Конспект уроку №
Тема уроку. Розв’язування систем рівнянь другого степеня із двома змінними.
Мета: сформувати знання учнів про спосіб класифікації систем рівнянь з двома
змінними за степенем рівнянь, що входять до їх складу; сформувати знання учнів про
стандартний спосіб розв'язування систем рівнянь з двома змінними, у яких одне з
рівнянь є лінійним, а інше — нелінійними. Виробити вміння: відтворювати Зміст
вивченого на уроці матеріалу, а також виконувати дії відповідно до алгоритму
розв'язування систем рівнянь способом підстановки при розв'язуванні систем рівнянь
з двома змінними, у яких одне з рівнянь є лінійним, а інше — нелінійним; розвивати
способи і прийоми мислення, індивідуальні здібності учнів, їх пізнавальні інтереси;
виховувати охайність, уміння досягти мети, культуру математичного мовлення,
інтерес до предмета.
Тип уроку. Формування знань, вироблення вмінь.
Обладнання. Підручник, презентація
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Учитель перевіряє правильність виконання домашнього завдання
III. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Виразіть одну змінну через іншу з рівняння:
1) 2x + 4y = 12; 2) 5х + у = 1; 3) ху = -1;
4) у – х2
+ 5 = 0; 5) х + 3у – 2ху = 4.
2. Чи є розв'язком системи



=−
=−
44
,12
xу
ух
пара чисел:
1) (-1; 1); 2) (2; -1); 3) (6; 2,5)?
3. Назвіть два розв'язки рівняння:
1) у = 2х + 5; 2) ху = 0; 3) х – у = 1; 4) 6 + 0 ∙ х = 2у.
4. Розв'яжіть систему рівнянь:
1)



−=−
=
;22
,5
уx
х
2)




=
−=−
;
3
1
,26
у
ух
3)



=−
=
;72
,
уx
ух
4)



=−
=+
.1
,3
уx
ух
5. Розв'яжіть рівняння:
1) х2
– х – 2 = 0; 2) х2
+ 2х + 1 = 0; 3) х2
– 5x + 4 = 0.
IV. Формування мети та задач уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
На початку вивчення теми доцільно розглянути практичну задачу, яка приводить
учнів до усвідомлення того факту, що вивчений спосіб розв'язування систем рівнянь,
з двома змінними із використанням побудов графіків рівнянь системи має один
суттєвий недолік — неточність, а також обмеженість використання (учні мають
знання про досить обмежене коло видів функцій та їхніх графіків). А тому постає
питання про існування та оволодіння учнями іншими, більш точними та
універсальними способами розв'язування систем рівнянь з двома змінними. Таким
чином формулюється загальне завдання на наступні три уроки. Мета даного уроку
більш конкретна — вивчення питання про застосування відомих учням із 7 класу
способів (підстановки та додавання), які були використані для розв'язування систем
лінійних рівнянь з двома змінними і систем нелінійних рівнянь з двома змінними
V. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
Розв'язування систем рівнянь
з двома змінними способом підстановки
Якщо в системі рівнянь з двома змінними одне з рівнянь є рівнянням першого
степеня (лінійним), то таку систему можна розв'язати способом підстановки.
Приклад. Розв'яжемо систему рівнянь



=+
=−
.283
,23
22
уx
ух
Розв'язання
1. 3х – у = 2 — рівняння першого степеня, виразимо у через х із цього рівняння: у =
3х – 2.
2. Підставимо замість у у друге рівняння вираз 3х – 2 і розв'яжемо одержане
рівняння зі змінною х:
3x2
+ (3x – 2)2
= 28; 3х2
+ 9x2
– 12х + 4 – 28 = 0; 12x2
– 12х – 24 = 0;
х2
– х – 2 = 0; х1 = -1; х2 = 2.
3. За формулою у = 3х – 2 знайдемо відповідні значення змінної у:
у1 = 3х1 – 2 = 3 ∙ (-1) – 2 = -5; у2 = 3х2 – 2 = 3 ∙ 2 – 2 = 4. Отже, система має
розв'язки: х1 = -1; у1 = -5; х2 = 2; у2 = 4.
Відповідь: (-1; -5); (2; 4).
Розв'язування систем нелінійних рівнянь
з двома змінними способом алгебраїчного додавання
Приклад:



⋅=
=+
23
1022
xу
ух
Коментар
1. х2
+ 2ху + у2
= 16; (х + у)2
= 16; 


−=+
=+
.4
,4
уx
ух 1. Помножимо друге рівняння
на 2 і додамо до першого.
2.









=
−=+



=
=+
;3
,4
;3
,4
xу
ух
ху
ух
⇒









=−−
−−=



=−
−=
;3)4(
,4
;3)4(
,4
уу
ух
уу
ух
⇒










−−=
=++



−=
=+−
;4
,034
;4
,034
2
2
ух
уу
ух
уу
.1;3
;3;1
;1;3
;3;1
43
43
21
21
−=−=
−=−=
==
==
хх
уу
хх
уу
2. Розв'яжемо окремо дві
системи, у яких одне з
рівнянь є лінійним.
Відповідь: (3; 1); (1; 3); (-3; -1); (-1; -3).
Розв'язування систем нелінійних рівнянь
з двома змінними заміною змінних
Приклад:






=+
=−
.14
2
3
,3
у
х
xу
у
х
ху
Коментар
1.




=
=
.
,
b
у
х
aху



=+
⋅=−
;1423
,23
ba
ba



=+
=−
1423
,622
ba
ba
⇒
⇒



=+
=
;1423
,205
ba
a
а = 4; b = 1.
1. Зробимо заміну ху = а; =
b і розв'яжемо утворену
систему способом додавання.
2.




=
=
;1
,4
у
х
ху



=
=
;
,4
yx
ху
.2;2
;2;2
22
11
−=−=
==
ух
ух
Відповідь: (2; 2); (-2; -2).
2. Виконаємо обернену заміну і
розв'яжемо систему способом
підстановки.
Розв'язування систем рівнянь виду



=
=+
,
,
bxy
aух
де а і b — деякі відомі числа, із застосуванням теореми,
оберненої до теореми Вієта
Приклад. Розв'яжемо систему рівнянь



=
=+
.6
,5
xy
ух
За теоремою, оберненою до
теореми Віета, х і у є коренями рівняння t2
– 5t + 6 = 0; t1 = 1; t2 = 3.Отже, х1 = 2; у1
= 3 і х2 = 3; у2 = 2.
Відповідь: (2; 3); (3; 2).
Розв'язування систем нелінійних рівнянь з двома змінними способом
почленного ділення рівнянь системи
Приклад:



=−
=−
560
,35
23
хуxy
хху
Коментар
1.



=−
=−
;560)(
,35
2
хxyу
хху



=
=−
;16
,35
2
у
хху



−==
=−
.4;4
,35
уу
хху 1. Розкладемо на множники
друге рівняння та поділимо
його на перше почленно.
2.









−=
=−



=
=−
;4
,35
;4
,35
у
хху
у
хху
⇒









−=
=−



=
=
;4
,355
;4
,353
у
х
у
х
.4
;7
;4
;
3
2
11
2
2
1
1
−=
−=
=
=
у
х
у
х
Відповідь: 





4;
3
2
11 ; (-7; -4).
2. Розв'яжемо дві системи.
VI. Формування вмінь
Письмові вправи
№ 293 (г-д)
№ 294
№ 295
VII. Підбиття підсумків уроку
Контрольні запитання
1. Як можна розв'язувати системи рівнянь з двома змінними, у яких одне з рівнянь є
рівнянням першого степеня?
2. Яку підстановку не можна виконати для розв'язування системи рівнянь



=+
=−
?22
,12 2
уx
ух
1) х = 2у2
+ 1; 2) у2
= 2
1+х
; 3) у = 2х – 2; 4) х = 2
2 у−
.
VIII. Домашнє завдання
Повторити §6, п.6.2 Розв’язати № 293(а,б,в), 294(а)

More Related Content

PPTX
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
PPTX
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
DOCX
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
PPT
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
PPTX
Презентація "Мішані числа. Перетворення дробів"
DOCX
к.р. за рік геометрія 8
PPTX
Урок № 1. Вирази зі змінними. Цілі раціональні вирази
PPTX
Основні типи задач на розвязування трикутників
Презентація:"Додавання і віднімання дробів з однаковими знаменниками"
6 задачі на пропорційний поділ модягіна
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
З.І.Медвідь. «Пряма та обернена пропорційність» (6 клас)
Презентація "Мішані числа. Перетворення дробів"
к.р. за рік геометрія 8
Урок № 1. Вирази зі змінними. Цілі раціональні вирази
Основні типи задач на розвязування трикутників

What's hot (20)

PPT
квадратне рівняння як математична модель прикладної задачі
DOCX
Приклади розв'язування задач на доведення, використовуючи ознаки рівності три...
DOCX
конспекти мої
PPT
Презентація: Паралельне перенесення
DOCX
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
PPTX
Презентація до уроку №1 "Числові функції. Зростаючі і спадні, парні і непарні...
DOC
Рівняння і нерівності з модулями
PPTX
лінійні нерівності
PPT
Презентація:Множення натуральних чисел
PPT
Числовые промежутки
PPT
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
PPTX
квадратні нерівності
DOC
Тренувальні вправи (модуль)
PPTX
презентація теорема синусів і конусів.pptx
PPT
презентация. обєм піраміди, типові задачі
PPT
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
PPTX
формули зведення
PPTX
Графічний спосіб розв’язування системи двох лінійних рівнянь з двома змінними
PPTX
формування поняття відсотка 5 кл.
квадратне рівняння як математична модель прикладної задачі
Приклади розв'язування задач на доведення, використовуючи ознаки рівності три...
конспекти мої
Презентація: Паралельне перенесення
самостійна робота на тему "Теорема синусів та її наслідки"
Презентація до уроку №1 "Числові функції. Зростаючі і спадні, парні і непарні...
Рівняння і нерівності з модулями
лінійні нерівності
Презентація:Множення натуральних чисел
Числовые промежутки
Презентація:Рівняння. Основні властивості рівнянь.
квадратні нерівності
Тренувальні вправи (модуль)
презентація теорема синусів і конусів.pptx
презентация. обєм піраміди, типові задачі
Презентація:Додавання і віднімання мішаних чисел
формули зведення
Графічний спосіб розв’язування системи двох лінійних рівнянь з двома змінними
формування поняття відсотка 5 кл.
Ad

Similar to Розв"язування систем рівнянь другого степеня з двома змінними (20)

PPTX
системи рівнянь
PPTX
системи лінійних рівнянь з двома змінними
PPTX
системи лінійних рівнянь з двома змінними
DOC
Розв"язування систем рівнянь з двома невідомими
DOC
8118 відкритий урок 7 кл.
PPT
Системи лінійних рівнянь з двома змінними
PPT
Презентація:Системи лінійних рівнянь з двома змінними
PPT
Презентація:Матеріали до уроків
PPT
Презентація:Матеріали до уроків
PPT
Система двох лінійних рівнянь з двома змінними
PPT
Урок-гра "Розв"язування систем двох лінійних рівнянь з двома змінними"
DOC
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
DOC
Розв"язування задач за допомогою системи лінійних рівнянь
PPT
Системы уравнений с двумя переменными
DOC
Системи рівнянь другого степеня з двома змінними
DOC
Розв"язування тестових задач за допомогою систем рівнянь другого степеня з д...
PPT
Алгебра. 7 клас. Системи лінійних рівнянь з двома змінними: прийоми ефективно...
PDF
практ36.систдр
PPT
Решение систем уравнений с двумя переменными 9 класс
PPT
f9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.ppt
системи рівнянь
системи лінійних рівнянь з двома змінними
системи лінійних рівнянь з двома змінними
Розв"язування систем рівнянь з двома невідомими
8118 відкритий урок 7 кл.
Системи лінійних рівнянь з двома змінними
Презентація:Системи лінійних рівнянь з двома змінними
Презентація:Матеріали до уроків
Презентація:Матеріали до уроків
Система двох лінійних рівнянь з двома змінними
Урок-гра "Розв"язування систем двох лінійних рівнянь з двома змінними"
092 урок методи розвязування систем рівнянь.
Розв"язування задач за допомогою системи лінійних рівнянь
Системы уравнений с двумя переменными
Системи рівнянь другого степеня з двома змінними
Розв"язування тестових задач за допомогою систем рівнянь другого степеня з д...
Алгебра. 7 клас. Системи лінійних рівнянь з двома змінними: прийоми ефективно...
практ36.систдр
Решение систем уравнений с двумя переменными 9 класс
f9acb10009c54c7df6a3a4aedec387ef.ppt
Ad

More from sveta7940 (20)

PPT
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
DOCX
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
PPT
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
DOC
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
PPT
Вода в організмах
PPT
Глобальні проблеми людства
PPT
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
PPT
Колообіг води
PPT
Цікаві факти про воду
DOCX
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
DOC
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
PPT
Чи мирний атом
PPT
Тим, хто вчить фізику
PPT
Українська ядерна енергетика – молода галузь
DOC
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
PPT
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
DOC
Координатна площина
PPT
Координатна площина
DOC
Координатна площина
PPT
Розв"язування задач на відсотки
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Вода в організмах
Глобальні проблеми людства
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Колообіг води
Цікаві факти про воду
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
Чи мирний атом
Тим, хто вчить фізику
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Координатна площина
Координатна площина
Координатна площина
Розв"язування задач на відсотки

Розв"язування систем рівнянь другого степеня з двома змінними

  • 1. Конспект уроку № Тема уроку. Розв’язування систем рівнянь другого степеня із двома змінними. Мета: сформувати знання учнів про спосіб класифікації систем рівнянь з двома змінними за степенем рівнянь, що входять до їх складу; сформувати знання учнів про стандартний спосіб розв'язування систем рівнянь з двома змінними, у яких одне з рівнянь є лінійним, а інше — нелінійними. Виробити вміння: відтворювати Зміст вивченого на уроці матеріалу, а також виконувати дії відповідно до алгоритму розв'язування систем рівнянь способом підстановки при розв'язуванні систем рівнянь з двома змінними, у яких одне з рівнянь є лінійним, а інше — нелінійним; розвивати способи і прийоми мислення, індивідуальні здібності учнів, їх пізнавальні інтереси; виховувати охайність, уміння досягти мети, культуру математичного мовлення, інтерес до предмета. Тип уроку. Формування знань, вироблення вмінь. Обладнання. Підручник, презентація Хід уроку I. Організаційний етап II. Перевірка домашнього завдання Учитель перевіряє правильність виконання домашнього завдання III. Актуалізація опорних знань Усні вправи 1. Виразіть одну змінну через іншу з рівняння: 1) 2x + 4y = 12; 2) 5х + у = 1; 3) ху = -1; 4) у – х2 + 5 = 0; 5) х + 3у – 2ху = 4. 2. Чи є розв'язком системи    =− =− 44 ,12 xу ух пара чисел: 1) (-1; 1); 2) (2; -1); 3) (6; 2,5)? 3. Назвіть два розв'язки рівняння: 1) у = 2х + 5; 2) ху = 0; 3) х – у = 1; 4) 6 + 0 ∙ х = 2у. 4. Розв'яжіть систему рівнянь: 1)    −=− = ;22 ,5 уx х 2)     = −=− ; 3 1 ,26 у ух 3)    =− = ;72 , уx ух 4)    =− =+ .1 ,3 уx ух 5. Розв'яжіть рівняння: 1) х2 – х – 2 = 0; 2) х2 + 2х + 1 = 0; 3) х2 – 5x + 4 = 0. IV. Формування мети та задач уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів На початку вивчення теми доцільно розглянути практичну задачу, яка приводить учнів до усвідомлення того факту, що вивчений спосіб розв'язування систем рівнянь, з двома змінними із використанням побудов графіків рівнянь системи має один суттєвий недолік — неточність, а також обмеженість використання (учні мають знання про досить обмежене коло видів функцій та їхніх графіків). А тому постає питання про існування та оволодіння учнями іншими, більш точними та
  • 2. універсальними способами розв'язування систем рівнянь з двома змінними. Таким чином формулюється загальне завдання на наступні три уроки. Мета даного уроку більш конкретна — вивчення питання про застосування відомих учням із 7 класу способів (підстановки та додавання), які були використані для розв'язування систем лінійних рівнянь з двома змінними і систем нелінійних рівнянь з двома змінними V. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу Розв'язування систем рівнянь з двома змінними способом підстановки Якщо в системі рівнянь з двома змінними одне з рівнянь є рівнянням першого степеня (лінійним), то таку систему можна розв'язати способом підстановки. Приклад. Розв'яжемо систему рівнянь    =+ =− .283 ,23 22 уx ух Розв'язання 1. 3х – у = 2 — рівняння першого степеня, виразимо у через х із цього рівняння: у = 3х – 2. 2. Підставимо замість у у друге рівняння вираз 3х – 2 і розв'яжемо одержане рівняння зі змінною х: 3x2 + (3x – 2)2 = 28; 3х2 + 9x2 – 12х + 4 – 28 = 0; 12x2 – 12х – 24 = 0; х2 – х – 2 = 0; х1 = -1; х2 = 2. 3. За формулою у = 3х – 2 знайдемо відповідні значення змінної у: у1 = 3х1 – 2 = 3 ∙ (-1) – 2 = -5; у2 = 3х2 – 2 = 3 ∙ 2 – 2 = 4. Отже, система має розв'язки: х1 = -1; у1 = -5; х2 = 2; у2 = 4. Відповідь: (-1; -5); (2; 4). Розв'язування систем нелінійних рівнянь з двома змінними способом алгебраїчного додавання Приклад:    ⋅= =+ 23 1022 xу ух Коментар 1. х2 + 2ху + у2 = 16; (х + у)2 = 16;    −=+ =+ .4 ,4 уx ух 1. Помножимо друге рівняння на 2 і додамо до першого. 2.          = −=+    = =+ ;3 ,4 ;3 ,4 xу ух ху ух ⇒          =−− −−=    =− −= ;3)4( ,4 ;3)4( ,4 уу ух уу ух ⇒           −−= =++    −= =+− ;4 ,034 ;4 ,034 2 2 ух уу ух уу .1;3 ;3;1 ;1;3 ;3;1 43 43 21 21 −=−= −=−= == == хх уу хх уу 2. Розв'яжемо окремо дві системи, у яких одне з рівнянь є лінійним.
  • 3. Відповідь: (3; 1); (1; 3); (-3; -1); (-1; -3). Розв'язування систем нелінійних рівнянь з двома змінними заміною змінних Приклад:       =+ =− .14 2 3 ,3 у х xу у х ху Коментар 1.     = = . , b у х aху    =+ ⋅=− ;1423 ,23 ba ba    =+ =− 1423 ,622 ba ba ⇒ ⇒    =+ = ;1423 ,205 ba a а = 4; b = 1. 1. Зробимо заміну ху = а; = b і розв'яжемо утворену систему способом додавання. 2.     = = ;1 ,4 у х ху    = = ; ,4 yx ху .2;2 ;2;2 22 11 −=−= == ух ух Відповідь: (2; 2); (-2; -2). 2. Виконаємо обернену заміну і розв'яжемо систему способом підстановки. Розв'язування систем рівнянь виду    = =+ , , bxy aух де а і b — деякі відомі числа, із застосуванням теореми, оберненої до теореми Вієта Приклад. Розв'яжемо систему рівнянь    = =+ .6 ,5 xy ух За теоремою, оберненою до теореми Віета, х і у є коренями рівняння t2 – 5t + 6 = 0; t1 = 1; t2 = 3.Отже, х1 = 2; у1 = 3 і х2 = 3; у2 = 2. Відповідь: (2; 3); (3; 2). Розв'язування систем нелінійних рівнянь з двома змінними способом почленного ділення рівнянь системи Приклад:    =− =− 560 ,35 23 хуxy хху Коментар 1.    =− =− ;560)( ,35 2 хxyу хху    = =− ;16 ,35 2 у хху    −== =− .4;4 ,35 уу хху 1. Розкладемо на множники друге рівняння та поділимо його на перше почленно.
  • 4. 2.          −= =−    = =− ;4 ,35 ;4 ,35 у хху у хху ⇒          −= =−    = = ;4 ,355 ;4 ,353 у х у х .4 ;7 ;4 ; 3 2 11 2 2 1 1 −= −= = = у х у х Відповідь:       4; 3 2 11 ; (-7; -4). 2. Розв'яжемо дві системи. VI. Формування вмінь Письмові вправи № 293 (г-д) № 294 № 295 VII. Підбиття підсумків уроку Контрольні запитання 1. Як можна розв'язувати системи рівнянь з двома змінними, у яких одне з рівнянь є рівнянням першого степеня? 2. Яку підстановку не можна виконати для розв'язування системи рівнянь    =+ =− ?22 ,12 2 уx ух 1) х = 2у2 + 1; 2) у2 = 2 1+х ; 3) у = 2х – 2; 4) х = 2 2 у− . VIII. Домашнє завдання Повторити §6, п.6.2 Розв’язати № 293(а,б,в), 294(а)