Analysis of Beams
Identify One Way or Two Way Slab
Ly = Longer side of slab
Lx - shorter side of slab
Slab A-B/2-6:
	 3.5 ÷ 3.6 = 0.97 ≤ 2, Two way slab
Slab A-B/6-8:
	 3.5 ÷ 2.7 = 1.3 ≤ 2, Two way slab
Slab B-H/2-6:
	 6.9 ÷ 3.6 = 1.92 ≤ 2, Two way slab
Slab B-h/6-8:
	 6.9 ÷ 2.7 = 2.56 ≥ 2, One way slab
SECOND FLOOR
B
F
1
2
5
7
10
CA E H
3
4
6
8
9
11
14
13
D
12
G
AV ROOM
MASTER
FAMILY / STUDY
MASTER SUITEBATH
ROOF TERRACE
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PENGE YEP SIANG 0315259
Beam A-B/6
Dead Load
Dead load from slab A-B/2-6
= 4.2 kN / m² × (3.5/2)
= 7.35 kN/m
Convert triangular load to UDL
7.35× ⅔ = 4.9 kN/m
Dead load from slab A-B/6-8
= 4.2 kN / m² × (2.7/2)
= 5.67kN/m
Total dead load A/2-8
= 8.84 + 1.44 + 4.9+5.67
= 20.85 kN/m
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
20.85kN/m
8.84kN/m
A6 B6
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab A-B/2-6
Slab A-B/6-8
Total Dead Load
1.44kN/m
4.9kN/m
5.67kN/m
Live Load
Live load from slab A-B/2-6
= 2.0 kN / m² × (3.5/2)
= 3.5 kN/m
Convert triangular load to UDL
3.5 × ⅔ = 2.33 kN/m
Live load from slab A-B/6-8
= 2.0 kN / m² × (2.7/2)
= 2.7 kN/m
Total live load A-B/6
= 2.33 + 2.7
= 5.03 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load A-B/6
= (20.85 × 1.4) + (5.03 × 1.6)
= 29.19 + 8.05
= 37.24 kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
37.24 ×3.5 = 130.34kN
Reaction force = ½ Total Load
130.34 ÷ 2 = 65.17kN
Bending Moment
At point A6, there is no area = 0kN
At point B6,
area of triangle (+ve) + area of
triangle (-ve)
= ½(65.17 × 3.5/2) + ½(-65.17 × 3.5/2)
= 57.03 - 57.03
= 0
5.03kN/m
A6
A6
A6
+
+
-
B6
B6
B6
Slab A-B/2-6
Ultimate Load
Slab A-B/6-8
Total Live Load
2.7kN/m
2.33kN/m
37.24kN/m
37.24kN/m
65.17kN
0kN
0kN
65.17kN
-65.17kN
57.03
0kN
0kN
65.17kN
3.5m
Beam A/2-8
Dead Load
Dead load from slab A-B/2-6
= 4.2 kN / m² × (3.5/2)
= 7.35kN/m
Dead load from slab A-B/6-8
= 4.2 kN / m² × (2.7/2)
= 5.67 kN/m
Convert triangular load to UDL
5.67 × ⅔ = 3.78 kN/m
Total dead load A/2-6
= 8.84 + 1.44 + 7.35
= 17.63 kN/m
Total deal load A/6-8
= 8.84 + 1.44 + 3.78
= 14.06 kN/m
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
14.06kN/m17.63kN/m
8.84kN/m
A2 A6 A8
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab A-B/2-6
Slab A-B/6-8
Total Dead Load
1.44kN/m
7.35kN/m
3.78kN/m
Live Load
Live load from slab A-B/2-6
= 2.0 kN / m² × (3.5/2)
= 3.5 kN/m
Live load from slab A-B/6-8
= 2.0 kN / m² × (2.7/2)
= 2.7 kN/m
Convert triangular load to UDL
2.7 × ⅔ = 1.8 kN/m
Total live load A/2-6
= 3.5 kN/m
Total live load A/6-8
= 1.8 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load A/2-6
= (17.63 × 1.4) + (3.5 × 1.6)
= 30.28 kN/m
Ultimate load A/6-8
= (14.06 × 1.4) + (1.8 × 1.6)
= 22.56 kN/m
1.8kN/m
22.56kN/m
3.5kN/m
30.28kN/m
A2
A2
A6
A6
A8
A8
Slab A-B/2-6
Slab A-B/6-8
Total Live Load
Total Live Load
3.5kN/m
1.8kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
30.28 × 3.6 = 109.0 kN
22.56 × 2.7 = 60.91 kN
∑M = 0
= RA2
(6.3) - 109(4.5) - 65.17(2.7) -
22.56(1.35)
= 6.3 RA2
- 490.5 - 175.96 - 30.46
= 6.3 RA2
- 696.92
RA2
= 696.92 ÷ 6.3
= 110.62 kN
∑Fy
= RA8
+ 110.62 - 109 - 65.17 - 60.91
= RA8
- 124.46
RA8
= 124.46 kN
22.56kN
65.17kN
3.6m 2.7m
30.28kN/m
110.62kN
110.62kN
124.46kN
-124.46kN
-63.55kN
202.03
1.62kN
A2
+
+
-
A6 A8
Bending Moment
At point A2, there is no area = 0kN
At point A6,
area of trapezium
= ½ × (110.62 + 1.62) × 3.6
= 202.03
At point A8
area of trapezium (+ve) + area of
trapezium (-ve)
= 202.03 + ½(-63.55-124.46)(2.7)
= 202.03 - 202.03
= 0
0kN
0kN
0kN
0kN
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
Beam B/2-6
Dead Load
Dead load from slab A-B/2-6
= 4.2 kN / m² × (3.5/2)
= 7.35 kN/m
Dead load from slab B-H/2-6
= 4.2 kN / m² × (3.6/2)
= 7.56kN/m
Convert triangular load to UDL
7.56× ⅔ = 5.04 kN/m
Total dead load B/2-6= 8.84 +
1.44 + 7.35 +5.04
= 22.67 kN/m
22.67kN/m
8.84kN/m
B2 B6
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab A-B/2-6
Slab B-H/2-6
Total Dead Load
1.44kN/m
7.35kN/m
5.04kN/m
Live Load
Live load from slab A-B/2-6
= 2.0 kN / m² × (3.5/2)
= 3.5 kN/m
Live load from slab B-H/2-6
= 1.5 kN / m² × (2.7/2)
= 2.03 kN/m
Convert triangular load to UDL
2.03 × ⅔ = 1.35 kN/m
Total live load B/2-6
= 3.5 + 1.35
= 4.85 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load B/2-6
= (22.67 × 1.4) + (4.85 × 1.6)
= 31.74 + 7.76
= 39.5 kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
39.5 ×3.6 = 142.2 kN
Reaction force = ½ Total Load
142.2 ÷ 2 = 71.1 kN
Bending Moment
At point B2, there is no area = 0kN
At point B6,
area of triangle (+ve) + area of
triangle (-ve)
= ½(71.1 × 3.6/2) + ½(-71.1 × 3.6/2)
= 63.99 - 63.99
= 0
4.85kN/m
B2
B2
B2
+
+
-
B6
B6
B6
Slab A-B/2-6
Ultimate Load
Slab B-H/2-6
Total Live Load
1.35kN/m
3.5kN/m
39.5kN/m
39.5kN/m
71.1kN
0kN
0kN
71.1kN
-71.1kN
63.99
0kN
0kN
71.1kN
3.6m
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
Beam B/6-8
Dead Load
Dead load from slab A-B/6-8
= 4.2 kN / m² × (2.7/2)
= 5.67 kN/m
Dead load from slab B-H/6-8
= 0kN/m
Total dead load B/2-6
= 8.84 + 1.44 + 5.67
= 15.95kN/m
15.95kN/m
8.84kN/m
B6 B8
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab A-B/6-8
Slab B-H/6-8
Total Dead Load
1.44kN/m
5.67kN/m
0kN/m
Live Load
Live load from slab A-B/6-8
= 2.0 kN / m² × (3.5/2)
= 3.5 kN/m
Live load from slab B-H/6-8
= 0 kN/m
Total live load B/6-8
= 3.5 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load B/6-8
= (15.95× 1.4) + (3.5 × 1.6)
= 22.33 + 5.6
= 27.93 kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
27.93 ×2.7 = 75.41 kN
Reaction force = ½ Total Load
75.41 ÷ 2 = 37.71 kN
Bending Moment
At point B6, there is no area = 0kN
At point B8,
area of triangle (+ve) + area of
triangle (-ve)
= ½(37.71 × 2.7/2) + ½(-37.71 × 2.7/2)
= 25.45 - 25.45
= 0
3.5kN/m
B6
B6
B6
+
+
-
B8
B8
B8
Slab A-B/6-8
Ultimate Load
Slab B-H/6-8
Total Live Load
0kN/m
3.5kN/m
27.93kN/m
27.93kN/m
37.71kN
0kN
0kN
37.71kN
-37.71kN
25.45
0kN
0kN
37.71kN
2.7m
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
Beam B-H/6
Dead Load
Dead load from slab B-H/2-6
= 4.2 kN/m² × (3.6/2)
= 7.56 kN/m
Dead load from slab B-H/6-8
= 4.2 kN/m2
× (2.7/2)
= 5.67kN/m
Total dead load B/2-6
= 8.84 + 1.44 + 7.56 = 5.67
= 23.51kN/m
23.51kN/m
8.84kN/m
B6 H6
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab B-H/2-6
Slab B-H/6-8
Total Dead Load
1.44kN/m
7.56kN/m
5.67kN/m
Live Load
Live load from slab B-H/2-6
= 1.5 kN / m² × (3.5/2)
= 2.63 kN/m
Live load from slab B-H/6-8
= 1.5 kN/m2
× (2.7/2)
= 2.03kN/m
Total live load B/6-8
= 2.63 + 2.03
= 4.66 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load B/6-8
= (23.51× 1.4) + (4.66 × 1.6)
= 32.91 + 7.46
= 40.37 kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
40.37 × 6.9 = 278.55 kN
Reaction force = ½ Total Load
278.55 ÷ 2 = 139.28 kN
Bending Moment
At point B6, there is no area = 0kN
At point H6,
area of triangle (+ve) + area of
triangle (-ve)
= ½(139.28 × 6.9/2) + ½(-139.28 × 6.9/2)
= 240.26 - 240.26
= 0
4.66kN/m
B6
B6
B6
+
+
-
H6
H6
H6
Slab B-H/2-6
Ultimate Load
Slab B-H/6-8
Total Live Load
2.03kN/m
2.63kN/m
40.37kN/m
40.37kN/m
139.28kN
0kN
0kN
139.28kN
-139.28kN
240.26
0kN
0kN
139.28kN
6.9m
SECOND FLOOR
1
2
5
7
10
3
4
6
8
9
11
14
13
12
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
A B H
6
8
Beam H/2-8
Dead Load
Dead load from slab B-H/2-6
= 4.2 kN / m² × (3.5/2)
= 7.35kN/m
Convert triangular load to UDL
7.35× ⅔ = 4.9 kN/m
Dead load from slab B-H/6-8
= 0 kN/m
Total dead load H/2-6
= 8.84 + 1.44 + 4.9
= 15.18kN/m
Total deal load A/6-8
= 8.84 + 1.44
= 10.28 kN/m
10.28kN/m15.18kN/m
8.84kN/m
H2 H6 H8
Brick Wall
Beam Self-weight
Slab B-H/2-6
Slab B-H/6-8
Total Dead Load
1.44kN/m
4.9kN/m
0kN/m
Live Load
Live load from slab B-H/2-6
= 1.5 kN / m² × (3.5/2)
= 2.63 kN/m
Convert triangular load to UDL
2.63 × ⅔ = 1.75 kN/m
Live load from slab B-H/6-8
= 0 kN/m
Total live load H/2-6
= 1.75 kN/m
Total live load H/6-8
= 0 kN/m
Ultimate Load
Dead load factor = 1.4
Live load factor = 1.6
Ultimate load A/2-6
= (15.18 × 1.4) + (1.75 × 1.6)
= 24.05 kN/m
Ultimate load A/6-8
= (10.28 × 1.4) + (0 × 1.6)
= 14.39 kN/m
0kN/m
14.39kN/m
1.75kN/m
24.05kN/m
H2
A2
H6
A6
H8
A8
Slab B-H/2-6
Slab B-H/6-8
Total Live Load
Total Live Load
1.75kN/m
0kN/m
Reaction
Convert UDL to Point load
24.05 × 3.6 = 86.58 kN
14.39 × 2.7 = 38.85 kN
∑M = 0
= RH2
(6.3) - 86.58(4.5) - 139.28(2.7) -
38.85(1.35)
= 6.3 RH2
- 389.61 - 376.06 - 52.45
= 6.3 RH2
- 818.12
RA2
= 818.12 ÷ 6.3
= 129.86 kN
∑Fy
= RH8
+ 129.86 - 86.58 - 139.28 -
38.85
= RH8
- 134.85
RH8
= 134.85 kN
14.39kN
139.28kN
3.6m 2.7m
24.05kN/m
129.86kN
129.86kN
134.85kN
-134.85kN
-96kN
311.65
43.28kN
H2
+
+
-
H6 H8
Bending Moment
At point H2, there is no area = 0kN
At point H6,
area of trapezium
= ½ × (129.86 + 43.28) × 3.6
= 311.65
At point A8
area of trapezium (+ve) + area of
trapezium (-ve)
= 311.65 + ½(-96 - 134.85 )(2.7)
= 311.65 - 311.65
= 0
0kN
0kN
0kN
0kN
Column A2
Area of load acting on column
= (6.3/2) × (3.5/2)
= 5.51m2
Dead load
Ground floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 7.06kN
Slab:	3.6kN/m2
× 5.51m2
			 = 19.84kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 43.31kN
First floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 7.06kN
Slab:	3.0kN/m2
× 5.51m2
			 = 16.53kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 43.31kN
Second floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 7.06kN
Slab:	4.2kN/m2
× 5.51m2
			 = 23.14kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) 		 = 43.31kN
Total dead load
3(7.06) + 19.84 + 16.53 + 23.14 + 3(43.31)	 = 210.62kN
Live load
Ground floor:
Bathroom	2.0kN/m2
× 5.51m2
	 = 11.02kN
First floor:
Bedroom	1.5kN/m2
× 5.51m2
	 = 8.27kN
Second floor:
Bathroom	2.0kN/m2
× 5.51m2
	 = 11.02kN
Total live load
11.02 + 8.27 + 11.02			 = 30.31kN
Total load
210.62 + 30.31				 = 240.93kN
Analysis of Column
SECOND FLOOR
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
AV ROOM
FAMILY / STUDY
MASTER SUITEBATH
ROOF TERRACE
MASTER
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
GROUND FLOOR
DRY KITCHEN
DINING
WET KITCHEN
MAID
TERRACE
BATH 6
GUEST
LIVING
FOYER
STORE
BATH 7
STAIRS
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
FIRST FLOOR
BEDROOM 4
RC FLAT ROOF
BATH 3
BATH 4
BEDROOM 3
BATH 2
DRESSING
BEDROOM 5 BEDROOM 2
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR
A A AB B BH H H
6
8
SECOND FLOOR
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
AV ROOM
FAMILY / STUDY
MASTER SUITEBATH
ROOF TERRACE
MASTER
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
FIRST FLOOR
BEDROOM 4
RC FLAT ROOF
BATH 3
BATH 4
BEDROOM 3
BATH 2
DRESSING
BEDROOM 5 BEDROOM 2
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
GROUND FLOOR
DRY KITCHEN
DINING
WET KITCHEN
MAID
TERRACE
BATH 6
GUEST
LIVING
FOYER
STORE
BATH 7
STAIRS
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
Column A8
Area of load acting on column
= (6.3/2) × (3.5/2)
= 5.51m2
Dead load
Ground floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 10.51kN
Slab:	3.6kN/m2
× 9.71m2
			= 34.96kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 64.53kN
First floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 10.51kN
Slab:	3.0kN/m2
× 5.51m2
			 = 16.53kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 64.53kN
Second floor:
Beam: 	1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 10.51kN
Slab:	4.2kN/m2
× 5.51m2
			 = 23.14kN
Wall:	 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) 	 = 64.53kN
Total dead load
3(10.51) + 34.96 + 16.53 + 23.14 + 3(64.53)	 = 299.75kN
Area of load acting on column (ground floor)
= (6.3/2 + 4.8/2) × (3.5/2)
= 9.71m2
Live load
Ground floor:
Guest		 1.5kN/m2
× 5.51m2
	 = 8.27kN
Stair		 2.0kN/m2
× 4.2m2
	 = 8.4kN
First floor:
Bedroom	1.5kN/m2
× 5.51m2
	 = 8.27kN
Second floor:
Dressing	2.0kN/m2
× 5.51m2
	 = 11.02kN
room
Total live load
8.27 + 8.4 + 8.27 + 11.02		 = 35.96kN
Total load
299.75 + 35.96				 = 335.71kN
2
GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR
A A AB B BH H H
6
8
SECOND FLOOR
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
AV ROOM
FAMILY / STUDY
MASTER SUITEBATH
ROOF TERRACE
MASTER
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
GROUND FLOOR
DRY KITCHEN
DINING
WET KITCHEN
MAID
TERRACE
BATH 6
GUEST
LIVING
FOYER
STORE
BATH 7
STAIRS
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
FIRST FLOOR
BEDROOM 4
RC FLAT ROOF
BATH 3
BATH 4
BEDROOM 3
BATH 2
DRESSING
BEDROOM 5 BEDROOM 2
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
2
GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR
A A AB B BH H H
6
8
Column B2
Area of load acting on column
= [(3.6/2) × (3.5/2 + 2)] + [(3/2) × 2]
= 9.75m2
Dead load
Ground floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) 	 = 7.27kN
Slab:	3.6kN/m2
× 9.75m2
			 = 35.1kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) 	 = 44.64kN
First floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) 	 = 7.27kN
Slab:	3.0kN/m2
× 9.75m2
			 = 29.25kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 2.0)		 = 49.06kN
Second floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 3.45)	 = 10.08kN
Slab:	4.2kN/m2
× 9.36m2
			 = 39.31kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 3.45) 	 = 61.88kN
Total dead load
2(7.27) + 35.1 + 44.64 + 29.25 + 49.06 +
10.08 + 39.31 + 61.88				 = 283.86kN
Live load
Ground floor:
Bathroom	2.0kN/m2
× 3.15m2
	 = 6.3kN
Dining		 2.0kN/m2
× 6.6m2
	 = 13.2kN
First floor:
Bedroom	1.5kN/m2
× 3.15m2
	 = 4.73kN
Bathroom	2.0kN/m2
× 3.6m2
	 = 7.2kN
Second floor:
Bathroom	2.0kN/m2
× 3.15m2
	 = 6.3kN
Bedroom	1.5kN/m2
× 6.21m2
	 = 9.32kN
Total live load
6.3 + 13.2 + 4.73 + 7.2 + 6.3 + 9.32	 = 47.05kN
Total load
283.86 + 47.05				 = 330.91kN
Area of load acting on column (second floor)
= (3.6/2) × (3.5/2 + 6.9/2)
= 9.36m2
2
GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR
A A AB B BH H H
6
8
Column B6
Area of load acting on column
= (3.6/2 + 2.7/2) × (3.5/2 + 2)
= 11.81m2
Dead load
Ground floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.35 + 1.8)		 = 4.54kN
Slab:	3.6kN/m2
× 11.81m2
			 = 42.52kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.35 + 1.8) 		 = 27.85kN
First floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.35 + 1.8 + 2.0) 	 = 7.42kN
Slab:	3.0kN/m2
× 11.81m2
			 = 35.43kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.35 + 1.8 + 2.0)		 = 45.53kN
Second floor:
Beam: 	1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.35 + 3.45)= 12.02kN
Slab:	4.2kN/m2
× 16.38m2
			 = 68.8kN
Wall:	 8.84kN/m × (1.75 + 1.8)		 = 31.38kN
Total dead load
4.54 + 42.52 + 27.85 + 7.42 + 35.42 + 45.53 +
12.02 + 68.8 + 31.38				 = 275.48kN
Live load
Ground floor:
Guest		 2.0kN/m2
× 5.51m2
	 = 11.02kN
Dining		 2.0kN/m2
× 6.3m2
	 = 12.6kN
First floor:
Bedroom	1.5kN/m2
× 8.31m2
	 = 12.47kN
Bathroom	2.0kN/m2
× 3.6m2
	 = 7.2kN
Second floor:
Bathroom	2.0kN/m2
× 3.15m2
	 = 6.3kN
Bedroom	1.5kN/m2
× 10.87m2
	 = 16.31kN
Dressing	1.5kN/m2
× 2.36m2
	 = 3.54kN
Total live load
11.02 + 12.6 + 12.47 + 7.2 + 6.3 + 16.31 + 3.54	
= 69.44kN
Total load
275.48 + 69.44			 = 344.92kN
Area of load acting on column (second floor)
= (3.6/2 + 2.7/2) × (3.5/2 + 6.9/2)
= 16.38m2
SECOND FLOOR
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
AV ROOM
FAMILY / STUDY
MASTER SUITEBATH
ROOF TERRACE
MASTER
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
FIRST FLOOR
BEDROOM 4
RC FLAT ROOF
BATH 3
BATH 4
BEDROOM 3
BATH 2
DRESSING
BEDROOM 5 BEDROOM 2
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
F
1
2
3
5
6
7
8
10
11
14
13
D G
GROUND FLOOR
DRY KITCHEN
DINING
WET KITCHEN
MAID
TERRACE
BATH 6
GUEST
LIVING
FOYER
STORE
BATH 7
STAIRS
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT
PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT

More Related Content

PDF
Building Structure Project 2
DOCX
Building Structure Project 2
PDF
Hb structure
PDF
Final structure report
PDF
Structure extension jun
PPTX
Building Structures Report
PDF
Gb22, 23, 24, 20 shensin
PDF
Building Structures_Project_02
Building Structure Project 2
Building Structure Project 2
Hb structure
Final structure report
Structure extension jun
Building Structures Report
Gb22, 23, 24, 20 shensin
Building Structures_Project_02

What's hot (19)

DOCX
Chong yu xuan bstruc indi
PPTX
Oscar individual b structure report
PDF
individual part
PDF
Beam Analysis
PDF
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
PDF
B structure
PDF
Building structures final
PDF
Structural Analysis of a Bungalow Report
PDF
Building Structure Project 2 report
PPT
Mt 610 phasetransformationsinsolids_i
PDF
Individual calculation
PDF
Building Structures Report (Group and Individual)
DOCX
Floor Plan calculation
PDF
Coupling JOREK and STARWALL for Non-linear Resistive-wall Simulations
PPTX
Structure Final Assignment
PDF
Gate 2017 mechanical engineering evening session
PDF
Gate 2017 me 1 solutions with explanations
PPT
Ch13 z5e equilibrium
PDF
Nanoscale 2014
Chong yu xuan bstruc indi
Oscar individual b structure report
individual part
Beam Analysis
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
B structure
Building structures final
Structural Analysis of a Bungalow Report
Building Structure Project 2 report
Mt 610 phasetransformationsinsolids_i
Individual calculation
Building Structures Report (Group and Individual)
Floor Plan calculation
Coupling JOREK and STARWALL for Non-linear Resistive-wall Simulations
Structure Final Assignment
Gate 2017 mechanical engineering evening session
Gate 2017 me 1 solutions with explanations
Ch13 z5e equilibrium
Nanoscale 2014
Ad

Viewers also liked (20)

PDF
Sachpazis: Two-way RC Slab Slab Analysis & Design (EN1992-1-1:2004) example
PPTX
presentation on rectangular beam design singly or doubly (wsd)
PPTX
Test before Final ( T Beam )
PDF
T beam TYPES
PPTX
Lecture notes in chapter 1
PDF
Mathcad 17-slab design
PDF
Two way slab
PPTX
Lecture notes in flexural analysis & design of singly reinforced beams and on...
PPTX
Lecture notes in chapter 2 (Principles of RCD)
PDF
Two way slab
PDF
Lec.8 strength design method t beams
PPTX
CE 72.52 - Lecture 5 - Column Design
PPT
23576671 presentation
PPTX
Two way slab
PPTX
BIAXIAL COLUMN DESIGN
PDF
A Rhetorical Identification Analysis of English Political Public Speaking: Jo...
PDF
Your EX campaign
PPTX
Canadian Sales First Quarter 2016
PPT
Week 11 collecting_data
PDF
Arabic Fairy-tales: An Analysis of Hatim Tai’s Story within Propp’s Model
Sachpazis: Two-way RC Slab Slab Analysis & Design (EN1992-1-1:2004) example
presentation on rectangular beam design singly or doubly (wsd)
Test before Final ( T Beam )
T beam TYPES
Lecture notes in chapter 1
Mathcad 17-slab design
Two way slab
Lecture notes in flexural analysis & design of singly reinforced beams and on...
Lecture notes in chapter 2 (Principles of RCD)
Two way slab
Lec.8 strength design method t beams
CE 72.52 - Lecture 5 - Column Design
23576671 presentation
Two way slab
BIAXIAL COLUMN DESIGN
A Rhetorical Identification Analysis of English Political Public Speaking: Jo...
Your EX campaign
Canadian Sales First Quarter 2016
Week 11 collecting_data
Arabic Fairy-tales: An Analysis of Hatim Tai’s Story within Propp’s Model
Ad

Similar to Individual Caluculation (20)

PDF
Building Structures Final Compilation
PDF
Building structure real
PPTX
Structures
PDF
Building Structure
PDF
B.structure report
PDF
Building Structure calculation
PPTX
B structure power point
DOCX
Yung Part, structure
DOCX
Dead load of structure
PDF
BStructure calculation
PDF
B structure final_c
PDF
B structure final final
PDF
Lamyu 4
PDF
Building structure
PPTX
4444444444
PDF
Structural analysis of a bungalow report
PDF
Building Structure Project 2
PDF
Building Structure Final report
DOCX
Beam and Column Analysis | Individual Component
PDF
Lamyu 3
Building Structures Final Compilation
Building structure real
Structures
Building Structure
B.structure report
Building Structure calculation
B structure power point
Yung Part, structure
Dead load of structure
BStructure calculation
B structure final_c
B structure final final
Lamyu 4
Building structure
4444444444
Structural analysis of a bungalow report
Building Structure Project 2
Building Structure Final report
Beam and Column Analysis | Individual Component
Lamyu 3

More from Pengeneee Peng (20)

PDF
INTEGRATION
PDF
DOCX
CALCULATION
DOCX
ACOUSTIC
DOCX
LIGHTING
PDF
Thematic Analysis
PDF
FETTICCINE BRIDGE
PDF
[Group] building structure project
PDF
PPTX
Studio presentation
PDF
PDF
COMP APP 2A
PDF
Work In Progress 1
PDF
Measured Drawings
PDF
BCON Report
PDF
BCON Report
PDF
PDF
PDF
Portfolio
PDF
Case Study
INTEGRATION
CALCULATION
ACOUSTIC
LIGHTING
Thematic Analysis
FETTICCINE BRIDGE
[Group] building structure project
Studio presentation
COMP APP 2A
Work In Progress 1
Measured Drawings
BCON Report
BCON Report
Portfolio
Case Study

Recently uploaded (20)

PPT
Unit I Preparatory process of dyeing in textiles
PPT
416170345656655446879265596558865588.ppt
PPTX
UNITy8 human computer interac5ion-1.pptx
PPTX
ENG4-Q2-W5-PPT (1).pptx nhdedhhehejjedheh
PPTX
Introduction to Building Information Modeling
PPTX
22CDH01-V3-UNIT III-UX-UI for Immersive Design
PPTX
Presentation1.pptxnmnmnmnjhjhkjkjkkjkjjk
PDF
2025CategoryRanking of technology university
PDF
Control and coordination isdorjdmdndjke
PDF
This presentation is made for a design foundation class at Avantika Universit...
PPTX
Drawing as Communication for interior design
PPTX
22CDH01-V3-UNIT-I INTRODUCITON TO EXTENDED REALITY
PPT
Introduction to Research Methods - Lecture.ppt
PPTX
Necrosgwjskdnbsjdmdndmkdndndnmdndndkdmdndkdkndmdmis.pptx
PDF
jyg7ur7rtb7ur57vr65r7t7b7i6t7r65rb57t76bt
PPTX
Arunesh_Kevin Lynch.pptxynynynyunynynynnynyn
PPT
Wheezing1.ppt powerpoint presentation for
PDF
321 LIBRARY DESIGN.pdf43354445t6556t5656
PPTX
Project_Presentation Bitcoin Price Prediction
PPTX
UNIT III - GRAPHICS AND AUDIO FOR MOBILE
Unit I Preparatory process of dyeing in textiles
416170345656655446879265596558865588.ppt
UNITy8 human computer interac5ion-1.pptx
ENG4-Q2-W5-PPT (1).pptx nhdedhhehejjedheh
Introduction to Building Information Modeling
22CDH01-V3-UNIT III-UX-UI for Immersive Design
Presentation1.pptxnmnmnmnjhjhkjkjkkjkjjk
2025CategoryRanking of technology university
Control and coordination isdorjdmdndjke
This presentation is made for a design foundation class at Avantika Universit...
Drawing as Communication for interior design
22CDH01-V3-UNIT-I INTRODUCITON TO EXTENDED REALITY
Introduction to Research Methods - Lecture.ppt
Necrosgwjskdnbsjdmdndmkdndndnmdndndkdmdndkdkndmdmis.pptx
jyg7ur7rtb7ur57vr65r7t7b7i6t7r65rb57t76bt
Arunesh_Kevin Lynch.pptxynynynyunynynynnynyn
Wheezing1.ppt powerpoint presentation for
321 LIBRARY DESIGN.pdf43354445t6556t5656
Project_Presentation Bitcoin Price Prediction
UNIT III - GRAPHICS AND AUDIO FOR MOBILE

Individual Caluculation

  • 1. Analysis of Beams Identify One Way or Two Way Slab Ly = Longer side of slab Lx - shorter side of slab Slab A-B/2-6: 3.5 ÷ 3.6 = 0.97 ≤ 2, Two way slab Slab A-B/6-8: 3.5 ÷ 2.7 = 1.3 ≤ 2, Two way slab Slab B-H/2-6: 6.9 ÷ 3.6 = 1.92 ≤ 2, Two way slab Slab B-h/6-8: 6.9 ÷ 2.7 = 2.56 ≥ 2, One way slab SECOND FLOOR B F 1 2 5 7 10 CA E H 3 4 6 8 9 11 14 13 D 12 G AV ROOM MASTER FAMILY / STUDY MASTER SUITEBATH ROOF TERRACE PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PENGE YEP SIANG 0315259
  • 2. Beam A-B/6 Dead Load Dead load from slab A-B/2-6 = 4.2 kN / m² × (3.5/2) = 7.35 kN/m Convert triangular load to UDL 7.35× ⅔ = 4.9 kN/m Dead load from slab A-B/6-8 = 4.2 kN / m² × (2.7/2) = 5.67kN/m Total dead load A/2-8 = 8.84 + 1.44 + 4.9+5.67 = 20.85 kN/m SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 20.85kN/m 8.84kN/m A6 B6 Brick Wall Beam Self-weight Slab A-B/2-6 Slab A-B/6-8 Total Dead Load 1.44kN/m 4.9kN/m 5.67kN/m
  • 3. Live Load Live load from slab A-B/2-6 = 2.0 kN / m² × (3.5/2) = 3.5 kN/m Convert triangular load to UDL 3.5 × ⅔ = 2.33 kN/m Live load from slab A-B/6-8 = 2.0 kN / m² × (2.7/2) = 2.7 kN/m Total live load A-B/6 = 2.33 + 2.7 = 5.03 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load A-B/6 = (20.85 × 1.4) + (5.03 × 1.6) = 29.19 + 8.05 = 37.24 kN/m Reaction Convert UDL to Point load 37.24 ×3.5 = 130.34kN Reaction force = ½ Total Load 130.34 ÷ 2 = 65.17kN Bending Moment At point A6, there is no area = 0kN At point B6, area of triangle (+ve) + area of triangle (-ve) = ½(65.17 × 3.5/2) + ½(-65.17 × 3.5/2) = 57.03 - 57.03 = 0 5.03kN/m A6 A6 A6 + + - B6 B6 B6 Slab A-B/2-6 Ultimate Load Slab A-B/6-8 Total Live Load 2.7kN/m 2.33kN/m 37.24kN/m 37.24kN/m 65.17kN 0kN 0kN 65.17kN -65.17kN 57.03 0kN 0kN 65.17kN 3.5m
  • 4. Beam A/2-8 Dead Load Dead load from slab A-B/2-6 = 4.2 kN / m² × (3.5/2) = 7.35kN/m Dead load from slab A-B/6-8 = 4.2 kN / m² × (2.7/2) = 5.67 kN/m Convert triangular load to UDL 5.67 × ⅔ = 3.78 kN/m Total dead load A/2-6 = 8.84 + 1.44 + 7.35 = 17.63 kN/m Total deal load A/6-8 = 8.84 + 1.44 + 3.78 = 14.06 kN/m SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 14.06kN/m17.63kN/m 8.84kN/m A2 A6 A8 Brick Wall Beam Self-weight Slab A-B/2-6 Slab A-B/6-8 Total Dead Load 1.44kN/m 7.35kN/m 3.78kN/m
  • 5. Live Load Live load from slab A-B/2-6 = 2.0 kN / m² × (3.5/2) = 3.5 kN/m Live load from slab A-B/6-8 = 2.0 kN / m² × (2.7/2) = 2.7 kN/m Convert triangular load to UDL 2.7 × ⅔ = 1.8 kN/m Total live load A/2-6 = 3.5 kN/m Total live load A/6-8 = 1.8 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load A/2-6 = (17.63 × 1.4) + (3.5 × 1.6) = 30.28 kN/m Ultimate load A/6-8 = (14.06 × 1.4) + (1.8 × 1.6) = 22.56 kN/m 1.8kN/m 22.56kN/m 3.5kN/m 30.28kN/m A2 A2 A6 A6 A8 A8 Slab A-B/2-6 Slab A-B/6-8 Total Live Load Total Live Load 3.5kN/m 1.8kN/m
  • 6. Reaction Convert UDL to Point load 30.28 × 3.6 = 109.0 kN 22.56 × 2.7 = 60.91 kN ∑M = 0 = RA2 (6.3) - 109(4.5) - 65.17(2.7) - 22.56(1.35) = 6.3 RA2 - 490.5 - 175.96 - 30.46 = 6.3 RA2 - 696.92 RA2 = 696.92 ÷ 6.3 = 110.62 kN ∑Fy = RA8 + 110.62 - 109 - 65.17 - 60.91 = RA8 - 124.46 RA8 = 124.46 kN 22.56kN 65.17kN 3.6m 2.7m 30.28kN/m 110.62kN 110.62kN 124.46kN -124.46kN -63.55kN 202.03 1.62kN A2 + + - A6 A8 Bending Moment At point A2, there is no area = 0kN At point A6, area of trapezium = ½ × (110.62 + 1.62) × 3.6 = 202.03 At point A8 area of trapezium (+ve) + area of trapezium (-ve) = 202.03 + ½(-63.55-124.46)(2.7) = 202.03 - 202.03 = 0 0kN 0kN 0kN 0kN
  • 7. SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 Beam B/2-6 Dead Load Dead load from slab A-B/2-6 = 4.2 kN / m² × (3.5/2) = 7.35 kN/m Dead load from slab B-H/2-6 = 4.2 kN / m² × (3.6/2) = 7.56kN/m Convert triangular load to UDL 7.56× ⅔ = 5.04 kN/m Total dead load B/2-6= 8.84 + 1.44 + 7.35 +5.04 = 22.67 kN/m 22.67kN/m 8.84kN/m B2 B6 Brick Wall Beam Self-weight Slab A-B/2-6 Slab B-H/2-6 Total Dead Load 1.44kN/m 7.35kN/m 5.04kN/m
  • 8. Live Load Live load from slab A-B/2-6 = 2.0 kN / m² × (3.5/2) = 3.5 kN/m Live load from slab B-H/2-6 = 1.5 kN / m² × (2.7/2) = 2.03 kN/m Convert triangular load to UDL 2.03 × ⅔ = 1.35 kN/m Total live load B/2-6 = 3.5 + 1.35 = 4.85 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load B/2-6 = (22.67 × 1.4) + (4.85 × 1.6) = 31.74 + 7.76 = 39.5 kN/m Reaction Convert UDL to Point load 39.5 ×3.6 = 142.2 kN Reaction force = ½ Total Load 142.2 ÷ 2 = 71.1 kN Bending Moment At point B2, there is no area = 0kN At point B6, area of triangle (+ve) + area of triangle (-ve) = ½(71.1 × 3.6/2) + ½(-71.1 × 3.6/2) = 63.99 - 63.99 = 0 4.85kN/m B2 B2 B2 + + - B6 B6 B6 Slab A-B/2-6 Ultimate Load Slab B-H/2-6 Total Live Load 1.35kN/m 3.5kN/m 39.5kN/m 39.5kN/m 71.1kN 0kN 0kN 71.1kN -71.1kN 63.99 0kN 0kN 71.1kN 3.6m
  • 9. SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 Beam B/6-8 Dead Load Dead load from slab A-B/6-8 = 4.2 kN / m² × (2.7/2) = 5.67 kN/m Dead load from slab B-H/6-8 = 0kN/m Total dead load B/2-6 = 8.84 + 1.44 + 5.67 = 15.95kN/m 15.95kN/m 8.84kN/m B6 B8 Brick Wall Beam Self-weight Slab A-B/6-8 Slab B-H/6-8 Total Dead Load 1.44kN/m 5.67kN/m 0kN/m
  • 10. Live Load Live load from slab A-B/6-8 = 2.0 kN / m² × (3.5/2) = 3.5 kN/m Live load from slab B-H/6-8 = 0 kN/m Total live load B/6-8 = 3.5 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load B/6-8 = (15.95× 1.4) + (3.5 × 1.6) = 22.33 + 5.6 = 27.93 kN/m Reaction Convert UDL to Point load 27.93 ×2.7 = 75.41 kN Reaction force = ½ Total Load 75.41 ÷ 2 = 37.71 kN Bending Moment At point B6, there is no area = 0kN At point B8, area of triangle (+ve) + area of triangle (-ve) = ½(37.71 × 2.7/2) + ½(-37.71 × 2.7/2) = 25.45 - 25.45 = 0 3.5kN/m B6 B6 B6 + + - B8 B8 B8 Slab A-B/6-8 Ultimate Load Slab B-H/6-8 Total Live Load 0kN/m 3.5kN/m 27.93kN/m 27.93kN/m 37.71kN 0kN 0kN 37.71kN -37.71kN 25.45 0kN 0kN 37.71kN 2.7m
  • 11. SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 Beam B-H/6 Dead Load Dead load from slab B-H/2-6 = 4.2 kN/m² × (3.6/2) = 7.56 kN/m Dead load from slab B-H/6-8 = 4.2 kN/m2 × (2.7/2) = 5.67kN/m Total dead load B/2-6 = 8.84 + 1.44 + 7.56 = 5.67 = 23.51kN/m 23.51kN/m 8.84kN/m B6 H6 Brick Wall Beam Self-weight Slab B-H/2-6 Slab B-H/6-8 Total Dead Load 1.44kN/m 7.56kN/m 5.67kN/m
  • 12. Live Load Live load from slab B-H/2-6 = 1.5 kN / m² × (3.5/2) = 2.63 kN/m Live load from slab B-H/6-8 = 1.5 kN/m2 × (2.7/2) = 2.03kN/m Total live load B/6-8 = 2.63 + 2.03 = 4.66 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load B/6-8 = (23.51× 1.4) + (4.66 × 1.6) = 32.91 + 7.46 = 40.37 kN/m Reaction Convert UDL to Point load 40.37 × 6.9 = 278.55 kN Reaction force = ½ Total Load 278.55 ÷ 2 = 139.28 kN Bending Moment At point B6, there is no area = 0kN At point H6, area of triangle (+ve) + area of triangle (-ve) = ½(139.28 × 6.9/2) + ½(-139.28 × 6.9/2) = 240.26 - 240.26 = 0 4.66kN/m B6 B6 B6 + + - H6 H6 H6 Slab B-H/2-6 Ultimate Load Slab B-H/6-8 Total Live Load 2.03kN/m 2.63kN/m 40.37kN/m 40.37kN/m 139.28kN 0kN 0kN 139.28kN -139.28kN 240.26 0kN 0kN 139.28kN 6.9m
  • 13. SECOND FLOOR 1 2 5 7 10 3 4 6 8 9 11 14 13 12 PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 A B H 6 8 Beam H/2-8 Dead Load Dead load from slab B-H/2-6 = 4.2 kN / m² × (3.5/2) = 7.35kN/m Convert triangular load to UDL 7.35× ⅔ = 4.9 kN/m Dead load from slab B-H/6-8 = 0 kN/m Total dead load H/2-6 = 8.84 + 1.44 + 4.9 = 15.18kN/m Total deal load A/6-8 = 8.84 + 1.44 = 10.28 kN/m 10.28kN/m15.18kN/m 8.84kN/m H2 H6 H8 Brick Wall Beam Self-weight Slab B-H/2-6 Slab B-H/6-8 Total Dead Load 1.44kN/m 4.9kN/m 0kN/m
  • 14. Live Load Live load from slab B-H/2-6 = 1.5 kN / m² × (3.5/2) = 2.63 kN/m Convert triangular load to UDL 2.63 × ⅔ = 1.75 kN/m Live load from slab B-H/6-8 = 0 kN/m Total live load H/2-6 = 1.75 kN/m Total live load H/6-8 = 0 kN/m Ultimate Load Dead load factor = 1.4 Live load factor = 1.6 Ultimate load A/2-6 = (15.18 × 1.4) + (1.75 × 1.6) = 24.05 kN/m Ultimate load A/6-8 = (10.28 × 1.4) + (0 × 1.6) = 14.39 kN/m 0kN/m 14.39kN/m 1.75kN/m 24.05kN/m H2 A2 H6 A6 H8 A8 Slab B-H/2-6 Slab B-H/6-8 Total Live Load Total Live Load 1.75kN/m 0kN/m
  • 15. Reaction Convert UDL to Point load 24.05 × 3.6 = 86.58 kN 14.39 × 2.7 = 38.85 kN ∑M = 0 = RH2 (6.3) - 86.58(4.5) - 139.28(2.7) - 38.85(1.35) = 6.3 RH2 - 389.61 - 376.06 - 52.45 = 6.3 RH2 - 818.12 RA2 = 818.12 ÷ 6.3 = 129.86 kN ∑Fy = RH8 + 129.86 - 86.58 - 139.28 - 38.85 = RH8 - 134.85 RH8 = 134.85 kN 14.39kN 139.28kN 3.6m 2.7m 24.05kN/m 129.86kN 129.86kN 134.85kN -134.85kN -96kN 311.65 43.28kN H2 + + - H6 H8 Bending Moment At point H2, there is no area = 0kN At point H6, area of trapezium = ½ × (129.86 + 43.28) × 3.6 = 311.65 At point A8 area of trapezium (+ve) + area of trapezium (-ve) = 311.65 + ½(-96 - 134.85 )(2.7) = 311.65 - 311.65 = 0 0kN 0kN 0kN 0kN
  • 16. Column A2 Area of load acting on column = (6.3/2) × (3.5/2) = 5.51m2 Dead load Ground floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75) = 7.06kN Slab: 3.6kN/m2 × 5.51m2 = 19.84kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) = 43.31kN First floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75) = 7.06kN Slab: 3.0kN/m2 × 5.51m2 = 16.53kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) = 43.31kN Second floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75) = 7.06kN Slab: 4.2kN/m2 × 5.51m2 = 23.14kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75) = 43.31kN Total dead load 3(7.06) + 19.84 + 16.53 + 23.14 + 3(43.31) = 210.62kN Live load Ground floor: Bathroom 2.0kN/m2 × 5.51m2 = 11.02kN First floor: Bedroom 1.5kN/m2 × 5.51m2 = 8.27kN Second floor: Bathroom 2.0kN/m2 × 5.51m2 = 11.02kN Total live load 11.02 + 8.27 + 11.02 = 30.31kN Total load 210.62 + 30.31 = 240.93kN Analysis of Column SECOND FLOOR F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G AV ROOM FAMILY / STUDY MASTER SUITEBATH ROOF TERRACE MASTER PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G GROUND FLOOR DRY KITCHEN DINING WET KITCHEN MAID TERRACE BATH 6 GUEST LIVING FOYER STORE BATH 7 STAIRS PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G FIRST FLOOR BEDROOM 4 RC FLAT ROOF BATH 3 BATH 4 BEDROOM 3 BATH 2 DRESSING BEDROOM 5 BEDROOM 2 PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR A A AB B BH H H 6 8
  • 17. SECOND FLOOR F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G AV ROOM FAMILY / STUDY MASTER SUITEBATH ROOF TERRACE MASTER PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G FIRST FLOOR BEDROOM 4 RC FLAT ROOF BATH 3 BATH 4 BEDROOM 3 BATH 2 DRESSING BEDROOM 5 BEDROOM 2 PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G GROUND FLOOR DRY KITCHEN DINING WET KITCHEN MAID TERRACE BATH 6 GUEST LIVING FOYER STORE BATH 7 STAIRS PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT Column A8 Area of load acting on column = (6.3/2) × (3.5/2) = 5.51m2 Dead load Ground floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 10.51kN Slab: 3.6kN/m2 × 9.71m2 = 34.96kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 64.53kN First floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 10.51kN Slab: 3.0kN/m2 × 5.51m2 = 16.53kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 64.53kN Second floor: Beam: 1.44kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 10.51kN Slab: 4.2kN/m2 × 5.51m2 = 23.14kN Wall: 8.84kN/m × (3.15 + 1.75 + 2.4) = 64.53kN Total dead load 3(10.51) + 34.96 + 16.53 + 23.14 + 3(64.53) = 299.75kN Area of load acting on column (ground floor) = (6.3/2 + 4.8/2) × (3.5/2) = 9.71m2 Live load Ground floor: Guest 1.5kN/m2 × 5.51m2 = 8.27kN Stair 2.0kN/m2 × 4.2m2 = 8.4kN First floor: Bedroom 1.5kN/m2 × 5.51m2 = 8.27kN Second floor: Dressing 2.0kN/m2 × 5.51m2 = 11.02kN room Total live load 8.27 + 8.4 + 8.27 + 11.02 = 35.96kN Total load 299.75 + 35.96 = 335.71kN 2 GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR A A AB B BH H H 6 8
  • 18. SECOND FLOOR F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G AV ROOM FAMILY / STUDY MASTER SUITEBATH ROOF TERRACE MASTER PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G GROUND FLOOR DRY KITCHEN DINING WET KITCHEN MAID TERRACE BATH 6 GUEST LIVING FOYER STORE BATH 7 STAIRS PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G FIRST FLOOR BEDROOM 4 RC FLAT ROOF BATH 3 BATH 4 BEDROOM 3 BATH 2 DRESSING BEDROOM 5 BEDROOM 2 PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT 2 GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR A A AB B BH H H 6 8 Column B2 Area of load acting on column = [(3.6/2) × (3.5/2 + 2)] + [(3/2) × 2] = 9.75m2 Dead load Ground floor: Beam: 1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) = 7.27kN Slab: 3.6kN/m2 × 9.75m2 = 35.1kN Wall: 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) = 44.64kN First floor: Beam: 1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.5) = 7.27kN Slab: 3.0kN/m2 × 9.75m2 = 29.25kN Wall: 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 2.0) = 49.06kN Second floor: Beam: 1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 3.45) = 10.08kN Slab: 4.2kN/m2 × 9.36m2 = 39.31kN Wall: 8.84kN/m × (1.75 + 1.8 + 3.45) = 61.88kN Total dead load 2(7.27) + 35.1 + 44.64 + 29.25 + 49.06 + 10.08 + 39.31 + 61.88 = 283.86kN Live load Ground floor: Bathroom 2.0kN/m2 × 3.15m2 = 6.3kN Dining 2.0kN/m2 × 6.6m2 = 13.2kN First floor: Bedroom 1.5kN/m2 × 3.15m2 = 4.73kN Bathroom 2.0kN/m2 × 3.6m2 = 7.2kN Second floor: Bathroom 2.0kN/m2 × 3.15m2 = 6.3kN Bedroom 1.5kN/m2 × 6.21m2 = 9.32kN Total live load 6.3 + 13.2 + 4.73 + 7.2 + 6.3 + 9.32 = 47.05kN Total load 283.86 + 47.05 = 330.91kN Area of load acting on column (second floor) = (3.6/2) × (3.5/2 + 6.9/2) = 9.36m2
  • 19. 2 GROUND FLOOR FIRST FLOOR SECOND FLOOR A A AB B BH H H 6 8 Column B6 Area of load acting on column = (3.6/2 + 2.7/2) × (3.5/2 + 2) = 11.81m2 Dead load Ground floor: Beam: 1.44kN/m × (1.35 + 1.8) = 4.54kN Slab: 3.6kN/m2 × 11.81m2 = 42.52kN Wall: 8.84kN/m × (1.35 + 1.8) = 27.85kN First floor: Beam: 1.44kN/m × (1.35 + 1.8 + 2.0) = 7.42kN Slab: 3.0kN/m2 × 11.81m2 = 35.43kN Wall: 8.84kN/m × (1.35 + 1.8 + 2.0) = 45.53kN Second floor: Beam: 1.44kN/m × (1.75 + 1.8 + 1.35 + 3.45)= 12.02kN Slab: 4.2kN/m2 × 16.38m2 = 68.8kN Wall: 8.84kN/m × (1.75 + 1.8) = 31.38kN Total dead load 4.54 + 42.52 + 27.85 + 7.42 + 35.42 + 45.53 + 12.02 + 68.8 + 31.38 = 275.48kN Live load Ground floor: Guest 2.0kN/m2 × 5.51m2 = 11.02kN Dining 2.0kN/m2 × 6.3m2 = 12.6kN First floor: Bedroom 1.5kN/m2 × 8.31m2 = 12.47kN Bathroom 2.0kN/m2 × 3.6m2 = 7.2kN Second floor: Bathroom 2.0kN/m2 × 3.15m2 = 6.3kN Bedroom 1.5kN/m2 × 10.87m2 = 16.31kN Dressing 1.5kN/m2 × 2.36m2 = 3.54kN Total live load 11.02 + 12.6 + 12.47 + 7.2 + 6.3 + 16.31 + 3.54 = 69.44kN Total load 275.48 + 69.44 = 344.92kN Area of load acting on column (second floor) = (3.6/2 + 2.7/2) × (3.5/2 + 6.9/2) = 16.38m2 SECOND FLOOR F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G AV ROOM FAMILY / STUDY MASTER SUITEBATH ROOF TERRACE MASTER PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G FIRST FLOOR BEDROOM 4 RC FLAT ROOF BATH 3 BATH 4 BEDROOM 3 BATH 2 DRESSING BEDROOM 5 BEDROOM 2 PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT F 1 2 3 5 6 7 8 10 11 14 13 D G GROUND FLOOR DRY KITCHEN DINING WET KITCHEN MAID TERRACE BATH 6 GUEST LIVING FOYER STORE BATH 7 STAIRS PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCEDBYANAUTODESKEDUCATIONALPRODUCT PRODUCED BY AN AUTODESK EDUCATIONAL PRODUCT