SlideShare a Scribd company logo
CTE Math Assessment Answer Key
Part 1: Short Answer
You may use a scientific calculator (a calculator that has parentheses) for this test. For each
question, use equations, complete sentences, and pictures or charts (where appropriate) to explain
your solution.
1. You receive a gift card for $100 for a local sandwich shop. You always order the same thing,
and the total cost of each lunch is $7.34. How many completely free lunches can you get with
your gift card? How much money will be left on the card?
13 free lunches with $4.58 left over on the gift card.
2. On Monday, you start work at 8:50 AM and finish work at 4:05 PM. Your rate of pay is $11.75
per hour. How much money should you be paid for Monday’s work?
About $85.19 for 7.25 hours of work (rounded up from $85.1875).
3. You currently pay $500 per month to rent a rectangular office space for your small business.
Your office is 8 yards long and 12 yards wide. You recently heard that a new office complex is
offering space for small businesses at a rate of $7 per square foot per year. If you rent an office
in the new complex which is the same size as your current office, what would your monthly
rent be? Would it be worthwhile to move?
There are many ways to figure this out. One way is to calculate the total cost per
year for the current office space and the new office complex space. The current
cost per year is $500 × 12 = $6000. Comparable space in the new office complex
would be (12 × 3) × (8 × 3) × 7 = $6048 per year, or $504 per month. This is $48
more per year, so it is not worthwhile to move unless the new location is worth
the extra money.
4. Tom wants to buy items costing $17.13, $58.25, and $93.17. He earns $9.25 an hour doing
odd jobs. If fifteen percent of his income is put aside for other purposes, how many hours
must he work to earn the money he needs for his purchases?
Tom wants to purchase items costing a total of $168.55. After setting aside 15%
of his hourly salary, he earns $7.86 per hour which can be used towards his
purchases. He must work about 22 hours to earn the money he needs (rounded
up from 21.44 hours).
5. It costs $6.72 for a whole box of Cheerios containing 32 cups of cereal. You use 5
8
of a cup of
Cheerios in your trail mix. What is the cost of the Cheerios that you used in your mix?
The cost of the Cheerios in the mix is about $0.13. (One way to figure this out is
to find the price per cup by dividing $6.72 by 32, and then multiply by 5
8
to find
the price for the amount used. This could also be solved using a proportion.
6. Create a situation described by 24x − 162 = 246. Include a question whose answer is x. Solve
the problem and explain what your answer means in the context of the problem you wrote.
There are many reasonable answers for this problem. Here is one example. “Carl
purchased some bags of resistors last week. Each bag contained 24 resistors. Carl
used 162 resistors to create robot toys, and then he had 246 resistors left. How
many bags of resistors did he buy?” x = 17 is the solution. This answer means
that Carl purchased 17 bags of resistors.
7. Use a scientific calculator to work the following problems. You should be able to use operations
and parentheses so that you enter the entire expression and only press the equal or enter button
once. Round each answer to two decimal places.
(a)
√
152 − 52 ≈ 14.14
(b)
872
123
7
≈ 1.01
(c)
872
123
7
≈ 49.63
(d) π
(
51
4
)2 (
13 7
16
)
≈ 1163.56
(e)
0.04 · 987.25
1 − (1 + 0.04)−7
≈ 164.49
Part 2: Performance Assessments
For this portion of the exam, you will need access to a computer with a spreadsheet, metric and
U. S. customary length measuring devices (meter sticks / yard sticks / tape measures / rulers),
scissors, tape, and scrap paper.
1. Write a Memo. Your boss at a local bank branch wants to give away free promotional
t-shirts to everyone who comes into the bank next month. She wants you to figure out how
much this will probably cost and how many t-shirts she should order.
Begin by explaining what assumptions you need to make to figure this out. Choose numbers
that are appropriate for your assumptions. Explain your computations and your answer.
There are many reasonable solutions for this performance task. There is a sample
on the next page.
Dear Mrs. BossyBoss,
You asked me to estimate the cost of giving out free t-shirts to all customers who come into
our branch next month.
To find out the number of customers who visit each month, we should take the average number
of customers who visit the branch each day, and multiply it by the number of business days.
There are approximately 4 weeks in a month, with 5 business days per week. I estimate that
200 customers visit each day, so there will be about 200 · 4 · 5 = 4000 visitors during the
month.
According to the T-shirt Forums website at
http://www.t-shirtforums.com/general-t-shirt-selling-discussion/t46849.html
the typical ratio of sizes needed (small to medium to large to extra large to XXL) is 1 to 2 to
3 to 3 to 1. However, this distribution of sizes is for adults, and customers are likely to want
t-shirts for their kids. Also XXLs cost an additional amount. Therefore, I think we should
order twice as many small shirts and not order the XXLs, changing the ratio to 2 to 2 to 3
to 3 to 0. Since 2 + 2 + 3 + 3 = 10, this means that 20% should be small, 20% should be
medium, 30% should be large, and 30% should be extra large. Since we are ordering 4000
t-shirts overall, this means we should order 800 smalls, 800 mediums, 1200 larges, and 1200
XLs.
The company Discount T-shirts offers shirts with a white background for $2.97 each plus
a $39 set up fee. (See the page at http://www.discounttshirts.com/product/g64000-
wholesale-custom-printed-gildan-softstyle-adult-tees/) This would bring the total cost
to $2.97·4000+39 = $11, 919. With 7% sales tax, the grand total would be $11, 919+$834.33 =
$12, 753.33.
If we ordered another color of t-shirt instead of white, the cost per t-shirt would go up to
$3.92 per shirt, and so the total cost would be $3.92 · 4000 + 39 = $15, 719. With tax, the
total would be $15, 719 + $1, 100.33 = $16, 819.33.
Please let me know if you have any additional questions.
Sincerely,
Your Hard Working Employee
2. Create an Invoice. You own a landscaping service company, and you need to send an invoice
for all the work your company did for a fancy hotel during the month of July. Make up an
invoice with at least 5 different service occasions. In your spreadsheet, include a column for
the date the service was provided, the service description, the rate for each kind of service,
the quantity of time or items provided, and the subtotal listing the cost of each service date.
At the bottom of the spreadsheet, include a total of all items, taxes, and the grand total.
Invent a name and find a clip art logo for your company. Your invoice should also include
a (fictitious) address, phone number, and email address so that your client can contact you
with questions.
There are many reasonable solutions for this performance task. There is a sample
PDF on the next page. All of the numbers in the Total Price column should be
obtained using formulas – none of those numbers should be entered by hand. See
the spreadsheet document to view the formulas.
Green Acres Landscaping
10524 Autumn Glen
South Bend, IN 46614
1-888-555-1255
Courtyard Marriott
4825 N Main St
Mishawaka, IN 46545
INVOICE # 138
Date: May 31, 2014
Date Description Rate Units Quantity Total Price
04/01/14 Design / Planning $50.00 per hour 5 $250.00
04/05/14 Grading $250.00 per hour 5 $1,250.00
04/06/14 Install Pond $250.00 per hour 8 $2,000.00
04/07/14 Install Pond $250.00 per hour 6 $1,500.00
04/08/14 Install Sprinkler System $50.00 per hour 8 $400.00
04/08/14 Sprinkler System $4,500.00 components 1 $4,500.00
04/09/14 Soil Preparation $50.00 per hour 6 $300.00
04/12/14 Sod Installation $2.50 per sq. ft. 200 $500.00
04/13/14 Perennial Flowers $30.00 per flat 20 $600.00
04/13/14 Flowering Shrubs $50.00 per shrub 6 $300.00
04/13/14 Trees $100.00 per tree 10 $1,000.00
04/13/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00
04/14/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00
04/15/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00
04/16/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00
05/15/14 Weeding $50.00 per hour 8 $400.00
05/20/14 Mowing $50.00 per hour 8 $400.00
Subtotal $15,000.00
Sales Tax (7%) $1,050.00
Invoice Total $16,050.00
greenacres@gmail.com
3. Measurement Challenge. Measure and cut out paper rectangles with the dimensions in-
dicated below. You may need to tape pieces of paper together.
(You should be able to select appropriate measuring tools for each challenge.)
Challenge 1. Length:
15
6
foot.
To find
15
6
foot, we first calculate
1
6
foot. Since one foot has twelve inches,
1
6
foot
is 2 inches. This means that
15
6
foot is fifteen copies of 2 inches for a total of 30
inches. As long as the cut string is within 1/8 inch of the correct length, it is
close enough.
Challenge 2. Length: 15.42 centimeters.
15.42 centimeters is very close to 15.4 centimeters (4 millimeters past 15 centime-
ters). As long as the cut string is within 3 millimeters of the correct length, it is
close enough.
Challenge 3. Length: 0.3 meters.
0.3 meters is equal to 30 centimeters. As long as the cut string is within 3
millimeters of the correct length, it is close enough.
Challenge 4. Length: 4
5
8
inches.
4
5
8
inches is just one eighth of an inch more than 4
1
2
inches. As long as the cut
string is within 1/8 inch of the correct length, it is close enough.
Challenge 5. Length:
5
12
yard.
To find
5
12
yard, we first calculate
1
12
yard. Since one yard has thirty-six inches,
1
12
yard is 3 inches. This means that
5
12
yard is five copies of 3 inches for a total
of 15 inches. The cut string should be within 1/8 inch of the correct length.
Challenge 6. Length: 49 millimeters.
Note that 49 millimeters is equal to 4.9 centimeters, or 1 millimeter less than 5
centimeters. The cut string should be within 3 millimeters of the correct length.

More Related Content

PDF
Cte math test_answer_key
PPSX
Math Gr4 Ch8
PPSX
MATH GR4 CH1
PPTX
Arithmetic
PPT
Decimal Numbers Part 2
PPSX
Math Gr4 Ch7
PPT
Math chapter 1
PPSX
Math Gr4 Ch9
Cte math test_answer_key
Math Gr4 Ch8
MATH GR4 CH1
Arithmetic
Decimal Numbers Part 2
Math Gr4 Ch7
Math chapter 1
Math Gr4 Ch9

What's hot (17)

PPSX
Mathematical shortcuts- DOWNLOAD ENABLED
PPTX
Visualizing numbers from 10 001 to 100,00-Module 1-quarter-1
PPTX
Multiplying 3-digit numbers by 2-digit numbers
PDF
Quicker maths
PPSX
Math Gr4 Ch6
PDF
3 math lm q2
PPTX
Reads and writes numbers in symbols and in words up to hundred thousand. Comp...
ZIP
Vedic maths
PDF
Memorymentor maths tips
PPTX
Math chapter 8
PPSX
Math Gr4 Ch15
PPSX
Math Gr4 Ch14
PDF
Bb written math [www.onlinebcs.com]
PPT
Pat05 ppt 0106
PDF
Quantitative Aptitude Shortcut tricks
PDF
Fifth grade module 2 homework
PPTX
Alt Algrthm Mult Div
Mathematical shortcuts- DOWNLOAD ENABLED
Visualizing numbers from 10 001 to 100,00-Module 1-quarter-1
Multiplying 3-digit numbers by 2-digit numbers
Quicker maths
Math Gr4 Ch6
3 math lm q2
Reads and writes numbers in symbols and in words up to hundred thousand. Comp...
Vedic maths
Memorymentor maths tips
Math chapter 8
Math Gr4 Ch15
Math Gr4 Ch14
Bb written math [www.onlinebcs.com]
Pat05 ppt 0106
Quantitative Aptitude Shortcut tricks
Fifth grade module 2 homework
Alt Algrthm Mult Div
Ad

Viewers also liked (9)

PDF
Cte math test
PDF
Fermi questions handouts_and_lesson_plan
PDF
Pinwheel withdegrees
PDF
Catz ratz and_batz
PDF
Cte math test_version_c_answer_key
PDF
Sonobe origami polyhedra
PDF
Cte math test_version_c
PDF
Cte math test_version_b
PDF
Math enrichment-resources
Cte math test
Fermi questions handouts_and_lesson_plan
Pinwheel withdegrees
Catz ratz and_batz
Cte math test_version_c_answer_key
Sonobe origami polyhedra
Cte math test_version_c
Cte math test_version_b
Math enrichment-resources
Ad

Similar to Cte math test_version_b_answer_key (20)

PPTX
Story problems & key words
PPT
Test review
PPT
Markup&discount
PPTX
Math for marketing 1 (1).pptxAvoiding misleading claims ("greenwashing") and ...
PPTX
MATH Lesson 1-3 Module 8 (Quarter 1).pptx
PPTX
2nd 9 weeks review independent review unit 2 and unit 3
PPT
NCV 4 Mathematical Literacy Hands-On Support Slide Show - Module 1 Part 1
PPT
3.1 Rounding And Estimating
PPTX
Mentari Upper Primary Number Sense
PPT
L1l2fmdecimalproblems
PPTX
Parents forum May 2018 Maths Mastery presentation
PPTX
Sec. 8.7
PPTX
2nd 9 weeks review independent review
PPTX
Lecture-3-Problem_Solving(2) (2).pptx
PDF
SP Proposal Form (Edited)
PPT
LP1 as EEM Electrial Engineering Department.ppt
PPTX
MATH-Q1-W6-PPT.pptx..........................
PDF
Outreach p5-math@
PDF
Outreach p5-math
DOCX
33.value10.00 pointsGeppetto and Lewis decide that they.docx
Story problems & key words
Test review
Markup&discount
Math for marketing 1 (1).pptxAvoiding misleading claims ("greenwashing") and ...
MATH Lesson 1-3 Module 8 (Quarter 1).pptx
2nd 9 weeks review independent review unit 2 and unit 3
NCV 4 Mathematical Literacy Hands-On Support Slide Show - Module 1 Part 1
3.1 Rounding And Estimating
Mentari Upper Primary Number Sense
L1l2fmdecimalproblems
Parents forum May 2018 Maths Mastery presentation
Sec. 8.7
2nd 9 weeks review independent review
Lecture-3-Problem_Solving(2) (2).pptx
SP Proposal Form (Edited)
LP1 as EEM Electrial Engineering Department.ppt
MATH-Q1-W6-PPT.pptx..........................
Outreach p5-math@
Outreach p5-math
33.value10.00 pointsGeppetto and Lewis decide that they.docx

Recently uploaded (20)

PDF
RMMM.pdf make it easy to upload and study
PDF
Anesthesia in Laparoscopic Surgery in India
PPTX
IMMUNITY IMMUNITY refers to protection against infection, and the immune syst...
PDF
01-Introduction-to-Information-Management.pdf
PDF
Saundersa Comprehensive Review for the NCLEX-RN Examination.pdf
PDF
O5-L3 Freight Transport Ops (International) V1.pdf
PDF
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
PDF
O7-L3 Supply Chain Operations - ICLT Program
PDF
Sports Quiz easy sports quiz sports quiz
PDF
Microbial disease of the cardiovascular and lymphatic systems
PPTX
Cell Structure & Organelles in detailed.
PDF
grade 11-chemistry_fetena_net_5883.pdf teacher guide for all student
PDF
FourierSeries-QuestionsWithAnswers(Part-A).pdf
PPTX
Institutional Correction lecture only . . .
PDF
STATICS OF THE RIGID BODIES Hibbelers.pdf
PDF
Chapter 2 Heredity, Prenatal Development, and Birth.pdf
PPTX
Microbial diseases, their pathogenesis and prophylaxis
PDF
Computing-Curriculum for Schools in Ghana
PDF
VCE English Exam - Section C Student Revision Booklet
PPTX
Cell Types and Its function , kingdom of life
RMMM.pdf make it easy to upload and study
Anesthesia in Laparoscopic Surgery in India
IMMUNITY IMMUNITY refers to protection against infection, and the immune syst...
01-Introduction-to-Information-Management.pdf
Saundersa Comprehensive Review for the NCLEX-RN Examination.pdf
O5-L3 Freight Transport Ops (International) V1.pdf
Physiotherapy_for_Respiratory_and_Cardiac_Problems WEBBER.pdf
O7-L3 Supply Chain Operations - ICLT Program
Sports Quiz easy sports quiz sports quiz
Microbial disease of the cardiovascular and lymphatic systems
Cell Structure & Organelles in detailed.
grade 11-chemistry_fetena_net_5883.pdf teacher guide for all student
FourierSeries-QuestionsWithAnswers(Part-A).pdf
Institutional Correction lecture only . . .
STATICS OF THE RIGID BODIES Hibbelers.pdf
Chapter 2 Heredity, Prenatal Development, and Birth.pdf
Microbial diseases, their pathogenesis and prophylaxis
Computing-Curriculum for Schools in Ghana
VCE English Exam - Section C Student Revision Booklet
Cell Types and Its function , kingdom of life

Cte math test_version_b_answer_key

  • 1. CTE Math Assessment Answer Key Part 1: Short Answer You may use a scientific calculator (a calculator that has parentheses) for this test. For each question, use equations, complete sentences, and pictures or charts (where appropriate) to explain your solution. 1. You receive a gift card for $100 for a local sandwich shop. You always order the same thing, and the total cost of each lunch is $7.34. How many completely free lunches can you get with your gift card? How much money will be left on the card? 13 free lunches with $4.58 left over on the gift card. 2. On Monday, you start work at 8:50 AM and finish work at 4:05 PM. Your rate of pay is $11.75 per hour. How much money should you be paid for Monday’s work? About $85.19 for 7.25 hours of work (rounded up from $85.1875). 3. You currently pay $500 per month to rent a rectangular office space for your small business. Your office is 8 yards long and 12 yards wide. You recently heard that a new office complex is offering space for small businesses at a rate of $7 per square foot per year. If you rent an office in the new complex which is the same size as your current office, what would your monthly rent be? Would it be worthwhile to move? There are many ways to figure this out. One way is to calculate the total cost per year for the current office space and the new office complex space. The current cost per year is $500 × 12 = $6000. Comparable space in the new office complex would be (12 × 3) × (8 × 3) × 7 = $6048 per year, or $504 per month. This is $48 more per year, so it is not worthwhile to move unless the new location is worth the extra money. 4. Tom wants to buy items costing $17.13, $58.25, and $93.17. He earns $9.25 an hour doing odd jobs. If fifteen percent of his income is put aside for other purposes, how many hours must he work to earn the money he needs for his purchases? Tom wants to purchase items costing a total of $168.55. After setting aside 15% of his hourly salary, he earns $7.86 per hour which can be used towards his purchases. He must work about 22 hours to earn the money he needs (rounded up from 21.44 hours). 5. It costs $6.72 for a whole box of Cheerios containing 32 cups of cereal. You use 5 8 of a cup of Cheerios in your trail mix. What is the cost of the Cheerios that you used in your mix? The cost of the Cheerios in the mix is about $0.13. (One way to figure this out is to find the price per cup by dividing $6.72 by 32, and then multiply by 5 8 to find the price for the amount used. This could also be solved using a proportion.
  • 2. 6. Create a situation described by 24x − 162 = 246. Include a question whose answer is x. Solve the problem and explain what your answer means in the context of the problem you wrote. There are many reasonable answers for this problem. Here is one example. “Carl purchased some bags of resistors last week. Each bag contained 24 resistors. Carl used 162 resistors to create robot toys, and then he had 246 resistors left. How many bags of resistors did he buy?” x = 17 is the solution. This answer means that Carl purchased 17 bags of resistors. 7. Use a scientific calculator to work the following problems. You should be able to use operations and parentheses so that you enter the entire expression and only press the equal or enter button once. Round each answer to two decimal places. (a) √ 152 − 52 ≈ 14.14 (b) 872 123 7 ≈ 1.01 (c) 872 123 7 ≈ 49.63 (d) π ( 51 4 )2 ( 13 7 16 ) ≈ 1163.56 (e) 0.04 · 987.25 1 − (1 + 0.04)−7 ≈ 164.49
  • 3. Part 2: Performance Assessments For this portion of the exam, you will need access to a computer with a spreadsheet, metric and U. S. customary length measuring devices (meter sticks / yard sticks / tape measures / rulers), scissors, tape, and scrap paper. 1. Write a Memo. Your boss at a local bank branch wants to give away free promotional t-shirts to everyone who comes into the bank next month. She wants you to figure out how much this will probably cost and how many t-shirts she should order. Begin by explaining what assumptions you need to make to figure this out. Choose numbers that are appropriate for your assumptions. Explain your computations and your answer. There are many reasonable solutions for this performance task. There is a sample on the next page.
  • 4. Dear Mrs. BossyBoss, You asked me to estimate the cost of giving out free t-shirts to all customers who come into our branch next month. To find out the number of customers who visit each month, we should take the average number of customers who visit the branch each day, and multiply it by the number of business days. There are approximately 4 weeks in a month, with 5 business days per week. I estimate that 200 customers visit each day, so there will be about 200 · 4 · 5 = 4000 visitors during the month. According to the T-shirt Forums website at http://www.t-shirtforums.com/general-t-shirt-selling-discussion/t46849.html the typical ratio of sizes needed (small to medium to large to extra large to XXL) is 1 to 2 to 3 to 3 to 1. However, this distribution of sizes is for adults, and customers are likely to want t-shirts for their kids. Also XXLs cost an additional amount. Therefore, I think we should order twice as many small shirts and not order the XXLs, changing the ratio to 2 to 2 to 3 to 3 to 0. Since 2 + 2 + 3 + 3 = 10, this means that 20% should be small, 20% should be medium, 30% should be large, and 30% should be extra large. Since we are ordering 4000 t-shirts overall, this means we should order 800 smalls, 800 mediums, 1200 larges, and 1200 XLs. The company Discount T-shirts offers shirts with a white background for $2.97 each plus a $39 set up fee. (See the page at http://www.discounttshirts.com/product/g64000- wholesale-custom-printed-gildan-softstyle-adult-tees/) This would bring the total cost to $2.97·4000+39 = $11, 919. With 7% sales tax, the grand total would be $11, 919+$834.33 = $12, 753.33. If we ordered another color of t-shirt instead of white, the cost per t-shirt would go up to $3.92 per shirt, and so the total cost would be $3.92 · 4000 + 39 = $15, 719. With tax, the total would be $15, 719 + $1, 100.33 = $16, 819.33. Please let me know if you have any additional questions. Sincerely, Your Hard Working Employee
  • 5. 2. Create an Invoice. You own a landscaping service company, and you need to send an invoice for all the work your company did for a fancy hotel during the month of July. Make up an invoice with at least 5 different service occasions. In your spreadsheet, include a column for the date the service was provided, the service description, the rate for each kind of service, the quantity of time or items provided, and the subtotal listing the cost of each service date. At the bottom of the spreadsheet, include a total of all items, taxes, and the grand total. Invent a name and find a clip art logo for your company. Your invoice should also include a (fictitious) address, phone number, and email address so that your client can contact you with questions. There are many reasonable solutions for this performance task. There is a sample PDF on the next page. All of the numbers in the Total Price column should be obtained using formulas – none of those numbers should be entered by hand. See the spreadsheet document to view the formulas.
  • 6. Green Acres Landscaping 10524 Autumn Glen South Bend, IN 46614 1-888-555-1255 Courtyard Marriott 4825 N Main St Mishawaka, IN 46545 INVOICE # 138 Date: May 31, 2014 Date Description Rate Units Quantity Total Price 04/01/14 Design / Planning $50.00 per hour 5 $250.00 04/05/14 Grading $250.00 per hour 5 $1,250.00 04/06/14 Install Pond $250.00 per hour 8 $2,000.00 04/07/14 Install Pond $250.00 per hour 6 $1,500.00 04/08/14 Install Sprinkler System $50.00 per hour 8 $400.00 04/08/14 Sprinkler System $4,500.00 components 1 $4,500.00 04/09/14 Soil Preparation $50.00 per hour 6 $300.00 04/12/14 Sod Installation $2.50 per sq. ft. 200 $500.00 04/13/14 Perennial Flowers $30.00 per flat 20 $600.00 04/13/14 Flowering Shrubs $50.00 per shrub 6 $300.00 04/13/14 Trees $100.00 per tree 10 $1,000.00 04/13/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00 04/14/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00 04/15/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00 04/16/14 Planting $50.00 per hour 8 $400.00 05/15/14 Weeding $50.00 per hour 8 $400.00 05/20/14 Mowing $50.00 per hour 8 $400.00 Subtotal $15,000.00 Sales Tax (7%) $1,050.00 Invoice Total $16,050.00 greenacres@gmail.com
  • 7. 3. Measurement Challenge. Measure and cut out paper rectangles with the dimensions in- dicated below. You may need to tape pieces of paper together. (You should be able to select appropriate measuring tools for each challenge.) Challenge 1. Length: 15 6 foot. To find 15 6 foot, we first calculate 1 6 foot. Since one foot has twelve inches, 1 6 foot is 2 inches. This means that 15 6 foot is fifteen copies of 2 inches for a total of 30 inches. As long as the cut string is within 1/8 inch of the correct length, it is close enough. Challenge 2. Length: 15.42 centimeters. 15.42 centimeters is very close to 15.4 centimeters (4 millimeters past 15 centime- ters). As long as the cut string is within 3 millimeters of the correct length, it is close enough. Challenge 3. Length: 0.3 meters. 0.3 meters is equal to 30 centimeters. As long as the cut string is within 3 millimeters of the correct length, it is close enough. Challenge 4. Length: 4 5 8 inches. 4 5 8 inches is just one eighth of an inch more than 4 1 2 inches. As long as the cut string is within 1/8 inch of the correct length, it is close enough. Challenge 5. Length: 5 12 yard. To find 5 12 yard, we first calculate 1 12 yard. Since one yard has thirty-six inches, 1 12 yard is 3 inches. This means that 5 12 yard is five copies of 3 inches for a total of 15 inches. The cut string should be within 1/8 inch of the correct length. Challenge 6. Length: 49 millimeters. Note that 49 millimeters is equal to 4.9 centimeters, or 1 millimeter less than 5 centimeters. The cut string should be within 3 millimeters of the correct length.