий супровід до презентації
PPTX
Презентація - моральне виховання
DOC
текст до презентації
PPTX
моральне виховання
DOC
майстер клас Курбатової В.В.
DOC
майстер клас Курбатової В.В.
PPTX
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
PPTX
інтерактивні форми та методи на заняттях
PPTX
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
DOCX
фінансовий звіт 2017
DOCX
звіт про проведення ТБ
DOCX
Злинський ЗДО "Сонечко"
DOCX
відомість про витрати благодійних коштів
DOCX
тиждень правового виховання
DOCX
смоліне ромашка
DOCX
смоліне ромашка
DOCX
фінансовий звіт
DOCX
звіт про проведення
DOCX
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
Текстовий супровід до презентації
Презентація - моральне виховання
текст до презентації
моральне виховання
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
інтерактивні форми та методи на заняттях
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
фінансовий звіт 2017
звіт про проведення ТБ
Злинський ЗДО "Сонечко"
відомість про витрати благодійних коштів
тиждень правового виховання
смоліне ромашка
смоліне ромашка
фінансовий звіт
звіт про проведення
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту

Recently uploaded (17)

PDF
ывла пявдлоп явдла опдвяла опдвла опявлпов
PDF
КНУ, презентація по вступній кампанії_2025
PDF
"Фах" (аналіз твору) Айзек Азімов (презентація)
PDF
akjgaksdj lkaыдуко локж оуыпж оывджл апоыв
PDF
яво рпядлв опялдыво пялдыв оплядыв оп ояыл
PDF
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
PDF
8_in_b_2025 - лютв лвотп ячлвт плвт ядвл
PDF
яалво вдлаопядвл опдлыв ояпвояыр пывора в
PDF
Заняття 5. Методика прийняття рішень на основі APSP (Army Problem Solving Pro...
PPTX
Херсонська Зміївка: до та після окупації
PDF
8_geog_d_2025- іьвт пвіь тапл япя пліляд
PDF
8_iu_h_2025 - ляіо пялідоплівоп ілвпфлідп
PDF
8_t_h_2025 - ядв пдвлаопялво пядлво плдвв
PDF
в пявлапо жлваопвлад опявл аопялвдао плва
PDF
8_mys_g_2025 - влат пвлтп влт пвлатп лвв
PDF
ы плоывдлпоявлпо яылпояылв по влполвдпо в
PDF
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
ывла пявдлоп явдла опдвяла опдвла опявлпов
КНУ, презентація по вступній кампанії_2025
"Фах" (аналіз твору) Айзек Азімов (презентація)
akjgaksdj lkaыдуко локж оуыпж оывджл апоыв
яво рпядлв опялдыво пялдыв оплядыв оп ояыл
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...
8_in_b_2025 - лютв лвотп ячлвт плвт ядвл
яалво вдлаопядвл опдлыв ояпвояыр пывора в
Заняття 5. Методика прийняття рішень на основі APSP (Army Problem Solving Pro...
Херсонська Зміївка: до та після окупації
8_geog_d_2025- іьвт пвіь тапл япя пліляд
8_iu_h_2025 - ляіо пялідоплівоп ілвпфлідп
8_t_h_2025 - ядв пдвлаопялво пядлво плдвв
в пявлапо жлваопвлад опявл аопялвдао плва
8_mys_g_2025 - влат пвлтп влт пвлатп лвв
ы плоывдлпоявлпо яылпояылв по влполвдпо в
Заняття 6. Прийняття рішення командиром взводу на бій на основі APSP (Army Pr...

У колі дружної родини

  • 1. Міністерство освіти і науки України Відділ освіти Маловисківської райдержадміністрації Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
  • 2. Тема:«У колі рідної родини» Матеріал уроку: Варвара Гринько «Сім» (лічилка) Василь Сухомлинський«Тетянка усміхається!» Мета:удосконалювати навички виразного читання;Збагачувати активний словниковийзапас; виховувати любов до усіх членів сім’ї. Обладнання:скоромовка, квітка, дидактичнийматеріал. ХІД УРОКУ І. Організаціякласудо уроку. Вчитель. Діти! У народікажуть: «Добрийгість – домурадість». Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте їм гарного дня. Я хочу, щоб цей урок ви провели з гарним настроєм і отримали масу задоволення. Отож, подивіться на це сонечко (показую малюнок, де зображено сонце), яке воно усміхнене. Я хочу, щоб у вас була така усмішка протягом цілого уроку. А зараз, подивіться на хмаринку(показую) який у неї гарний настрій, я хочу, щоб такий настрій вас супроводжував під час роботи зі мною. Тепер, погляньте на ластівку, мені хочеться, щоб ви себе почували легко, вільно на уроці, так як почуває себе птах, літаючи в чистому просторому небі. Отже, налаштувалися на роботу. Гімнастика розуму та підготовки до читання. Вчитель. Якщо ви правильно складете розсипані склади,то зумієте прочитати слова, що будуть епіграфом нашого уроку. На м’ї кра в кла лад. що сі щи ли ко Нащо кращий клад, Коли в сім’ї лад. ІІ. Підготовка до читання. Робота над скоромовкою. «Їхав Прокіп з Прокопівною ще й з маленькими прокопенятами» Розгадування кросворду. -Ким для вас є ці люди, дізнаєтесь, розв’язавши кросворд. Закінчіть речення і впишіть дібрані слова у кросворд. 1) Донька моєї мами – то моя…..(сестра). 2) Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи…(тато). 3) своїх онуків розуму навчає старенький….(дідусь). 4) Найбільше пестять та голублять своїх дітей…(мами).
  • 3. 5) Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній…(син). 6) Твою матусю донечкою кличе твоя…(бабуся). -Прочитайте у виділених клітинках зверху вниз слово, близьке за значенням до слова сім’я. (Родина) с е с т р А т а т о д і д у с ь м а т и с и н б а б у с я Вправи на розширення кута зору. -Прочитайте з карток назви наших рідних. Скажіть, яке слово зайве у кожній піраміді слів. Поясність свій вибір. МА М ТА ТКО СУ СІД БРА ТИК СЕС ТРА ТІ ТКА БА БЦЯ ДІ ДУСЬ ДЯ ДЬКО ТО ВАРИШ ІІІ. Оголошеннятеми та мети уроку, мотиваціяначальноїдіяльності школярів. Вчитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити і читати різні художні твори про сім’ю, родину. І почнемо із лічилочки Варвари Гринько «Сім» Лічилка в найпростішій формі це рахунок. Рахунком вирішували, визначали кому водити. Колись лічилка не була грою: тому що люди вірили в числа. У лічилках перекручені слова: «п’ятам, панцирам, шуму, руму». Виявляється, що це – п’ять, шість, сім, вісім. Рахунок у лічилці умовний, зрозумілий тільки граючим. Лічилка теж відкриває гру, а гра була наслідування серйозних справ: полювання, робота в полі, військовий похід. Із часом серйозний зміст у грі перерахування зник і лічилки стали забавними віршиками: про коня, що скакав у полі, про зайця, що бігає по болоту й шукає собіроботу, про яблуко, що котиться повз сад. Лічилку відрізняє чіткий ритм, і всюди він виразний. Ритмувати потрібно за кроками.
  • 4. Робота над назвою лічилки. Вчитель. З чим у вас асоціюється назва віршика «Сім»? ( відповіді дітей) Асоціативний кущ. - З давніх часів число 7 вважалося магічним. Воно зустрічається і в міфології, і в народній мудрості, і в художній літературі: (7 кольорів у веселці, «Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і 7 козенят», 7 днів у тижні,українська народна казка «7дочок», 7 нот на нотномустані, квіточка – семипелюсточка, є 7 смертних гріхів, Рим побудований на 7 горбах. У Біблії число 7 зустрічається 180 разів.. - Загадкова хатка Ось перед вами, друзі, хата, У ній 4 є кімнати. А ось вам загадка моя: Як тут розміститься 7 «Я»? ІV. Робота над лічилкою В.Гринько «Сім» - Послухайте лічилку і скажіть, чи є, на вашу думку, лад у цій см’ї? - Кого з членів сім’ї ви запам’ятали? - Прочитайте ще раз лічилку мовчки. Від імені кого ведеться розповідь? - Розгляньте малюнок. Хто тут є? Кого із сімейки на малюнку немає? - У кого така ж сім’я? - Як би ви розповідали лічилку про свою сім’ю? Як її назвали б? - Для чого складаються лічилки? - Потренуйся читати лічилку мовчки. Вчитель. Любо нам у рідній хаті Там, де рідний батько, ненька, Там, де братчик і сестричка, І бабусенька старенька. Юрій Шкрумеляк V. Фізкультхвилинка. Вчитель. Під час читання весь час працюють очі. Влаштовуємо і для них відпочинок. Сплять маленькі совенята(очі заплющені) Раз – розкрилиоченята, Подивилися навколо(круговірухи очима).
  • 5. Потім вгоруі додолу(лише очима, головою не рухати) Оченята блим, блим, блим! Відпочити треба їм! Вправо, вліво, оченята Повертали совенята. Совенята будуть спати, А ми будемо читати. VI. Кубування. Вчитель. На уроках позакласного та літературного читання ми з вами познайомилися з творамиВ.О. Сухомлинського томусьогодніна урокдо нас завітав кубик Кубик діти не простий, Кубик діти чарівний Він доріжки прокладає- Знання ваші перевіряє (Робота з кубом) VII. ОпрацюванняоповіданняВ. Сухомлинського«Тетянка усміхається» 1) Читаннятвору вчителем. - Прослухавши оповідання Василя Сухомлинського «Тетянка усміхається!», дізнаєтеся, яка радісна подія відбулася у цій сім’ї. 2) Словниковаробота. Очі Тимка радісно сьогодні пшеницю сіє крикнув тривожні усміхнеться поцілував. Прочитайте«сходинки» слів. Прочитайтенайкоротше, найдовше слово, з наголосом на перший склад. Доберіть слова, близькі за значенням до слів «радісно», «тривожні».
  • 6. Прочитай словосполучення, об’єднавши слова з першої та другої колонок. 3. Читаннятвору учнями вголос «ланцюжком». - Читаючи, простежте, які почуття переживав хлопчик, спостерігаючи за немовлям. 4. Вибіркове читання. Аналіз змісту.  Як мама доглядала за маленькою донечкою?  Чого дуже хотілося Тимкові? Що його дивувало? Прочитайте.  Чому Тимко так чекав, коли усміхнеться сестричка?  Чому татові очі були тривожні? Що їх змінило в одну мить?  Хто розділив радість сім’ї Тимка?  Назвіть усіх, хто зрадів дитячій усмішці.  Які почуття переживав хлопчик, спостерігаючиза сестричкою?  Як ви гадаєте батьки радіють успіхам дитини поки вона немовля? Вчитель. Батьки, родичірадіють успіхам дитини у будь якому віці. Тож вчіться радувати своюродину! 5. Вправи на розвиток читацькихнавичок. Гра «Хтошвидше»  Знайдіть і прочитайтеречення, в яких у житті словосполучення із словникової роботи. Гра «Чим є в оповіданні такі речення?»  Пропонуювам погратив гру, яка називається « Чи є в оповіданні такі речення?» Я вам зачитую речення, якщо воно є в оповіданні – ви піднімаєте праву ручку, якщо ж ні – то кладете голівки на парту. Готові? - Тимковіхочеться, щоб Таня подивилася на нього. (так) - Біжить Тимко, рукою махає. (так) - Він усміхнувся, поцілував і обняв Тимка. (так) - Тимко як підходить до Тетянки вона плаче. (ні) - Молодці. Ви дуже уважні були. Гра «Юні дослідники» - Вам сподобалось грати?(ТАК). Хочете ще? Тодідавайте зіграємо ще в одну гру, яка називається «Юнідослідники». На виконання гри вам дається дві хвилини. - Слухайте завдання: вам потрібно знайти у скількох реченням ужито слово «усміхається» І зачитали ці речення. Вероніка, прочитай, скільки речень ти знайшла. Ми всі речення знайшли? Чи може про якесь забули?
  • 7. Хай татко і мам радіють дитині! Хай буде, як дуб, могутній наш рід! Хай злагода й мир запанують в родині! А ми з вами, наш клас, теж родина?Як ви думаєте? (Відповіді дітей) Родина– це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа і весь народ. Відкритий погляд, весела посмішка говорить про душевну доброту. Посмішка і добрийсміх – то часточкарадощів, які допомагають жити, вчитись і долати труднощі. Будьте вірною підтримкою одне одному, діліть достойно ірадощі, і труднощі. (оформлення родового дерева класу) VIII. Підсумок уроку. - Якоюбула тема нашого сьогоднішнього уроку? - Про що ми сьогодніз вами говорили? - Який девіз нашого уроку сьогоднібув? - Що спільного між оповіданнямиВ. Сухомлинського « Тетянка посміхається» та лічилкою Варвари Гринько «Сім»? - Які стосунки повинні панувати у сім’ї. Хай у ваших сім’ях стосункибудуть ніжним, лагідними, щирими, доброзичливими.Турбуйтеся про менших і старших членів сім’ї . дуже важливо, щоб сім’я, родинабула згуртованою, дружною, міцною. Бо сильна сім’я , родина, рід – це міцна держава. І якщо складемо до купи всі родини – це весь українськийнарод, це вся Україна. (Звучить пісня) Родина, родина – від батька до сина Від матері – доні, добро передай Родина, родина – це вся Україна З глибоким корінням, з високим гіллям. IX. Оцінюванняучнів.