SlideShare a Scribd company logo
3
Most read
5
Most read
Тема. Площа трикутника
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту та ідеї доведення теореми про
формулу площі трикутника й наслідків з неї. Сформувати вміння:
· відтворювати зміст вивчених формул;
· записувати формули відповідно до заданих позначень елементів
трикутників;
· застосовувати вивчені формули до розв"язування задач.
Тип уроку, засвоєння вмінь та навичок.
Наочність та обладнання: конспект «Площа трикутника. Площа трапеції».
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Учитель збирає зошити учнів із виконаною домашньою самостійною роботою
(див. вище). Учням оголошується правильне розв"язання за рисунками,
зображеними на дошці заздалегідь.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку
Для створення ситуації, що допоможе учням зрозуміти ідею доведення
теореми про площу трикутника, пропонуємо учням задачу.
Задача. На дошці зображено дві фігури: паралелограм ABCD і трикутник
MNK такі, що AD = МК, і висоти проведені до цих сторін (ВН, NF), також
рівні (див. рис).
Площа паралелограма відома. Як знайти площу трикутника?
Пошук відповіді на питання задачі допомагає учням усвідомити:
· по-перше, існування протиріччя між набутими знаннями та змістом задачі
(учні вміють знаходити площі прямокутника і паралелограма, а за змістом
задачі слід знайти площу трикутника);
· по-друге, зміст задачі містить «підказку» — обчислення площі трикутника
слід якось пов"язати з обчисленням площі паралелограма.
Отже, мета уроку — подолання протиріччя, тобто вивчення формули для
обчислення плоті трикутника; засобом виведення шуканої формули є
формула площі паралелограма.
IV. Актуалізація опорних знань
З метою успішного засвоєння учнями змісту та доведення теореми про
формулу площі трикутника, а також наслідків з неї, учням слід активізувати
знання і вміння щодо властивості діагоналі паралелограма і діагоналей ромба,
властивості площ рівних фігур, аксіом площ, означення прямокутного
трикутника, означення рівностороннього трикутника та формули обчислення
висоти рівностороннього трикутника через його сторону.
1. Яка з фігур на рис. 1 зайва? Чому?
2. Прямі а і b паралельні. Площа паралелограма ABCD дорівнює S. Чому
дорівнюють площі інших фігур на рис. 2 (AD = МК = SR)?
3. У трикутнику ABC АВ = ВС = а , А = 60°. Чому дорівнює ВН і АР (ВН
АС, АР ВС)? Знайдіть довжини цих відрізків, якщо АВ = 3 см, PC = 2 см,
AC = 4 см (рис. 3).
4. У паралелограмі ABCD AB = 7, BD = 6, PA0B = 18 (рис. 4). Знайдіть AC.
5. Знайдіть кути ромба ABCD , якщо відомо, що:
a) ABD = 53° ; б) CDE = 32°; в) ВК AD, KBD = 20°.
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1. Теорема (формула площі трикутника).
2. Площа прямокутного трикутника.
3. Площа ромба.
4. Площа рівностороннього трикутника.
5. Властивість медіани трикутника.
Викладення формулювання і способу доведення теореми, що виражає
формулу обчислення площі трикутника, є класичним. Тому вивчення цієї
частини матеріалу уроку можна провести традиційно: учням пропонується
самостійно розглянути відповідний пункт підручника та вивчити зміст і
скласти план доведення теореми. Після виконання цієї роботи незрозумілі
моменти доведення коментуються вчителем, зміст закріплюється на такому
завданні.
За рис. 5 доповнити записи, щоб вони стали правильними рівностями.
S — площа ?MNK;
S = ... MK · NR;
S = MN · ...
S = ...MF ...
... = MN · SK.
Вивчення наслідків з доведеної формули для площі трикутника можна
провести, заохочуючи учнів до досліджень запитаннями:
· Чи існує трикутник, сторона якого є висотою? Як записати доведену
формулу для площі такого трикутника?
· Чи існує трикутник, всі висоти якого рівні? Як виражається висота цього
трикутника через його сторону? Як записати формулу площі для такого
трикутника?
· На які фігури розбивається ромб всіма своїми діагоналями? Що ви знаєте
про ці фігури? Як виражається площа ромба через площу цих трикутників?
Закінчивши обговорення питань, учні виконують відповідні записи в
зошитах. (Щоб учні усвідомили логічні зв"язки між вивченими на уроці
формулами, записи цих формул можна записати у вигляді схеми, рис. 6.)
Конспект 19
Площа трикутника. Площа трапеції
Якщо в ?ABC: ha — висота, проведена до сторони a, то SАВС = aha.
Наслідки
1) Якщо в ?ABC С = 90°, то
2) Якщо d1 і d2 діагоналі ромба, то
3) Якщо трикутник рівносторонній зі стороною a, то
Якщо в трапеції ABCD (BC || AD) BC = a, AD = b,
h — висота, то або S = MN · h ( MN — середня лінія)
VI. Формування первинних умінь
Виконання усних вправ
1. Площа трикутника ABC дорівнює S. Чому дорівнює площа паралелограма
ABCD, три вершини якого збігаються з вершинами даного трикутника?
2. За якою формулою доцільно обчислювати площу прямокутного
трикутника, якщо відомі:
а) довжини гіпотенузи і проведеної до неї висоти;
б) довжини двох катетів?
3. Два рівновеликі трикутники мають рівні висоти. Чи означає це, що основи
даних трикутників також рівні?
4. Доведіть, що більшій стороні трикутника завжди відповідає менша висота.
5. Яка площа трикутника ABC на рис. 7?
6. У паралелограмі провели діагоналі. Чи рівні площі всіх утворених
чотирьох трикутників?
Виконання письмових вправ
1. За даними рисунка 8 знайдіть площу трикутника ABC.
2. Знайдіть площу:
а) рівнобедреного трикутника з основою 10 см і бічною стороною 13 см;
б) трикутника ABC, в якому АВ = 17 см, а висота ВН ділить сторону АС на
відрізки АН = 8 см і НС = 2 см.
3. Площа трикутника дорівнює 72 см2. Знайдіть периметр трикутника, якщо
його висоти дорівнюють 9 см, 12 см і 24 см.
4. Знайдіть площу ромба, діагоналі якого дорівнюють 8 м і 20 м.
5. Знайдіть площу:
а) трикутника ABC з висотою ВН , якщо АВ= 13 см, ВС = 15 см, ВН = 12 см, а
точка Н лежить на відрізку АС;
б) прямокутного трикутника, гіпотенуза якого ділиться висотою на відрізки
завдовжки 9 см і 4 см;
в) рівностороннього трикутника з висотою 2 см.
6. На рисунку 9 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої
фігури.
7. На рисунку 10 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої
фігури.
VII. Підсумки уроку
Яка із фігур на рисунку 11 зайва? Чому?
VIIІ. Домашнє завдання
Вивчити зміст теореми, її доведення та наслідки.
Розв"язати задачі.
1. Знайдіть площу:
а) прямокутного трикутника з гіпотенузою 20 см і катетом 12 см;
б) гострокутного трикутника ABC з висотою AN = 4 см, якщо ВН = 2 см.
C = 45°.
2. Знайдіть гіпотенузу прямокутного трикутника, якщо його площа дорівнює
20 см2. а висота, проведена з вершини прямого кута, — 4 см.
3. Знайдіть діагоналі ромба, якщо одна з них удвічі більша за другу, а площа
ромба дорівнює 64 см2.
4. Знайдіть площу рівнобедреного трикутника з периметром 16 см і висотою
завдовжки 4 см. проведеною до основи.
5. Накресліть гострокутний трикутник і проведіть у ньому висоту. Проведіть
необхідні вимірювання та обчисліть:
а) площу даного трикутника;
б) площі трикутників, на які даний трикутник ділиться висотою.

More Related Content

PPTX
PDF
опорні факти геометрія 9 клас
PPT
8057 трикутники
PPT
Розв’язування прямокутних трикутників
PDF
перший мільйон 9 класdoc
PDF
гдз геометрия 8 класс бурда тарасенкова
DOCX
документ Microsoft word
DOC
8057 геометрія 7 клас
опорні факти геометрія 9 клас
8057 трикутники
Розв’язування прямокутних трикутників
перший мільйон 9 класdoc
гдз геометрия 8 класс бурда тарасенкова
документ Microsoft word
8057 геометрія 7 клас

What's hot (20)

PPTX
зовнішній кут трикутника
PDF
Побудова перерізів 2
DOCX
документ Microsoft word
PPTX
Розвязання трикутників
DOCX
розвязування трикутників
PDF
уроки геометрії
PPT
Чотирикутники. Запитання і завдання для самоперевірки
PPT
12995 презентація до уроку перерізи
DOCX
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
PPT
стериометрія
DOCX
Приклади розв'язування задач по темі "Початкові відомості зі стереометрії"
PPT
сума кутів трикутника
DOC
2016 трикутник. види трикутників.
PPT
двогранний, тригранний і многогранний кути
PPT
5733 основні поняття стереометрії
PPT
Є. В. Лазовік. Побудова перерізів многогранників. Метод слідів
PPT
Побудова перерізів
PPT
перерізи
DOC
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
PDF
Типові задачі з геометрії
зовнішній кут трикутника
Побудова перерізів 2
документ Microsoft word
Розвязання трикутників
розвязування трикутників
уроки геометрії
Чотирикутники. Запитання і завдання для самоперевірки
12995 презентація до уроку перерізи
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
стериометрія
Приклади розв'язування задач по темі "Початкові відомості зі стереометрії"
сума кутів трикутника
2016 трикутник. види трикутників.
двогранний, тригранний і многогранний кути
5733 основні поняття стереометрії
Є. В. Лазовік. Побудова перерізів многогранників. Метод слідів
Побудова перерізів
перерізи
9092 урок № 3 синус,косинус і тангенс кутів від 0 до 180.
Типові задачі з геометрії
Ad

Similar to Площа трикутника (20)

DOCX
1041 прямокутник. трикутник. квадрат. (математика 5)
PPT
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
PPT
Паралелограми (8 клас)
DOCX
додаток 2
DOC
Площа паралелограма
DOC
Конспект уроку.doc
PPT
88 КЛ д.н.геометрія 8
PDF
7 geomsz m_2015_ua
PDF
7 geomsz m_2015_ua
PDF
7 geomsz m_2015_ua
PDF
7 geomsz m_2015_ua
DOC
Тема. Вписані та центральні кути
DOC
383 8 -_15-___.
PPT
Trikutn
PDF
9 dpa m_2016_ranok
PDF
Завдання для контрольних робіт з геометрії
PDF
1
PDF
Підручник Геометрія 8 клас А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір (2021 рік...
1041 прямокутник. трикутник. квадрат. (математика 5)
Презентація:Поняття площі многокутника. Площі прямокутника і паралелограма
Паралелограми (8 клас)
додаток 2
Площа паралелограма
Конспект уроку.doc
88 КЛ д.н.геометрія 8
7 geomsz m_2015_ua
7 geomsz m_2015_ua
7 geomsz m_2015_ua
7 geomsz m_2015_ua
Тема. Вписані та центральні кути
383 8 -_15-___.
Trikutn
9 dpa m_2016_ranok
Завдання для контрольних робіт з геометрії
1
Підручник Геометрія 8 клас А.Г. Мерзляк, В.Б. Полонський, М.С. Якір (2021 рік...
Ad

More from sveta7940 (20)

PPT
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
DOCX
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
PPT
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
DOC
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
PPT
Вода в організмах
PPT
Глобальні проблеми людства
PPT
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
PPT
Колообіг води
PPT
Цікаві факти про воду
DOCX
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
DOC
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
PPT
Чи мирний атом
PPT
Тим, хто вчить фізику
PPT
Українська ядерна енергетика – молода галузь
DOC
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
PPT
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
DOC
Координатна площина
PPT
Координатна площина
DOC
Координатна площина
PPT
Розв"язування задач на відсотки
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Вода в організмах
Глобальні проблеми людства
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Колообіг води
Цікаві факти про воду
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
Чи мирний атом
Тим, хто вчить фізику
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Координатна площина
Координатна площина
Координатна площина
Розв"язування задач на відсотки

Площа трикутника

  • 1. Тема. Площа трикутника Мета: домогтися засвоєння учнями змісту та ідеї доведення теореми про формулу площі трикутника й наслідків з неї. Сформувати вміння: · відтворювати зміст вивчених формул; · записувати формули відповідно до заданих позначень елементів трикутників; · застосовувати вивчені формули до розв"язування задач. Тип уроку, засвоєння вмінь та навичок. Наочність та обладнання: конспект «Площа трикутника. Площа трапеції». Хід уроку I. Організаційний етап II. Перевірка домашнього завдання Учитель збирає зошити учнів із виконаною домашньою самостійною роботою (див. вище). Учням оголошується правильне розв"язання за рисунками, зображеними на дошці заздалегідь. ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку Для створення ситуації, що допоможе учням зрозуміти ідею доведення теореми про площу трикутника, пропонуємо учням задачу. Задача. На дошці зображено дві фігури: паралелограм ABCD і трикутник MNK такі, що AD = МК, і висоти проведені до цих сторін (ВН, NF), також рівні (див. рис).
  • 2. Площа паралелограма відома. Як знайти площу трикутника? Пошук відповіді на питання задачі допомагає учням усвідомити: · по-перше, існування протиріччя між набутими знаннями та змістом задачі (учні вміють знаходити площі прямокутника і паралелограма, а за змістом задачі слід знайти площу трикутника); · по-друге, зміст задачі містить «підказку» — обчислення площі трикутника слід якось пов"язати з обчисленням площі паралелограма. Отже, мета уроку — подолання протиріччя, тобто вивчення формули для обчислення плоті трикутника; засобом виведення шуканої формули є формула площі паралелограма. IV. Актуалізація опорних знань З метою успішного засвоєння учнями змісту та доведення теореми про формулу площі трикутника, а також наслідків з неї, учням слід активізувати знання і вміння щодо властивості діагоналі паралелограма і діагоналей ромба, властивості площ рівних фігур, аксіом площ, означення прямокутного трикутника, означення рівностороннього трикутника та формули обчислення висоти рівностороннього трикутника через його сторону. 1. Яка з фігур на рис. 1 зайва? Чому? 2. Прямі а і b паралельні. Площа паралелограма ABCD дорівнює S. Чому дорівнюють площі інших фігур на рис. 2 (AD = МК = SR)?
  • 3. 3. У трикутнику ABC АВ = ВС = а , А = 60°. Чому дорівнює ВН і АР (ВН АС, АР ВС)? Знайдіть довжини цих відрізків, якщо АВ = 3 см, PC = 2 см, AC = 4 см (рис. 3). 4. У паралелограмі ABCD AB = 7, BD = 6, PA0B = 18 (рис. 4). Знайдіть AC. 5. Знайдіть кути ромба ABCD , якщо відомо, що: a) ABD = 53° ; б) CDE = 32°; в) ВК AD, KBD = 20°. V. Засвоєння знань План вивчення нового матеріалу 1. Теорема (формула площі трикутника). 2. Площа прямокутного трикутника. 3. Площа ромба.
  • 4. 4. Площа рівностороннього трикутника. 5. Властивість медіани трикутника. Викладення формулювання і способу доведення теореми, що виражає формулу обчислення площі трикутника, є класичним. Тому вивчення цієї частини матеріалу уроку можна провести традиційно: учням пропонується самостійно розглянути відповідний пункт підручника та вивчити зміст і скласти план доведення теореми. Після виконання цієї роботи незрозумілі моменти доведення коментуються вчителем, зміст закріплюється на такому завданні. За рис. 5 доповнити записи, щоб вони стали правильними рівностями. S — площа ?MNK; S = ... MK · NR; S = MN · ... S = ...MF ... ... = MN · SK. Вивчення наслідків з доведеної формули для площі трикутника можна провести, заохочуючи учнів до досліджень запитаннями: · Чи існує трикутник, сторона якого є висотою? Як записати доведену формулу для площі такого трикутника? · Чи існує трикутник, всі висоти якого рівні? Як виражається висота цього трикутника через його сторону? Як записати формулу площі для такого трикутника?
  • 5. · На які фігури розбивається ромб всіма своїми діагоналями? Що ви знаєте про ці фігури? Як виражається площа ромба через площу цих трикутників? Закінчивши обговорення питань, учні виконують відповідні записи в зошитах. (Щоб учні усвідомили логічні зв"язки між вивченими на уроці формулами, записи цих формул можна записати у вигляді схеми, рис. 6.) Конспект 19 Площа трикутника. Площа трапеції Якщо в ?ABC: ha — висота, проведена до сторони a, то SАВС = aha. Наслідки
  • 6. 1) Якщо в ?ABC С = 90°, то 2) Якщо d1 і d2 діагоналі ромба, то 3) Якщо трикутник рівносторонній зі стороною a, то Якщо в трапеції ABCD (BC || AD) BC = a, AD = b, h — висота, то або S = MN · h ( MN — середня лінія)
  • 7. VI. Формування первинних умінь Виконання усних вправ 1. Площа трикутника ABC дорівнює S. Чому дорівнює площа паралелограма ABCD, три вершини якого збігаються з вершинами даного трикутника? 2. За якою формулою доцільно обчислювати площу прямокутного трикутника, якщо відомі: а) довжини гіпотенузи і проведеної до неї висоти; б) довжини двох катетів? 3. Два рівновеликі трикутники мають рівні висоти. Чи означає це, що основи даних трикутників також рівні? 4. Доведіть, що більшій стороні трикутника завжди відповідає менша висота. 5. Яка площа трикутника ABC на рис. 7? 6. У паралелограмі провели діагоналі. Чи рівні площі всіх утворених чотирьох трикутників? Виконання письмових вправ 1. За даними рисунка 8 знайдіть площу трикутника ABC.
  • 8. 2. Знайдіть площу: а) рівнобедреного трикутника з основою 10 см і бічною стороною 13 см; б) трикутника ABC, в якому АВ = 17 см, а висота ВН ділить сторону АС на відрізки АН = 8 см і НС = 2 см. 3. Площа трикутника дорівнює 72 см2. Знайдіть периметр трикутника, якщо його висоти дорівнюють 9 см, 12 см і 24 см. 4. Знайдіть площу ромба, діагоналі якого дорівнюють 8 м і 20 м. 5. Знайдіть площу: а) трикутника ABC з висотою ВН , якщо АВ= 13 см, ВС = 15 см, ВН = 12 см, а точка Н лежить на відрізку АС; б) прямокутного трикутника, гіпотенуза якого ділиться висотою на відрізки завдовжки 9 см і 4 см; в) рівностороннього трикутника з висотою 2 см. 6. На рисунку 9 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої фігури.
  • 9. 7. На рисунку 10 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої фігури. VII. Підсумки уроку Яка із фігур на рисунку 11 зайва? Чому? VIIІ. Домашнє завдання Вивчити зміст теореми, її доведення та наслідки. Розв"язати задачі. 1. Знайдіть площу: а) прямокутного трикутника з гіпотенузою 20 см і катетом 12 см; б) гострокутного трикутника ABC з висотою AN = 4 см, якщо ВН = 2 см. C = 45°. 2. Знайдіть гіпотенузу прямокутного трикутника, якщо його площа дорівнює 20 см2. а висота, проведена з вершини прямого кута, — 4 см. 3. Знайдіть діагоналі ромба, якщо одна з них удвічі більша за другу, а площа
  • 10. ромба дорівнює 64 см2. 4. Знайдіть площу рівнобедреного трикутника з периметром 16 см і висотою завдовжки 4 см. проведеною до основи. 5. Накресліть гострокутний трикутник і проведіть у ньому висоту. Проведіть необхідні вимірювання та обчисліть: а) площу даного трикутника; б) площі трикутників, на які даний трикутник ділиться висотою.