SlideShare a Scribd company logo
Wong Kai Chiang 0323341
1
Beam Calculation
1. Beam C-D/ 2.2
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Brick wall density : 19 kN/m3
RC density : 24 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
: Bedroom : 1.5 kN/m2
Wong Kai Chiang 0323341
2
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab C-D/ 2-2.1
3.6 kN/m2
x (2.075/ 2) = 3.735 kN/m
c. Dead load on slab C-D/ 2.1- 3
3.6 kN/m2
x (2/ 2) = 3.6 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(3.735 + 3.6 + 2.825 + 1.44) kN/m
= 21.6 kN/m
Live Load
Live load on slab C-D/ 2-2.2 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (2.075/ 2) = 1.56 kN/m
Live load on slab C-D/ 2.2-3 (living area)
1.5 kN/m2
x (2/ 2) = 1.5 kN/m
Total Live Load
(1.56 + 1.5) kN/m = 3.06 kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load C-D: 1.4 x 21.6 kN/m = 30.24 kN/m
Ultimate live load C-D: 1.6 x 3.06 kN/m = 4.9 kN/m
Total ultimate load C-D: (30.24 + 4.9) kN/m = 35.14 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
3
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RC = RD
35.14 kN/m x 3.5m = 123 kN
123 kN/ 2 = 61.5 kN
RC = RD = 61.5 kN
Shear Force Diagram
Positive area
(61.5 x 1.75)/ 2
= 53.81 kN/m
Negative area
(61.5 x 1.75)/ 2
= 53.81 kN/m
Bending Moment Diagram
Wong Kai Chiang 0323341
4
2. Beam C/ 2-3
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Brick wall density : 19 kN/m3
RC density : 24 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
: Bedroom : 1.5 kN/m2
Wong Kai Chiang 0323341
5
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab B1-C/ 2-3
3.6 kN/m2
x (3.15/ 2) = 5.67 kN/m
c. Dead load on slab C-D/ 2-2.2
2
3
[3.6 kN/m2
x (2.075/ 2)] = 2.49 kN/m
d. Dead load on slab C-D/ 2.2-3
2
3
[3.6 kN/m2
x (2/ 2)] = 2.4 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
For 2-2.1
(2.36 + 1.04) kN/m = 3.4 kN/m
For 2.1-3
(2.36 + 1) kN/m = 3.36 kN/m
Live Load
Live load on slab C-D/ 2-2.2 (bedroom)
2
3
[1.5 kN/m2
x (2.075/ 2)] = 1.04 kN/m
Live load on slab C-D/ 2.2-3 (living area)
1.5 kN/m2
x (3.15/ 2) = 2.36 kN/m
Live load on slab C-D/ 2-2.2 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (2/ 2)] = 1 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
6
Total Live Load
For 2-2.2
(2.36 + 1.04) kN/m = 3.4 kN/m
For 2.2-3
(2.36 + 1) kN/m = 3.36 kN/m
Ultimate Load
Ultimate load on 2-2.2
Ultimate dead load: 1.4 x 22.91 kN/m = 32.074 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 3.4 kN/m = 5.44 kN/m
Total ultimate load: (32.074 + 5.44) kN/m = 37.514 kN/m
Ultimate load on 2.2-3
Ultimate dead load: 1.4 x 11.66 kN/m = 16.32 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 3.36 kN/m = 5.38 kN/m
Total ultimate load: (16.32 + 5.38) kN/m = 21.7 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
7
Ultimate Load Diagram
*PL of 61.5 kN/m is obtained from pg.7,
which is the value of RC
∑M2 = 0
= -R3 (4.075) + 37.514 (2.075)(1.038)
+ 61.5 (2.075) + 21.7 (2)(3.075)
= -4.075 R3 + 341.87
R3 = 341.87/ 4.075
= 83.89 kN
∑Fy = 0
R2 + R3 – 61.5 – 77.84 – 43.4 = 0
R2 + 83.89 – 182.74 = 0
R2 – 98.85 = 0
R2 = 98.85 kN
Shear Force Diagram
Positive area
[(98.85 + 21.01)/ 2] x 2.075
= 124.35 kN/m
≈ 124 kN/m
Negative area
[(40.49 + 83.89)/ 2] x 2
= 124.38 kN/m
≈ 124 kN/m
Bending Moment Diagram
Wong Kai Chiang 0323341
8
3. Beam A1/ 3-4.1
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Brick wall density : 19 kN/m3
RC density : 24 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
: Bedroom : 1.5 kN/m2
Wong Kai Chiang 0323341
9
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 3-4
3.6 kN/m2
x (3.5/ 2) = 6.3 kN/m
c. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2) = 2.7 kN/m
d. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
e. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.03/ 2)] = 1.236 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
For 3-3.1
(6.3 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 23.27 kN/m
For 3.1-4
(6.3 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 23.27 kN/m
For 4-4.1
(1.236 + 12.825 + 1.44) kN/m = 15.5 kN/m
Live Load
Live load on slab A-A1/ 3-4 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 2.625 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2) = 1.125 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
10
Live load on slab A1-B/ 3.1-4 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m
Live load on slab A1-B/ 4-4.1 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.025/ 2)] = 0.77 kN/m
Total Live Load
For 3-3.1
(2.625 + 1.125) kN/m = 3.75kN/m
For 3.1-4
(2.625 + 1.125) kN/m = 3.75 kN/m
For 4-4.1
0.77 kN/m
Ultimate Load
Ultimate load on 3-3.1
Ultimate dead load: 1.4 x 23.27 kN/m = 32.58 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 3.75 kN/m = 6 kN/m
Total ultimate load: (32.58 + 6) kN/m = 38.58 kN/m
Ultimate load on 3.1-4
Ultimate dead load: 1.4 x 23.27 kN/m = 32.58 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 3.75 kN/m = 6 kN/m
Total ultimate load: (32.58 + 6) kN/m = 38.58 kN/m
Ultimate load on 4-4.1
Ultimate dead load: 1.4 x 15.5 kN/m = 21.7 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 0.77 kN/m = 1.23 kN/m
Total ultimate load: (21.7 + 1.23) kN/m = 22.93 kN/m
___________________________________________________________________________
Wong Kai Chiang 0323341
11
Beam A1-B/ 3.1 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m
c. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(2.9 + 2.9 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.07 kN/m
Live Load
Live load on slab A-A1/ 3-4 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m
Total Live Load
(0.75 + 0.75) kN/m = 1.5kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 20.07 kN/m = 28.1 kN/m
Ultimate live load A1-B: 1.6 x 1.5 kN/m = 2.4 kN/m
Total ultimate load A1-B: (28.1 + 2.4) kN/m = 30.5 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
12
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RA1 = RB
30.5 kN/m x 1.5m = 45.75 kN
45.75 kN/ 2 = 22.88 kN
RA1 = RB = 22.88 kN
___________________________________________________________________________
Beam A1-B/ 4 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m
c. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4
3.6 kN/m2
x (1.025/ 2)] = 1.845 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(2.9 + 1.845 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.01kN/m
Live Load
Live load on slab A1-B/ 3.1-4 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.025/ 2) = 0.77 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
13
Total Live Load
(0.75 + 0.77) kN/m = 1.52kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 19.01 kN/m = 26.61 kN/m
Ultimate live load A1-B: 1.6 x 1.52 kN/m = 2.43 kN/m
Total ultimate load A1-B: (26.61 + 2.43) kN/m = 29.04 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RA1 = RB
29.04 kN/m x 1.5m = 43.56 kN
43.56 kN/ 2 = 21.78 kN
RA1 = RB = 21.78 kN
___________________________________________________________________________
Beam A-A1/ 4 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 3-3.1
2
3
[3.6 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 4.2 kN/m
c. Dead load on slab A-A1/ 3.1-4
3.6 kN/m2
x (1.025/ 2)] = 1.845 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(4.2 + 1.845 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.31kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
14
Live Load
Live load on slab A-A1/ 3-3.1 (bedroom)
2
3
[1.5 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 1.75 kN/m
Live load on slab A-A1/ 3.1-4 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.025/ 2) = 0.77 kN/m
Total Live Load
(1.75 + 0.77) kN/m = 2.52kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 20.31 kN/m = 28.43 kN/m
Ultimate live load A1-B: 1.6 x 2.52 kN/m = 4.03 kN/m
Total ultimate load A1-B: (28.43 + 4.03) kN/m = 32.46 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RA1 = RB
32.46 kN/m x 3.5m = 113.61 kN
113.61 kN/ 2 = 56.81 kN
RA1 = RB = 56.81 kN
___________________________________________________________________________
Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1
*PL of 22.88 kN/m obtained from pg.;
PL of 21.78 kN/m obtained from pg.;
PL of 56.81 kN/m obtained from pg..
∑M3 = 0
= -R4.1 (4.95) + 38.58 (1.7)(0.85)
+ 22.88 (1.7) + 38.58 (2.225)(2.8)
+ 56.81 (3.9) + 21.78 (3.9)
+ 22.93 (1.025)(4.44)
Wong Kai Chiang 0323341
15
= -4.95 R4.1 + 745.85
R4.1 = 745.85/ 4.95
= 150.68kN
∑Fy = 0
= R3 + R4.1 – 65.59 – 22.88 – 85.84
- 56.81 – 21.78 – 23.5
= R3 + 150.68 – 276.4 = 0
R3 – 125.72 = 0
R3 = 125.72 kN
Shear Force Diagram
To find the triangle area,
x
y
=
37.25
48.59
~1 x + y = 2.225 ~2
x = 2.225 – y ~3
sub 3 into 1,
108.11 – 48.59y = 37.25y
108.11 = 85.84y
y = 1.26m ~4
then, sub 4 into 3,
x = 2.225 – 1.26
= 0.965m
Positive area
[(125.72 + 60.13)/ 2] x 1.7
= 157.97 kNm
(37.25 x 0.965)/ 2 = 17.97 kNm
157.97 + 17.97 = 175.94 kNm
≈ 174.5 kNm
Negative area
[(127.18 + 150.68)/ 2] x 1.025
= 142.4 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
16
(48.59 x 1.26)/ 2 = 30.61 kNm
142.4 + 30.61 = 173.01 kNm
≈ 174.5 kNm
Bending Moment Diagram
Wong Kai Chiang 0323341
17
4. Beam A1/ 2-3
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Brick wall density : 19 kN/m3
RC density : 24 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
: Bedroom : 1.5 kN/m2
: Toilet : 2.0 kN/m2
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 2.28 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
18
c. Dead load on slab A1-B/ 2-3
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2) = 2.7 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
For 2.1-2.2
(2.28 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.245
kN/m
For 2-2.1, 2.2-3
(2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 16.97 kN/m
Live Load
Live load on slab A-A1/ 2.1-2.2 (toilet)
2
3
[2 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 1.27kN/m
Live load on slab A1-B/ 2-2.1 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2) = 1.13 kN/m
Total Live Load
For 2.1-2.2
(1.27 + 1.13) kN/m = 2.4kN/m
For 2-2.1, 2.2-3
1.13 kN/m
Ultimate Load
Ultimate load on 2-2.1
Ultimate dead load: 1.4 x 16.97 kN/m = 23.76 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 1.13 kN/m = 1.81 kN/m
Total ultimate load: (23.76 + 1.81) kN/m = 25.57 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
19
Ultimate load on 2.1-2.2
Ultimate dead load: 1.4 x 19.245 kN/m = 26.94 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 2.4 kN/m = 3.84 kN/m
Total ultimate load: (26.94 + 3.84) kN/m = 30.78 kN/m
Ultimate load on 2.2-3
Ultimate dead load: 1.4 x 16.97 kN/m = 23.76 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 1.13 kN/m = 1.81 kN/m
Total ultimate load: (23.76 + 1.81) kN/m = 25.57 kN/m
___________________________________________________________________________
Beam A1-B/ 3.1 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 2-2.1
3.6 kN/m2
x (1.1/ 2)] = 1.98 kN/m
c. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2
3.6 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 3.42 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(1.98 + 3.42 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.67 kN/m
Live Load
Live load on slab A-A1/ 2-2.1 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.1/ 2)] = 0.83 kN/m
Live load on slab A1-B/ 2.1-2.2 (living
area)
2 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 1.9 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
20
Total Live Load
(0.83 + 1.9) kN/m = 2.73kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A-A1: 1.4 x 19.67 kN/m = 27.54 kN/m
Ultimate live load A-A1: 1.6 x 2.73 kN/m = 4.37 kN/m
Total ultimate load A-A1: (27.54 + 4.37) kN/m = 31.91 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RA1 = RB
31.91 kN/m x 3.5m = 111.69 kN
111.69 kN/ 2 = 55.85 kN
RA1 = RB = 55.85 kN
___________________________________________________________________________
Beam A-A1/ 2.2 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2
3.6 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 3.42 kN/m
c. Dead load on slab A-A1/ 2.2-3
3.6 kN/m2
x (1.075/ 2)] = 1.94 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
(3.42 + 1.94 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.63 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
21
Live Load
Live load on slab A-A1/ 2.1-2.2 (toilet)
2.0 kN/m2
x (1.9/ 2)] = 1.9 kN/m
Live load on slab A1-B/ 2.2-3 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.075/ 2)] = 0.81 kN/m
Total Live Load
(1.9 + 0.81) kN/m = 2.71kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A-A1: 1.4 x 19.63 kN/m = 27.48 kN/m
Ultimate live load A-A1: 1.6 x 2.71 kN/m = 4.34 kN/m
Total ultimate load A-A1: (27.48 + 4.34) kN/m =31.82 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RA1 = RB
31.82 kN/m x 3.5m = 111.37 kN
111.37 kN/ 2 = 55.69 kN
RA1 = RB = 55.69 kN
___________________________________________________________________________
Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1
∑M2 = 0
= -R3 (4.075) + 25.57 (1.1)(0.55)
+ 55.84 (1.1) + 30.78 (1.9)(2.05)
+ 55.69 (3) + 25.57 (1.075)(3.54)
= -4.075 R3 + 461.16
R3 = 461.16/ 4.075
= 113.17kN
∑Fy = 0
Wong Kai Chiang 0323341
22
= R2 + R3 – 28.13 – 55.84 – 58.48
- 55.69 – 27.49
= R2 + 113.17 – 225.63 = 0
R2 – 112.46 = 0
R2 = 112.46 kN
Shear Force Diagram
To find the triangle area,
x
y
=
28.49
29.99
~1 x + y = 1.9 ~2
x = 1.9 – y ~3
sub 3 into 1,
56.98 – 29.99y = 28.49y
56.98 = 58.48y
y = 0.97m ~4
then, sub 4 into 3,
x = 1.9 – 0.97
= 0.93m
Positive area
[(112.46 + 84.33)/ 2] x 1.1
= 108.23 kNm
(28.49 x 0.93)/ 2 = 13.25 kNm
108.23 + 13.25 = 121.48 kNm
≈ 121 kNm
Negative area
[(113.17 + 85.68)/ 2] x 1.075
= 106.88 kN/m
(29.99 x 0.97)/ 2 = 14.55 kNm
106.88 + 14.55 = 121.43 kNm
≈ 121 kNm
Wong Kai Chiang 0323341
23
Bending Moment Diagram
Wong Kai Chiang 0323341
24
5. Beam A-B/ 3
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Brick wall density : 19 kN/m3
RC density : 24 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
: Bedroom : 1.5 kN/m2
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A-A1/ 2.2-3
3.6 kN/m2
x (1.075/ 2)] = 1.935 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
25
c. Dead load on slab A1-B/ 3-4
2
3
[3.6 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 4.2 kN/m
d. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1
2
3
[3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 1.8 kN/m
2. Brick wall self-weight
3m x 0.225m x 19 kN/m3
= 12.825 kN/m
3. Beam self-weight
0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.44 kN/m
Total Dead Load
For A-A1
(1.935 + 4.2 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.4 kN/m
For A1-B
(1.8 + 12.825 + 1.44) kN/m = 16.07 kN/m
Live Load
Live load on slab A-A1/ 2.2-3 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.075/ 2) = 0.81 kN/m
Live load on slab A1-B/ 2-2.1 (bedroom)
2
3
[1.5 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 1.75kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (3.5/ 2)] = 0.75kN/m
Total Live Load
For A-A1
(0.81 + 1.75) kN/m = 2.56kN/m
For A1-B
0.75 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
26
Ultimate Load
Ultimate load on A-A1
Ultimate dead load: 1.4 x 20.4 kN/m = 28.56 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 2.56 kN/m = 4.1 kN/m
Total ultimate load: (28.56 + 4.1) kN/m = 32.66 kN/m
Ultimate load on A1-B
Ultimate dead load: 1.4 x 16.07 kN/m = 22.5 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 0.75 kN/m = 1.2 kN/m
Total ultimate load: (22.5 + 1.2) kN/m = 23.7 kN/m
Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1
*PL of 113.17 kN/m obtained from pg.21;
PL of 125.72 kN/m obtained from pg.15;
∑MA = 0
= -RB (5) + 32.66 (3.5)(1.75)
+ 113.17 (3.5) + 125.72 (3.5)
+ 23.7 (1.5)(4.25)
= -5 RB + 1187.25
RB = 1187.25/ 5
= 237.45kN
∑Fy = 0
= RA + RB – 114.31 – 113.17 – 125.72
- 35.55
= RA + 237.45 – 388.75
RA – 151.3 = 0
RA = 151.3 kN
Shear Force Diagram
Positive area
[(151.3 + 36.99)/ 2] x 3.5
= 329.5 kNm
Wong Kai Chiang 0323341
27
Negative area
[(201.9 + 237.45)/ 2] x 1.5
= 329.5 kN/m
Bending Moment Diagram
Wong Kai Chiang 0323341
28
6. Beam B/ 2-4
Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Brick wall thickness : 0.225m
Wall height : 3m
Beam size : Largest beam : 0.2m x 0.5m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
RC density : 24 kN/m3
Brick wall density : 19 kN/m3
Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2
Dead Load
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab A1-B/ 2-3
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
c. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
d. Dead load on slab B-C/ 3-3.1
Wong Kai Chiang 0323341
29
2
3
[3.6 kN/m2
x (4.075/ 2)] = 4.89 kN/m
e. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
f. Dead load on slab B-C/ 3.1-4
2
3
[3.6 kN/m2
x (2.225/ 2)] = 2.67 kN/m
2. Beam self-weight
0.2m x 0.5m x 24 kN/m3
= 2.4 kN/m
Total Dead Load
For 2-3
(2.7 + 4.89 + 2.4) kN/m = 9.99 kN/m
For 3-3.1
(2.7+ 2.4) kN/m = 5.1 kN/m
For 3.1-4
(2.7 + 2.67 + 2.4) kN/m = 7.77kN/m
Live Load
Live load on slab A1-B/ 2-3 (living area)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2) = 1.125 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area)
2
3
[1.5 kN/m2
x (4.075/ 2)] = 2.04 kN/m
Live load on slab A1-B/ 3.1-4
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m
Live load on slab B-C/ 3.1-4
2
3
[1.5 kN/m2
x (2.225/ 2)] = 1.1125 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
30
Total Live Load
For 2-3
(1.125 + 2.04) kN/m = 3.165kN/m
For 3-3.1
1.125 kN/m
For 3.1-4
(1.125 + 2.04) kN/m = 2.24 kN/m
Ultimate Load
Ultimate load on 2-3
Ultimate dead load: 1.4 x 9.99 kN/m = 14 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 3.165 kN/m = 5.064 kN/m
Total ultimate load: (14 + 5.064) kN/m = 19.06 kN/m
Ultimate load on 3-3.1
Ultimate dead load: 1.4 x 5.1 kN/m = 7.14 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 1.125 kN/m = 1.8 kN/m
Total ultimate load: (7.14 + 1.8) kN/m = 8.94 kN/m
Ultimate load on 3.1-4
Ultimate dead load: 1.4 x 7.77 kN/m = 10.88 kN/m
Ultimate live load : 1.6 x 2.24 kN/m = 3.58 kN/m
Total ultimate load: (10.88 + 3.58) kN/m = 14.46 kN/m
___________________________________________________________________________
Beam B-C/ 3 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab B-C/ 2-3
2
3
[3.6 kN/m2
x (4.075/ 2)] = 4.89 kN/m
c. Dead load on slab B-C/ 3-3.1
3.6 kN/m2
x (1.7/ 2)] = 3.06 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
31
2. Beam self-weight
0.2m x 0.4m x 24 kN/m3
= 1.92 kN/m
Total Dead Load
(4.89 + 3.06 + 1.92) kN/m = 9.87 kN/m
Live Load
Live load on slab B-C/ 2-3 (living area)
1.5 kN/m2
x (4.075/ 2)] = 3.06 kN/m
Live load on slab B-C/ 3-3.1 (living area)
1.5 kN/m2
x (1.7/ 2)] = 1.28 kN/m
Total Live Load
(3.06 + 1.28) kN/m = 4.34 kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load B-C: 1.4 x 9.87 kN/m = 13.82 kN/m
Ultimate live load B-C: 1.6 x 4.34 kN/m = 6.94 kN/m
Total ultimate load B-C: (13.82 + 6.94) kN/m = 20.76 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RB = RC
20.76 kN/m x 4.35m = 90.31 kN
90.31 kN/ 2 = 45.16 kN
RB = RC = 45.16 kN
___________________________________________________________________________
Beam B-C/ 3.1 (Point Load)
1.a. Slab self-weight
0.15m x 24 kN/m3
= 3.6 kN/m2
b. Dead load on slab B-C/ 3.1-4
3.6 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
Wong Kai Chiang 0323341
32
c. Dead load on slab B-C/ 3-3.1
2
3
[3.6 kN/m2
x (2.225/ 2)] = 2.67 kN/m
2. Beam self-weight
0.2m x 0.4m x 24 kN/m3
= 1.92 kN/m
Total Dead Load
(2.7 + 2.67 + 1.92) kN/m = 7.29 kN/m
Live Load
Live load on slab B-C/ 2-3 (bedroom)
1.5 kN/m2
x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m
Live load on slab B-C/ 3-3.1 (bedroom)
2
3
[1.5 kN/m2
x (2.225/ 2)] = 1.113 kN/m
Total Live Load
(1.125 + 1.113) kN/m = 4.34 kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load B-C: 1.4 x 7.29 kN/m = 10.21 kN/m
Ultimate live load B-C: 1.6 x 4.34 kN/m = 6.94 kN/m
Total ultimate load B-C: (10.21 + 6.94) kN/m = 17.15 kN/m
Ultimate Load Diagram
∑Fy = 0
Therefore, RB = RC
17.15 kN/m x 4.35m = 74.6 kN
74.6 kN/ 2 = 37.3 kN
RB = RC = 37.3 kN
Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1
∑M2 = 0
Wong Kai Chiang 0323341
33
= -R4 (8) + 19.06 (4.075)(2.038)
+ 237.45 (4.075) + 45.16 (4.075)
+ 8.94 (1.7)(4.93) + 22.88 (5.78) + 37.3 (5.78)
+ 14.46 (2.225)(6.89)
= -8 R4 + 1954.37
R4 = 1954.37/ 8
= 244.3kN
∑Fy = 0
= R2 + R4 – 77.67 – 237.45 – 45.16
- 15.2 – 22.88 – 37.3 – 32.17
= R2 + 244.3 – 467.83 = 0
R2 – 223.53 = 0
R2 = 223.53 kN
Shear Force Diagram
Positive area
[(230.66 + 146.19)/ 2] x 4.075
= 767.83 kNm
≈ 767 kNm
Negative area
[(136.42 + 154.92)/ 2] x 1.7
= 247.64 kN/m
[(215.1 + 251.01)/ 2] x 2.225
= 518.55 kN/m
247.64 + 518.55 = 766.19 kNm
≈ 767 kNm
Bending Moment Diagram

More Related Content

PDF
Building structures final
PDF
Final structure report
PPTX
Building Structures Report
PDF
B structure
PDF
Building Structure Project 2
PDF
Building Structures Final Compilation
PDF
Structures (Group Assignment) - Structural Design and Analysis of a RC Bungalow
PPTX
Oscar individual b structure report
Building structures final
Final structure report
Building Structures Report
B structure
Building Structure Project 2
Building Structures Final Compilation
Structures (Group Assignment) - Structural Design and Analysis of a RC Bungalow
Oscar individual b structure report

What's hot (19)

PDF
Gb22, 23, 24, 20 shensin
PDF
Structural Analysis of a Bungalow Report
PDF
Structural Analysis of a Bungalow
DOCX
Chong yu xuan bstruc indi
PDF
Building Structures Report (Group and Individual)
DOCX
Building Structure Project 2
PDF
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
PPTX
Rcc box culvert
PPTX
Structures
DOCX
Laporan prancangan struktur
PDF
Beam Analysis
PDF
Hb structure
PDF
Column
PDF
Building Structure Project 2 report
PDF
Individual Caluculation
PDF
Structure extension jun
PDF
BStructure calculation
DOCX
Yung Part, structure
PDF
Baja kuda kuda
Gb22, 23, 24, 20 shensin
Structural Analysis of a Bungalow Report
Structural Analysis of a Bungalow
Chong yu xuan bstruc indi
Building Structures Report (Group and Individual)
Building Structure Project 2
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
Rcc box culvert
Structures
Laporan prancangan struktur
Beam Analysis
Hb structure
Column
Building Structure Project 2 report
Individual Caluculation
Structure extension jun
BStructure calculation
Yung Part, structure
Baja kuda kuda
Ad

Viewers also liked (12)

PDF
Case 4 indi
DOCX
Bstruc final group component
PDF
Aa case-study-final-paper
PDF
Topic issue-proposal-2016
PDF
Aa case-study paper presentation-ppt
PPTX
Introduction and how it became conservation site
PPTX
MALAYSIAN LEGAL SYSTEM Sources of law LEGISLATION Part 2
PDF
Beam and slab design
PDF
Engineering formula sheet
PPT
Structures load calculations shelters
PPTX
Civil Engineering (Beams,Columns)
PPTX
Calculation of dead load
Case 4 indi
Bstruc final group component
Aa case-study-final-paper
Topic issue-proposal-2016
Aa case-study paper presentation-ppt
Introduction and how it became conservation site
MALAYSIAN LEGAL SYSTEM Sources of law LEGISLATION Part 2
Beam and slab design
Engineering formula sheet
Structures load calculations shelters
Civil Engineering (Beams,Columns)
Calculation of dead load
Ad

Similar to individual part (16)

PDF
Building Structure Project 2
PDF
Building Structure
PDF
B.structure report
PDF
Building Structure calculation
PDF
Building structure
PDF
Structural analysis of a bungalow report
PDF
Individual calculation
DOCX
Beam and Column Analysis | Individual Component
PDF
Building Structures_Project_02
PDF
Assignement 2: Structural Analysis
PPTX
B structure power point
PDF
Building structure real
PDF
Building Structure Final report
PDF
Building Structure
PDF
1622828460.pdf
PDF
Building Structure : Structural analysis of a bungalow
Building Structure Project 2
Building Structure
B.structure report
Building Structure calculation
Building structure
Structural analysis of a bungalow report
Individual calculation
Beam and Column Analysis | Individual Component
Building Structures_Project_02
Assignement 2: Structural Analysis
B structure power point
Building structure real
Building Structure Final report
Building Structure
1622828460.pdf
Building Structure : Structural analysis of a bungalow

More from KC Wong (12)

PDF
Process work journal
PDF
Healing the Gap
PDF
Final adp report
PDF
project 1a final presentation slides
PDF
PM PROJECT 2 REPORT
PDF
PM project 1 final report
PDF
Urban final report
PDF
Bsc 2 project 2 report
PDF
Bsc final report
PDF
Bservice final report
PDF
Conservation report
PPTX
project 3 presentation slide
Process work journal
Healing the Gap
Final adp report
project 1a final presentation slides
PM PROJECT 2 REPORT
PM project 1 final report
Urban final report
Bsc 2 project 2 report
Bsc final report
Bservice final report
Conservation report
project 3 presentation slide

Recently uploaded (20)

PPTX
Cell Structure & Organelles in detailed.
PDF
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
PDF
2.FourierTransform-ShortQuestionswithAnswers.pdf
PPTX
PPT- ENG7_QUARTER1_LESSON1_WEEK1. IMAGERY -DESCRIPTIONS pptx.pptx
PDF
Mark Klimek Lecture Notes_240423 revision books _173037.pdf
PPTX
BOWEL ELIMINATION FACTORS AFFECTING AND TYPES
PDF
The Lost Whites of Pakistan by Jahanzaib Mughal.pdf
PPTX
Cell Types and Its function , kingdom of life
PDF
102 student loan defaulters named and shamed – Is someone you know on the list?
PPTX
PPH.pptx obstetrics and gynecology in nursing
PDF
Pre independence Education in Inndia.pdf
PDF
Module 4: Burden of Disease Tutorial Slides S2 2025
PPTX
Renaissance Architecture: A Journey from Faith to Humanism
PDF
BÀI TẬP BỔ TRỢ 4 KỸ NĂNG TIẾNG ANH 9 GLOBAL SUCCESS - CẢ NĂM - BÁM SÁT FORM Đ...
PDF
Basic Mud Logging Guide for educational purpose
PDF
Microbial disease of the cardiovascular and lymphatic systems
PDF
ANTIBIOTICS.pptx.pdf………………… xxxxxxxxxxxxx
PDF
RMMM.pdf make it easy to upload and study
PPTX
Pharma ospi slides which help in ospi learning
PPTX
Pharmacology of Heart Failure /Pharmacotherapy of CHF
Cell Structure & Organelles in detailed.
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
2.FourierTransform-ShortQuestionswithAnswers.pdf
PPT- ENG7_QUARTER1_LESSON1_WEEK1. IMAGERY -DESCRIPTIONS pptx.pptx
Mark Klimek Lecture Notes_240423 revision books _173037.pdf
BOWEL ELIMINATION FACTORS AFFECTING AND TYPES
The Lost Whites of Pakistan by Jahanzaib Mughal.pdf
Cell Types and Its function , kingdom of life
102 student loan defaulters named and shamed – Is someone you know on the list?
PPH.pptx obstetrics and gynecology in nursing
Pre independence Education in Inndia.pdf
Module 4: Burden of Disease Tutorial Slides S2 2025
Renaissance Architecture: A Journey from Faith to Humanism
BÀI TẬP BỔ TRỢ 4 KỸ NĂNG TIẾNG ANH 9 GLOBAL SUCCESS - CẢ NĂM - BÁM SÁT FORM Đ...
Basic Mud Logging Guide for educational purpose
Microbial disease of the cardiovascular and lymphatic systems
ANTIBIOTICS.pptx.pdf………………… xxxxxxxxxxxxx
RMMM.pdf make it easy to upload and study
Pharma ospi slides which help in ospi learning
Pharmacology of Heart Failure /Pharmacotherapy of CHF

individual part

  • 1. Wong Kai Chiang 0323341 1 Beam Calculation 1. Beam C-D/ 2.2 Ground floor plan Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m : Secondary beam: 0.2m x 0.3m Brick wall density : 19 kN/m3 RC density : 24 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 : Bedroom : 1.5 kN/m2
  • 2. Wong Kai Chiang 0323341 2 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab C-D/ 2-2.1 3.6 kN/m2 x (2.075/ 2) = 3.735 kN/m c. Dead load on slab C-D/ 2.1- 3 3.6 kN/m2 x (2/ 2) = 3.6 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (3.735 + 3.6 + 2.825 + 1.44) kN/m = 21.6 kN/m Live Load Live load on slab C-D/ 2-2.2 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (2.075/ 2) = 1.56 kN/m Live load on slab C-D/ 2.2-3 (living area) 1.5 kN/m2 x (2/ 2) = 1.5 kN/m Total Live Load (1.56 + 1.5) kN/m = 3.06 kN/m Ultimate Load Ultimate dead load C-D: 1.4 x 21.6 kN/m = 30.24 kN/m Ultimate live load C-D: 1.6 x 3.06 kN/m = 4.9 kN/m Total ultimate load C-D: (30.24 + 4.9) kN/m = 35.14 kN/m
  • 3. Wong Kai Chiang 0323341 3 Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RC = RD 35.14 kN/m x 3.5m = 123 kN 123 kN/ 2 = 61.5 kN RC = RD = 61.5 kN Shear Force Diagram Positive area (61.5 x 1.75)/ 2 = 53.81 kN/m Negative area (61.5 x 1.75)/ 2 = 53.81 kN/m Bending Moment Diagram
  • 4. Wong Kai Chiang 0323341 4 2. Beam C/ 2-3 Ground floor plan Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m : Secondary beam: 0.2m x 0.3m Brick wall density : 19 kN/m3 RC density : 24 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 : Bedroom : 1.5 kN/m2
  • 5. Wong Kai Chiang 0323341 5 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab B1-C/ 2-3 3.6 kN/m2 x (3.15/ 2) = 5.67 kN/m c. Dead load on slab C-D/ 2-2.2 2 3 [3.6 kN/m2 x (2.075/ 2)] = 2.49 kN/m d. Dead load on slab C-D/ 2.2-3 2 3 [3.6 kN/m2 x (2/ 2)] = 2.4 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load For 2-2.1 (2.36 + 1.04) kN/m = 3.4 kN/m For 2.1-3 (2.36 + 1) kN/m = 3.36 kN/m Live Load Live load on slab C-D/ 2-2.2 (bedroom) 2 3 [1.5 kN/m2 x (2.075/ 2)] = 1.04 kN/m Live load on slab C-D/ 2.2-3 (living area) 1.5 kN/m2 x (3.15/ 2) = 2.36 kN/m Live load on slab C-D/ 2-2.2 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (2/ 2)] = 1 kN/m
  • 6. Wong Kai Chiang 0323341 6 Total Live Load For 2-2.2 (2.36 + 1.04) kN/m = 3.4 kN/m For 2.2-3 (2.36 + 1) kN/m = 3.36 kN/m Ultimate Load Ultimate load on 2-2.2 Ultimate dead load: 1.4 x 22.91 kN/m = 32.074 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 3.4 kN/m = 5.44 kN/m Total ultimate load: (32.074 + 5.44) kN/m = 37.514 kN/m Ultimate load on 2.2-3 Ultimate dead load: 1.4 x 11.66 kN/m = 16.32 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 3.36 kN/m = 5.38 kN/m Total ultimate load: (16.32 + 5.38) kN/m = 21.7 kN/m
  • 7. Wong Kai Chiang 0323341 7 Ultimate Load Diagram *PL of 61.5 kN/m is obtained from pg.7, which is the value of RC ∑M2 = 0 = -R3 (4.075) + 37.514 (2.075)(1.038) + 61.5 (2.075) + 21.7 (2)(3.075) = -4.075 R3 + 341.87 R3 = 341.87/ 4.075 = 83.89 kN ∑Fy = 0 R2 + R3 – 61.5 – 77.84 – 43.4 = 0 R2 + 83.89 – 182.74 = 0 R2 – 98.85 = 0 R2 = 98.85 kN Shear Force Diagram Positive area [(98.85 + 21.01)/ 2] x 2.075 = 124.35 kN/m ≈ 124 kN/m Negative area [(40.49 + 83.89)/ 2] x 2 = 124.38 kN/m ≈ 124 kN/m Bending Moment Diagram
  • 8. Wong Kai Chiang 0323341 8 3. Beam A1/ 3-4.1 Ground floor plan Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Secondary beam: 0.2m x 0.3m Brick wall density : 19 kN/m3 RC density : 24 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 : Bedroom : 1.5 kN/m2
  • 9. Wong Kai Chiang 0323341 9 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 3-4 3.6 kN/m2 x (3.5/ 2) = 6.3 kN/m c. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2) = 2.7 kN/m d. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m e. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.03/ 2)] = 1.236 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load For 3-3.1 (6.3 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 23.27 kN/m For 3.1-4 (6.3 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 23.27 kN/m For 4-4.1 (1.236 + 12.825 + 1.44) kN/m = 15.5 kN/m Live Load Live load on slab A-A1/ 3-4 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 2.625 kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2) = 1.125 kN/m
  • 10. Wong Kai Chiang 0323341 10 Live load on slab A1-B/ 3.1-4 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m Live load on slab A1-B/ 4-4.1 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.025/ 2)] = 0.77 kN/m Total Live Load For 3-3.1 (2.625 + 1.125) kN/m = 3.75kN/m For 3.1-4 (2.625 + 1.125) kN/m = 3.75 kN/m For 4-4.1 0.77 kN/m Ultimate Load Ultimate load on 3-3.1 Ultimate dead load: 1.4 x 23.27 kN/m = 32.58 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 3.75 kN/m = 6 kN/m Total ultimate load: (32.58 + 6) kN/m = 38.58 kN/m Ultimate load on 3.1-4 Ultimate dead load: 1.4 x 23.27 kN/m = 32.58 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 3.75 kN/m = 6 kN/m Total ultimate load: (32.58 + 6) kN/m = 38.58 kN/m Ultimate load on 4-4.1 Ultimate dead load: 1.4 x 15.5 kN/m = 21.7 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 0.77 kN/m = 1.23 kN/m Total ultimate load: (21.7 + 1.23) kN/m = 22.93 kN/m ___________________________________________________________________________
  • 11. Wong Kai Chiang 0323341 11 Beam A1-B/ 3.1 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m c. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (2.9 + 2.9 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.07 kN/m Live Load Live load on slab A-A1/ 3-4 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m Total Live Load (0.75 + 0.75) kN/m = 1.5kN/m Ultimate Load Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 20.07 kN/m = 28.1 kN/m Ultimate live load A1-B: 1.6 x 1.5 kN/m = 2.4 kN/m Total ultimate load A1-B: (28.1 + 2.4) kN/m = 30.5 kN/m
  • 12. Wong Kai Chiang 0323341 12 Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RA1 = RB 30.5 kN/m x 1.5m = 45.75 kN 45.75 kN/ 2 = 22.88 kN RA1 = RB = 22.88 kN ___________________________________________________________________________ Beam A1-B/ 4 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.9 kN/m c. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4 3.6 kN/m2 x (1.025/ 2)] = 1.845 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (2.9 + 1.845 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.01kN/m Live Load Live load on slab A1-B/ 3.1-4 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 0.75 kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.025/ 2) = 0.77 kN/m
  • 13. Wong Kai Chiang 0323341 13 Total Live Load (0.75 + 0.77) kN/m = 1.52kN/m Ultimate Load Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 19.01 kN/m = 26.61 kN/m Ultimate live load A1-B: 1.6 x 1.52 kN/m = 2.43 kN/m Total ultimate load A1-B: (26.61 + 2.43) kN/m = 29.04 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RA1 = RB 29.04 kN/m x 1.5m = 43.56 kN 43.56 kN/ 2 = 21.78 kN RA1 = RB = 21.78 kN ___________________________________________________________________________ Beam A-A1/ 4 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 3-3.1 2 3 [3.6 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 4.2 kN/m c. Dead load on slab A-A1/ 3.1-4 3.6 kN/m2 x (1.025/ 2)] = 1.845 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (4.2 + 1.845 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.31kN/m
  • 14. Wong Kai Chiang 0323341 14 Live Load Live load on slab A-A1/ 3-3.1 (bedroom) 2 3 [1.5 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 1.75 kN/m Live load on slab A-A1/ 3.1-4 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.025/ 2) = 0.77 kN/m Total Live Load (1.75 + 0.77) kN/m = 2.52kN/m Ultimate Load Ultimate dead load A1-B: 1.4 x 20.31 kN/m = 28.43 kN/m Ultimate live load A1-B: 1.6 x 2.52 kN/m = 4.03 kN/m Total ultimate load A1-B: (28.43 + 4.03) kN/m = 32.46 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RA1 = RB 32.46 kN/m x 3.5m = 113.61 kN 113.61 kN/ 2 = 56.81 kN RA1 = RB = 56.81 kN ___________________________________________________________________________ Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1 *PL of 22.88 kN/m obtained from pg.; PL of 21.78 kN/m obtained from pg.; PL of 56.81 kN/m obtained from pg.. ∑M3 = 0 = -R4.1 (4.95) + 38.58 (1.7)(0.85) + 22.88 (1.7) + 38.58 (2.225)(2.8) + 56.81 (3.9) + 21.78 (3.9) + 22.93 (1.025)(4.44)
  • 15. Wong Kai Chiang 0323341 15 = -4.95 R4.1 + 745.85 R4.1 = 745.85/ 4.95 = 150.68kN ∑Fy = 0 = R3 + R4.1 – 65.59 – 22.88 – 85.84 - 56.81 – 21.78 – 23.5 = R3 + 150.68 – 276.4 = 0 R3 – 125.72 = 0 R3 = 125.72 kN Shear Force Diagram To find the triangle area, x y = 37.25 48.59 ~1 x + y = 2.225 ~2 x = 2.225 – y ~3 sub 3 into 1, 108.11 – 48.59y = 37.25y 108.11 = 85.84y y = 1.26m ~4 then, sub 4 into 3, x = 2.225 – 1.26 = 0.965m Positive area [(125.72 + 60.13)/ 2] x 1.7 = 157.97 kNm (37.25 x 0.965)/ 2 = 17.97 kNm 157.97 + 17.97 = 175.94 kNm ≈ 174.5 kNm Negative area [(127.18 + 150.68)/ 2] x 1.025 = 142.4 kN/m
  • 16. Wong Kai Chiang 0323341 16 (48.59 x 1.26)/ 2 = 30.61 kNm 142.4 + 30.61 = 173.01 kNm ≈ 174.5 kNm Bending Moment Diagram
  • 17. Wong Kai Chiang 0323341 17 4. Beam A1/ 2-3 Ground floor plan Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Secondary beam: 0.2m x 0.3m Brick wall density : 19 kN/m3 RC density : 24 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 : Bedroom : 1.5 kN/m2 : Toilet : 2.0 kN/m2 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 2.28 kN/m
  • 18. Wong Kai Chiang 0323341 18 c. Dead load on slab A1-B/ 2-3 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2) = 2.7 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load For 2.1-2.2 (2.28 + 2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.245 kN/m For 2-2.1, 2.2-3 (2.7 + 12.825 + 1.44) kN/m = 16.97 kN/m Live Load Live load on slab A-A1/ 2.1-2.2 (toilet) 2 3 [2 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 1.27kN/m Live load on slab A1-B/ 2-2.1 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2) = 1.13 kN/m Total Live Load For 2.1-2.2 (1.27 + 1.13) kN/m = 2.4kN/m For 2-2.1, 2.2-3 1.13 kN/m Ultimate Load Ultimate load on 2-2.1 Ultimate dead load: 1.4 x 16.97 kN/m = 23.76 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 1.13 kN/m = 1.81 kN/m Total ultimate load: (23.76 + 1.81) kN/m = 25.57 kN/m
  • 19. Wong Kai Chiang 0323341 19 Ultimate load on 2.1-2.2 Ultimate dead load: 1.4 x 19.245 kN/m = 26.94 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 2.4 kN/m = 3.84 kN/m Total ultimate load: (26.94 + 3.84) kN/m = 30.78 kN/m Ultimate load on 2.2-3 Ultimate dead load: 1.4 x 16.97 kN/m = 23.76 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 1.13 kN/m = 1.81 kN/m Total ultimate load: (23.76 + 1.81) kN/m = 25.57 kN/m ___________________________________________________________________________ Beam A1-B/ 3.1 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 2-2.1 3.6 kN/m2 x (1.1/ 2)] = 1.98 kN/m c. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2 3.6 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 3.42 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (1.98 + 3.42 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.67 kN/m Live Load Live load on slab A-A1/ 2-2.1 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.1/ 2)] = 0.83 kN/m Live load on slab A1-B/ 2.1-2.2 (living area) 2 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 1.9 kN/m
  • 20. Wong Kai Chiang 0323341 20 Total Live Load (0.83 + 1.9) kN/m = 2.73kN/m Ultimate Load Ultimate dead load A-A1: 1.4 x 19.67 kN/m = 27.54 kN/m Ultimate live load A-A1: 1.6 x 2.73 kN/m = 4.37 kN/m Total ultimate load A-A1: (27.54 + 4.37) kN/m = 31.91 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RA1 = RB 31.91 kN/m x 3.5m = 111.69 kN 111.69 kN/ 2 = 55.85 kN RA1 = RB = 55.85 kN ___________________________________________________________________________ Beam A-A1/ 2.2 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 2.1-2.2 3.6 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 3.42 kN/m c. Dead load on slab A-A1/ 2.2-3 3.6 kN/m2 x (1.075/ 2)] = 1.94 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load (3.42 + 1.94 + 12.825 + 1.44) kN/m = 19.63 kN/m
  • 21. Wong Kai Chiang 0323341 21 Live Load Live load on slab A-A1/ 2.1-2.2 (toilet) 2.0 kN/m2 x (1.9/ 2)] = 1.9 kN/m Live load on slab A1-B/ 2.2-3 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.075/ 2)] = 0.81 kN/m Total Live Load (1.9 + 0.81) kN/m = 2.71kN/m Ultimate Load Ultimate dead load A-A1: 1.4 x 19.63 kN/m = 27.48 kN/m Ultimate live load A-A1: 1.6 x 2.71 kN/m = 4.34 kN/m Total ultimate load A-A1: (27.48 + 4.34) kN/m =31.82 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RA1 = RB 31.82 kN/m x 3.5m = 111.37 kN 111.37 kN/ 2 = 55.69 kN RA1 = RB = 55.69 kN ___________________________________________________________________________ Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1 ∑M2 = 0 = -R3 (4.075) + 25.57 (1.1)(0.55) + 55.84 (1.1) + 30.78 (1.9)(2.05) + 55.69 (3) + 25.57 (1.075)(3.54) = -4.075 R3 + 461.16 R3 = 461.16/ 4.075 = 113.17kN ∑Fy = 0
  • 22. Wong Kai Chiang 0323341 22 = R2 + R3 – 28.13 – 55.84 – 58.48 - 55.69 – 27.49 = R2 + 113.17 – 225.63 = 0 R2 – 112.46 = 0 R2 = 112.46 kN Shear Force Diagram To find the triangle area, x y = 28.49 29.99 ~1 x + y = 1.9 ~2 x = 1.9 – y ~3 sub 3 into 1, 56.98 – 29.99y = 28.49y 56.98 = 58.48y y = 0.97m ~4 then, sub 4 into 3, x = 1.9 – 0.97 = 0.93m Positive area [(112.46 + 84.33)/ 2] x 1.1 = 108.23 kNm (28.49 x 0.93)/ 2 = 13.25 kNm 108.23 + 13.25 = 121.48 kNm ≈ 121 kNm Negative area [(113.17 + 85.68)/ 2] x 1.075 = 106.88 kN/m (29.99 x 0.97)/ 2 = 14.55 kNm 106.88 + 14.55 = 121.43 kNm ≈ 121 kNm
  • 23. Wong Kai Chiang 0323341 23 Bending Moment Diagram
  • 24. Wong Kai Chiang 0323341 24 5. Beam A-B/ 3 Ground floor plan Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m : Secondary beam: 0.2m x 0.3m Brick wall density : 19 kN/m3 RC density : 24 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 : Bedroom : 1.5 kN/m2 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A-A1/ 2.2-3 3.6 kN/m2 x (1.075/ 2)] = 1.935 kN/m
  • 25. Wong Kai Chiang 0323341 25 c. Dead load on slab A1-B/ 3-4 2 3 [3.6 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 4.2 kN/m d. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1 2 3 [3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 1.8 kN/m 2. Brick wall self-weight 3m x 0.225m x 19 kN/m3 = 12.825 kN/m 3. Beam self-weight 0.2m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.44 kN/m Total Dead Load For A-A1 (1.935 + 4.2 + 12.825 + 1.44) kN/m = 20.4 kN/m For A1-B (1.8 + 12.825 + 1.44) kN/m = 16.07 kN/m Live Load Live load on slab A-A1/ 2.2-3 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.075/ 2) = 0.81 kN/m Live load on slab A1-B/ 2-2.1 (bedroom) 2 3 [1.5 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 1.75kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (3.5/ 2)] = 0.75kN/m Total Live Load For A-A1 (0.81 + 1.75) kN/m = 2.56kN/m For A1-B 0.75 kN/m
  • 26. Wong Kai Chiang 0323341 26 Ultimate Load Ultimate load on A-A1 Ultimate dead load: 1.4 x 20.4 kN/m = 28.56 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 2.56 kN/m = 4.1 kN/m Total ultimate load: (28.56 + 4.1) kN/m = 32.66 kN/m Ultimate load on A1-B Ultimate dead load: 1.4 x 16.07 kN/m = 22.5 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 0.75 kN/m = 1.2 kN/m Total ultimate load: (22.5 + 1.2) kN/m = 23.7 kN/m Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1 *PL of 113.17 kN/m obtained from pg.21; PL of 125.72 kN/m obtained from pg.15; ∑MA = 0 = -RB (5) + 32.66 (3.5)(1.75) + 113.17 (3.5) + 125.72 (3.5) + 23.7 (1.5)(4.25) = -5 RB + 1187.25 RB = 1187.25/ 5 = 237.45kN ∑Fy = 0 = RA + RB – 114.31 – 113.17 – 125.72 - 35.55 = RA + 237.45 – 388.75 RA – 151.3 = 0 RA = 151.3 kN Shear Force Diagram Positive area [(151.3 + 36.99)/ 2] x 3.5 = 329.5 kNm
  • 27. Wong Kai Chiang 0323341 27 Negative area [(201.9 + 237.45)/ 2] x 1.5 = 329.5 kN/m Bending Moment Diagram
  • 28. Wong Kai Chiang 0323341 28 6. Beam B/ 2-4 Structural plan Basic information Slab thickness : 0.15m Brick wall thickness : 0.225m Wall height : 3m Beam size : Largest beam : 0.2m x 0.5m : Secondary beam: 0.2m x 0.3m RC density : 24 kN/m3 Brick wall density : 19 kN/m3 Live Load UBBL : Living area: 1.5 kN/m2 Dead Load 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab A1-B/ 2-3 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m c. Dead load on slab A1-B/ 3-3.1 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m d. Dead load on slab B-C/ 3-3.1
  • 29. Wong Kai Chiang 0323341 29 2 3 [3.6 kN/m2 x (4.075/ 2)] = 4.89 kN/m e. Dead load on slab A1-B/ 3.1-4 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m f. Dead load on slab B-C/ 3.1-4 2 3 [3.6 kN/m2 x (2.225/ 2)] = 2.67 kN/m 2. Beam self-weight 0.2m x 0.5m x 24 kN/m3 = 2.4 kN/m Total Dead Load For 2-3 (2.7 + 4.89 + 2.4) kN/m = 9.99 kN/m For 3-3.1 (2.7+ 2.4) kN/m = 5.1 kN/m For 3.1-4 (2.7 + 2.67 + 2.4) kN/m = 7.77kN/m Live Load Live load on slab A1-B/ 2-3 (living area) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2) = 1.125 kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m Live load on slab A1-B/ 3-3.1 (living area) 2 3 [1.5 kN/m2 x (4.075/ 2)] = 2.04 kN/m Live load on slab A1-B/ 3.1-4 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m Live load on slab B-C/ 3.1-4 2 3 [1.5 kN/m2 x (2.225/ 2)] = 1.1125 kN/m
  • 30. Wong Kai Chiang 0323341 30 Total Live Load For 2-3 (1.125 + 2.04) kN/m = 3.165kN/m For 3-3.1 1.125 kN/m For 3.1-4 (1.125 + 2.04) kN/m = 2.24 kN/m Ultimate Load Ultimate load on 2-3 Ultimate dead load: 1.4 x 9.99 kN/m = 14 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 3.165 kN/m = 5.064 kN/m Total ultimate load: (14 + 5.064) kN/m = 19.06 kN/m Ultimate load on 3-3.1 Ultimate dead load: 1.4 x 5.1 kN/m = 7.14 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 1.125 kN/m = 1.8 kN/m Total ultimate load: (7.14 + 1.8) kN/m = 8.94 kN/m Ultimate load on 3.1-4 Ultimate dead load: 1.4 x 7.77 kN/m = 10.88 kN/m Ultimate live load : 1.6 x 2.24 kN/m = 3.58 kN/m Total ultimate load: (10.88 + 3.58) kN/m = 14.46 kN/m ___________________________________________________________________________ Beam B-C/ 3 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab B-C/ 2-3 2 3 [3.6 kN/m2 x (4.075/ 2)] = 4.89 kN/m c. Dead load on slab B-C/ 3-3.1 3.6 kN/m2 x (1.7/ 2)] = 3.06 kN/m
  • 31. Wong Kai Chiang 0323341 31 2. Beam self-weight 0.2m x 0.4m x 24 kN/m3 = 1.92 kN/m Total Dead Load (4.89 + 3.06 + 1.92) kN/m = 9.87 kN/m Live Load Live load on slab B-C/ 2-3 (living area) 1.5 kN/m2 x (4.075/ 2)] = 3.06 kN/m Live load on slab B-C/ 3-3.1 (living area) 1.5 kN/m2 x (1.7/ 2)] = 1.28 kN/m Total Live Load (3.06 + 1.28) kN/m = 4.34 kN/m Ultimate Load Ultimate dead load B-C: 1.4 x 9.87 kN/m = 13.82 kN/m Ultimate live load B-C: 1.6 x 4.34 kN/m = 6.94 kN/m Total ultimate load B-C: (13.82 + 6.94) kN/m = 20.76 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RB = RC 20.76 kN/m x 4.35m = 90.31 kN 90.31 kN/ 2 = 45.16 kN RB = RC = 45.16 kN ___________________________________________________________________________ Beam B-C/ 3.1 (Point Load) 1.a. Slab self-weight 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2 b. Dead load on slab B-C/ 3.1-4 3.6 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 2.7 kN/m
  • 32. Wong Kai Chiang 0323341 32 c. Dead load on slab B-C/ 3-3.1 2 3 [3.6 kN/m2 x (2.225/ 2)] = 2.67 kN/m 2. Beam self-weight 0.2m x 0.4m x 24 kN/m3 = 1.92 kN/m Total Dead Load (2.7 + 2.67 + 1.92) kN/m = 7.29 kN/m Live Load Live load on slab B-C/ 2-3 (bedroom) 1.5 kN/m2 x (1.5/ 2)] = 1.125 kN/m Live load on slab B-C/ 3-3.1 (bedroom) 2 3 [1.5 kN/m2 x (2.225/ 2)] = 1.113 kN/m Total Live Load (1.125 + 1.113) kN/m = 4.34 kN/m Ultimate Load Ultimate dead load B-C: 1.4 x 7.29 kN/m = 10.21 kN/m Ultimate live load B-C: 1.6 x 4.34 kN/m = 6.94 kN/m Total ultimate load B-C: (10.21 + 6.94) kN/m = 17.15 kN/m Ultimate Load Diagram ∑Fy = 0 Therefore, RB = RC 17.15 kN/m x 4.35m = 74.6 kN 74.6 kN/ 2 = 37.3 kN RB = RC = 37.3 kN Ultimate Load Diagram of Beam A1/ 3-4.1 ∑M2 = 0
  • 33. Wong Kai Chiang 0323341 33 = -R4 (8) + 19.06 (4.075)(2.038) + 237.45 (4.075) + 45.16 (4.075) + 8.94 (1.7)(4.93) + 22.88 (5.78) + 37.3 (5.78) + 14.46 (2.225)(6.89) = -8 R4 + 1954.37 R4 = 1954.37/ 8 = 244.3kN ∑Fy = 0 = R2 + R4 – 77.67 – 237.45 – 45.16 - 15.2 – 22.88 – 37.3 – 32.17 = R2 + 244.3 – 467.83 = 0 R2 – 223.53 = 0 R2 = 223.53 kN Shear Force Diagram Positive area [(230.66 + 146.19)/ 2] x 4.075 = 767.83 kNm ≈ 767 kNm Negative area [(136.42 + 154.92)/ 2] x 1.7 = 247.64 kN/m [(215.1 + 251.01)/ 2] x 2.225 = 518.55 kN/m 247.64 + 518.55 = 766.19 kNm ≈ 767 kNm Bending Moment Diagram