SlideShare a Scribd company logo
2
Most read
5
Most read
8
Most read
Structural Design I
Structural Mechanics
BM SF Continued
Lecture 9
• More Examples
6kN/m
Calculate the magnitude and location of maximum B in the beam shown above and
draw the B M diagram
We need to first draw the FBD:
1m 1m 1m
22kN
10kN
2m
22kN10kN
1m 1m 1m2m
6kN/m
To find the location of max BM we need to draw the SF diagram.
For that we need to first calculate the reactions
Rl × 5 = (22 × 1) + (18 × 3.5) + (10 × 4) = 22 + 63 + 40 = 125
Rl = 25kN
Rr × 5 = (10 × 1) + (18 × 1.5) + (22 ×4) = 10 + 27 + 88 = 125
Rl = 25kN
Rl + Rr = 10 + 18 + 22 = 50, Rl + Rr = 25 + 25 = 50
22m10m
1m 1m 1m2m
6kN/m
1m 1m 1m2m
6kN/m
25 kN 25 kN
22 kN10 kN
Just left of Rr SF = 25 kN,
At 1 m from Rr, SF = 25 – 22 = 3 kN
At 2 m from Rr, SF = 25 – 22 = 3 kN
At 3 m from Rr, SF = 3 – 6 = -3kN
At 4 m from Rr, SF = - 3 - 12 = -15 kN
At 5 m from Rr, SF = -15 – 10 = -25
Max BM will lie where SF = 0. From above Sf =0 at 2.5 m from Rr
Max BM at 2.5 m from Rr = (25 × 2.5) – (22 × 1.5) – (6 ×.5 × .25 )
= 62.5 – 33 – .75 = 28.75kNm
1m 1m 1m2m
6kN/m
25 kN 25 kN
10 kN
22 kN
BM at 1 m from Rl = (25 × 1) – ( 6 × 1 × .5) = 25 – 3 = 22 kNm
BM at 2.5 m from Rl = 28.75 kNm
BM at 3 m from Rl = (25 × 3) – (10 × 2) - (6 × 3 × 1.5) = 75 – 20 – 27 = 28kNm
Cantilever beam with partial UDL and Point Load
A cantilever beam is loaded as shown.
BM at D = 0
BM at C = 6×4×2=48kNm (-ve)
BM at B = (6×4×4) = 96kNm (-ve)
BM at A = (6×4×6) + (6×2) = 156kNm (-ve)
From D to C BM will be a curve, from C to B it
will be a straight sloping line and from B to A it will
be a straight sloping line.
SF will be 24 kN at C, increase by 6 at B to 30 kN
And remain constant till A.
It will slope from D to C, be parallel to base till B
change vertically at B and be parallel to base till A.
Beams carrying Complicated Load Systems
When a beam is carrying a number of
loads both continuous and point loads
then these can be drawn separately
and then added geometrically to plot
the total BM diagram.
In the figure, say the BM produced by the
UDL is a curve that has vertical values
a, b and c and BM by point loads A, B
and C at the load points by the point loads
then the BM diagram can be plotted by
taking values A+a, B+b and C+c at the
load points as vertical ordinates.
Position of Maximum Bending Moment in Simply
Supported Beams
When only the maximum BM needs to be calculated without drawing the
BM diagram the following steps can be adopted:
The maximum bending moment occurs at the point where the Shear Force
is zero.
To find this point, first find the left side reaction
Then proceed across from the left end until the load on the beam equals in
total value the left end reaction. This where the shear force is equal to zero.
Calculate the BM at this point by subtracting the total load moments from the
reaction moment around that point.
RrRl
4kN/m2kN/m
4m2m
In the beam shown above
Rl×6 = (2×2×5)+(4×6×3) = 20+72 = 92 or Rl = 15.3
Rr×6 = (2×2×1)+(4×6×3) = 4+72 = 76 or Rr = 12.7
Rl + Rr = 28kN Total load = (2×2) + (4×6) = 28kN
SF at right end of 2kN load = 15.3 – 12 = 3.3kN
SF will be zero at a distance of 3.3÷4 = 0.825m right of this point or 2.825m from
left end
To cross check: SF will be zero at a distance from 12.7÷4 from right end
=3.175m
BM at 2.825m from left end = (15.3×2.825) – (2×2×1.825) – (4×2.825×1.412)
=43.2 – 7.3 – 16=19.9kNm or 20kNm
Determine the magnitude and position of the maximum BM in the beam loaded
As shown..
Find the Maximum BM for the beam loaded as shown above
1kN/m
2kN/m 4kN
5m
18m4m
8m
First the reactions
Rl×18 = (4×5) + (2×22×11) + (1×8×18)
Rl ×18 = 20 + 484 + 144 = 648 or Rl = 36 kN
Rr×18 = (4×13) + (2×22×7) = 52 + 308 = 360 or Rr = 20kN
Total load = 4 + (2×22) + (1×8) = 4 + 44 + 8 = 56
Rl + Rr = 36 + 20 = 56
Rl Rr
SF at A =0, at B = -(1×4) – (2×4) = -12 then moves up by Rl or +24
At C SF slopes down by (4×1)+ ( 4×2) = 12 so becomes (24 – 12) = 12
The load to the right of C is 2kN/m
So SF will be 0 at 6 m to right of C
Max BM will be at 10 m right of Rl
Max BM = (36×10) – (8×10) – (2×14×7) = 360 – 80 – 196 = 84kNm

More Related Content

PDF
Solucionario p2 conc. avanzado
PPTX
Strength example 1 5
PPTX
Structures
PPTX
research outcome
PPT
Geometry unit 12.1
PPT
Geometry unit 12.5
PDF
10-design of singly reinforced beams
PDF
Solution 2 i ph o 36
Solucionario p2 conc. avanzado
Strength example 1 5
Structures
research outcome
Geometry unit 12.1
Geometry unit 12.5
10-design of singly reinforced beams
Solution 2 i ph o 36

What's hot (20)

PDF
Structural analysis II by moment-distribution CE 313,turja deb mitun id 13010...
PPTX
Problemas esfuerzos en vigas
PDF
Structural Analysis (Solutions) Chapter 9 by Wajahat
PDF
14-Design of Beam (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)
DOCX
Preliminary design of column
DOCX
Truss examples
PPT
Geometry unit 12.3
DOCX
Preliminary design of slab
DOCX
design of stair case
PDF
1 reinforced concrete lectures-t-beam2
DOCX
Preliminary design of beam
PPTX
Problemas de cables
PDF
Cee 317 (3) (structural analysis)
PDF
PDF
02.solutionstoconcepts
PDF
10-Design of Tension Member with Bolted Connection (Steel Structural Design &...
PDF
17-Examples of Beams (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)
PDF
6 stress on trusses
PPT
Geometry unit 12.4 segment lengths
PPT
Electric field solving
Structural analysis II by moment-distribution CE 313,turja deb mitun id 13010...
Problemas esfuerzos en vigas
Structural Analysis (Solutions) Chapter 9 by Wajahat
14-Design of Beam (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)
Preliminary design of column
Truss examples
Geometry unit 12.3
Preliminary design of slab
design of stair case
1 reinforced concrete lectures-t-beam2
Preliminary design of beam
Problemas de cables
Cee 317 (3) (structural analysis)
02.solutionstoconcepts
10-Design of Tension Member with Bolted Connection (Steel Structural Design &...
17-Examples of Beams (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)
6 stress on trusses
Geometry unit 12.4 segment lengths
Electric field solving
Ad

Similar to Structure Design -1(Lecture 9 bm and sf solved examples) (20)

PPTX
str.%20analysis.pptx
PPT
AFD SFD BMD.ppt
PPT
Example Probs in structural beam analysis
PPT
Shear force & bending moment.ppt
PPT
PPT
unit 1 part 2 mechanics as AKTU syllabus first yr 2021
PPT
Structure -1(Lecture 8 bm and sf part 2)
PPT
Structure Design-I (Bending moment & Shear force Part II)
PDF
B.structure report
PPT
Mechanics.ppt
PPT
Mechanics.
PDF
Individual calculation
PDF
Building Structure
PDF
individual part
PPT
Shear Force and Bending Moment Diagram
PPT
SFD BMD.ppt
PPSX
SFD & BMD Shear Force & Bending Moment Diagram
PPT
shear force and bending moment diagram
PPTX
26-Sajid-Ahmed.pptx
PPT
267579.ppt
str.%20analysis.pptx
AFD SFD BMD.ppt
Example Probs in structural beam analysis
Shear force & bending moment.ppt
unit 1 part 2 mechanics as AKTU syllabus first yr 2021
Structure -1(Lecture 8 bm and sf part 2)
Structure Design-I (Bending moment & Shear force Part II)
B.structure report
Mechanics.ppt
Mechanics.
Individual calculation
Building Structure
individual part
Shear Force and Bending Moment Diagram
SFD BMD.ppt
SFD & BMD Shear Force & Bending Moment Diagram
shear force and bending moment diagram
26-Sajid-Ahmed.pptx
267579.ppt
Ad

More from Simran Vats (20)

PPTX
CONTEMPORARY PLANNINGS IN INDIA.pptx
PPTX
From Single Function to Integrated: The Evolution of Computer Integrated Buil...
PPTX
The Art of Intelligent Design and Construction
PPTX
Building with the Earth: The Role of Technology in Vernacular Architecture
PPTX
Building Resilience: Vernacular Strategies for Disaster-resistant Structures ...
PDF
Poverty and informal sectors
PPTX
Detailed specifications
PPTX
SPECIFICATION
PPTX
GREEN ARCHITECTURE
PPTX
Forms of human settelments
PDF
Cyclone disaster in Andhra Pradesh
DOCX
Udaipur dustrict disparities
PPT
General theory of Bending
PPT
Structure design -I (Moment of Resistance)
PDF
PRECEPTION (ADT)
PPT
Structure Design-I (Moment of Inertia)
PDF
Plannign Theories
PDF
Poverty and Informal sectors
PDF
Architecture Design Theory(ADT) -I (Principles of Design)
PPT
Stucture Design-I(Bending moment and Shear force)
CONTEMPORARY PLANNINGS IN INDIA.pptx
From Single Function to Integrated: The Evolution of Computer Integrated Buil...
The Art of Intelligent Design and Construction
Building with the Earth: The Role of Technology in Vernacular Architecture
Building Resilience: Vernacular Strategies for Disaster-resistant Structures ...
Poverty and informal sectors
Detailed specifications
SPECIFICATION
GREEN ARCHITECTURE
Forms of human settelments
Cyclone disaster in Andhra Pradesh
Udaipur dustrict disparities
General theory of Bending
Structure design -I (Moment of Resistance)
PRECEPTION (ADT)
Structure Design-I (Moment of Inertia)
Plannign Theories
Poverty and Informal sectors
Architecture Design Theory(ADT) -I (Principles of Design)
Stucture Design-I(Bending moment and Shear force)

Recently uploaded (20)

PDF
O7-L3 Supply Chain Operations - ICLT Program
PDF
The Final Stretch: How to Release a Game and Not Die in the Process.
PDF
3rd Neelam Sanjeevareddy Memorial Lecture.pdf
PPTX
Week 4 Term 3 Study Techniques revisited.pptx
PPTX
GDM (1) (1).pptx small presentation for students
PPTX
PPT- ENG7_QUARTER1_LESSON1_WEEK1. IMAGERY -DESCRIPTIONS pptx.pptx
PDF
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
PDF
FourierSeries-QuestionsWithAnswers(Part-A).pdf
PPTX
Open Quiz Monsoon Mind Game Final Set.pptx
PPTX
Microbial diseases, their pathogenesis and prophylaxis
PPTX
IMMUNITY IMMUNITY refers to protection against infection, and the immune syst...
PPTX
Renaissance Architecture: A Journey from Faith to Humanism
PDF
O5-L3 Freight Transport Ops (International) V1.pdf
PPTX
Introduction to Child Health Nursing – Unit I | Child Health Nursing I | B.Sc...
PPTX
school management -TNTEU- B.Ed., Semester II Unit 1.pptx
PDF
STATICS OF THE RIGID BODIES Hibbelers.pdf
PPTX
Open Quiz Monsoon Mind Game Prelims.pptx
PDF
01-Introduction-to-Information-Management.pdf
PDF
Origin of periodic table-Mendeleev’s Periodic-Modern Periodic table
PDF
Business Ethics Teaching Materials for college
O7-L3 Supply Chain Operations - ICLT Program
The Final Stretch: How to Release a Game and Not Die in the Process.
3rd Neelam Sanjeevareddy Memorial Lecture.pdf
Week 4 Term 3 Study Techniques revisited.pptx
GDM (1) (1).pptx small presentation for students
PPT- ENG7_QUARTER1_LESSON1_WEEK1. IMAGERY -DESCRIPTIONS pptx.pptx
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
FourierSeries-QuestionsWithAnswers(Part-A).pdf
Open Quiz Monsoon Mind Game Final Set.pptx
Microbial diseases, their pathogenesis and prophylaxis
IMMUNITY IMMUNITY refers to protection against infection, and the immune syst...
Renaissance Architecture: A Journey from Faith to Humanism
O5-L3 Freight Transport Ops (International) V1.pdf
Introduction to Child Health Nursing – Unit I | Child Health Nursing I | B.Sc...
school management -TNTEU- B.Ed., Semester II Unit 1.pptx
STATICS OF THE RIGID BODIES Hibbelers.pdf
Open Quiz Monsoon Mind Game Prelims.pptx
01-Introduction-to-Information-Management.pdf
Origin of periodic table-Mendeleev’s Periodic-Modern Periodic table
Business Ethics Teaching Materials for college

Structure Design -1(Lecture 9 bm and sf solved examples)

  • 1. Structural Design I Structural Mechanics BM SF Continued Lecture 9
  • 3. 6kN/m Calculate the magnitude and location of maximum B in the beam shown above and draw the B M diagram We need to first draw the FBD: 1m 1m 1m 22kN 10kN 2m 22kN10kN 1m 1m 1m2m 6kN/m
  • 4. To find the location of max BM we need to draw the SF diagram. For that we need to first calculate the reactions Rl × 5 = (22 × 1) + (18 × 3.5) + (10 × 4) = 22 + 63 + 40 = 125 Rl = 25kN Rr × 5 = (10 × 1) + (18 × 1.5) + (22 ×4) = 10 + 27 + 88 = 125 Rl = 25kN Rl + Rr = 10 + 18 + 22 = 50, Rl + Rr = 25 + 25 = 50 22m10m 1m 1m 1m2m 6kN/m
  • 5. 1m 1m 1m2m 6kN/m 25 kN 25 kN 22 kN10 kN Just left of Rr SF = 25 kN, At 1 m from Rr, SF = 25 – 22 = 3 kN At 2 m from Rr, SF = 25 – 22 = 3 kN At 3 m from Rr, SF = 3 – 6 = -3kN At 4 m from Rr, SF = - 3 - 12 = -15 kN At 5 m from Rr, SF = -15 – 10 = -25 Max BM will lie where SF = 0. From above Sf =0 at 2.5 m from Rr Max BM at 2.5 m from Rr = (25 × 2.5) – (22 × 1.5) – (6 ×.5 × .25 ) = 62.5 – 33 – .75 = 28.75kNm
  • 6. 1m 1m 1m2m 6kN/m 25 kN 25 kN 10 kN 22 kN BM at 1 m from Rl = (25 × 1) – ( 6 × 1 × .5) = 25 – 3 = 22 kNm BM at 2.5 m from Rl = 28.75 kNm BM at 3 m from Rl = (25 × 3) – (10 × 2) - (6 × 3 × 1.5) = 75 – 20 – 27 = 28kNm
  • 7. Cantilever beam with partial UDL and Point Load A cantilever beam is loaded as shown. BM at D = 0 BM at C = 6×4×2=48kNm (-ve) BM at B = (6×4×4) = 96kNm (-ve) BM at A = (6×4×6) + (6×2) = 156kNm (-ve) From D to C BM will be a curve, from C to B it will be a straight sloping line and from B to A it will be a straight sloping line. SF will be 24 kN at C, increase by 6 at B to 30 kN And remain constant till A. It will slope from D to C, be parallel to base till B change vertically at B and be parallel to base till A.
  • 8. Beams carrying Complicated Load Systems When a beam is carrying a number of loads both continuous and point loads then these can be drawn separately and then added geometrically to plot the total BM diagram. In the figure, say the BM produced by the UDL is a curve that has vertical values a, b and c and BM by point loads A, B and C at the load points by the point loads then the BM diagram can be plotted by taking values A+a, B+b and C+c at the load points as vertical ordinates.
  • 9. Position of Maximum Bending Moment in Simply Supported Beams When only the maximum BM needs to be calculated without drawing the BM diagram the following steps can be adopted: The maximum bending moment occurs at the point where the Shear Force is zero. To find this point, first find the left side reaction Then proceed across from the left end until the load on the beam equals in total value the left end reaction. This where the shear force is equal to zero. Calculate the BM at this point by subtracting the total load moments from the reaction moment around that point.
  • 10. RrRl 4kN/m2kN/m 4m2m In the beam shown above Rl×6 = (2×2×5)+(4×6×3) = 20+72 = 92 or Rl = 15.3 Rr×6 = (2×2×1)+(4×6×3) = 4+72 = 76 or Rr = 12.7 Rl + Rr = 28kN Total load = (2×2) + (4×6) = 28kN SF at right end of 2kN load = 15.3 – 12 = 3.3kN SF will be zero at a distance of 3.3÷4 = 0.825m right of this point or 2.825m from left end To cross check: SF will be zero at a distance from 12.7÷4 from right end =3.175m BM at 2.825m from left end = (15.3×2.825) – (2×2×1.825) – (4×2.825×1.412) =43.2 – 7.3 – 16=19.9kNm or 20kNm Determine the magnitude and position of the maximum BM in the beam loaded As shown..
  • 11. Find the Maximum BM for the beam loaded as shown above 1kN/m 2kN/m 4kN 5m 18m4m 8m First the reactions Rl×18 = (4×5) + (2×22×11) + (1×8×18) Rl ×18 = 20 + 484 + 144 = 648 or Rl = 36 kN Rr×18 = (4×13) + (2×22×7) = 52 + 308 = 360 or Rr = 20kN Total load = 4 + (2×22) + (1×8) = 4 + 44 + 8 = 56 Rl + Rr = 36 + 20 = 56 Rl Rr
  • 12. SF at A =0, at B = -(1×4) – (2×4) = -12 then moves up by Rl or +24 At C SF slopes down by (4×1)+ ( 4×2) = 12 so becomes (24 – 12) = 12 The load to the right of C is 2kN/m So SF will be 0 at 6 m to right of C Max BM will be at 10 m right of Rl Max BM = (36×10) – (8×10) – (2×14×7) = 360 – 80 – 196 = 84kNm