SlideShare a Scribd company logo
SCHOOL OF ARCHITECTURE ,BUILDING & DESIGN
BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) (ARCHITECTURE)
MODULE | BUILDING STRUCTURE
MODULE CODE NUMBER | ARC2522/2523
ASSIGNMENT | STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ANDERSON WONG CHUN SENG 0323836
TUTOR : MR ADIB
• CONTENT
Brief Introduction
Design Brief
Calculation formula
Architectural Drawings
• Ground Floor Plan
• First Floor Plan
• Roof Plan
Structural Drawings
• Foundation Plan
• Ground Floor Structural Plan
• First Floor Structural Plan
Liveloads Drawings
• Ground Floor Plan
• First Floor Plan
Beam Analysis
Column Analysis
BRIEF INTRODUCTION
This is a 2 storey bungalow situated on a plot of land consisting
entertainment area, neat lawn while located in a hot area. This house size of
this house is large which fits perfect for a family. A living room is located at
the first floor for the leisure purposes. This gives users a sense of privacy.
The pitch roof adds a little extra space by allowing for an attic area in this
beautiful compact home.
DESIGN BRIEF
Dead Loads of Structure (Constant)
Dead load factor = 1.4 (According to UBBL)
1.Density of Materials
a)Reinforced Concrete: 24kN/m3
b)Brick Masonry: 19kN/m3
c)Roof Slab :1.0kN/m2
2.Reinforced Concrete Beam Self Weight
Cross-sectional area
= width x height of the beam
= 0.2m x 0.3m = 0.06m2
Beam self-weight per meter length
3. Brick wall self-weight
= thickness x height x density of brick wall
= 0.15m x 3.0 x 19kN/m2
= 8.55 kN/m
4. Floor slab self-weight
Floor slab self-weight per meter square
= slab thickness x density of concrete
= 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2
ROOM Live Load per meter square area (kN/m2)
Bedroom 1.5
Dining Area 2.0
Living Area 2.0
Bathroom 2.0
Kitchen 3.0
Corridor 2.0
Storage 4.0
Roof 0.5
Live loads of Rooms according ot its function (Constant)
Live load factor 1.6
Column design (Capacity of Column)
Given, Fcu = 30 N/mm2
Fy = 460 N/mm2
Ac = 200mm x 200mm
= 40000mm2
Assuming 2% Steel reinforced into concrete
Asc = 2% x 40000 mm2
= 800mm2
N = (0.4 x Ac x Fcu) + (0.8 x Asc x Fy)
= (0.4 x 30 x 40000) + (0.8 x 460 x 800)
= 774.4 kN
CALCULATION FORMULA
1.Slab System
Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab
When Ly/Lx > 2 (One way slab system) When Ly/Lx < 2 (Two way slab system)
2.Column Calculations
a)Dead Load
Brick Wall Self Weight = [Material Density x Thickness x Height] x [Total length of wall in
Tributary Area]
Slab Self Weight = [Material Density x Thickness] x [Area of Tributary Area]
Beam Self Weight = [Material Density x Size of Beam] x [Total Length of Beam in
Tributary
Area]
Column Self Weight = Material Density x Size of Beam x Height of Column
b)Live Load
Live Load on Slab = Live Load (UBBL) x Area of Space within Tributary Area
c)Ultimate Load
Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)
3.Beam Calculations
a)Dead Load
Beam Self Weight = Material Density x Size of Beam
Brick Wall Self Weight = Material Density x Thickness x Height
Dead Load on Slab (One Way Slab) = Material Density x Thickness x (Lx/2)
b)Live Load
Live Load on Slab (One Way Slab) = Live Load (UBBL) x (Lx/2)
Live Load on Slab (Two Way Slab)
(Triangular) = Live Load (UBBL) x (Lx/2) x %
(Trapezoidal) = Live Load (UBBL) x (Lx/2)
c)Ultimate Load
Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6)
Reaction Force
= ΣM = 0
= ΣFy = 0
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
B structure power point
1) BEAM (1-2 / E)
(GROUND FLOOR)
DETERMINE ONE-WAY
OR TWO WAY SLAB
SLAB 1-2/ D-E
Ly/ Lx = 3400/3000
= 1.13 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB SELF WEIGHT
= THICKNESS x DENSITY
= 0.15m x 24kN/m2
= 3.6 kN/m
DEAD LOADS
FORCE ACTING ON SLAB (TRIANGLE SIDE)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3)
= 3.6kN/m2 x (3/2) x (2/3)
= 3.6 kN/m
BEAM WEIGHT (Concrete)
= DIMENSION x DENSITY
= (0.2 x 0.3) x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
WALL WEIGHT
= HEIGHT x THICKNESS x DENSITY
= 3 x 0.15 x 19kN/m3
= 8.55 kN/m
TOTAL DEAD LOAD
= 3.6 + 1.44 + 8.55
= 13.59 kN/m
LIVE LOADS (SLAB 1-2 / E)
TWO WAY (Triangle Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3)
= 1.5kN/m2 x (3/2) x (2/3)
= 1.5 kN/m
TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD)
= (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6)
= (13.59 kN/m x 1.4) + (1.5kN/m x 1.6)
= 21.43 kN/m
SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM
MOMENT = FORCE x DISTANCE
= 21.43 x 3
= 64.29
Ema = 0
0 = 64.29 (1.5) - RB (3)
3RB = 96.44
RB = 32.15 kN
Emy = 0
0 = RA - 64.29 + 32.15
RA = 32.15 kN
MAX POINT = AREA
= 1/2 x 3 x 32.15
= 48.23
2) BEAM (2 / D-E)
(GROUND FLOOR)
DETERMINE ONE-WAY OR TWO-WAY SLAB
SLAB 1-2/D-E
Ly/ Lx = 3400 / 3000
= 1.13 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB 2-3 / D-E
Ly/ Lx = 4000 / 3400
= 1.18 <2
(TWO-WAY SLAB)
SLAB SELF WEIGHT
= THICKNESS x DENSITY
= 0.15m x 24kN/m2
= 3.6kN/m
DEAD LOADS
FORCE ACTING ON SLAB
SLAB (1-2 / D-E) (Trapizoid Side)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2
= 3.6kN/m2 x (3/2)
= 5.4 kN/m
SLAB (2-3 / D-E) (Triangle Side)
= WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3)
= 3.6kN/m2 x (3.4/2) x (2/3)
= 4.08 kN/m
BEAM WEIGHT (Concrete)
= DIMENSION x DENSITY
= (0.2 x 0.3) x 24kN/m3
= 1.44 kN/m
(NO WALL)
TOTAL DEAD LOAD
BEAM 1/ D-E
= 5.4 + 4.08 + 1.44
= 10.92 kN/m
LIVE LOADS
TWO WAY (SLAB 1-2 / D-E) (Trapizoid Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2)
= 1.5kN/m2 x (3/2)
=2.25 kN/m
TWO WAY (SLAB 2-3 / D-E) (Triangle Side)
= LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3)
= 1.5kN/m2 x (3.4/2) x (2/3)
= 1.7 kN/m
TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD)
BEAM 1 / D-E
= (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6)
= (10.92 kN/m x 1.4) + (3.95 kN/m x 1.6)
= 21.61 kN/m
SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM
MOMENT = FORCE x DISTANCE
= 21.61 x 3.4
= 73.48
Ema = 0
0 = 73.474 (3.4/2) - RB (3.4)
3.4RB = 124.91
R = 36.74 kN
MAX POINT = AREA
= 1/2 x 36.74 x 3.4
= 62.46
1) Column (1/E)
ROOF
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
= 2.55m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 4.608 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 1.0 kN/m2
= 2.55 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 2.55
= 7.158 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 0.5 kN/m2
= 1.275 kN
FIRST
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 4.608 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5) x 8.66 kN/m
= 27.36 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 3.6 kN/m2
= 9.18 kN
COLUMN SELF WEIGHT
=0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88
= 44.028 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 2.0 kN/m2 (Toilet)
=5.1kN
GROUND
SLAB AREA
= 1.7 x 1.5
= 2.55m2
BEAM SELF WEIGHT
= (17m + 1.5) x 8.55 kN/m
= 4.608 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5) x 8.55 kN/m
= 27.36 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 2.55 x 3.6 kN/m2
= 9.18 kN
COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2 x 0.2m x 3m x 24 kN/m
TOTAL DEAD WEIGHT
= 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88
= 44.028 kN
LIVE LOAD
= 2.55 x 1.5 kN/m2 (Toilet)
= 3.825 kN
ULTIMATE DEAD LOAD
= (TOTAL DEAD LOAD x 1.4)
= (7.158 + 44.068 + 44.068) x 1.4
= 133.4 kN
ULTIMATE LIVE LOAD
= ( TOTAL LIVE LOAD x 1.6)
= ( 1.275 + 5.1 + 3.825) x 1.6
= 16.32 kN
TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E)
= 133.4+ 16.32
= 149.72 kN
2) Column (2/E)
ROOF
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.5m + 3m + 1.7m) x 1.44 kN/m
= 89.3 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 1.0 kN/m2
= 7.65 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 7.65
= 16.58 kN
LIVE LOAD
= 7.65 x 0.5 kN/m2
= 3.825 kN
FIRST
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 8.93 kN
WALL SELF WEIGHT
= (1.7 x 1.5 + 3) x 8.55 kN/m
= 53.01 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 3.6 kN/m2
= 27.54 kN
COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 2.88 + 27.54 + 53.01
LIVE LOAD
i. 1.5 x 1.7 x 2.0 kN/m2 (Toilet)
= 5.1 kN
ii. 3 x 1.7 x 1.5 kN/m2 (Bedroom)
= 7.65 kN
GROUND
SLAB AREA
= 1.7 x 4.5
= 7.65m2
BEAM SELF WEIGHT
= (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m
= 8.93 kN
WALL SELF WEIGHT
= (3 + 1.5) x 8.55 kN/m
= 38.48 kN
SLAB SELF WEIGHT
= 7.65 x 3.6 kN/m2
= 27.54 kN
COLUMN SELF WEIGHT
= 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m
= 2.88 kN
TOTAL DEAD WEIGHT
= 8.93 + 38.48 + 27.54 + 2.88
= 77.82 kN
LIVE LOAD
= 7.65 x 1.5 kN/m2 (Toilet
= 11.48 kN
ULTIMATE DEAD LOAD
= (TOTAL DEAD LOAD x 1.4)
= (16.58 + 92.36 + 77.83) x1.4
= 261.48 kN
ULTIMATE LIVE LOAD
= (TOTAL LIVE LOAD x 1.6)
= (3.825 + 5.1 + 11.48) x 1.6
= 44.89kN
TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E)
= 261.48 + 44.89
= 306.37 kN

More Related Content

PDF
Building Structures Final Compilation
PDF
Building structures final
PDF
Column
PDF
individual part
PDF
Building Structure calculation
PDF
Baja kuda kuda
PDF
B.structure report
PDF
Building Structure
Building Structures Final Compilation
Building structures final
Column
individual part
Building Structure calculation
Baja kuda kuda
B.structure report
Building Structure

What's hot (14)

PPTX
Building Structures Report
PDF
Building structure
PPTX
Analysis of composite beam and design of grannular piles foundation for kalya...
DOCX
Dead load of structure
DOCX
DESIGN OF ISOLATOR (LEAD RUBBER BEARING)
PDF
33406960 manual-desain-jembatan-baja-oleh-gilang-aditya
PDF
Beam Analysis
PDF
Sachpazis_CANTILEVER RETAINING WALL Analysis & DESIGN Example According to IB...
PDF
Building Structures Report (Group and Individual)
PDF
Problems on piles and deep footing
PDF
BStructure calculation
PDF
wave_equation
PDF
Сalculation of the сentral node
Building Structures Report
Building structure
Analysis of composite beam and design of grannular piles foundation for kalya...
Dead load of structure
DESIGN OF ISOLATOR (LEAD RUBBER BEARING)
33406960 manual-desain-jembatan-baja-oleh-gilang-aditya
Beam Analysis
Sachpazis_CANTILEVER RETAINING WALL Analysis & DESIGN Example According to IB...
Building Structures Report (Group and Individual)
Problems on piles and deep footing
BStructure calculation
wave_equation
Сalculation of the сentral node
Ad

Similar to B structure power point (20)

PDF
B structure
PDF
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
PDF
Final structure report
PDF
Structures (Group Assignment) - Structural Design and Analysis of a RC Bungalow
PDF
Building Structure Project 2
PDF
B structure final final
PDF
B structure final_c
DOCX
Beam and Column Analysis | Individual Component
PDF
Building Structure Final report
PDF
Structure report final
PDF
Building Structure
DOCX
Building Structure Project 2
PDF
Hazelscolumn (1)
PPTX
Structures
PDF
Bstruc final report
PDF
Assignement 2: Structural Analysis
PDF
Structural Analysis of a Bungalow
DOCX
Column analysis
PDF
Building Structure Project 2
PDF
Building Structures_Project_02
B structure
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)
Final structure report
Structures (Group Assignment) - Structural Design and Analysis of a RC Bungalow
Building Structure Project 2
B structure final final
B structure final_c
Beam and Column Analysis | Individual Component
Building Structure Final report
Structure report final
Building Structure
Building Structure Project 2
Hazelscolumn (1)
Structures
Bstruc final report
Assignement 2: Structural Analysis
Structural Analysis of a Bungalow
Column analysis
Building Structure Project 2
Building Structures_Project_02
Ad

Recently uploaded (20)

PDF
Delivers.ai: 2020–2026 Autonomous Journey
PDF
MANDIBLE (1).pdffawffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
PPTX
laws of thermodynamics with diagrams details
PDF
computer system to create, modify, analyse or optimize an engineering design.
PPTX
laws of thermodynamics with complete explanation
PDF
Caterpillar Cat 315C Excavator (Prefix CJC) Service Repair Manual Instant Dow...
PPTX
Type of Sentence & SaaaaaaaaaadddVA.pptx
PDF
Volvo EC20C Excavator Step-by-step Maintenance Instructions pdf
PPTX
UNIT-2(B) Organisavtional Appraisal.pptx
PPT
Mettal aloys and it's application and theri composition
PDF
Physics class 12thstep down transformer project.pdf
PDF
Caterpillar Cat 315C Excavator (Prefix ANF) Service Repair Manual Instant Dow...
PDF
Caterpillar CAT 312B L EXCAVATOR (2KW00001-UP) Operation and Maintenance Manu...
PPTX
1. introduction-to-bvcjdhjdfffffffffffffffffffffffffffffffffffmicroprocessors...
PDF
intrusion control for clean steel 123.pdf
PDF
Volvo EC290C NL EC290CNL engine Manual.pdf
PPT
ACCOMPLISHMENT REPOERTS AND FILE OF GRADE 12 2021.ppt
PPTX
Gayatri Cultural Educational Society.pptx
PDF
Volvo EC290C NL EC290CNL Excavator Service Repair Manual Instant Download.pdf
PDF
EC300D LR EC300DLR - Volvo Service Repair Manual.pdf
Delivers.ai: 2020–2026 Autonomous Journey
MANDIBLE (1).pdffawffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
laws of thermodynamics with diagrams details
computer system to create, modify, analyse or optimize an engineering design.
laws of thermodynamics with complete explanation
Caterpillar Cat 315C Excavator (Prefix CJC) Service Repair Manual Instant Dow...
Type of Sentence & SaaaaaaaaaadddVA.pptx
Volvo EC20C Excavator Step-by-step Maintenance Instructions pdf
UNIT-2(B) Organisavtional Appraisal.pptx
Mettal aloys and it's application and theri composition
Physics class 12thstep down transformer project.pdf
Caterpillar Cat 315C Excavator (Prefix ANF) Service Repair Manual Instant Dow...
Caterpillar CAT 312B L EXCAVATOR (2KW00001-UP) Operation and Maintenance Manu...
1. introduction-to-bvcjdhjdfffffffffffffffffffffffffffffffffffmicroprocessors...
intrusion control for clean steel 123.pdf
Volvo EC290C NL EC290CNL engine Manual.pdf
ACCOMPLISHMENT REPOERTS AND FILE OF GRADE 12 2021.ppt
Gayatri Cultural Educational Society.pptx
Volvo EC290C NL EC290CNL Excavator Service Repair Manual Instant Download.pdf
EC300D LR EC300DLR - Volvo Service Repair Manual.pdf

B structure power point

  • 1. SCHOOL OF ARCHITECTURE ,BUILDING & DESIGN BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) (ARCHITECTURE) MODULE | BUILDING STRUCTURE MODULE CODE NUMBER | ARC2522/2523 ASSIGNMENT | STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW ANDERSON WONG CHUN SENG 0323836 TUTOR : MR ADIB
  • 2. • CONTENT Brief Introduction Design Brief Calculation formula Architectural Drawings • Ground Floor Plan • First Floor Plan • Roof Plan Structural Drawings • Foundation Plan • Ground Floor Structural Plan • First Floor Structural Plan Liveloads Drawings • Ground Floor Plan • First Floor Plan Beam Analysis Column Analysis
  • 3. BRIEF INTRODUCTION This is a 2 storey bungalow situated on a plot of land consisting entertainment area, neat lawn while located in a hot area. This house size of this house is large which fits perfect for a family. A living room is located at the first floor for the leisure purposes. This gives users a sense of privacy. The pitch roof adds a little extra space by allowing for an attic area in this beautiful compact home.
  • 4. DESIGN BRIEF Dead Loads of Structure (Constant) Dead load factor = 1.4 (According to UBBL) 1.Density of Materials a)Reinforced Concrete: 24kN/m3 b)Brick Masonry: 19kN/m3 c)Roof Slab :1.0kN/m2 2.Reinforced Concrete Beam Self Weight Cross-sectional area = width x height of the beam = 0.2m x 0.3m = 0.06m2 Beam self-weight per meter length 3. Brick wall self-weight = thickness x height x density of brick wall = 0.15m x 3.0 x 19kN/m2 = 8.55 kN/m 4. Floor slab self-weight Floor slab self-weight per meter square = slab thickness x density of concrete = 0.15m x 24 kN/m3 = 3.6 kN/m2
  • 5. ROOM Live Load per meter square area (kN/m2) Bedroom 1.5 Dining Area 2.0 Living Area 2.0 Bathroom 2.0 Kitchen 3.0 Corridor 2.0 Storage 4.0 Roof 0.5 Live loads of Rooms according ot its function (Constant) Live load factor 1.6 Column design (Capacity of Column) Given, Fcu = 30 N/mm2 Fy = 460 N/mm2 Ac = 200mm x 200mm = 40000mm2 Assuming 2% Steel reinforced into concrete Asc = 2% x 40000 mm2 = 800mm2 N = (0.4 x Ac x Fcu) + (0.8 x Asc x Fy) = (0.4 x 30 x 40000) + (0.8 x 460 x 800) = 774.4 kN
  • 6. CALCULATION FORMULA 1.Slab System Ly = Longer side of slab Lx = Shorter side of slab When Ly/Lx > 2 (One way slab system) When Ly/Lx < 2 (Two way slab system) 2.Column Calculations a)Dead Load Brick Wall Self Weight = [Material Density x Thickness x Height] x [Total length of wall in Tributary Area] Slab Self Weight = [Material Density x Thickness] x [Area of Tributary Area] Beam Self Weight = [Material Density x Size of Beam] x [Total Length of Beam in Tributary Area] Column Self Weight = Material Density x Size of Beam x Height of Column b)Live Load Live Load on Slab = Live Load (UBBL) x Area of Space within Tributary Area c)Ultimate Load Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) 3.Beam Calculations a)Dead Load Beam Self Weight = Material Density x Size of Beam Brick Wall Self Weight = Material Density x Thickness x Height Dead Load on Slab (One Way Slab) = Material Density x Thickness x (Lx/2) b)Live Load Live Load on Slab (One Way Slab) = Live Load (UBBL) x (Lx/2) Live Load on Slab (Two Way Slab) (Triangular) = Live Load (UBBL) x (Lx/2) x % (Trapezoidal) = Live Load (UBBL) x (Lx/2) c)Ultimate Load Ultimate Load = (Total Dead Load x 1.4) + (Total Live Load x 1.6) Reaction Force = ΣM = 0 = ΣFy = 0
  • 17. 1) BEAM (1-2 / E) (GROUND FLOOR) DETERMINE ONE-WAY OR TWO WAY SLAB SLAB 1-2/ D-E Ly/ Lx = 3400/3000 = 1.13 <2 (TWO-WAY SLAB) SLAB SELF WEIGHT = THICKNESS x DENSITY = 0.15m x 24kN/m2 = 3.6 kN/m DEAD LOADS FORCE ACTING ON SLAB (TRIANGLE SIDE) = WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3) = 3.6kN/m2 x (3/2) x (2/3) = 3.6 kN/m BEAM WEIGHT (Concrete) = DIMENSION x DENSITY = (0.2 x 0.3) x 24kN/m3 = 1.44 kN/m WALL WEIGHT = HEIGHT x THICKNESS x DENSITY = 3 x 0.15 x 19kN/m3 = 8.55 kN/m TOTAL DEAD LOAD = 3.6 + 1.44 + 8.55 = 13.59 kN/m LIVE LOADS (SLAB 1-2 / E) TWO WAY (Triangle Side) = LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (3/2) x (2/3) = 1.5 kN/m TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD) = (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6) = (13.59 kN/m x 1.4) + (1.5kN/m x 1.6) = 21.43 kN/m
  • 18. SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM MOMENT = FORCE x DISTANCE = 21.43 x 3 = 64.29 Ema = 0 0 = 64.29 (1.5) - RB (3) 3RB = 96.44 RB = 32.15 kN Emy = 0 0 = RA - 64.29 + 32.15 RA = 32.15 kN MAX POINT = AREA = 1/2 x 3 x 32.15 = 48.23
  • 19. 2) BEAM (2 / D-E) (GROUND FLOOR) DETERMINE ONE-WAY OR TWO-WAY SLAB SLAB 1-2/D-E Ly/ Lx = 3400 / 3000 = 1.13 <2 (TWO-WAY SLAB) SLAB 2-3 / D-E Ly/ Lx = 4000 / 3400 = 1.18 <2 (TWO-WAY SLAB) SLAB SELF WEIGHT = THICKNESS x DENSITY = 0.15m x 24kN/m2 = 3.6kN/m DEAD LOADS FORCE ACTING ON SLAB SLAB (1-2 / D-E) (Trapizoid Side) = WEIGHT OF SLAB x Lx/2 = 3.6kN/m2 x (3/2) = 5.4 kN/m SLAB (2-3 / D-E) (Triangle Side) = WEIGHT OF SLAB x Lx/2 x (2/3) = 3.6kN/m2 x (3.4/2) x (2/3) = 4.08 kN/m BEAM WEIGHT (Concrete) = DIMENSION x DENSITY = (0.2 x 0.3) x 24kN/m3 = 1.44 kN/m (NO WALL) TOTAL DEAD LOAD BEAM 1/ D-E = 5.4 + 4.08 + 1.44 = 10.92 kN/m
  • 20. LIVE LOADS TWO WAY (SLAB 1-2 / D-E) (Trapizoid Side) = LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) = 1.5kN/m2 x (3/2) =2.25 kN/m TWO WAY (SLAB 2-3 / D-E) (Triangle Side) = LIVE LOAD FACTOR x (Lx/2) x (2/3) = 1.5kN/m2 x (3.4/2) x (2/3) = 1.7 kN/m TOTAL FORCE ON BEAM (ULTIMATE LOAD) BEAM 1 / D-E = (DEAD LOAD x 1.4) + (LIVE LOAD x 1.6) = (10.92 kN/m x 1.4) + (3.95 kN/m x 1.6) = 21.61 kN/m SHEAR FORCE & BENDING MOMENT DIAGRAM MOMENT = FORCE x DISTANCE = 21.61 x 3.4 = 73.48 Ema = 0 0 = 73.474 (3.4/2) - RB (3.4) 3.4RB = 124.91 R = 36.74 kN MAX POINT = AREA = 1/2 x 36.74 x 3.4 = 62.46
  • 21. 1) Column (1/E) ROOF SLAB AREA = 1.7 x 1.5 = 2.55m2 BEAM SELF WEIGHT = (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m = 4.608 kN SLAB SELF WEIGHT = 2.55 x 1.0 kN/m2 = 2.55 kN TOTAL DEAD WEIGHT = 4.608 + 2.55 = 7.158 kN LIVE LOAD = 2.55 x 0.5 kN/m2 = 1.275 kN FIRST SLAB AREA = 1.7 x 1.5 BEAM SELF WEIGHT = (1.7m + 1.5m) x 1.44 kN/m = 4.608 kN WALL SELF WEIGHT = (1.7 x 1.5) x 8.66 kN/m = 27.36 kN SLAB SELF WEIGHT = 2.55 x 3.6 kN/m2 = 9.18 kN
  • 22. COLUMN SELF WEIGHT =0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m = 2.88 kN TOTAL DEAD WEIGHT = 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88 = 44.028 kN LIVE LOAD = 2.55 x 2.0 kN/m2 (Toilet) =5.1kN GROUND SLAB AREA = 1.7 x 1.5 = 2.55m2 BEAM SELF WEIGHT = (17m + 1.5) x 8.55 kN/m = 4.608 kN WALL SELF WEIGHT = (1.7 x 1.5) x 8.55 kN/m = 27.36 kN SLAB SELF WEIGHT = 2.55 x 3.6 kN/m2 = 9.18 kN COLUMN SELF WEIGHT = 0.2 x 0.2m x 3m x 24 kN/m TOTAL DEAD WEIGHT = 4.608 + 27.36 + 9.18 + 2.88 = 44.028 kN LIVE LOAD = 2.55 x 1.5 kN/m2 (Toilet) = 3.825 kN
  • 23. ULTIMATE DEAD LOAD = (TOTAL DEAD LOAD x 1.4) = (7.158 + 44.068 + 44.068) x 1.4 = 133.4 kN ULTIMATE LIVE LOAD = ( TOTAL LIVE LOAD x 1.6) = ( 1.275 + 5.1 + 3.825) x 1.6 = 16.32 kN TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E) = 133.4+ 16.32 = 149.72 kN
  • 24. 2) Column (2/E) ROOF SLAB AREA = 1.7 x 4.5 = 7.65m2 BEAM SELF WEIGHT = (1.5m + 3m + 1.7m) x 1.44 kN/m = 89.3 kN SLAB SELF WEIGHT = 7.65 x 1.0 kN/m2 = 7.65 kN TOTAL DEAD WEIGHT = 8.93 + 7.65 = 16.58 kN LIVE LOAD = 7.65 x 0.5 kN/m2 = 3.825 kN FIRST SLAB AREA = 1.7 x 4.5 = 7.65m2 BEAM SELF WEIGHT = (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m = 8.93 kN WALL SELF WEIGHT = (1.7 x 1.5 + 3) x 8.55 kN/m = 53.01 kN SLAB SELF WEIGHT = 7.65 x 3.6 kN/m2 = 27.54 kN
  • 25. COLUMN SELF WEIGHT = 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m = 2.88 kN TOTAL DEAD WEIGHT = 8.93 + 2.88 + 27.54 + 53.01 LIVE LOAD i. 1.5 x 1.7 x 2.0 kN/m2 (Toilet) = 5.1 kN ii. 3 x 1.7 x 1.5 kN/m2 (Bedroom) = 7.65 kN GROUND SLAB AREA = 1.7 x 4.5 = 7.65m2 BEAM SELF WEIGHT = (1.7m + 3m + 1.5m) x 1.44 kN/m = 8.93 kN WALL SELF WEIGHT = (3 + 1.5) x 8.55 kN/m = 38.48 kN SLAB SELF WEIGHT = 7.65 x 3.6 kN/m2 = 27.54 kN COLUMN SELF WEIGHT = 0.2m x 0.2m x 3m x 24 kN/m = 2.88 kN TOTAL DEAD WEIGHT = 8.93 + 38.48 + 27.54 + 2.88 = 77.82 kN LIVE LOAD = 7.65 x 1.5 kN/m2 (Toilet = 11.48 kN
  • 26. ULTIMATE DEAD LOAD = (TOTAL DEAD LOAD x 1.4) = (16.58 + 92.36 + 77.83) x1.4 = 261.48 kN ULTIMATE LIVE LOAD = (TOTAL LIVE LOAD x 1.6) = (3.825 + 5.1 + 11.48) x 1.6 = 44.89kN TOTAL LOAD ACTING ON COLUMN (1/E) = 261.48 + 44.89 = 306.37 kN